Hore
Fórum » Tlač
 

uprava foto pred tlacou

thrash
thrash 2010-12-13 12:56:13+01
zdravim, nakolko zatial iba fotim a fotiek mam uz neurekom rozhodol som sa ze si najlepsie kusky vytlacim..
-Ked sa dava fotka na web treba ju zmensit(prisposobit velkost)-doostrit-a ulozit - nahrat na web

Ked ju chcem dat vytlacit spravim podobny postup - velkost a dpi prisposobim ako potrebujem- doostrim a ulozim, odnesiem do fotolabu - a tu sa chcem opitat ci je to vsetko? popripade nemoze sa stat ze oni maju vlastny postup na urcenie dpi alebo rozmeru aky som si ja vo photoshope spravil, a tym padom sa zmeni jej velkost? Doostrai to potom?
 
haplo602
2011-01-20 10:57:18+01
príspevok od: Marcel Rebro
nemylujes si to s BMP?
nie
 
thrash
2011-01-20 11:06:51+01
príspevok od: Jozef Peniak
treba to upraviť presne na rozmer cm a dpi potom zaostriť a tlačiť bez úprav, priestor sRGB. EASY!
toto s tym sRGB priestorom by som potreboval vysvetlit Spravim presne to co pises: pozadovany rozmer v cm pri 300 dpi, zaostrim a ulozim v Jpeg - a pripravene ne tlac
diky
 
thrash
2011-01-20 11:08:11+01
príspevok od: haplo602
skus tam niekdy poslat 16bit komprimovany tif ja som s tym zazazil srandu par krat, nevedeli to otvorit

jpeg ma problem pri BW obrazkoch ... len 256 urovni ....
tomuto tiez velmi nerozmumiem ked budem chciet tlacit BW tak nie v jpeg? ci ako ?
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-01-20 11:14:53+01
príspevok od: thrash
toto s tym sRGB priestorom by som potreboval vysvetlit Spravim presne to co pises: pozadovany rozmer v cm pri 300 dpi, zaostrim a ulozim v Jpeg - a pripravene ne tlac
diky
v PS je roleta obraz a tam je režim a tam musí byť zaškrtnute RGB
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-01-20 11:42:07+01
príspevok od: thrash
tomuto tiez velmi nerozmumiem ked budem chciet tlacit BW tak nie v jpeg? ci ako ?
256 urovni sedej ma priestor Grayscale, ten je ale urceny pre tlac novin a na CB laserovkach. Ciernobiela tlac na minilabe je skor chromaticka, pretoze sa pouzivaju vsetky tri RGB farby a preto je vhodne aby aj foka bola zo vsetkych troch farieb. Poltony su potom bohatsie.

Pri tlaci na atramentovkach sa tiez odpouca mat fotku v RGB, prevod zabezpecia ovladace tlaciarne v zavislosti na pouzitych atramentoch.

Takze ked budes robit CB fotku, nikdy ju nerob formou prevodu na Grayscale, ale ponechaj ju v rezime RGB a pouzi niektory z postupov na monochromatickost (desaturacia, miesanie kanalov, black and white...).
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-01-20 11:45:45+01
príspevok od: thrash
toto s tym sRGB priestorom by som potreboval vysvetlit Spravim presne to co pises: pozadovany rozmer v cm pri 300 dpi, zaostrim a ulozim v Jpeg - a pripravene ne tlac
diky
Ak chces tlacit fotku cez minilab (chemickou cestou), priprav fotku na presny rozmer vo formate JPG a v sRGB priestore. Vyhnes sa problemom s neskusenou obsluhou.


Ak chces tlacit v print studiu pomocou profi atramentovej tlaciarne, mozes ako podklad pouzit kvalitnejsie podklady. Najlepsie ak sa informujes u obsluhy (mala by byt lepsia nez v minilaboch), co vsetko ich masina zhltne. Mozes tam priniest to co do minilabu, ale kedze maju stroje s vacsim gamutom, fotku mozes mat aj v AdobeRGB priestore a mozno zvladnu aj 16-bit TIFF, ktory niektore tlaciarne podporuju.
 
Marcel Rebro
2011-01-20 11:47:03+01
príspevok od: Karol Srnec
256 urovni sedej ma priestor Grayscale, ten je ale urceny pre tlac novin a na CB laserovkach. Ciernobiela tlac na minilabe je skor chromaticka, pretoze sa pouzivaju vsetky tri RGB farby a preto je vhodne aby aj foka bola zo vsetkych troch farieb. Poltony su potom bohatsie.

Pri tlaci na atramentovkach sa tiez odpouca mat fotku v RGB, prevod zabezpecia ovladace tlaciarne v zavislosti na pouzitych atramentoch.

Takze ked budes robit CB fotku, nikdy ju nerob formou prevodu na Grayscale, ale ponechaj ju v rezime RGB a pouzi niektory z postupov na monochromatickost (desaturacia, miesanie kanalov, black and white...).
Karlos je jasne ze prevod do CB nebudem robit cez Grayscale. Otazka ale bola, ze ci po exporte CB fotku do JPEGu sa automatciky skonvertuje na 256 urovni (vravi Haplo) alebo ostane v plnej (RGB) skale (vravi Mrco)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-01-20 11:52:48+01
príspevok od: Marcel Rebro
Karlos je jasne ze prevod do CB nebudem robit cez Grayscale. Otazka ale bola, ze ci po exporte CB fotku do JPEGu sa automatciky skonvertuje na 256 urovni (vravi Haplo) alebo ostane v plnej (RGB) skale (vravi Mrco)
Akom exporte? Odkial? Kto robi CB fotky tak, ze ich od niekadial exportuje? JPG je 8-bit format a CB fotka (vlastne nespravny nazov, spravnejsie je monochromaticka), moze vyuzivat vsetky tri kanaly s podstatne viac ako 256 odtienmi.

Je to rovnako ako s monochromatickymi filmami vyvolavanymi s C-41, v skutocnosti je obraz tvoreny tromi farebnymi vrstvami s monochromatickym efektom.
 
Marcel Rebro
2011-01-20 11:56:53+01
príspevok od: Karol Srnec
Akom exporte? Odkial? Kto robi CB fotky tak, ze ich od niekadial exportuje? JPG je 8-bit format a CB fotka (vlastne nespravny nazov, spravnejsie je monochromaticka), moze vyuzivat vsetky tri kanaly s podstatne viac ako 256 odtienmi.

Je to rovnako ako s monochromatickymi filmami vyvolavanymi s C-41, v skutocnosti je obraz tvoreny tromi farebnymi vrstvami s monochromatickym efektom.
Mam fotku. Farebnu. Prevediem v PS na CB. Dam (pre tlac) \"Save as JPEG\" ... to je \"export\".
 
fotoman600
2011-01-20 12:54:04+01
príspevok od: Karol Srnec
Ak chces tlacit fotku cez minilab (chemickou cestou), priprav fotku na presny rozmer vo formate JPG a v sRGB priestore. Vyhnes sa problemom s neskusenou obsluhou.


Ak chces tlacit v print studiu pomocou profi atramentovej tlaciarne, mozes ako podklad pouzit kvalitnejsie podklady. Najlepsie ak sa informujes u obsluhy (mala by byt lepsia nez v minilaboch), co vsetko ich masina zhltne. Mozes tam priniest to co do minilabu, ale kedze maju stroje s vacsim gamutom, fotku mozes mat aj v AdobeRGB priestore a mozno zvladnu aj 16-bit TIFF, ktory niektore tlaciarne podporuju.
My tlačíme v 16-bit , Adobe RGB, TIFF, PDF, PSD, JPEG .... .
Neustále prevádzame testy, aby tlač vychádzala čo najlepšie. Ak niekto potrebuje poradiť, stačí napísať mail ...
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-01-20 13:31:20+01
príspevok od: fotoman600
My tlačíme v 16-bit , Adobe RGB, TIFF, PDF, PSD, JPEG .... .
Neustále prevádzame testy, aby tlač vychádzala čo najlepšie. Ak niekto potrebuje poradiť, stačí napísať mail ...
fotoman600 dobre tlačí, ja som spokojný...

Otázočka - v čom ste mi zmenšovali foto? Ak to urobím sám a budem používať onOne Perfect Resize 7.0 urobím dobre, alebo existuje ešte niečo lepšie...? Aby som vám ušetril robotu...
 
fotoman600
2011-01-20 14:14:12+01
Ja zmenšujem v PS CS4. Možete tiež v PS .
Ak máte väčšie súbory, tak cez \"veľkosť obrazu\", vypnúť voľbu \"prevzorkovať \", zadáte napr. 20x30cm, DPI bude napr. 346 . Pri ďalšom obrázku Vám výde DPI napr. 353, pri ďalšom 341 atď. Následne so zapnutou voľbou prevzorkovať dorovnáte vo všetkých fotografiách DPI na povedzme 350.
Samozrejme každému nevýdu také malé odchýlky v DPI, hlavne ak sú fotografie pri postprocese rôzne orezávané, potom sa treba každej fotografii venovať detailnejšie.
 
thrash
2011-01-20 14:42:39+01
príspevok od: Jozef Peniak
v PS je roleta obraz a tam je režim a tam musí byť zaškrtnute RGB
no uz som to nasiel mam to tak a pod tym este na vyber 8-16-32 bits chann. mam zaskrtnute 8 ätreba to zmenit?
 
thrash
2011-01-20 14:48:20+01
príspevok od: Karol Srnec
256 urovni sedej ma priestor Grayscale, ten je ale urceny pre tlac novin a na CB laserovkach. Ciernobiela tlac na minilabe je skor chromaticka, pretoze sa pouzivaju vsetky tri RGB farby a preto je vhodne aby aj foka bola zo vsetkych troch farieb. Poltony su potom bohatsie.

Pri tlaci na atramentovkach sa tiez odpouca mat fotku v RGB, prevod zabezpecia ovladace tlaciarne v zavislosti na pouzitych atramentoch.

Takze ked budes robit CB fotku, nikdy ju nerob formou prevodu na Grayscale, ale ponechaj ju v rezime RGB a pouzi niektory z postupov na monochromatickost (desaturacia, miesanie kanalov, black and white...).
no ja to prevadzam v photoshope cez Black and White, takze je to ok
-diky
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-01-20 15:30:45+01
príspevok od: fotoman600
Ja zmenšujem v PS CS4. Možete tiež v PS .
Ak máte väčšie súbory, tak cez \"veľkosť obrazu\", vypnúť voľbu \"prevzorkovať \", zadáte napr. 20x30cm, DPI bude napr. 346 . Pri ďalšom obrázku Vám výde DPI napr. 353, pri ďalšom 341 atď. Následne so zapnutou voľbou prevzorkovať dorovnáte vo všetkých fotografiách DPI na povedzme 350.
Samozrejme každému nevýdu také malé odchýlky v DPI, hlavne ak sú fotografie pri postprocese rôzne orezávané, potom sa treba každej fotografii venovať detailnejšie.
Takže pri tlači viacerých foto by mali mať všetky rovnaké DPI?
V recenziách píšu, že Perfect Resize má lepšie výsledky ako Photoshop.
 
psykora2
2011-01-20 15:49:21+01
príspevok od: Stratený Stano
Takže pri tlači viacerých foto by mali mať všetky rovnaké DPI?
V recenziách píšu, že Perfect Resize má lepšie výsledky ako Photoshop.
je to pravda, testoval som obe metody, bikubicku aj fraktalovu a je tam viditelny rozdiel, napisem sem o tom clanok neskor
 
piggee
2011-01-20 16:55:36+01
Hlavne si reba davat brutalneho majzla na ICC profily. Ak sa jedna o normalneho tlaciara, tak by mal pouzivat ISO Coated v2 300%. Odporucam si zavolat do tlaciarne, pri akom icc profile ti dokazu garantovat farebnost.
Ak ta zaujima tato tema viac, tak firma typoset robila taketo kurzy zadara a je to naozaj pre fotografov prinosna zalezitost http://www.typoset.sk/?lg=1&s=95
Ten p. Karpynsky je na tlac a farebnost tlace naozaj odbornik, mam osobnu skusenost a v zivote mi farebne nevyplul ziadnu blbost..
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-01-20 17:31:31+01
príspevok od: psykora2
je to pravda, testoval som obe metody, bikubicku aj fraktalovu a je tam viditelny rozdiel, napisem sem o tom clanok neskor
Ja mám tiež podobnú skúsenosť, ale pre istotu som sa pýtal profi printerov, ktorí s tým denne robia. ďakujem, už budem len pomocou fraktálu robiť...
 
fotoman600
2011-01-20 18:52:48+01
príspevok od: Stratený Stano
Takže pri tlači viacerých foto by mali mať všetky rovnaké DPI?
V recenziách píšu, že Perfect Resize má lepšie výsledky ako Photoshop.
Takže najprv k tomu DPI - ak sa ukladá viac fotografií na hárok (v závislosti na šírku tlače), tak musia mať rovnaké DPI, aby sa zachoval požadovaný rozmer. Preto vo všeobecnosti firmy ponúkajúce tlač fotodrafií odporúčajú upraviť fotografiu na požadovanú veľkosť pri 300 DPI. Ak sa tlačia fotografie - každá zvlášť, tak DPI može byť rôzne (malo by však byť dostačujúce k požadovanej veľkosti fotografie) . K tlačiarňam však existujú programy resp. ovládače, ktoré berú do úvahy len veľkosť napr. v cm a DPI si upravia automaticky, stráca sa však tým kontrola nad výsledkom.
Ešte k tomu zmenšovaniu - vo Vašom prípade, keď sa zmenšuje bez prevzorkovania, fotografia nestráca na kvalite, pretože sa prepočítava len rozmer v závislosti na DPI. Čiže rozlíšenie - počet pixelov sa nemení. A pokiaľ sa prevzorkuje len pár pixelov napr. pri zmene z 316 DPI na 300 - tak rozdiel je vo výstupe nepostrehnuteľný.
 
keko
2011-01-23 12:55:02+01
príspevok od: haplo602
skus tam niekdy poslat 16bit komprimovany tif ja som s tym zazazil srandu par krat, nevedeli to otvorit

jpeg ma problem pri BW obrazkoch ... len 256 urovni ....
Nema, staci. Ani ostatne formaty, kde sa vyuziva 8 bitov na kanal nemaju viac.
Problem nie je v pocetnosti, ale ci to zvlada ona sofverova vec pred tlavou (doma asi ovladac, u nas RIP). Ani jasovy rozsah v realnom exteriery nie je mozne popisat 8, 12, 14, 24 ci 36 bitmi na kanal. Ak ide o zmenu poctu farieb alebo rozsahu jasov z vacsieho do mensieho priestoru, potom prichadza na rad fenomen, ktoremu hovorime RENDERING. Poznate to podla toho, ze nastavujete jeho hlavnu ideu ako stupne perceptual, relative colorimetric ...
Ak sa snazim o to, aby 300DPI mojo obrazku sadlo na 300 DPI tlace, obchdzam proces, ktory niekto vymyslel poznajuc specifika danej tlaciarne. Ale bez obav. Ked zvolim lubovolne DPI (a teda aj 300) vzdy sa bude prepocitavat. Nexistuje tlacova hlava, krora by mala iny pocet dierok, ako 360 na palec. Vsetky ostatne DPI sa dosahuju mnohonasobnym prekryvanim. U minilabov (aspon tych laserovych) zas diskretne body nenajdete. Je to zamer, kedy laser nevypne po exponovani maxima okamzite, ale plynule. Ak na fotografiach pod velkym zvacsanim najdete pravidelne rozmietnene body, islo o minilab s matrixovym expozicnym systemom.
 
Strana 3 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()