Hore
Fórum » Tlač
 

uprava foto pred tlacou

thrash
thrash 2010-12-13 12:56:13+01
zdravim, nakolko zatial iba fotim a fotiek mam uz neurekom rozhodol som sa ze si najlepsie kusky vytlacim..
-Ked sa dava fotka na web treba ju zmensit(prisposobit velkost)-doostrit-a ulozit - nahrat na web

Ked ju chcem dat vytlacit spravim podobny postup - velkost a dpi prisposobim ako potrebujem- doostrim a ulozim, odnesiem do fotolabu - a tu sa chcem opitat ci je to vsetko? popripade nemoze sa stat ze oni maju vlastny postup na urcenie dpi alebo rozmeru aky som si ja vo photoshope spravil, a tym padom sa zmeni jej velkost? Doostrai to potom?
 
pxls.jpg
2011-01-23 14:01:17+01
príspevok od: Karol Srnec
Akom exporte? Odkial? Kto robi CB fotky tak, ze ich od niekadial exportuje? JPG je 8-bit format a CB fotka (vlastne nespravny nazov, spravnejsie je monochromaticka), moze vyuzivat vsetky tri kanaly s podstatne viac ako 256 odtienmi.

Je to rovnako ako s monochromatickymi filmami vyvolavanymi s C-41, v skutocnosti je obraz tvoreny tromi farebnymi vrstvami s monochromatickym efektom.
monochromaticka CB fotka vytvorena upravou saturacie na nulu je tvorena vyhradne bodmi s rovnakou ciselnou hodnotou v kazdom kanali co je vlastne simulaciua Grayscalu v priestore RGB a v takomto obrazku nie je o nic viac informacii.

RGB po uprave saturacie je teda identicke ako rovnaka fotka v Grayscale.
 
keko
2011-01-23 17:56:06+01
Sorry zabudol som dopisat, ze rendering sa vyuziva aj ked sa ide z mensieho priestoru do vacsieho. Povedal by som, ze ak je vsetko dobre zladene 256 stupnov sedej staci. Mozem ukazat.
 
jozkovicz
2014-01-21 17:14:36+01
zdravim .. poradi mi niekto ? .. daval som tlacit fotky rozmer 13x18 cm, kazdu fotku v jpeg som zmensil tak, ze vacsia strana mala 1500 px, doostrenie som dal 15 %. Fotky dorazili, no namiesto bielej mali sivasty nadych. Tak som skusil poslat fotky do ineho labu, tam som vsak dal tlacit fotky 10x15 cm. Vysledok bol lepsi v tom, ze biela bola biela, ale tie fotky rozmeru 10x15 cm boli neostre. Neviete mi povedat, ze preco tie fotky su menej ostre, aj ked som posielal tie iste subory ako na tlac fotiek rozmeru 13x18 cm ?? dik
 
fatality
2015-05-26 18:55:09+02
cafte..co to som si tu pocital,aj nejake tie zakladne vedomosti mam,ale predsalen,doba sa stale meni,tak sa chcem (aktualne) opytat..
mam Adobe Photoshop CC,zopar zaberov (takmer fullframery 16Mpix/300DPI,selektivne doostrene aj odsumene) a chcem ich zvacsit zhruba o 1/3 a vytlacit..myslim,ze by som mal pouzit Image Size(pri zachovani 300DPI) a nasledne doostrit..len..
ktoru metodu prevzorkovania pouzit ? v CC su moznosti:
-preserve details
-bicubic smoother
-bicubic sharper
-bicubic
-nearest neighbor
-bilinear
a dalej potom ako doostrit?
-sharpen
-sharpen edges
-sharpen more
-smart sharpen
-unsharp mask ?
pytam sa najma preto,lebo vacsinu uprav robim selektivne v CaptureNX2 a nastroje ako ostrenie som velmi v CC nepouzival..
diky moc za odpovede..
 
peter_7575
2015-05-26 21:11:44+02
príspevok od: fatality
cafte..co to som si tu pocital,aj nejake tie zakladne vedomosti mam,ale predsalen,doba sa stale meni,tak sa chcem (aktualne) opytat..
mam Adobe Photoshop CC,zopar zaberov (takmer fullframery 16Mpix/300DPI,selektivne doostrene aj odsumene) a chcem ich zvacsit zhruba o 1/3 a vytlacit..myslim,ze by som mal pouzit Image Size(pri zachovani 300DPI) a nasledne doostrit..len..
ktoru metodu prevzorkovania pouzit ? v CC su moznosti:
-preserve details
-bicubic smoother
-bicubic sharper
-bicubic
-nearest neighbor
-bilinear
a dalej potom ako doostrit?
-sharpen
-sharpen edges
-sharpen more
-smart sharpen
-unsharp mask ?
pytam sa najma preto,lebo vacsinu uprav robim selektivne v CaptureNX2 a nastroje ako ostrenie som velmi v CC nepouzival..
diky moc za odpovede..
Image size používa bikubickú interpoláciu.
Na zväčšovanie existuje profesionálny softvér pracujúci v tzv. režime fraktálovej interpolácie obrazu, volá sa PERFECT RESIZE 8.
Rozdiel oproti klasickej bikubickej inerpolácii je v tom, že pri bikubickej sa interpolujú teda rozťahujú okrem vnútra obrazu aj jeho hrany a tým dochádza k obrysovej neostrosti. Fraktálová oproti tomu rozpozná, že sa jedná o fraktál a zväčší ho bez rozťahovania obrysov.
 
fatality
2015-05-26 21:26:45+02
príspevok od: peter_7575
Image size používa bikubickú interpoláciu.
Na zväčšovanie existuje profesionálny softvér pracujúci v tzv. režime fraktálovej interpolácie obrazu, volá sa PERFECT RESIZE 8.
Rozdiel oproti klasickej bikubickej inerpolácii je v tom, že pri bikubickej sa interpolujú teda rozťahujú okrem vnútra obrazu aj jeho hrany a tým dochádza k obrysovej neostrosti. Fraktálová oproti tomu rozpozná, že sa jedná o fraktál a zväčší ho bez rozťahovania obrysov.
diky moc
 
peter01852
2015-12-18 10:04:24+01
Caute, nechcem zakladat nove vlakno, tak nadviazem na toto. Nedavno som si daval v jednom minilabe tlacit nejake rodinne fotky (rozmer 10x15) a bol som dost rozladeny z toho, ze niektore boli znacne preostrene. Fotky som v zaverecnom kroku upravil kubickou interpolaciou na pozadovany rozmer 1205x1795 pix a doostril cez unsharp mask. Pre istotu som si to vytlacil aj doma na obycajny papier a s ostrostou a podanim farieb som bol celkom spokojny. Ked mi vsak fotky prisli, niektore boli katastrofalne preostrene, podla mna to v tom minilabe preslo este nejakymi automatickymi upravami a naslednym doostrenim. Ked som sa na to pytal v tom minilabe, tak mi povedali, ze fotky by som mal posielat v maximalnom rozliseni a vobec nedoostrovat. To sa mi ale moc nezda, pretoze tym padom sa budem musiet spolahnut len obsluhu minilabu. Najidealnejsie by bolo najst nejaky minilab, kde budem mat istotu, ze mi to vytlacia bez akychkolvek zasahov...

Chcem sa spytat, ake mate skusenosti vy? Zmensujete a doostrujete fotky urcene na tlac alebo to nechavate na obsluhu minilabu?

Diky za info
 
Luboss7
2015-12-18 10:48:51+01
príspevok od: peter01852
Caute, nechcem zakladat nove vlakno, tak nadviazem na toto. Nedavno som si daval v jednom minilabe tlacit nejake rodinne fotky (rozmer 10x15) a bol som dost rozladeny z toho, ze niektore boli znacne preostrene. Fotky som v zaverecnom kroku upravil kubickou interpolaciou na pozadovany rozmer 1205x1795 pix a doostril cez unsharp mask. Pre istotu som si to vytlacil aj doma na obycajny papier a s ostrostou a podanim farieb som bol celkom spokojny. Ked mi vsak fotky prisli, niektore boli katastrofalne preostrene, podla mna to v tom minilabe preslo este nejakymi automatickymi upravami a naslednym doostrenim. Ked som sa na to pytal v tom minilabe, tak mi povedali, ze fotky by som mal posielat v maximalnom rozliseni a vobec nedoostrovat. To sa mi ale moc nezda, pretoze tym padom sa budem musiet spolahnut len obsluhu minilabu. Najidealnejsie by bolo najst nejaky minilab, kde budem mat istotu, ze mi to vytlacia bez akychkolvek zasahov...

Chcem sa spytat, ake mate skusenosti vy? Zmensujete a doostrujete fotky urcene na tlac alebo to nechavate na obsluhu minilabu?

Diky za info
Ja ich určite zmenšujem, ako píšeš 1205 px menšia strana a nechám fotky urobiť bez zmien. V ponuke minilabov je totiž väčšinou na výber, či chceš fotky urobiť bez zmien (len potom pozor na svetlosť, lebo mi opakovane vyšli fotky tmavšie ako som chcel), alebo s ich "vylepšením". No a keď som dal urobiť fotky aj s tým vylepšením, tak mi zvýšili kontrast, svetlé miesta vyšli oveľa horšie, a fotky vyšli aj nejaké neostré. Takže si môžeš vybrať. (fotky som dával robiť cez internet).
 
peter01852
2015-12-18 10:58:44+01
Tmavsie boli kedysi aj moje, to som ale vyriesil tak, ze pri upravach na tlac som ubral z jasu monitoru a teraz je to celkom OK. Takisto podanie farieb je viacmenej v poriadku. Len s tym preostrenim mam dost problem. Na monitore preostrene nevyzeraju a ani po tlaci na domacej tlaciarni, preto mi to nejak nesedi...

A to som si prave zaklikol aj moznot, ze chcem tlacit bez zmien. Preto mi je dost divny ten rozdiel v ostrosti pri tlaci na obycajnej domacej tlaciarni a pri tlaci v minilabe...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-12-18 11:42:53+01
príspevok od: peter01852
Tmavsie boli kedysi aj moje, to som ale vyriesil tak, ze pri upravach na tlac som ubral z jasu monitoru a teraz je to celkom OK. Takisto podanie farieb je viacmenej v poriadku. Len s tym preostrenim mam dost problem. Na monitore preostrene nevyzeraju a ani po tlaci na domacej tlaciarni, preto mi to nejak nesedi...

A to som si prave zaklikol aj moznot, ze chcem tlacit bez zmien. Preto mi je dost divny ten rozdiel v ostrosti pri tlaci na obycajnej domacej tlaciarni a pri tlaci v minilabe...
V minilabe kludne mozu mat masinu nastavenu na automaticke doostrovanie.
 
peter01852
2015-12-18 11:55:59+01
Toto bola prva vec, na ktoru som sa v tom minilabe pytal...odbili ma ale tym, ze cely proces tlace je dost komplikovana zalezitost a ze maximalnu kvalitu mi vedia garantovat vtedy, ak poslem fotky neprevzorkovane a nedoostrene...no nic, asi sa poobzeram po nejakom mensom minilabe v okoli kde si to dohodnem osobne
 
landov
2015-12-18 12:46:26+01
príspevok od: peter01852
Toto bola prva vec, na ktoru som sa v tom minilabe pytal...odbili ma ale tym, ze cely proces tlace je dost komplikovana zalezitost a ze maximalnu kvalitu mi vedia garantovat vtedy, ak poslem fotky neprevzorkovane a nedoostrene...no nic, asi sa poobzeram po nejakom mensom minilabe v okoli kde si to dohodnem osobne
Pokial tlacis pravidelnejsie tak skus pouvazovat nad fototlaciarnou. Ja som zainvestoval do Epson L800, ktory ma velkokapacitne nalievacie zasobniky - ziadne cartridge. Tlaciaren ma stala cca 240€ vratane 6 plnohodnotných naplni 70ml/ks + som este dostal zadrma 300ks Epson fotopapiera 10x15. Od maja 2015 pouzivam este povodne naplne a vela z nich neubudlo.
 
peter01852
2015-12-18 13:30:36+01
príspevok od: landov
Pokial tlacis pravidelnejsie tak skus pouvazovat nad fototlaciarnou. Ja som zainvestoval do Epson L800, ktory ma velkokapacitne nalievacie zasobniky - ziadne cartridge. Tlaciaren ma stala cca 240€ vratane 6 plnohodnotných naplni 70ml/ks + som este dostal zadrma 300ks Epson fotopapiera 10x15. Od maja 2015 pouzivam este povodne naplne a vela z nich neubudlo.
hej mas pravdu, fototlaciaren by bola uplne idealne riesenie, ten Epson nevyzera zle, mozno casom ...zatial tlacim len sem tam nejake rodinne fotky, preto sa skor orientujem na tie minilaby...
 
MaxGamut
2015-12-21 17:04:32+01
príspevok od: peter01852
Toto bola prva vec, na ktoru som sa v tom minilabe pytal...odbili ma ale tym, ze cely proces tlace je dost komplikovana zalezitost a ze maximalnu kvalitu mi vedia garantovat vtedy, ak poslem fotky neprevzorkovane a nedoostrene...no nic, asi sa poobzeram po nejakom mensom minilabe v okoli kde si to dohodnem osobne
a/ vo vacsine fotolaboch zamestnanci nemaju paru o zlozitosti procesu, ktorym robia fotky.
ak nenarazis na miestneho guru (veduci a pod), tak sa o veci mozes porozpravat aj so svojou tetou - da Ti podobne odborne odpovede.... na bezneho zamestnanca je totiz ta problematika SIALENE zlozita....
b/ vacsina fotolabov ma STALE zapnute nejake korekcie. ak Ti aj ponuknu moznost vypnut upravy, vacsinou sa tym mysli optimalizacia jasu a farieb, bielej, telovky a pod. doostrovanie byva stale zapnute, pretoze to moze priamo suvisiet so sposobom, ako masina renderuje obrazky...

c/ mytus o tom, ze je lepsie doma prevzorkovat na nejake konecne rozlisenie a doostrit zrejme pochadza tiez len z niektorych fotolabov. masiny interne pracuju v ovela vacsom rozliseni, nez sa siria data. ak ti povedali max. rozlisenie, ja by som sa toho drzal. zrejme maju nejakym sposobom nastavene algoritmy na masine a toto im najlepsie vyhovuje.
d/ vsade existuju lepsie a horsie firmy. rozdiely vo fotolaboch su dost velke. stiahni sa nejake profi testovacie obrazky a skus ich vyvolat na viacerych miestach...

 
Strana 4 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()