Hore
Fórum » Pokec
 

Uhradenie faktury PRED alebo PO odovzdani fotiek?

Soki
Soki 2013-02-21 16:27:27+01
Caute,

nemozem to najst medzi starymi temami, tak zakladam novu...


Vy, poctivi fotografi pracujuci na zivnost a vystavujuci faktury za fotenie
najprv odovzdate fotky a az potom cakate, ze vam ludia/firmy preplatia fakturu, alebo si najrv vyziadate zaplatenie faktury a az ked su peniaze na ucte, posielate vsetky fotky?

Moj konkretny pripad: nafotil som nieco pre jednu firmu, oni by chceli fotky cim skor, ze nech im vystavim fakturu a preplatia mi ju.
S tou firmou nemam podpisanu ziadnu zmluvu, bude to len cisto vymena fotiek za preplatenie faktury

Mam v plane poslat im najprv zmensene fotky s velkym vodoznakom cez celu plochu fotky, aby videli, co mozu cakat a po pripisani penazi na moj ucet im poslem fotky v plnom rozliseni bez vodoznaku.

Riesili by ste to inak?
 
seifi
2013-02-21 21:02:25+01
príspevok od: JohnNewton
Na tej faktúre je rekapitulácia, koľko si mal zaplatiť, koľko si zaplatil(predfaktúrou) a v kolonke " k úhrade" je tým pádom "0" a DPH sa týka len plátcu DPH a už neotravuj......
a máš kamoša navyše, ...
 
JohnNewton
2013-02-21 21:05:48+01
príspevok od: seifi
a máš kamoša navyše, ...
Ale dozvedel si sa ako to má byť , ja si na to platím účtovníčku, Ty to máš zadara... Tak že predpokladám, že sme kamaráti...
 
steve2211
2013-02-21 21:12:22+01
príspevok od: seifi
predfaktúra je nič, predfaktúra je aj telefonát, pošli mi na účet; čo je to potom za daňový doklad - fa - s 0 čiastkou ? zajtra sa popýtam
Sám si si v podstate odpovedal. Je to práve ten daňový doklad... Na vystavenú zálohovú faktúru na 100% objednaných služieb a zaplatenú v tom istom mesiaci na účet.
 
keko
2013-02-21 22:45:04+01
príspevok od: juve16
ke si prides vymontovat okna robene na mieru, tak si ich mozes akurat tak s...cit
Nieco na tom je. Ale ja som taky. A tomu, co nezaplati bude zimka. Taka mal motivacia
 
Maroš Kešjar
2013-02-21 23:01:45+01
príspevok od: Soki
Caute,

nemozem to najst medzi starymi temami, tak zakladam novu...


Vy, poctivi fotografi pracujuci na zivnost a vystavujuci faktury za fotenie
najprv odovzdate fotky a az potom cakate, ze vam ludia/firmy preplatia fakturu, alebo si najrv vyziadate zaplatenie faktury a az ked su peniaze na ucte, posielate vsetky fotky?

Moj konkretny pripad: nafotil som nieco pre jednu firmu, oni by chceli fotky cim skor, ze nech im vystavim fakturu a preplatia mi ju.
S tou firmou nemam podpisanu ziadnu zmluvu, bude to len cisto vymena fotiek za preplatenie faktury

Mam v plane poslat im najprv zmensene fotky s velkym vodoznakom cez celu plochu fotky, aby videli, co mozu cakat a po pripisani penazi na moj ucet im poslem fotky v plnom rozliseni bez vodoznaku.

Riesili by ste to inak?
Autorstvo fotografií je nepopierateľné, pokiaľ si zachováš originálne RAW-y. V prípade neuhradenia faktúry po odovzdaní je suma vymáhateľná i súdne. Na to obyčajne ani nepríde. V prípade zneužitia fotografie bez licenčného dojednania ťa pomerne dobre chráni autorský zákon a tu aj keď príde na súd, tak to neporiadny klient obyčajne zaplače. Je seriózne si pýtať peniažky po odovzdaní produktu. Ak je však riziko, že klient sa ti nevidí, tak zváž či pre neho ísť fotiť. Inak by som to bral ako riziko podnikania. No peniažky dopredu? Tak maximálne za reálne priame náklady ako záloha. To je môj názor. Takto to robím.
 
lu_boss
2013-02-21 23:05:55+01
Ako formalne a vecne spravne fakturovat je dolezite pre kontrolu, nikto z faktury hodnej ceny roka danovej spravy, pokial zostala nezaplatena, rodinu nenakrmil.
Co referencie na zakaznika ? Co pocit z jednania ? Co ich povest ?
Ak cele zle, prachy vopred. Ak dobre, tak hoci aj na splatnost. Cele je to na tebe, kolko rizika si ochotny znasat
 
Marcel Rebro
2013-02-21 23:10:03+01
príspevok od: lu_boss
Ako formalne a vecne spravne fakturovat je dolezite pre kontrolu, nikto z faktury hodnej ceny roka danovej spravy, pokial zostala nezaplatena, rodinu nenakrmil.
Co referencie na zakaznika ? Co pocit z jednania ? Co ich povest ?
Ak cele zle, prachy vopred. Ak dobre, tak hoci aj na splatnost. Cele je to na tebe, kolko rizika si ochotny znasat
Zmluva kde ako prve chceme riesit pokuty / neplatenie = nezmluva / nebiznis
 
Artpraktik
2013-02-22 09:18:09+01
príspevok od: JohnNewton
Faktúrovať smieš podľa zákona až po dodávke tovaru. Ak chceš platbu predom, musíš vystaviť predfaktúru a po uhradení a dodávke tovaru faktúru s nulovou čiastkou.
Tak ako v každej oblasti - aj tu existuje alternatíva. U súkromných organizácií sa vždy dalo nejako dohodnúť. Horšie to bolo so štátnymi, alebo pri financovaní z nejakých grantov. Problém bol v tom, že ak som robil náročnejšiu vec - potreboval som peniaze na nákup materiálu a iné náklady. Nešlo to urobiť ani predfaktúrou. Dnes používam štandardnú faktúru, len prácu rozdelím na etapy. V tej prvej je napríklad výtvarný návrh, štúdia, prieskum (keď sa chce - nejaká položka sa už vymyslí). Samozrejme - niečo sa musí dať na papier. Ten návrh sa dá chápať ako kompletná a zrealizovaná vec - teda je logické, že sa po dodaní zaplatí... Organizácia si však tento návrh zakúpila a v prípade, že ma napríklad zrazí auto - tak podľa návrhu môže vykonať prácu niekto iný. Organizácia sa nedostane do problémov - zaplatila len to, čo je hotové a ak by sa niečo stalo - tak je vlastníkom návrhu a dotiahne to iný (samozrejme, to je len taká poistka, čo ak...). Inak, s tým "etapovaním" sa dali zrealizovať diela pre mestá, kde nemali k dispozícii celú čiastku - napríklad ju potrebovali zahrnúť do nového rozpočtu, ale dielo potrebovali hneď. Do faktúry po zrealizovaní diela sa dá zasa zahrnúť zazmluvnená revízia, dokumentácia (foto, video, text), doplnenie či úpravy diela... Je to všetko o dohode, veľa o dôvere, ale aj o jasne stanovených pravidlách (pozor - vždy aj kamarátovi písomne, aj keď nie úplne detailne tak aspoň rámcovo). Bez tohto "laborovania" by som veľa zrealizovaných prác nikdy neurobil... Toto sa netýka len fotenia - ale tak všeobecne.
 
NefroniK
2013-02-22 09:41:17+01
príspevok od: Marcel Rebro
Zmluva kde ako prve chceme riesit pokuty / neplatenie = nezmluva / nebiznis
V dnešnej dobe to ale nemusí nutne platiť a je dobre mať všetko poistené.
 
tomis.ales
2013-02-22 09:50:38+01
príspevok od: Soki
Caute,

nemozem to najst medzi starymi temami, tak zakladam novu...


Vy, poctivi fotografi pracujuci na zivnost a vystavujuci faktury za fotenie
najprv odovzdate fotky a az potom cakate, ze vam ludia/firmy preplatia fakturu, alebo si najrv vyziadate zaplatenie faktury a az ked su peniaze na ucte, posielate vsetky fotky?

Moj konkretny pripad: nafotil som nieco pre jednu firmu, oni by chceli fotky cim skor, ze nech im vystavim fakturu a preplatia mi ju.
S tou firmou nemam podpisanu ziadnu zmluvu, bude to len cisto vymena fotiek za preplatenie faktury

Mam v plane poslat im najprv zmensene fotky s velkym vodoznakom cez celu plochu fotky, aby videli, co mozu cakat a po pripisani penazi na moj ucet im poslem fotky v plnom rozliseni bez vodoznaku.

Riesili by ste to inak?
Peniaze bud popredu , alebo pri predani. Iba dvakrat som to urobil inak (bez zmluvy a fotky popredu) a nemohol som sa svojich penazi dopytat.
 
Marcel Rebro
2013-02-22 09:57:05+01
príspevok od: NefroniK
V dnešnej dobe to ale nemusí nutne platiť a je dobre mať všetko poistené.
Asi nie som z dnesnej doby. Mne staci ked mi (ten spravny) chlap (moze mat aj ftaka samicu) povie "Ideme do toho" a podame si ruky. Pravotari potom dotiahnu detaily ako zmluvy. Casto dostanem objednavku az po tom ako je dielo dodane.

Este nikdy som zakaznukovi neuctoval penale / pokutu za omeskanie. Priznavam par nezaplatilo. Lebo nemali z coho. Padali / padli na hubu. Mohol by som to nazvat "kalkulovanym rizikom". Ale nenazvem. Vychadzam jednoducho z predpokladu ze ked si nieco objednavam ja a poviem "Ideme do toho" mam v plane za delo / sluzbu aj zaplatit. Lenze clovek nema vestecku gulu a nevie co bude vcera ...
 
Marcel Rebro
2013-02-22 09:59:18+01
príspevok od: tomis.ales
Peniaze bud popredu , alebo pri predani. Iba dvakrat som to urobil inak (bez zmluvy a fotky popredu) a nemohol som sa svojich penazi dopytat.
Hmmm .... potom zvaz vyber klientov ...
 
keko
2013-02-22 11:01:02+01
príspevok od: Marcel Rebro
Hmmm .... potom zvaz vyber klientov ...
Mas samozrejme pravdu, ako vzdy Ale fotenimsa nezivis. Oblast, v ktorej podnikas sama o sebe je iny level. Takze aj tvoja optika je trochu ina.
Mame plnu pisanku pozapisovanych zakazok, ktre zabudli dojst zapalatit. Napriek tomu je u nas kazdy vitany a nikomu nevnucujeme ziadne pravidla. Jedine, co si zelame, ze ked fotografovi zaplatia, nech (este pred tym, co si kupi dovolenku na Waikiki) mysli na nas. Ziadna zmluva, iba spolah na zdravy rozum. Vsetci sa pozname, pocet minilabov s ktorymi mozes vydrbat sa v limite blizi k nule.
Ale fotograf? Tych su mraky a ked uz vsetci vedia ze TA-A-TA spol. s r.o. neplati, vzdy dostane na vianoce niekto D650 a dobry napad nou zarabat. Navyse dielo fotografa (teda to, co sa bezne odovzdava) je tak nehmotny fenomen, ze vacsina ludi si ho zalohuje na troch pocitacoch v troch roznych domacnostiach na trch roznych poschodiach v troch roznych obciach nad tromi roznymi tektonickymi zlomami .... Mysliet si, ze zakaznik v podobe povedzme financneho riaditele, co ma sam doma taky fotoaparat sa bude principialne k dielu - resp k odmene za toto dielo spravat inak je posetila. Navyse, ked jednostaj prichadzaju doporucene listy s textaom typu "Iste pri vasej cinorodej praci vasej pozornosti usla skutocnost, ze faktura c. xy na sumu mno spadla medzi tie, co su po splatnost" - inymi slovami zaplat uz konecne, hovado...
 
apx
2013-02-22 11:52:03+01
Riesit ci niekto zaplati alebo nie a este som nic nespravil nieje moj styl. Dohodneme sa na peniazoch. Ked obe strany suhlasia, tak nevidim dovod ze niekto nieco nezaplati. Ked aj tak uz na buduce nebudem pre neho robit. Aj dodavatelov aj objednavatelov je dost. Pokial mas talent a vies sa predat, tak ta nejaka jedna faktura nepolozi. A ked niekomu to stoji za tych par korun zaspavat s pocitom, ze som niekomu nieco nezaplatil, tak nech. Ono sa mu to raz vrati.
 
jan.zitniak
2013-02-22 12:04:42+01
príspevok od: Soki
Caute,

nemozem to najst medzi starymi temami, tak zakladam novu...


Vy, poctivi fotografi pracujuci na zivnost a vystavujuci faktury za fotenie
najprv odovzdate fotky a az potom cakate, ze vam ludia/firmy preplatia fakturu, alebo si najrv vyziadate zaplatenie faktury a az ked su peniaze na ucte, posielate vsetky fotky?

Moj konkretny pripad: nafotil som nieco pre jednu firmu, oni by chceli fotky cim skor, ze nech im vystavim fakturu a preplatia mi ju.
S tou firmou nemam podpisanu ziadnu zmluvu, bude to len cisto vymena fotiek za preplatenie faktury

Mam v plane poslat im najprv zmensene fotky s velkym vodoznakom cez celu plochu fotky, aby videli, co mozu cakat a po pripisani penazi na moj ucet im poslem fotky v plnom rozliseni bez vodoznaku.

Riesili by ste to inak?
Suhlasim s meetU. Ak to chces najjednoduchsie riesit do buducna, tak minimalne nech Ti poslu objednavku na fotografie.

Osobne by som skusil model, poslal fotografie v nizskom rozliseni a po uhrade FA poslat fotky v plnom rozliseni. Ale u serioznych partnerov sa to riesi tak, ze objednavka -> realizacia zakazky a odovzdanie -> uhrada FA
 
vd
2013-02-22 12:58:32+01
platba prebieha pri odovzdavani prace, resp. potom prevod na ucet. nahlady posielam do 24h. takze klient vdy vidi vysledky prace. a ja mu musim verit, ze to zaplati. ale este som nemal problem. Vo vacsime pripadov mam podpisanu zmluvu, zalohy vopred neberiem.
 
Soki
2013-02-22 20:10:58+01
chlapi, dakujem vsetkym za dobre rady
 
velecky
2013-03-17 19:56:31+01
už som sa stretol aj s tým, že fotograf nafotil a dvd s fotkami poslal zákazníkovi na dobierku. Aspoň mal istotu, že za svoju robotu dostane zaplatené.
 
total empty
2013-03-17 20:24:30+01
Čim chudobnejší zákaznik, tým skôr ti zaplatí, čím zazobanejší,tým väčšie problémy a pravdepodobnosť, že ťa o*ebe, najhorší su mestky pokrytci. Dohoda-záloha-pri predaní vyrovnanie.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()