Hore
Fórum » Pokec
 

Letecké cestovanie s foťákom

zajopajo
2013-03-20 13:47:37+01
Ahojte,

potreboval by som poradiť, ako sa pripraviť na cestu s foťákom, keď cestujem letecky. Bude dva krát prestupovať. Rád by som si zobral aj statív. Ten mi zrejme nezoberú do lietadla a mám obavy, ako dopadne v kufri. (karbónový statív Gitzo).
 
Marcel Rebro
2013-03-20 13:53:15+01
príspevok od: zajopajo
Ahojte,

potreboval by som poradiť, ako sa pripraviť na cestu s foťákom, keď cestujem letecky. Bude dva krát prestupovať. Rád by som si zobral aj statív. Ten mi zrejme nezoberú do lietadla a mám obavy, ako dopadne v kufri. (karbónový statív Gitzo).
Ako sa pripraviť na cestovanie s foťákom? No asi rovnako ako bez neho. Ak mávaš problémy so žalúdkom zober si Kinderyl. Neber si do lietadla šabľu, bambitku a viac ako 100ml domácej.

Čo sa statívu k kufri týka, dopadne tak ako dopadne celé lietadlo.
 
PaPi
2013-03-20 13:55:35+01
príspevok od: Marcel Rebro
Ako sa pripraviť na cestovanie s foťákom? No asi rovnako ako bez neho. Ak mávaš problémy so žalúdkom zober si Kinderyl. Neber si do lietadla šabľu, bambitku a viac ako 100ml domácej.

Čo sa statívu k kufri týka, dopadne tak ako dopadne celé lietadlo.
dobra rada nad zlato... ...ale kinedryl povabil
 
Marcel Rebro
2013-03-20 13:59:28+01
príspevok od: PaPi
dobra rada nad zlato... ...ale kinedryl povabil
 
marcus_labeo
2013-03-20 14:03:44+01
Kinedryl (alebo Cocculine) je určite dobrá rada, ten sa vždy hodí tomu, kto nepije tvrdé.
Každopádne ak je obava z poškodenia fototechniky v kufri, ak nie je objektív navoľno hodený na vrchu kufra, strach mať netreba. Statív zrejme nebude mať taký režim ako kočíky (ktoré si človek môže vziať dovnútra letiska a odovzdá sa až pri nástupe do lietadla, teda je úplne navrchu batožiny), treba si to zistiť vopred. A čo sa týka foťáku hore do lietadla, tam je limit daný iba rozmermi a hmotnosťou povolenej príručnej batožiny.
 
PaPi
2013-03-20 14:05:41+01
príspevok od: Marcel Rebro
Chalan je vzstresovany ako nevesta pred svadobnou nocou... Uz zvazuje scenare ako sa bude o rozlozeny stativ pred security check-inom podopierat predstierajuc ze je to najnovsi model barli... vymysla ako si da v anglictine vzstavit svojmu obvodakovi potvrdenie, ze to je skutocne zdravotnicka pomocka a ty mu poradis kinedryl a povzbudis dopadom lietadla... Ale ocenujem snahu o napravu
 
Marcel Rebro
2013-03-20 14:14:25+01
príspevok od: PaPi
Chalan je vzstresovany ako nevesta pred svadobnou nocou... Uz zvazuje scenare ako sa bude o rozlozeny stativ pred security check-inom podopierat predstierajuc ze je to najnovsi model barli... vymysla ako si da v anglictine vzstavit svojmu obvodakovi potvrdenie, ze to je skutocne zdravotnicka pomocka a ty mu poradis kinedryl a povzbudis dopadom lietadla... Ale ocenujem snahu o napravu
Zatial najvacsie vzrusenie na palube som zazil, ked sme si cely RW team aj s nahradnikom a kameramanom (6 ludi) zobrali na palubu padaky a prilby (po predchadzajucej skusenosti, ked sa jednemu z nas zatulala batozina a prve dva dni skakal na pozicanom padaku).

Po skonzumovani vsetkych zasob domacej (bolo to este pre 100ml limitom) dostal kamerman (Zahorak a dodavatel domacej) "skvely napad" : vsetci sme sa bez slov nastrojili do padakov, nasadili si prilby, pripili si, zamavali spolucestujucim a vyrazili ku dveram ... mal si vidiet to vzruso na palube ...
 
yanoschick
2013-03-20 14:17:42+01
Lietam minimalne dvakrat do roka, a stale mam stativ (tiez karbonovy) v tvrdom kufri. Stativovu hlavu ale beriem k ostatnej technike, ktoru mam so sebou. No big deal
 
total empty
2013-03-20 14:29:00+01
príspevok od: zajopajo
Ahojte,

potreboval by som poradiť, ako sa pripraviť na cestu s foťákom, keď cestujem letecky. Bude dva krát prestupovať. Rád by som si zobral aj statív. Ten mi zrejme nezoberú do lietadla a mám obavy, ako dopadne v kufri. (karbónový statív Gitzo).
Sluchaj, dobre si pozri koľko kila môžeš dať do batožiny do batožinového priestoru do lietadla,asi 15 kilo,tam nedavej nič ľahko rozbitného,nič cenné a žiadne fľaše!!!, k sebe si môžeš zobrať ďalšiu 10 kilovu tažku,tak si daj cené veci,ja som mal pri sebe kameru,foťak,statívy,led svetla a malé akumulátori k ním na 12 voltov, aj nahradné litiové baterky do kamery.Žiadné fľaše,iba malé pet-politrové. Ak pri kontrole budeš mať niečo vo sklenenej fľaši,tak ti to vyberú a hodia do koša a pôjdeš bez toho.Plechovky energeťakoch môžeš mať. Zober si štuple do ucha,žuvačky a brufen pre prípad bolenia hlavy, dve hodiny pred letom radšej nejec, v letadle nespí,potom je ťažko sa prebrať .Ak si fajčiar,kúp si nikotínove žuvačky. Toto platí v EU, ako je to v ázii, to neviem.
 
slavmiro
2013-03-20 14:45:59+01
fototechnika (+notebook) do 10kg ako prirucna batozina na palubu bez priplatku, v ramci limitu 1 taska/osobu v economy triede. Stativ odovzdaj s ostatnou batozinou, strceny do velkeho kufra.
 
Marcel Rebro
2013-03-20 14:59:01+01
príspevok od: slavmiro
fototechnika (+notebook) do 10kg ako prirucna batozina na palubu bez priplatku, v ramci limitu 1 taska/osobu v economy triede. Stativ odovzdaj s ostatnou batozinou, strceny do velkeho kufra.
Co sa tyka tej hmotnosti prirucnej batoziny ... viac krat som sa bavil na tuto temu s pilotmi / palubnym personalom / staffom na letisku. Viac ako hmotnost prirucnej ich trapi celkova hmotnost batoziny / nakladu (v tomto kontexte by som zaviedol povinnost vazit cestujuceho ajs batozinou ). Podla toho napr. tankuju palivo.

Mne sa bezne stava ze nam zvazia vsetko (zjavne koli fotobaglom). Len upozornia, ze prirucnu batozinu si musi byt kazdy schopny kazdy bez asistenice vlozit a vybrat do skrinky nad hlavou. Macovi raz navazili prirucku tusim 17kg, ale ked predviedol ze ju jednou rukou v pohode zdvihne nad hlavu, s usmevom mu tam supli "Approved"
 
PaPi
2013-03-20 15:20:56+01
príspevok od: Marcel Rebro
Zatial najvacsie vzrusenie na palube som zazil, ked sme si cely RW team aj s nahradnikom a kameramanom (6 ludi) zobrali na palubu padaky a prilby (po predchadzajucej skusenosti, ked sa jednemu z nas zatulala batozina a prve dva dni skakal na pozicanom padaku).

Po skonzumovani vsetkych zasob domacej (bolo to este pre 100ml limitom) dostal kamerman (Zahorak a dodavatel domacej) "skvely napad" : vsetci sme sa bez slov nastrojili do padakov, nasadili si prilby, pripili si, zamavali spolucestujucim a vyrazili ku dveram ... mal si vidiet to vzruso na palube ...
Heh... mam celkom dobru fantaziu... Ta v spojitosti s tvojou story ma prinutila nahlas sa rozosmiat... co sa pocas rokovania nestretlo s pochopenim ostatnych kolegov... Ale stalo to za to
 
WildSammy
2013-03-20 16:02:56+01
príspevok od: PaPi
Heh... mam celkom dobru fantaziu... Ta v spojitosti s tvojou story ma prinutila nahlas sa rozosmiat... co sa pocas rokovania nestretlo s pochopenim ostatnych kolegov... Ale stalo to za to
toto sa stalo aj mne, ze som sa rozosmial po tej precitani tej story
 
walde
ocenenie redakciou 2013-03-20 16:51:18+01
Rocne absolvujem cca 50 letov. Lacnejsia vybava je vzdy v kufri (tam radim aj stativ). V ruksaku na palubu ide telo a vsetky objektivy. Nezabudam brat na palubu aj svoje telo. Nikdy nebol problem.
 
kuchar
2013-03-20 17:12:32+01
Ak ti mozem poradit,tak fotak,objektivy,notebook so sebou.Osobne mam "foto batoh" ktory napracem s uvadzanou vybavou plus filtre. STATIV BRAVAM SO SEBOU NA PALUBU!Mam ho zlezeny a pripojeny k batohu.Su tam specialne na to pracky.Nikdy s tym ziadny problem nebol.Samozrejme pokial je zlozeny.Co sa tyka kolko toho na palubu,tak to je velmi zavistle akou spolocnostou.Easy Jet a Ryanair zvykol kontrolovat kusy a velkost..(chcu zarobit).Ale napr. teraz som absolvoval 7 letov behom cca 38 dni s American airlines a nekontrolovali ani raz nic.Niektory amici brali take kufre do lietadla ,ze som len cumel.Poniektory ludia mali aj
3-4 prirucne batoziny. Potom ja som nemal kde dat svoju jednu.BTW prirucna batozina by nemala presiahnut 10 kilov.Ale este nikdy mi nevazili prirucnu batozinu.Ja by som toho do normalnej batoziny dal co najmenej,hlavne co sa tyka techniky.Hlavne ked som videl jak s tym "jemne" zaobchadzaju ti co to nakladaju.
 
atariak
2013-03-20 17:49:53+01
vzdy je lepsie mat to najnutnejsie so sebou. nie je nic blbsie ako ked sa batozina zdrzi, alebo ti ju niekde vybrakuju. viem, nestava sa to casto, ale obcas hej. prave ty mozes byt ten obcasny pripad. kontaktuj letecku spolocnost, alebo najdi na ich webe faqs, specialne veci ako stativy, pusky, gulomety a noze byvaju popisane separatne
 
Johnny
2013-03-20 18:03:11+01
cau, neviem ci si dostal uz v predchadzajucich prispevkoch odpoved, ale co sa tyka stativu pokial sa ti zmesti spolu s batohom do rozmerov nie je to problem. Doporucujem odmontovat hlavu, a ak mas na stativovych nohach hroty, tak tie tiez dole. Pokial batoh spolu s pripevnenym batohom splna max rozmery je to OK. Co sa hmotnosti tyka je dobre pokial mas viac kg dat si tazke veci ako objektiv, bles a pod do vackov alebo na opasok pripadne telo fotaku na krk a potom to supnut do batohu. Max rozmery si najdes na webe spolocnosti. Urcite si nic dolezite nedavaj do velkeho kufra, aby sa to nahodou nevyparilo pre prestupoch
 
total empty
2013-03-20 18:37:11+01
príspevok od: kuchar
Ak ti mozem poradit,tak fotak,objektivy,notebook so sebou.Osobne mam "foto batoh" ktory napracem s uvadzanou vybavou plus filtre. STATIV BRAVAM SO SEBOU NA PALUBU!Mam ho zlezeny a pripojeny k batohu.Su tam specialne na to pracky.Nikdy s tym ziadny problem nebol.Samozrejme pokial je zlozeny.Co sa tyka kolko toho na palubu,tak to je velmi zavistle akou spolocnostou.Easy Jet a Ryanair zvykol kontrolovat kusy a velkost..(chcu zarobit).Ale napr. teraz som absolvoval 7 letov behom cca 38 dni s American airlines a nekontrolovali ani raz nic.Niektory amici brali take kufre do lietadla ,ze som len cumel.Poniektory ludia mali aj
3-4 prirucne batoziny. Potom ja som nemal kde dat svoju jednu.BTW prirucna batozina by nemala presiahnut 10 kilov.Ale este nikdy mi nevazili prirucnu batozinu.Ja by som toho do normalnej batoziny dal co najmenej,hlavne co sa tyka techniky.Hlavne ked som videl jak s tym "jemne" zaobchadzaju ti co to nakladaju.
Batožiny ti vážia na letisku keď dávaš letenky, aj keď ideš k lietadlu tak tú čo bereš zo sebou, kontroluju to vždy-ja som išiel na Ryaner, my sme museli vyhádzať potraviny a tak,inak ťa nepustia,pol kila ešte ignorujú.Vážili mi to v Budapešti aj v Ríme, dokonca mi vyhodili malé pivka vo fľašách do koša, tá upratovačka musí byť alkoholička, čo vynáša smeti
Radšej to nepodceňuj,ťažko je potom človeku vyhadzovať potraviny a vylievať nápoje aby ťa pustili do lietadla.
 
total empty
2013-03-20 18:38:54+01
príspevok od: walde
Rocne absolvujem cca 50 letov. Lacnejsia vybava je vzdy v kufri (tam radim aj stativ). V ruksaku na palubu ide telo a vsetky objektivy. Nezabudam brat na palubu aj svoje telo. Nikdy nebol problem.
Svoje telo treba zobrať,duchovia necestujú lietadlom.
 
bear
- moderator
2013-03-20 19:21:10+01
Pri poslednom lete (Air France) mal moj foto-batoh 17kg pri limite leteckej spolocnosti 12kg. Pri chekine vazili aj prirucnu batozinu a nechceli mi to pustit. Vsetky nadbytocne veci (baterky, stativy, nabijacky) som mal vo velkej batozine. Pani som vysvetlil, ze naozaj nic z toho nemozem prelozit do velkej batiziny (ta bola pod limit), zavolala teda veduceho, tomu som zopakoval, ze tam su len fotoaparaty a optika.

Na druhu stranu, ked som letel z Egypta, tak ma na security checku posielali prebalit do velkej batizony baterky, lebo sa im zdalo, ze ich mam prilis vela (cca 20 AA akumulatorov). Nastastie, kym som si upratoval batoh po inspekcii, zacali buzerovat dalsieho v rade a ja som sa v tichosti zbalil a pokracoval do lietdala.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()