Hore
Fórum » Pokec
 

Podporte pripomienku, pomozte ochranit nasu prirodu!

kubizmus
externý redaktor 2013-06-08 12:53:46+02
Dobrý den, verím, ze vas tu je vela s kladnym vztahom k nasej prirode, rad by som vas preto oslovil s mensou prosbou :

Prosim podpote pripomienku proti novele zakona o ochrane prirody, zakon je ucelovo postaveny tak , aby umoznil este vacsiu devastaciu prirody, vyrub stromov a obmedzila sa ochrana nasej prirody! Staci len vyplnit povinne kolonky v peticii na stranke http://www.ekoforum.sk/peticia/priroda a potvrdit, zaberie vam to len par sekund, vsetky informacie o tom zakone aj o pripomienke su na tej stranke. Cas ostava uz len do 13.6.2013!!!
Dakujem.


Budem rád ked tu peticiu posuniete aj svojim znamym, aby sa do nej pridalo co najviac ludi.
Musime povedat NIE! bande nenazrancov, ktory chcu kazdy meter stvorcovy, kazdy strom v nasej krajine premenit na zlatu tehlu, najmä vo svoj prospech, nedovolme im ukradnut to co patri nam vsetkym, nasmu narodu a zachranme to co este ostalo!!!
 
MajoC
2013-06-08 13:30:46+02
Už som
 
keko
2013-06-08 14:29:33+02
Pocuj, nie je to ta institucia amaterskych ochrancov prirody, ktora dovolila lykozrutovi zrat vsetko co rastie?
NIKDY!
Vystahujte sa do Finska, kde lykozrut spasa 80 rokov 2/3 finskych lesov v mene ochrany prirody!
 
kubizmus
externý redaktor 2013-06-08 14:46:50+02
príspevok od: keko
Pocuj, nie je to ta institucia amaterskych ochrancov prirody, ktora dovolila lykozrutovi zrat vsetko co rastie?
NIKDY!
Vystahujte sa do Finska, kde lykozrut spasa 80 rokov 2/3 finskych lesov v mene ochrany prirody!
Ehm, ja by som skor povedal, ze lykozrut je pekny marketingovy tah! Ktory dovoluje panom ukazat si na hociktory strom ktory sa im zapaci prstom a bez problemov ho vytat. Nie chrobak, ale ludia su ti najvacsi skodcovia spolu aj s tymi postrekmi, nechutnymi srackami, vdaka ktorym potom vykape okrem lykozruta aj polka vzacnej fauny!

A dalsia vec, tie lesi tu stoja uz tisice rokov, prezili rozne katastrofy, aj najazdy roznych skodcov, priroda ma prirodzenu schopnost regeneracie. Lykozrut smrekovy nie je ziaden nasadeny druh, ktory by v prostredi nemal prirodzenych nepriatelov. Ked by od teraz prestal zasahovat clovek do prirody (v mene ochrany) a nechal ju nech sa spamata sama (aj z roku 2004) , sice by doslo k dalsim skodam ale po niekolkych desatrociach by sa zasa zacala spamatavat a davat do poriadku a les by sa samy obnovili Lebo to je ten prirodzeny princip rovnovahy. Treba lesom dovolit sa dat do poriadku, to je jedine...
 
keko
2013-06-08 15:15:26+02
príspevok od: kubizmus
Ehm, ja by som skor povedal, ze lykozrut je pekny marketingovy tah! Ktory dovoluje panom ukazat si na hociktory strom ktory sa im zapaci prstom a bez problemov ho vytat. Nie chrobak, ale ludia su ti najvacsi skodcovia spolu aj s tymi postrekmi, nechutnymi srackami, vdaka ktorym potom vykape okrem lykozruta aj polka vzacnej fauny!

A dalsia vec, tie lesi tu stoja uz tisice rokov, prezili rozne katastrofy, aj najazdy roznych skodcov, priroda ma prirodzenu schopnost regeneracie. Lykozrut smrekovy nie je ziaden nasadeny druh, ktory by v prostredi nemal prirodzenych nepriatelov. Ked by od teraz prestal zasahovat clovek do prirody (v mene ochrany) a nechal ju nech sa spamata sama (aj z roku 2004) , sice by doslo k dalsim skodam ale po niekolkych desatrociach by sa zasa zacala spamatavat a davat do poriadku a les by sa samy obnovili Lebo to je ten prirodzeny princip rovnovahy. Treba lesom dovolit sa dat do poriadku, to je jedine...
Lykozrut je problem. Vazny. A nie preto, ze niekto ukazoval prstom na stormy. Ale preto, ze sa retazami niekto iny priputal k stromom, ktre potom lykozrut zobral.
Moj tata je lesny inzinier vo vysluzbe. Ma 83 rokov. Pobehal cely svet. A porovnaval. Za jeho ery malo Slovensko najvacsi prirastok drevnej hmoty. Kontinualna starostlivost o lesy od doby, kedy inak lyse Slovensko zacala zalesnovat este Maria Terezia. A to ako dosledok inak nebyvaleho odlesnovania pre poterby namornej plavby a neskor ako i energetickej narocnosti plavby parnej neskor. Nebyt ale hospodarskeho vyznamu, les na Slovensku by nezaberal ani 10% toho, co dnes.
Dobre. Nech zerie lykozrut na zem popadane drevo. Ale preco ho pustat na pralesa, alebo na zdrave stromy vobec? Preco dopadnut ako vo Finsku, kde sa ten experiment s lykozrutom neosvedcil?
Suhlasim, ze clovek je premnozeny. AK tu na SLovensku bude zit 100 000 az 1 000 000 000 ludi, bude rovnovaha aj s motorovou pilou v ruke. Ale ja sa pytam, ides sa dat dobrovolne eutanovat pre dosiahnutie tohto stavu? A zobers aj svoje deti, alebo rodicov? V mene rovnovahy urob to. Co ty na to? Alebo skus vyliest na strom a v kozusine z divej zvere skus prezit bez televizora a digitalneho fotoaparatu tak jednu dve zimy.
Ak povrchni novinari budu pisat povrchne clanky, lahko urobis s ludmi s povrchnou znalostou revoluciu. V mene silnych slov a velkohubych idealov. Zatial t ale lykozrut odzere strom pod zadkom. To mi ver.
 
vd
2013-06-08 15:33:52+02
clovek je vacsi problem ako lykozrut
 
kubizmus
externý redaktor 2013-06-08 15:39:58+02
príspevok od: keko
Lykozrut je problem. Vazny. A nie preto, ze niekto ukazoval prstom na stormy. Ale preto, ze sa retazami niekto iny priputal k stromom, ktre potom lykozrut zobral.
Moj tata je lesny inzinier vo vysluzbe. Ma 83 rokov. Pobehal cely svet. A porovnaval. Za jeho ery malo Slovensko najvacsi prirastok drevnej hmoty. Kontinualna starostlivost o lesy od doby, kedy inak lyse Slovensko zacala zalesnovat este Maria Terezia. A to ako dosledok inak nebyvaleho odlesnovania pre poterby namornej plavby a neskor ako i energetickej narocnosti plavby parnej neskor. Nebyt ale hospodarskeho vyznamu, les na Slovensku by nezaberal ani 10% toho, co dnes.
Dobre. Nech zerie lykozrut na zem popadane drevo. Ale preco ho pustat na pralesa, alebo na zdrave stromy vobec? Preco dopadnut ako vo Finsku, kde sa ten experiment s lykozrutom neosvedcil?
Suhlasim, ze clovek je premnozeny. AK tu na SLovensku bude zit 100 000 az 1 000 000 000 ludi, bude rovnovaha aj s motorovou pilou v ruke. Ale ja sa pytam, ides sa dat dobrovolne eutanovat pre dosiahnutie tohto stavu? A zobers aj svoje deti, alebo rodicov? V mene rovnovahy urob to. Co ty na to? Alebo skus vyliest na strom a v kozusine z divej zvere skus prezit bez televizora a digitalneho fotoaparatu tak jednu dve zimy.
Ak povrchni novinari budu pisat povrchne clanky, lahko urobis s ludmi s povrchnou znalostou revoluciu. V mene silnych slov a velkohubych idealov. Zatial t ale lykozrut odzere strom pod zadkom. To mi ver.
Nemame podobny pohlad na vec a myslim, ze nema ziaden zmysel sa tu koli tomu hadat. Faktom vsak je, ze diskutovana tema, spominana novela, ktoru mate zrejme velmi dobre prestudovanu, ako aj tu pripomienku, porusuje dokonca smernice EU o ochrane prirody!

A som si isty, keby clovek prestal zasahovat do postihnutych oblasti, tak by sa veru obnovili samy, aj ked ako som uz napisal vyssie nestalo by sa to za rok. Ked bol vas pan otec lesnikom tak ako pisete vsetko bolo uplne inak, lebo aj uroven ochrana prirody bola na lepsej urovni! V sucasnosti v mene nicenia lykozruta su kedysi panenske tatranske doliny obsadene traktormi trieskovacmi a pilcikmi a likviduje sa strom za stromom, ale beda ked stupite ako turista mimo vyznaceneho chodnika, vtedy ako ekologicky zivel sa dopustate poskodzovania chraneneho uzemia. ale to ze vedla v zone 5. stupna ochrany prave vyoral fajnovu cestu velky traktor nikomu nevadi.

Len tolko k tomu. Neviem co sa deje vo Finsku, ale isto ma nikto nepresvedci o opaku, ze najvacsim skodcom pre nase lesy su prave lesnici!!! A aby ste si nemysleli ze si veci len tak taham z prsta, tak skuste si rprecitat rozhovor s byvalym riaditelom TANAPu Ing. Marianom Jasikom na http://hiking.sk/hk/ar/948/ochrana_prirody_je_v_slepej_ulicke.html , v akom stave je sucasna ochrana prirody, jedina vec je zisk a este raz zisk, ktora zaujima kompetentnych!!! Ak tomu neverite, tak ste iba zaslepeny.(pri vsetkej ucte)
 
Martin Školiak
2013-06-08 15:55:22+02
príspevok od: kubizmus
Ehm, ja by som skor povedal, ze lykozrut je pekny marketingovy tah! Ktory dovoluje panom ukazat si na hociktory strom ktory sa im zapaci prstom a bez problemov ho vytat. Nie chrobak, ale ludia su ti najvacsi skodcovia spolu aj s tymi postrekmi, nechutnymi srackami, vdaka ktorym potom vykape okrem lykozruta aj polka vzacnej fauny!

A dalsia vec, tie lesi tu stoja uz tisice rokov, prezili rozne katastrofy, aj najazdy roznych skodcov, priroda ma prirodzenu schopnost regeneracie. Lykozrut smrekovy nie je ziaden nasadeny druh, ktory by v prostredi nemal prirodzenych nepriatelov. Ked by od teraz prestal zasahovat clovek do prirody (v mene ochrany) a nechal ju nech sa spamata sama (aj z roku 2004) , sice by doslo k dalsim skodam ale po niekolkych desatrociach by sa zasa zacala spamatavat a davat do poriadku a les by sa samy obnovili Lebo to je ten prirodzeny princip rovnovahy. Treba lesom dovolit sa dat do poriadku, to je jedine...
To sú také sladké reči ako tých ochranárov čo sa priväzujú o stromy a skáču pred lesné traktory. Nemám veľmi v láske týchto radikálov. Nie si ty jeden z nich? Lenže človek potrebuje drevo, lesné hospodárstvo tu je už od Márie Terézie. Ide tu len o to aby bola zachovaná rozumná rovnováha využívania lesa a jeho ochrany.
 
keko
2013-06-08 16:03:20+02
príspevok od: kubizmus
Nemame podobny pohlad na vec a myslim, ze nema ziaden zmysel sa tu koli tomu hadat. Faktom vsak je, ze diskutovana tema, spominana novela, ktoru mate zrejme velmi dobre prestudovanu, ako aj tu pripomienku, porusuje dokonca smernice EU o ochrane prirody!

A som si isty, keby clovek prestal zasahovat do postihnutych oblasti, tak by sa veru obnovili samy, aj ked ako som uz napisal vyssie nestalo by sa to za rok. Ked bol vas pan otec lesnikom tak ako pisete vsetko bolo uplne inak, lebo aj uroven ochrana prirody bola na lepsej urovni! V sucasnosti v mene nicenia lykozruta su kedysi panenske tatranske doliny obsadene traktormi trieskovacmi a pilcikmi a likviduje sa strom za stromom, ale beda ked stupite ako turista mimo vyznaceneho chodnika, vtedy ako ekologicky zivel sa dopustate poskodzovania chraneneho uzemia. ale to ze vedla v zone 5. stupna ochrany prave vyoral fajnovu cestu velky traktor nikomu nevadi.

Len tolko k tomu. Neviem co sa deje vo Finsku, ale isto ma nikto nepresvedci o opaku, ze najvacsim skodcom pre nase lesy su prave lesnici!!! A aby ste si nemysleli ze si veci len tak taham z prsta, tak skuste si rprecitat rozhovor s byvalym riaditelom TANAPu Ing. Marianom Jasikom na http://hiking.sk/hk/ar/948/ochrana_prirody_je_v_slepej_ulicke.html , v akom stave je sucasna ochrana prirody, jedina vec je zisk a este raz zisk, ktora zaujima kompetentnych!!! Ak tomu neverite, tak ste iba zaslepeny.(pri vsetkej ucte)
Chapem ze tvoj (tykame si ti na fore - dufam, ze to nevadi) nazor sa formoval pod vplyvom nejakeho clanku. Ale je to ine ako sa oboznamovat s tym cely zivot. Vazim si nazor cloveka - odbornika - byvaleho riaditela TANAPu.
Ale opakujem otazku. Co ste ochotni (vy i byv. riaditel TANAPu) priniest ako osobnu obet nastolenia rovnovahy medzi clovekom a prirodou? Lebo zda sa, za jedno sme, ze problemom je vlastne clovek. Ja tvrdim, ze problemom je, ze clovek je premnozeny.
TAk sa skusme zamysliet nad tym, ci nedovolit ludom do lesa chodit vobec, alebo regulovat pocet ludi na Slovensku, alebo co. Lebo Lykozrut pozire coraz viac lesa. A ked clovek (lesnik - lesny hospodar) nezasiahne, les umrte v menene jeho ochrany. Povodne a pre zivot nevhodna klima budu hned a cakat 100 (ci kolko) rokov na obnovu moze byt osemetne. Mimochodom na Sahare uz cakame na obnovu nejaky ten piatok. Iste rozdiely medzi Europou a Saharou tu samozrejme su. Ale ako prikald je to sobre.
Koncim na tuto temu a vsetkych pomylenych vyzyvam, aby nepodpisovali peticiu, ktotrej rozumeju iba povrchne.
 
seifi
2013-06-08 16:18:38+02
ja som za, kynožme lykožrúta, ale potom tabuľku národný park dolu; mne tie veci spolu dokopy nejdú; aj parky, aj ťažba, aj ochrana práškovaním, streľbou; tak alebo park alebo hospodársky les; toľko parkov čo máme my a s toľkým rozliatym olejom od lesných traktorov ako tu, to sa tak ľahko tiež nevidí; 1 liter oleja znehodnotí milion litrov vody, koľko je toho oleja po traktoroch, pílach; a kvalitu parkov zvyšujeme od stola znižovaním/preraďovaním výmery po ich okrajoch;
z oblasti lokality Čierny Váh sa vraj, kdesi som čítal, jedna babka písala, vyťažilo na čierno 30 tis. kubíkov dreva, ktoré sa vyvážalo pod dozorom, s výťažkom pre..., však afér je dosť v Št.lesoch; tak neviem, či ten Kubo nemá pravdu, že človek narobí viac škody jak lykožrút;
 
JakubCibik
2013-06-08 16:18:56+02
príspevok od: kubizmus
Nemame podobny pohlad na vec a myslim, ze nema ziaden zmysel sa tu koli tomu hadat. Faktom vsak je, ze diskutovana tema, spominana novela, ktoru mate zrejme velmi dobre prestudovanu, ako aj tu pripomienku, porusuje dokonca smernice EU o ochrane prirody!

A som si isty, keby clovek prestal zasahovat do postihnutych oblasti, tak by sa veru obnovili samy, aj ked ako som uz napisal vyssie nestalo by sa to za rok. Ked bol vas pan otec lesnikom tak ako pisete vsetko bolo uplne inak, lebo aj uroven ochrana prirody bola na lepsej urovni! V sucasnosti v mene nicenia lykozruta su kedysi panenske tatranske doliny obsadene traktormi trieskovacmi a pilcikmi a likviduje sa strom za stromom, ale beda ked stupite ako turista mimo vyznaceneho chodnika, vtedy ako ekologicky zivel sa dopustate poskodzovania chraneneho uzemia. ale to ze vedla v zone 5. stupna ochrany prave vyoral fajnovu cestu velky traktor nikomu nevadi.

Len tolko k tomu. Neviem co sa deje vo Finsku, ale isto ma nikto nepresvedci o opaku, ze najvacsim skodcom pre nase lesy su prave lesnici!!! A aby ste si nemysleli ze si veci len tak taham z prsta, tak skuste si rprecitat rozhovor s byvalym riaditelom TANAPu Ing. Marianom Jasikom na http://hiking.sk/hk/ar/948/ochrana_prirody_je_v_slepej_ulicke.html , v akom stave je sucasna ochrana prirody, jedina vec je zisk a este raz zisk, ktora zaujima kompetentnych!!! Ak tomu neverite, tak ste iba zaslepeny.(pri vsetkej ucte)
Plne s tebou súhlasím. Lesníci ľuďom neustále tlačia do hlavy, že o lesy je potrebné sa starať, že bez ich práce by sme tu žiadne lesy nemali atď.. Z ekologického hľadiska sú to samozrejme nezmysli, keďže les je na väčšine územia SR prirodzeným klimaxovým (vrcholovým) spoločenstvom, takže pokiaľ ponecháme nejaké územie na samovývoj, vyvinie sa tam les aj bez zásahov človeka. Samozrejme to trvá určitú dobu, les nenarastie za rok, ako by sa to mnohým páčilo.
Lykožrút je problematická otázka. Lesníci ho považujú za nepriateľa, ekológovia za prirodzenú súčasť kolobehu (najmä) smrekového lesa. Smrekové lesy nie sú úplne stabilné spoločenstvo a disturbancie (lykožrútové a veterné "katastrofy") sú jeho nepostrádateľnou súčasťou, ako sú napr. požiare súčasťou niektorých stepí, saván a pod. Súčasným ľuďom sa však nepáči takáto prirodzenosť a nechápu, že aj les po kalamite je živé, vyvíjajúce sa spoločenstvo.

Každopádne ochrana prírody sa nemôže neustále točiť len okolo Tatier a medveďov, čo sú najmedializovanejšie témy. Novela zákona dovoľuje beztrestne vyrúbať majiteľovi napr. 100 ročný ovocný sad. Staré sady sú však významnou kultúrno-prírodnou zložkou krajiny. Nachádzajú sa v nich často vzácne lokálne odrody ovocín, ktoré sú odolné voči chorobám aj bez chémie. Sú súčasťou našej ľudovej kultúry rovnako ako ľudová architektúra, kroje či piesne. Z ekologického hľadiska zas ide o významné biotopy pre rastliny aj živočíchy.
Štát by teda mal majiteľov podporovať v starostlivosti o sady (tie ju na rozdiel od lesov potrebujú - kosenie alebo spásanie trávy, odstraňovanie tzv. náletových krovín atď.) a nie dovoľovať im ničiť ich.
 
rbr69
2013-06-08 16:19:20+02
príspevok od: Martin Školiak
To sú také sladké reči ako tých ochranárov čo sa priväzujú o stromy a skáču pred lesné traktory. Nemám veľmi v láske týchto radikálov. Nie si ty jeden z nich? Lenže človek potrebuje drevo, lesné hospodárstvo tu je už od Márie Terézie. Ide tu len o to aby bola zachovaná rozumná rovnováha využívania lesa a jeho ochrany.
Sucastou tych, co sa angazuju v ochrane prirody su aj radikalnejsie zdruzenia, ale aj ludia, ktorym na prirode zalezi bez potreby sa uviazat o strom. Suhlasim s rovnovahou, ale netreba tazit lesy proexportne. V sucasnosti sa vaecisna spolocnosti o prirodu nezaujima, je to okrajova oblast zaujmu a som rad, ze niekto dohliada na vyvoj legislativy u nas tymto smerom, aby vyvazoval a tvoril rovnovahu k lobovaniu financnych skupin ovladnut vo svoj prospech nasu prirodu.PS: osobne si myslim, ze tato vyzva tu na fotoportal nepatri, kto ma vztah k prirode, vie o tychto aktivitach a na ephote to bude len dalsi flame
 
kubizmus
externý redaktor 2013-06-08 16:20:48+02
príspevok od: vd
clovek je vacsi problem ako lykozrut
presne o tom pisem
 
kubizmus
externý redaktor 2013-06-08 16:29:36+02
príspevok od: Martin Školiak
To sú také sladké reči ako tých ochranárov čo sa priväzujú o stromy a skáču pred lesné traktory. Nemám veľmi v láske týchto radikálov. Nie si ty jeden z nich? Lenže človek potrebuje drevo, lesné hospodárstvo tu je už od Márie Terézie. Ide tu len o to aby bola zachovaná rozumná rovnováha využívania lesa a jeho ochrany.
NIe, ani nepatrim do ziadneho spolku ochranarov, lenze mi zalezi na nasej krajine, a ked pride clovek do lesa a vidi cosi taketo www.ephoto.sk/fotogaleria/hodnotit-fotografiu/370379/tabula-chranme-nase-lesy/?a= az srdce zaplace. Ano drevo treba, ale druha vec je ta rovnovaha ako pisete. Lenze tu nic take neexistuje! Nehovorim o lesoch ktore su urcene na tazbu, kde sa pestuju stromy len na drevnu hmotu, su oblasti kde sa normalne da tazit v normalnom mnozstve. Lenze tuna sa rube nasiroko v Tatrach v oblastiach 5. stupna ochrany, v TANAPe ale aj v NAPANTe a dalsich chranenych oblastiach. A to drevo ide vacsinou do Rakuska, kde sa varaba z neho nabytok! Preco rakusaci si setria svoje lesy a kupuju drevo za bagatel od nas?

Po dalsie, asi ste nepostrehli ze ta novela nie je len o ulahceni vyrubu stromov (oredpokladam ze ste si ani nepozreli tu stranku) ale ide tam o dalsie veci, ktore brania v rzvoji cestovneho ruchu, zavadzaju dalsiu zbytocnu byrokraciu atd. Ten zakon bol vytvoreny narychlo... Potom ale vsetci lamentuju ked sa idu do lesa prejst a les tu nie je.
 
kubizmus
externý redaktor 2013-06-08 16:39:58+02
príspevok od: seifi
ja som za, kynožme lykožrúta, ale potom tabuľku národný park dolu; mne tie veci spolu dokopy nejdú; aj parky, aj ťažba, aj ochrana práškovaním, streľbou; tak alebo park alebo hospodársky les; toľko parkov čo máme my a s toľkým rozliatym olejom od lesných traktorov ako tu, to sa tak ľahko tiež nevidí; 1 liter oleja znehodnotí milion litrov vody, koľko je toho oleja po traktoroch, pílach; a kvalitu parkov zvyšujeme od stola znižovaním/preraďovaním výmery po ich okrajoch;
z oblasti lokality Čierny Váh sa vraj, kdesi som čítal, jedna babka písala, vyťažilo na čierno 30 tis. kubíkov dreva, ktoré sa vyvážalo pod dozorom, s výťažkom pre..., však afér je dosť v Št.lesoch; tak neviem, či ten Kubo nemá pravdu, že človek narobí viac škody jak lykožrút;
presne to je ten problem ktory na slovensku mame, ze nikomu na ochrane prirody nezalezi, ved staci sa prejst po nizkych tatrach, ved to je hotova spust tam, a o severnom svahu chopku, co tam dorobili ani nehovorim, aj tam to dozral lykozrut? ze bolo treba postavit mamutiu zjazdovku a znicit nehorazny pas na tom kopci? Jak keby im nestacila ta jedna na juhu. Mna len to trapi ze oni hore si tam safaria jak chcu, a zastupuju nasu volu nas obcanov tohto statu, a ci my s tym suhlasime? Je to nasa vola aby sa Karpaty premenili na pohorie Taurus? Akym pravom sa obohacuje niekto na tom co patri nam vsetkym, to je dolezita otazka. Preto odmietam sa prizerat dojeniu a drancovaniu nasej prirody a svoj odpor vyjadrujem podpisom uvedenej peticie!
 
om7aqa
2013-06-08 16:41:15+02
V mene ochrany prírody po jedne veternej kalamite padla lykožrútovi severná strana Čertovice... veľká škoda. Keby sa vtedy niekto trochu zamyslel a dovolil by odpratať popadané stromy trochu skôr (nie až po tom ako mu zožral neškodný chrobáčik posledné stromy za jeho chatkou) tak by sa toto nemuselo stať. Že prečo nepadla aj južná strana Čertovice??? všek sú susedné ... chvála Bohu za to, že vietor fúkal správnym smerom a nekonali sa nálety lykožrúta na juh.
Oba krajné rozhodnutia - ochraňovať alebo ťažiť su na škodu. Všetko treba robiť s rozumom.
A keď sme pri ochrane - prečo nám niekto v mene ochrany prírody niekto nedovolí vyťažiť lykožrútom zožraté stromy po Chopkom (dolina Trangoška) ale paradoxne dovolili zlikvidovať nemalú časť kosodrevinového porastu (a v nižšej časti aj stromy) v mene stavania lanovej dráhy a rozširovania lyžiarskych tratí ...

Ďalej nekomentujem. Toto nevymyslíš - to je život !!!
 
kubizmus
externý redaktor 2013-06-08 16:42:40+02
príspevok od: keko
Chapem ze tvoj (tykame si ti na fore - dufam, ze to nevadi) nazor sa formoval pod vplyvom nejakeho clanku. Ale je to ine ako sa oboznamovat s tym cely zivot. Vazim si nazor cloveka - odbornika - byvaleho riaditela TANAPu.
Ale opakujem otazku. Co ste ochotni (vy i byv. riaditel TANAPu) priniest ako osobnu obet nastolenia rovnovahy medzi clovekom a prirodou? Lebo zda sa, za jedno sme, ze problemom je vlastne clovek. Ja tvrdim, ze problemom je, ze clovek je premnozeny.
TAk sa skusme zamysliet nad tym, ci nedovolit ludom do lesa chodit vobec, alebo regulovat pocet ludi na Slovensku, alebo co. Lebo Lykozrut pozire coraz viac lesa. A ked clovek (lesnik - lesny hospodar) nezasiahne, les umrte v menene jeho ochrany. Povodne a pre zivot nevhodna klima budu hned a cakat 100 (ci kolko) rokov na obnovu moze byt osemetne. Mimochodom na Sahare uz cakame na obnovu nejaky ten piatok. Iste rozdiely medzi Europou a Saharou tu samozrejme su. Ale ako prikald je to sobre.
Koncim na tuto temu a vsetkych pomylenych vyzyvam, aby nepodpisovali peticiu, ktotrej rozumeju iba povrchne.
Mna by len posledna vec zaujimala. Vy ste teda plne spokojni so sucasnou situaciou ano? Vsetko je v poriadku aj uroven tazby dreva aj ochrana prirody? Mozme sa porovnavat napr. s Alpskymi krajinami? Ono je zaujimave ze im ten lykozrut az taku paseku nerobi a tiez tam maju smreky a rovnake podnebie aj funu resp. floru, teda velmi podobne podmienky. Nie je to sudne akesi? Ze uz polka alp nie je zozrata? A pritom neviem o tom ze by uz boli do polky vyrubane, to tiez treba pripustt tak kde sta stala chyba? Ziju tam ini ludia?
 
kubizmus
externý redaktor 2013-06-08 16:46:16+02
príspevok od: rbr69
Sucastou tych, co sa angazuju v ochrane prirody su aj radikalnejsie zdruzenia, ale aj ludia, ktorym na prirode zalezi bez potreby sa uviazat o strom. Suhlasim s rovnovahou, ale netreba tazit lesy proexportne. V sucasnosti sa vaecisna spolocnosti o prirodu nezaujima, je to okrajova oblast zaujmu a som rad, ze niekto dohliada na vyvoj legislativy u nas tymto smerom, aby vyvazoval a tvoril rovnovahu k lobovaniu financnych skupin ovladnut vo svoj prospech nasu prirodu.PS: osobne si myslim, ze tato vyzva tu na fotoportal nepatri, kto ma vztah k prirode, vie o tychto aktivitach a na ephote to bude len dalsi flame
ja len na svoju obhajobu, zavesil som sem tuto temu prave preto, ze viem, ze dost uzivatelov tuna su krajinkari alebo fotia zvierata atd. su spojeni s prirodou a zalezi im na nej, preto som to sem zavesil, aby som dal tuto problematiku troska do pozornosti ludom co maju radi prirodu ,ale zasa nesleduju az tak aktualne diane co sa tyka legislativy a ochrany prirody...
 
JohnNewton
2013-06-08 16:52:38+02
príspevok od: kubizmus
ja len na svoju obhajobu, zavesil som sem tuto temu prave preto, ze viem, ze dost uzivatelov tuna su krajinkari alebo fotia zvierata atd. su spojeni s prirodou a zalezi im na nej, preto som to sem zavesil, aby som dal tuto problematiku troska do pozornosti ludom co maju radi prirodu ,ale zasa nesleduju az tak aktualne diane co sa tyka legislativy a ochrany prirody...
No ja sa v tom moc nevyznám, ale som presvedčený, že príroda sa s nami skôr či neskôr vysporiada. Celý týždeň počúvam v Tv o 100 ba až 1000 ročnej vode . Aké komické , ono to totiž začína byť 10 ročná voda
 
blahoslav J B Art
2013-06-08 16:53:48+02
ako hovoril polovnik Frantisek Stromokocur
zastrel lesnika - zachranis les
 
Strana 1 z 8
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()