Hore
Fórum » Pokec
 

Prečo sa mi páči tak veľa fotografií?

Kejval
2016-04-28 00:57:55+02
Mám jeden malý /?/ problém. Drvivá vačšina fotografií,trebárs tu na ephoto, sa mi páči a nemám im čo vytknúť. V čom je problém? Som ozaj taký slabý? Dúfal som,že časom začnem tie chyby vidieť,ale ono nič. Poraďte,čo robiť?
 
JakubH
2016-04-28 01:31:13+02
To je otázka na psychológa a nie na fórum
 
jajopajo01
2016-04-28 06:23:08+02
Ja si myslím, že je to vždy lepšie ako keby sa ti nepáčila žiadna fotografia.
 
mongi
2016-04-28 06:32:59+02
príspevok od: Kejval
Mám jeden malý /?/ problém. Drvivá vačšina fotografií,trebárs tu na ephoto, sa mi páči a nemám im čo vytknúť. V čom je problém? Som ozaj taký slabý? Dúfal som,že časom začnem tie chyby vidieť,ale ono nič. Poraďte,čo robiť?
no vidíš u mňa je to presne naopak
 
psykora2
2016-04-28 08:44:42+02
príspevok od: Kejval
Mám jeden malý /?/ problém. Drvivá vačšina fotografií,trebárs tu na ephoto, sa mi páči a nemám im čo vytknúť. V čom je problém? Som ozaj taký slabý? Dúfal som,že časom začnem tie chyby vidieť,ale ono nič. Poraďte,čo robiť?
provokater
 
Kejval
2016-04-28 09:38:30+02
príspevok od: psykora2
provokater
Vobec nie. Ked pozriem na tie vase fotky,az blednem zavistou. Ale zaroven prajem. Zrejme to znamena,ze nemam umelecke citenie. Nie,ze by som nevedel rozpoznat uplny suvix,ale nad urcitu hranicu(pocitovo 50%,dajme tomu) sa mi zda vsetko rovnako dobre. Ale uznavam,ze je to ten lepsi pripad,ako pise jajopajo. Ale serie ma to. Preto nedavam ani lajky tym vasim fotkam,lebo by som tym zabil cely den.
 
mirosz
2016-04-28 09:45:43+02
príspevok od: Kejval
Vobec nie. Ked pozriem na tie vase fotky,az blednem zavistou. Ale zaroven prajem. Zrejme to znamena,ze nemam umelecke citenie. Nie,ze by som nevedel rozpoznat uplny suvix,ale nad urcitu hranicu(pocitovo 50%,dajme tomu) sa mi zda vsetko rovnako dobre. Ale uznavam,ze je to ten lepsi pripad,ako pise jajopajo. Ale serie ma to. Preto nedavam ani lajky tym vasim fotkam,lebo by som tym zabil cely den.
Neries... Ja som na tom podobne. Proste niektori ludia sa narodia s foto-ocami a niektori nie. Ja nemam dobre foto-videnie a zavidim ludom, co aj s 5 rocnym mobilom spravia lepsiu foto ako ja so zrkadlovkou. Co to sa na mna uz asi nalepilo a snad som sa aj zlepsil oproti zaciatkom, ale nie je to take skvele ako by som chcel. Napriek tomu ma to neodradza, lebo fotenie ma bavi, aj ked v zivote nebudem mat foto dna na ephoto
A fotkam davam pacidlo uplne chaotickym systemom Napr portrety ludi mna nijak neberu...ignorujem ich, ale napr fotky starymi objektivmi sa mi pacia, tak lajkujem takmer secky...
 
Marek Vančo
2016-04-28 09:58:39+02
Nie, jednoducho tvoje cítenie je iné ako u niekoho druhého. Každý má aj iný cieľ. Umelci chcú mať fotografie také aby vyvolávali otázky. Aby boli tak výnimočné, že podobná fotka jednoducho neexistuje.Technici chcú mať technicky dokonalé fotky.

Skús si zvýšiť látku. Napríklad pre pri každej fotke si povedz. Ak by som ju mal vytlačiť na formát 2x3 metre za 100 €, páči sa mi stále?
Alebo si vyber dve fotky a porovnaj si ich- prečo sa ti viacej páči ľavá a nie práva fotka. Možeš to kombinovať - napríklad len fotky jedného žánru.

Dobre fotky majú občas veľa chýb! Nehľadáj chyby.

Skús stráviť pri každej fotke viac času, napíš komentár autorovi, čo v tebe vyvoláva fotka, prečo sa ti páči. A zistíš že začneš viac vyberať, lebo stráviť 10 minút pri fotografii kvoli komentáru vyžaduje výber.
 
Ros
2016-04-28 10:07:27+02
príspevok od: Kejval
Mám jeden malý /?/ problém. Drvivá vačšina fotografií,trebárs tu na ephoto, sa mi páči a nemám im čo vytknúť. V čom je problém? Som ozaj taký slabý? Dúfal som,že časom začnem tie chyby vidieť,ale ono nič. Poraďte,čo robiť?
... mám podobný problém, len s tým rozdielom že sa týka výlučne žien .
 
Kejval
2016-04-28 10:15:13+02
príspevok od: mirosz
Neries... Ja som na tom podobne. Proste niektori ludia sa narodia s foto-ocami a niektori nie. Ja nemam dobre foto-videnie a zavidim ludom, co aj s 5 rocnym mobilom spravia lepsiu foto ako ja so zrkadlovkou. Co to sa na mna uz asi nalepilo a snad som sa aj zlepsil oproti zaciatkom, ale nie je to take skvele ako by som chcel. Napriek tomu ma to neodradza, lebo fotenie ma bavi, aj ked v zivote nebudem mat foto dna na ephoto
A fotkam davam pacidlo uplne chaotickym systemom Napr portrety ludi mna nijak neberu...ignorujem ich, ale napr fotky starymi objektivmi sa mi pacia, tak lajkujem takmer secky...
Vdaka za nazor. Ved ja sa tým nejako extra netrapim. Nefotim vela,drviva vacsina mojich foto su rodinne a z vyletov. Hlavny dovod preco som sa hlbsie zacal zaujimat o fotografovanie bol ten,ze som nedokazal na mojich fotkach zachytit atmosferu a moje pocity z daneho miesta,situacie. Teraz je to omnoho lepsie. Samozrejme,niekedy sa"neda svietit" a dokumentacny zaber je taky aky je,aj zo vsetkym tym smetim. Co sa tyka fota dna,to je tema sama o sebe. Nevravim,ze to nema vypovednu hodnotu,ale znacne skreslenu. Kolko videni ma na YT nejaky spickovy orchester a kolko nejaky debil(ka),co len fakuje?
Este ozrejmim na tomto priklade moje videnie celej veci. www.ephoto.sk/fotogaleria/kriticke-okienko/kriticke-okienko---3-x-3-tipy-pre-lepsiu-fotografiu-viii/#cid-101557
S kritikou prvej foto viac menej suhlasim,najvacsi prehresok su tie oci.
Ale so zvysnymi fotkami uz mam problem. Mne sa zdaju uplne ok. Jasne,aj podla kritika by to bolo dobre,ale preco nie podla autora? Kde je ta hranica? Kto ju urcuje a da sa to vobec stanovit? Niekde som sa tu docital,ze je to dane storociami, co sa ludom paci a co je dobre.Ale ktorym ludom? Tej hrstke,co lajkuje slacikovy orchester,alebo tej mase,co lajkuje fakujucich raperov?
 
Kejval
2016-04-28 10:27:43+02
príspevok od: Marek Vančo
Nie, jednoducho tvoje cítenie je iné ako u niekoho druhého. Každý má aj iný cieľ. Umelci chcú mať fotografie také aby vyvolávali otázky. Aby boli tak výnimočné, že podobná fotka jednoducho neexistuje.Technici chcú mať technicky dokonalé fotky.

Skús si zvýšiť látku. Napríklad pre pri každej fotke si povedz. Ak by som ju mal vytlačiť na formát 2x3 metre za 100 €, páči sa mi stále?
Alebo si vyber dve fotky a porovnaj si ich- prečo sa ti viacej páči ľavá a nie práva fotka. Možeš to kombinovať - napríklad len fotky jedného žánru.

Dobre fotky majú občas veľa chýb! Nehľadáj chyby.

Skús stráviť pri každej fotke viac času, napíš komentár autorovi, čo v tebe vyvoláva fotka, prečo sa ti páči. A zistíš že začneš viac vyberať, lebo stráviť 10 minút pri fotografii kvoli komentáru vyžaduje výber.
To mas pravdu. Ked si mam vytlacit foto A4,uz sa na celu vec pozeram inymi ocami,fotka ukaze inac,ako na monitore,ale zasa je to len moj nazor. A s tym vyberom uz len z dvoch podobnych mojich fotiek mam velky problem. Sedim nad nimi hodinu a nedokazem si odpovedat,preco sa mi paci viacej prava a nie lava,lebo sa mi zdaju oba zabery rovnako dobre a zaujimave.
 
mirosz
2016-04-28 10:30:19+02
príspevok od: Ros
... mám podobný problém, len s tým rozdielom že sa týka výlučne žien .
aj ja, hlavne v lete
 
Kejval
2016-04-28 10:30:30+02
príspevok od: Ros
... mám podobný problém, len s tým rozdielom že sa týka výlučne žien .
So zenami to mam podobne,ale toto som uz vyriesil davno,je to otazka priorit a charakteru.
 
Ros
2016-04-28 10:40:46+02
príspevok od: Kejval
So zenami to mam podobne,ale toto som uz vyriesil davno,je to otazka priorit a charakteru.
... to ma nenapadlo a čo mám robiť s nadlimitnou hladinou testosterónu ,skúšal som libido nahradiť prácou ale dopadlo to katastrofálne ,bolo tam priveľa žien.
 
Kejval
2016-04-28 11:06:53+02
príspevok od: Ros
... to ma nenapadlo a čo mám robiť s nadlimitnou hladinou testosterónu ,skúšal som libido nahradiť prácou ale dopadlo to katastrofálne ,bolo tam priveľa žien.
Vysoka hladina testosteronu sposobuje vraj u muzov plechavenie. Teraz si polozme otazku:'maju plechavi muzi nadmerne libido? Dalsia vec:ak sa mi paci vacsina zien,nemu sim mat nadmerne libido.Ale to len tak na okraj. Ludia casto krivy charakter radi schovavaju za nadmerne libido. Nevravim,ze to musi byt tvoj pripad. Ak ho mas skutocne take velke,nebolo by dobre tlmit ho nasilu. Ba naopak,asi by ti to bolo nezdrave.. V tom pripade mas len dve normalne moznosti. Bud si budes s tymi zenami uzivat,alebo si ho zacnes poriadne honit. Inú cestu tam nevidim. Ale ak sa.chces o tomto bavit,zaloz si, prosim,svoje vlakno. Nechcem,aby mi to tu Karol predcasne zavrel.
 
Marek Vančo
2016-04-28 13:44:27+02
príspevok od: Kejval
To mas pravdu. Ked si mam vytlacit foto A4,uz sa na celu vec pozeram inymi ocami,fotka ukaze inac,ako na monitore,ale zasa je to len moj nazor. A s tym vyberom uz len z dvoch podobnych mojich fotiek mam velky problem. Sedim nad nimi hodinu a nedokazem si odpovedat,preco sa mi paci viacej prava a nie lava,lebo sa mi zdaju oba zabery rovnako dobre a zaujimave.
Nehovorím len o tvojich fotkách. Ale o fotkách v galérii ostatných členov ephoto. Zistíš že nie všetky sa ti rovnako páčia. Treba len viac komentovať pod fotkami a stráviť nad nimi viac času...
Je dobré si aj prečítať niektoré knižky. (Nie typu expozícia, kompozícia, ale skôr: videnie fotografa, fotografické myslenie, čítanie fotografie..
)
 
Luboss7
2016-04-28 16:51:18+02
Pridaj sem viac svojich fotiek a snáď ti ich okomentujeme. Mne sa tiež páči veľa fotiek, ale veľa tiež nie aj keď napísať rozumne prečo sa mi nepáčia neviem. Ako bolo napísané, prečítaj si nejaké knižky, napr. Freeman- Očima fotografa, čítaj komentáre k fotkám a pod.
 
DenisBede
2016-04-28 17:12:50+02
Toto je skutočne zábavné vlákno, toto som vo fóre ešte nevidel
Keď pozriem fotky na facebooku, tak aj mne tu všetky na ephoto prídu dobré.
Možno je to tým, že tu nepublikuju fotky hocijaký "cvak-sem cvak-tam" fotografi...
Ak by sa ti páčili všetky fotky na facebooku, teda cvaky mobilom a baby s vyšpúlenými perami
tak asi ozaj nie si normálny... ale tu na ephoto je skutočne dobrá tvorba... ja osobne si filtrujem fotky na najlepšie hodnotené za posledné 3 dni ale páčia sa mi vždy všetky a to som dosť kritický
 
Kejval
2016-04-28 17:32:27+02
Cenim si vsetky reakcie a ubezpecujem vas,ze si nerobim kozy. Ale budem este trocha rypat. Vratim sa k tym fotkam v mojom odkaze.Prvu vynechame. Ale co sa tyka tych zvysnych dvoch,ozaj je to chyba,ked sa mi tie fotky pacia aj po fundovanej kritike? A pacia sa mi mozno viac s tymi "chybami"?
Inak povedane: da sa jednoznacne urcit, ze "ano,nie si v tom foteni taky dobry,ti kritici su studovani,venuju sa tomu a preto ich tvrdenia su spravne". Toto neviem nejako pochopit a stale mi to vrta v hlave.
 
Marek Vančo
2016-04-28 18:00:10+02
príspevok od: Kejval
Cenim si vsetky reakcie a ubezpecujem vas,ze si nerobim kozy. Ale budem este trocha rypat. Vratim sa k tym fotkam v mojom odkaze.Prvu vynechame. Ale co sa tyka tych zvysnych dvoch,ozaj je to chyba,ked sa mi tie fotky pacia aj po fundovanej kritike? A pacia sa mi mozno viac s tymi "chybami"?
Inak povedane: da sa jednoznacne urcit, ze "ano,nie si v tom foteni taky dobry,ti kritici su studovani,venuju sa tomu a preto ich tvrdenia su spravne". Toto neviem nejako pochopit a stale mi to vrta v hlave.
Fotografia, a umenie všeobecne nie je exaktná veda ako matematika, fyzika (prírodné vedy). Nemôžeš zmerať, dokázať, vyvrátiť....

Existujú určité "pravidlá", ktoré sa ustálili, a ktoré ľudská psychika chápe ako " prirodzené ". Pravidlá sa však aj časom menia. (Napríklad v stredoveku boli tlstí ľudia prejavom dobrého zdravia - preto sa ľudia tak zobrazovali (tuční anieličkovia v kostoloch)).
Sú tu len určité pravidlá ktorých sa je dobré držať. Lenže sranda je v tom, že ak sa ich bude každý držať, všetky fotky budú nudné, rovnaké...

Môžeme tu okolo toho filozofovať, mnohí študovaní ľudia v obore ti možno všeličo vysvetlia.

Netreba to brať tak vážne. A ťa baví vytárať obrázky, ktoré sa väčšine páči, tak si si tvor a ignoruj všetky " pseudo štúdie ".
Ak chceš vedieť viac okolo umenia, prihlás sa na nejakú vysokú školu umenia (VSMU napr, alebo filozofickú fakultu). Tam nájdeš ľudí ktorí sa tomu venujú, naučíš sa o histórii, vývoji štýlov, cítenia. To sa nedá tu na fóre z rýchlika " pochopiť "....
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()