Hore
Fórum » Pokec
 

"Vylepsenie" fotiek zo stuzkovej od "profesionalnej" fotografky?

xherics
xherics 2017-12-10 13:20:01+01
Ahojte,

musim vam napisatt tuto temu, lebo neverim vlastnym ociam... Nie som profesional, nemavam fotky s "WOW" efektom, ako vela fotografov napr. tu na ephote, ale jednoducho nechapem, ako moze niekto takto prijat fotenie stuzkovej... Mne by to svedomie takto nedovolilo...

Pribeh je nasledovny:

Minuly tyzden ma poprosil niekto z mojej vacsej rodiny o vylepsenie fotiek zo stuzkovej, co im nafotila ista nemenovana (nechcel to ani mne prezradit) profesionalna fotogarfka... zaroven ma poprosil o vytvorenie DVD obalu a napalenie fotiek na DVD, nakolko fotky dostali len "online".

Jedna sa o fotografku, ktora je z rodiny jedneho ziaka z danej triedy, tak "kseft" bol zial rieseny len na zaklade rodinneho vztahu... viem, toto je chyba celej triedy...

Nerad, ale slubil som, ze ak mi prinesie fotky, pozriem sa na to, co sa s nimi da spravit. Po pozreti prvych 10 fotiek mi bolo vsetko jasne, zacal som sa pytat...

Den po stuzkovej odovzdala fotografka nieco cez 300 fotiek cez uloz.to, povedala ze su to vsetky fotky, i ked celu noc cvakala ako stroboskop. Po pozreti si ziaci zacali riesit, lebo fotky boli otrasne, pytali si upravene aj ostatne fotky.
Nakoniec dostali cez uloz.to skoro 13GB fotiek, nieco cez 2000 kusov - bez upravy, tak ako fotoaparat ulozil JPG. Tento balik bol este horsi, ako tych prvych 300. Fotografka po odovzdani vsetkych fotiek dalej nekomunikuje.

Tak, profesionalita danej fotografky je na urovni:

- pouzivala Nikon D3300 DX (telo pre zacinajucich - do priestoru s tazkymi svetelnymi podmienkami)
- objektiv Nikkor 18-105 mm f/3.5-5.6 (setovy objektiv)
- pouzivala len vstavany blesk
- podla exifu nafotila spolu 3211 fotiek, vsetko len do JPG
- ISO od 400 do 6400
- pouzity cas vacsinou od 1/10 do 1/80 a obcas kratsi

Fotky su otrasne, 2/3 rozostrena, na fotkach je viac sumu ako farieb...
Fotky na ktorych pouzila blesk su ako keby ziarici ludia z Cernobilu...

Na 2/3 fotiek su odrezane koncatiny, vacsinou chyba kus z hlavy fotenych osob, nehovoriac o totalne krivych fotiek a kompoziciu spomenut by som uz vobec ani nemal...

Z tej hromady h***a som nazbieral mozno 5 dobrych fotiek, co by som ja aj pouzil a odovzdal.
Ostatne sa nedaju ani vylepsit, je zbytocne ich aj vylepsovat.. i ked sa jedna o rodinu, toto sa vylepsit jednoducho neda...

Nechal som 710 fotiek na DVD, aby aspon nejake fotky boli a aby aspon priebeh a dej stuzkovej bol i ked v takejto "babka fotila" forme zdokumentovane...

Fotky z akcie nechcem nahrat, lebo ma poprosili, aby som to v takej forme nezverejnoval, nakolko sa jedna o "fotografku" z rodiny jedneho ziaka z triedy Nechcu aby sa to dostalo do noveho casu...
 
Iygor
2017-12-11 08:35:23+01
príspevok od: xherics
Nahnevala ma nezodpovednost tej pani ci slecny, ktora tie fotografie fotila.... Nepochopitelne pre mna...

Mam za sebou uz niekolko svadieb aj stuzkove oslavy, fotim uz niekolko rokov a vzdy som trosku, tak zdravo nervozny pred akciou, 2x si kontrolujem vybavu, cistim si objektivy, 2x kontrolujem baterie, lebo viem aka to je zodpovednost... a pride takato pani a pokazi to... zase ma to rozculuje
ako jasne, chyba je na strane danej triedy ale aj na nezodpovednosti tej pani...
Nenapísal si to najpodstatnejšie: fotografku si študenti objednali a platili si za službu, alebo to fotografka robila zdarma?

Ak si za službu platili, mali by sa dožadovať toho, čo si objednali. Vzhľadom na určité rodinné väzby, musia nájsť na takéto doťahovačky "gule"

Ak to robila bez finančného ohodnotenia, tak je všetko OK, kvalita zodpovedá cene, študenti dostali to, čo si "zaplatili". Plakať nad rozliatym mliekom je neskoro, snáď si aspoň študenti túto lekciu zapamätajú.
 
xherics
2017-12-11 09:29:02+01
príspevok od: Iygor
Nenapísal si to najpodstatnejšie: fotografku si študenti objednali a platili si za službu, alebo to fotografka robila zdarma?

Ak si za službu platili, mali by sa dožadovať toho, čo si objednali. Vzhľadom na určité rodinné väzby, musia nájsť na takéto doťahovačky "gule"

Ak to robila bez finančného ohodnotenia, tak je všetko OK, kvalita zodpovedá cene, študenti dostali to, čo si "zaplatili". Plakať nad rozliatym mliekom je neskoro, snáď si aspoň študenti túto lekciu zapamätajú.
Veru, toto som aj zabudol.

Ano, zaplatili za tuto "sluzbu", priamo na mieste po odfoteni akcie. Presne neviem kolko, ale co som sa pytal, tak viac ako ja - ja by som to odfotil za 10€/ziak bez DPH, vratane DVD obalov pre ziakov.
 
pleski
2017-12-11 09:57:58+01
So študentami je to ťažko. keď si vypýtaš normálnu cenu, hneď si drahý. Pre nich je to najlepšie zdarma, ale samozrejme chcú tam byť za hviezdy. Na všetkom sa šanuje, len aby veľa neminuli a zostalo na chlast. Veď to poznáme Stužkové fotím výnimočne, sám ich nevyhľadávam, len keď sa niekto ozve. Tento rok som mal jednu. V novej sále, ale zle a slabo osvetlenej, DJ mal pár svetiel, ale nič čo by sa dalo nejako rozumne využiť, plus mal laser, ktorému som sa musel vyhýbať. A tie baby stále zhasínali hlavné osvetlenie, lebo chceli mať tmu. Kameraman prskal, zažal, a za chvíľu zase ktosi zhasol Tak sme sa bavili. Mám FX foťák a 1,8 a 2,8 sklá, ale išiel som miestami na doraz. Osobne by som si so slabšou výbavou na také čosi netrúfol.
Nie sú prví ani poslední, snáď sa poučia. Byť na mieste tej fotografky, tak sa zahrabem pod zem.
 
om1ci
2017-12-11 10:17:43+01
...
 
z80
2017-12-11 13:43:40+01
príspevok od: acton
Nie len to, kto by ich zamestnal...
Staci vediet posluchat prikazy "stranickej linie" a nejake teple miestecko v statnej sprave sa uz najde.
Taky Richter zacal studovat pravo na "Agroinstitute v Nitre" a dotiahol to az na ministra. A ostava mu este cas aj na "krstenie vnucky" s kondomami a Viagrou vo vrecku
 
blahoslav J B Art
2017-12-11 14:35:20+01
príspevok od: z80
Staci vediet posluchat prikazy "stranickej linie" a nejake teple miestecko v statnej sprave sa uz najde.
Taky Richter zacal studovat pravo na "Agroinstitute v Nitre" a dotiahol to az na ministra. A ostava mu este cas aj na "krstenie vnucky" s kondomami a Viagrou vo vrecku
aj tato tema je prikladom, ako nase skolstvo upada ... a ako (nielen) ho rozkradaju nasi voleni zastupcovia ... ale im to vyhovuje ... cim prostejsi volici, tym vyssie preferencie pre nich
 
francesco
2017-12-11 14:43:12+01
príspevok od: pleski
So študentami je to ťažko. keď si vypýtaš normálnu cenu, hneď si drahý. Pre nich je to najlepšie zdarma, ale samozrejme chcú tam byť za hviezdy. Na všetkom sa šanuje, len aby veľa neminuli a zostalo na chlast. Veď to poznáme Stužkové fotím výnimočne, sám ich nevyhľadávam, len keď sa niekto ozve. Tento rok som mal jednu. V novej sále, ale zle a slabo osvetlenej, DJ mal pár svetiel, ale nič čo by sa dalo nejako rozumne využiť, plus mal laser, ktorému som sa musel vyhýbať. A tie baby stále zhasínali hlavné osvetlenie, lebo chceli mať tmu. Kameraman prskal, zažal, a za chvíľu zase ktosi zhasol Tak sme sa bavili. Mám FX foťák a 1,8 a 2,8 sklá, ale išiel som miestami na doraz. Osobne by som si so slabšou výbavou na také čosi netrúfol.
Nie sú prví ani poslední, snáď sa poučia. Byť na mieste tej fotografky, tak sa zahrabem pod zem.
Naposledy sa mi to stalo tuto sobotu, len zhasinat a zhasinat , samozrejme na stuzkovej
 
Tibor78
2017-12-11 15:12:23+01
príspevok od: xherics
Vies co, skusim najst take priklady, na ktorych nevidiet az tak tvare, len dufam, ze sa na mna osoba z rodiny nebude hnevat
super tesim sa
 
lacoslav
2017-12-11 15:21:32+01
príspevok od: blahoslav J B Art
nechce sa mi verit, ze tito ludia budu cochvila maturovat a budu moct volit ... vediet si spravne vybrat (fotografa na stuzkovu) je narocnejsie, ako tukat prstami na mobil
Amíci asi vedia, prečo majú volebné právo od 21 rokov.
 
Azimut
2017-12-11 17:06:01+01
príspevok od: Karol Srnec
Kolega z byvalej prace mal svadbu. Za svadobneho fotografa vybral bratranca, ktoremu zveril svoj EOS 450D. Dalo sa cakat, ze to dopadne tak, ze ma zo svadby kopec nepodarenych zaberov v JPG a to aj v podmienkach, kde by to mal zaciatocnik akotak zvladnut aj s automatikou. Po svadbe za mnou prisiel, ci sa s tym neda nieco robit. Neda! Zo zasumeneho JPG zaostreneho na pozadie nedokazem nic urobit, ani po rokoch stravenych s Photoshopom. A tom mal v praci najmenej 3 kolegov, co by to zvladli lavou zadnou....
No, ja si myslím, že zo zle zaostreného rawu tiež nič moc nespravíš..
 
JohnNewton
2017-12-11 17:46:11+01
príspevok od: lacoslav
Amíci asi vedia, prečo majú volebné právo od 21 rokov.
No a ten blonťatý je toho výsledkom
 
JakubH
2017-12-11 17:58:28+01
Milujem tieto témy čo sa objavujú každý rok v tom istom intervale...možno som škodoradostný, ale dá im to aspoň dobrú príučku a keď budú mať svadbu, budú vedieť čo si treba dobre vybrať
 
Laco62
2017-12-11 19:19:18+01
príspevok od: pleski
So študentami je to ťažko. keď si vypýtaš normálnu cenu, hneď si drahý. Pre nich je to najlepšie zdarma, ale samozrejme chcú tam byť za hviezdy. Na všetkom sa šanuje, len aby veľa neminuli a zostalo na chlast. Veď to poznáme Stužkové fotím výnimočne, sám ich nevyhľadávam, len keď sa niekto ozve. Tento rok som mal jednu. V novej sále, ale zle a slabo osvetlenej, DJ mal pár svetiel, ale nič čo by sa dalo nejako rozumne využiť, plus mal laser, ktorému som sa musel vyhýbať. A tie baby stále zhasínali hlavné osvetlenie, lebo chceli mať tmu. Kameraman prskal, zažal, a za chvíľu zase ktosi zhasol Tak sme sa bavili. Mám FX foťák a 1,8 a 2,8 sklá, ale išiel som miestami na doraz. Osobne by som si so slabšou výbavou na také čosi netrúfol.
Nie sú prví ani poslední, snáď sa poučia. Byť na mieste tej fotografky, tak sa zahrabem pod zem.
presne tak to býva. V tme sa robí všetko a chcú excelentné výsledky
 
JohnNewton
2017-12-11 19:54:43+01
príspevok od: JakubH
Milujem tieto témy čo sa objavujú každý rok v tom istom intervale...možno som škodoradostný, ale dá im to aspoň dobrú príučku a keď budú mať svadbu, budú vedieť čo si treba dobre vybrať
Presne tak, cenná skúsenosť pre decká do budúcna...
 
blahoslav J B Art
2017-12-11 20:29:02+01
este jedna moznost mi napadla ... ak su tie decka naozaj take mudre ako su ... mozu si stuzkovu zopakovat o rok znova
 
velislav
2017-12-11 20:42:41+01
Ale no, veď 99% ľudí, vrátane mojej manželky verí, že čím väčší fotoaparát tým krajšie fotky. Je to normálny problém absencie informácií o fotografovaní. Ľudia sa nezaujímajú o nič. Prečo vždy voľby skončia tak ako skončia? Pretože voľby sú emócia a nie rácio. Keď raz neviem ako niečo funguje je len malá šanca že dokážem predvídať vysledok, nech sa jedná o čokoľvek. Či už ide o nákup auta, mobilu, voľby alebo o fotografiu.
 
PeCh
2017-12-12 08:34:01+01
príspevok od: lacoslav
Amíci asi vedia, prečo majú volebné právo od 21 rokov.
Mýliš sa. Amíci majú volebné právo od 18 a vo väčšine štátov v primárkach stačí vek 17, ak budú mať 18 pred hlavnými voľbami.

Vo všeobecnosti pred druhou svetovou bolo v demokraciách volebné právo od 21. Československo bolo prvou krajinou, ktorá ho v roku 1946 znížila. Väčšina krajín začala znižovať volebný vek na 18 až v 70-tych rokoch. Teraz začína byť tendencia znižovania veku na 16 rokov. Trocha sa toho bojím, najmä keď si dám zníženie veku 1946 do súvislosti s víťazným februárom a tým, čo potom nasledovalo, ako i tým, kto a aké ročníky volia krajnú pravicu. Nehovoriac o tom, že aktuálne politici debatujú o tom, že aj mentálne postihnutí ľudia by mali mať volebné právo s argumentom "veď aj tak sa nemôžu rozhodnúť horšie ako tí mladí, čo volia krajnú pravicu". Naozaj mi to pripadá tak, akoby politici strácali pôdu pod nohami a hľadali hocikoho, kto ich bude voliť. Ak by ich volili zvieratá, tak by začali žiadať volebné právo aj pre ne?
 
emil2004
2017-12-12 08:35:29+01
Ja by som nazval fotografku tak, ze fotila ,ako to citila,mozno to bola umelkyna
 
xherics
2017-12-12 08:52:05+01
príspevok od: emil2004
Ja by som nazval fotografku tak, ze fotila ,ako to citila,mozno to bola umelkyna
Zabudol si v komente na obrazok s trollface-om
 
JohnNewton
2017-12-12 11:49:33+01
príspevok od: PeCh
Mýliš sa. Amíci majú volebné právo od 18 a vo väčšine štátov v primárkach stačí vek 17, ak budú mať 18 pred hlavnými voľbami.

Vo všeobecnosti pred druhou svetovou bolo v demokraciách volebné právo od 21. Československo bolo prvou krajinou, ktorá ho v roku 1946 znížila. Väčšina krajín začala znižovať volebný vek na 18 až v 70-tych rokoch. Teraz začína byť tendencia znižovania veku na 16 rokov. Trocha sa toho bojím, najmä keď si dám zníženie veku 1946 do súvislosti s víťazným februárom a tým, čo potom nasledovalo, ako i tým, kto a aké ročníky volia krajnú pravicu. Nehovoriac o tom, že aktuálne politici debatujú o tom, že aj mentálne postihnutí ľudia by mali mať volebné právo s argumentom "veď aj tak sa nemôžu rozhodnúť horšie ako tí mladí, čo volia krajnú pravicu". Naozaj mi to pripadá tak, akoby politici strácali pôdu pod nohami a hľadali hocikoho, kto ich bude voliť. Ak by ich volili zvieratá, tak by začali žiadať volebné právo aj pre ne?
No a čo ženy, tie pustili Švaičiari k voľbám až roku 1990 v poslednom kantone
 
Strana 2 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()