Hore
Fórum » Pokec
 

"Vylepsenie" fotiek zo stuzkovej od "profesionalnej" fotografky?

xherics
xherics 2017-12-10 13:20:01+01
Ahojte,

musim vam napisatt tuto temu, lebo neverim vlastnym ociam... Nie som profesional, nemavam fotky s "WOW" efektom, ako vela fotografov napr. tu na ephote, ale jednoducho nechapem, ako moze niekto takto prijat fotenie stuzkovej... Mne by to svedomie takto nedovolilo...

Pribeh je nasledovny:

Minuly tyzden ma poprosil niekto z mojej vacsej rodiny o vylepsenie fotiek zo stuzkovej, co im nafotila ista nemenovana (nechcel to ani mne prezradit) profesionalna fotogarfka... zaroven ma poprosil o vytvorenie DVD obalu a napalenie fotiek na DVD, nakolko fotky dostali len "online".

Jedna sa o fotografku, ktora je z rodiny jedneho ziaka z danej triedy, tak "kseft" bol zial rieseny len na zaklade rodinneho vztahu... viem, toto je chyba celej triedy...

Nerad, ale slubil som, ze ak mi prinesie fotky, pozriem sa na to, co sa s nimi da spravit. Po pozreti prvych 10 fotiek mi bolo vsetko jasne, zacal som sa pytat...

Den po stuzkovej odovzdala fotografka nieco cez 300 fotiek cez uloz.to, povedala ze su to vsetky fotky, i ked celu noc cvakala ako stroboskop. Po pozreti si ziaci zacali riesit, lebo fotky boli otrasne, pytali si upravene aj ostatne fotky.
Nakoniec dostali cez uloz.to skoro 13GB fotiek, nieco cez 2000 kusov - bez upravy, tak ako fotoaparat ulozil JPG. Tento balik bol este horsi, ako tych prvych 300. Fotografka po odovzdani vsetkych fotiek dalej nekomunikuje.

Tak, profesionalita danej fotografky je na urovni:

- pouzivala Nikon D3300 DX (telo pre zacinajucich - do priestoru s tazkymi svetelnymi podmienkami)
- objektiv Nikkor 18-105 mm f/3.5-5.6 (setovy objektiv)
- pouzivala len vstavany blesk
- podla exifu nafotila spolu 3211 fotiek, vsetko len do JPG
- ISO od 400 do 6400
- pouzity cas vacsinou od 1/10 do 1/80 a obcas kratsi

Fotky su otrasne, 2/3 rozostrena, na fotkach je viac sumu ako farieb...
Fotky na ktorych pouzila blesk su ako keby ziarici ludia z Cernobilu...

Na 2/3 fotiek su odrezane koncatiny, vacsinou chyba kus z hlavy fotenych osob, nehovoriac o totalne krivych fotiek a kompoziciu spomenut by som uz vobec ani nemal...

Z tej hromady h***a som nazbieral mozno 5 dobrych fotiek, co by som ja aj pouzil a odovzdal.
Ostatne sa nedaju ani vylepsit, je zbytocne ich aj vylepsovat.. i ked sa jedna o rodinu, toto sa vylepsit jednoducho neda...

Nechal som 710 fotiek na DVD, aby aspon nejake fotky boli a aby aspon priebeh a dej stuzkovej bol i ked v takejto "babka fotila" forme zdokumentovane...

Fotky z akcie nechcem nahrat, lebo ma poprosili, aby som to v takej forme nezverejnoval, nakolko sa jedna o "fotografku" z rodiny jedneho ziaka z triedy Nechcu aby sa to dostalo do noveho casu...
 
mab
2017-12-12 12:28:50+01
príspevok od: JohnNewton
Presne tak, cenná skúsenosť pre decká do budúcna...
príbeh je mi takmer smiešny alebo do plaču? , v hlbokom socíku sme si na to sporili od 1.roč., tak aby to nezaťažilo ani slabšie skupiny, vybrali najlepšiu sálu v najlepšom hoteli, fotograf bol cca1-2 v meste, profi, nezhasínalo sa ..??..a dnes stretávam deti takmer 10-ročné s big zrkadlami na krku, fotí a jazdí na SUV dnes už hádam aj bábätko, takže naivita tých takmer dospelých neviem skôr či mi má vyraziť dych alebo sa v tom odráža aj mentalita skutočne dospelých-rodičov??
 
mab
2017-12-12 12:30:23+01
príspevok od: emil2004
Ja by som nazval fotografku tak, ze fotila ,ako to citila,mozno to bola umelkyna
pravda, príbeh fotografky je tu kapitola sama o sebe
 
lacoslav
2017-12-12 13:55:38+01
príspevok od: PeCh
Mýliš sa. Amíci majú volebné právo od 18 a vo väčšine štátov v primárkach stačí vek 17, ak budú mať 18 pred hlavnými voľbami.

Vo všeobecnosti pred druhou svetovou bolo v demokraciách volebné právo od 21. Československo bolo prvou krajinou, ktorá ho v roku 1946 znížila. Väčšina krajín začala znižovať volebný vek na 18 až v 70-tych rokoch. Teraz začína byť tendencia znižovania veku na 16 rokov. Trocha sa toho bojím, najmä keď si dám zníženie veku 1946 do súvislosti s víťazným februárom a tým, čo potom nasledovalo, ako i tým, kto a aké ročníky volia krajnú pravicu. Nehovoriac o tom, že aktuálne politici debatujú o tom, že aj mentálne postihnutí ľudia by mali mať volebné právo s argumentom "veď aj tak sa nemôžu rozhodnúť horšie ako tí mladí, čo volia krajnú pravicu". Naozaj mi to pripadá tak, akoby politici strácali pôdu pod nohami a hľadali hocikoho, kto ich bude voliť. Ak by ich volili zvieratá, tak by začali žiadať volebné právo aj pre ne?
Máš pravdu, v roku 1971 znížili na 18.
Ale znížiť to na 16 rokov je riadna debilina. 16-ročný nevie ani kde je sever, ale oblbnú ho a dokonca v škole poviem to otvorene im doslova vymývajú mozočky. Ale to už sem nepatrí.
 
xherics
2017-12-12 14:49:56+01
príspevok od: Tibor78
super tesim sa
Dohodol som sa, ze mozem nahrat ukazku, ale len s vymalovanymi hlavami, tak som na niekolkych fotiek spravil cenzuru a fotky som musel zmensit, aby sa ich dalo nahrat...

@edit: hmm, nahral som 28 fotiek, ukazali sa len 4, tak tu mate dropbox link na ukazku:

https://www.dropbox.com/sh/d4lvl7gsfbsk8yv/AAD36R_oGA5L6DSmOC-n1w6va
 
Paladin25
2017-12-12 15:04:49+01
Veľmi by ma zaujímala reakcia p. fotografky... fotky sú zlé, veľmi zlé ale nemyslím si že je to len slabou technikou ... verím že každý schopný fotograf by s tou technikou nafotil lepšie fotky v tých podmienkach ale nikto rozumný by to samozrejme s takou technikou nefotil ak by mu záležalo na výstupe...

Na druhú stranu ked sa nad tým zamyslím fotky zo svojej stužkovej som videl raz v živote ako som ich dostal a potom som už DVD tuším ani neotvoril... každopádne tieto fotky sú zlé a som si istý že veľa ako tak schopných zanietených amatérov by to lepšie nafotili aj mobilom
 
blahoslav J B Art
2017-12-12 15:27:11+01
tak podla uvodneho textu som cakal nejaku katastrofu ... pritom su to obycajne fotky ... navyse urobene v nevabnom prostredi, ktory ten dojem obycajnosti este umocnuje
treba dufat, ze mladi sa vyhecuju a vysledok ich snazenia na maturitach bude ovela lepsi, ako fotky fotografky
a celkom som neporozumel ich poziadavke, aby im fotografka dala vsetky vyfotene fotky, vratane zlych a najhorsich
 
Tibor78
2017-12-12 15:58:54+01
príspevok od: xherics
Dohodol som sa, ze mozem nahrat ukazku, ale len s vymalovanymi hlavami, tak som na niekolkych fotiek spravil cenzuru a fotky som musel zmensit, aby sa ich dalo nahrat...

@edit: hmm, nahral som 28 fotiek, ukazali sa len 4, tak tu mate dropbox link na ukazku:

https://www.dropbox.com/sh/d4lvl7gsfbsk8yv/AAD36R_oGA5L6DSmOC-n1w6va
Diky moc
 
acton
2017-12-12 17:26:03+01
príspevok od: xherics
Dohodol som sa, ze mozem nahrat ukazku, ale len s vymalovanymi hlavami, tak som na niekolkych fotiek spravil cenzuru a fotky som musel zmensit, aby sa ich dalo nahrat...

@edit: hmm, nahral som 28 fotiek, ukazali sa len 4, tak tu mate dropbox link na ukazku:

https://www.dropbox.com/sh/d4lvl7gsfbsk8yv/AAD36R_oGA5L6DSmOC-n1w6va
Zase na druhej strane na Slovensku je vela takych profesionalov
 
K1000
2017-12-12 17:36:03+01
príspevok od: xherics
Dohodol som sa, ze mozem nahrat ukazku, ale len s vymalovanymi hlavami, tak som na niekolkych fotiek spravil cenzuru a fotky som musel zmensit, aby sa ich dalo nahrat...

@edit: hmm, nahral som 28 fotiek, ukazali sa len 4, tak tu mate dropbox link na ukazku:

https://www.dropbox.com/sh/d4lvl7gsfbsk8yv/AAD36R_oGA5L6DSmOC-n1w6va
Úplne amatérske, to hocikto by také narobil, ešte aj ja.

Na rozdiel od mnohých, ja tých žiakov neviním. Keď to bol niekto z rodiny jednoho z nich, predpokladám, že jej dali dôveru z dobrej vôle. Iste mnohí by sme urobili to isté, aby sme nemuseli vyberať.
 
flapy
2017-12-12 18:36:58+01
príspevok od: Iygor
Nenapísal si to najpodstatnejšie: fotografku si študenti objednali a platili si za službu, alebo to fotografka robila zdarma?

Ak si za službu platili, mali by sa dožadovať toho, čo si objednali. Vzhľadom na určité rodinné väzby, musia nájsť na takéto doťahovačky "gule"

Ak to robila bez finančného ohodnotenia, tak je všetko OK, kvalita zodpovedá cene, študenti dostali to, čo si "zaplatili". Plakať nad rozliatym mliekom je neskoro, snáď si aspoň študenti túto lekciu zapamätajú.
Tygor,nehnevaj sa na mňa ale absolútne s tebou nemôžem súhlasiť.Je nepodstatné či zaplatili alebo nie!
Všetci vedeli že sú to dôležité,životné snímky,a vedel to aj ten tvor čo to fotografoval.
Napriek tomu fotografie dopadli tak ako dopadli.
Uvediem príklad že takéto niečo by sa nemalo nikdy vyskytnúť.
Dám nejakému automechanikovi vymeniť sviečky, olej a olejový filter.Sviečky len vyčistí olej vymení ale filter olejový nevymení.Prídem si pre auto spýtam sa čo som dlžný, a on mi odpovie- ááále, nič to bola maličkosť kamarátim s tvojim bratom.
Takže podla teba nič som nezaplatil tak je to v poriadku?
Tygor,popremýšlaj a ak ani potom nezmeníš svoj názor ,tak mi je ťa lúto.
Práve pre toto sa takéto veci dejú .


 
flapy
2017-12-12 18:40:57+01
Lygor,ospravedlňujem sa neumyselnú zmenu tvojho "nicku".
 
blahoslav J B Art
2017-12-12 18:51:39+01
príspevok od: K1000
Úplne amatérske, to hocikto by také narobil, ešte aj ja.

Na rozdiel od mnohých, ja tých žiakov neviním. Keď to bol niekto z rodiny jednoho z nich, predpokladám, že jej dali dôveru z dobrej vôle. Iste mnohí by sme urobili to isté, aby sme nemuseli vyberať.
teraz maju maturanti aspon moznost pozriet si portfolio fotografky ... ked to pred stuzkovou nikto z nich nespravil ... ale radsej tukali prstami do mobilov na fejsbuku
 
Krtko fotografom
2017-12-12 19:01:10+01
príspevok od: xherics
Dohodol som sa, ze mozem nahrat ukazku, ale len s vymalovanymi hlavami, tak som na niekolkych fotiek spravil cenzuru a fotky som musel zmensit, aby sa ich dalo nahrat...

@edit: hmm, nahral som 28 fotiek, ukazali sa len 4, tak tu mate dropbox link na ukazku:

https://www.dropbox.com/sh/d4lvl7gsfbsk8yv/AAD36R_oGA5L6DSmOC-n1w6va
Ja to poviem takto, nie je to az take zle, ako som si myslel. Uz som videl aj horsie, a ovela.
 
psykora2
2017-12-12 19:55:42+01
príspevok od: Krtko fotografom
Ja to poviem takto, nie je to az take zle, ako som si myslel. Uz som videl aj horsie, a ovela.
tiez si to myslim, z fotiek by sa pri spravnom PP dalo este dost vela vydolovat ak boli fotene do rawu
 
xherics
2017-12-12 20:51:37+01
príspevok od: Krtko fotografom
Ja to poviem takto, nie je to az take zle, ako som si myslel. Uz som videl aj horsie, a ovela.
Tieto fotky su uz vybrane z tych "lepsich", co som vytriedil, chcel som nechat aspon priebeh stuzkovej na to DVD co ma poprosili aby som spravil, aby aspon nieco bolo na pamiatku.

Ked porovnavam ozajstnych fotografov reportazov z takychto oslav, tak tieto fotky su katastrofalne, ako keby to nafotil stary otec jedneho ziaka so starym kompaktom... aspon takyto je moj nazor; radsej nechcem vidiet tie horsie, co si uz mal "stastie" vidiet...
 
xherics
2017-12-12 20:52:40+01
príspevok od: psykora2
tiez si to myslim, z fotiek by sa pri spravnom PP dalo este dost vela vydolovat ak boli fotene do rawu
Fotila cisto len do JPG, preto som ani neskusal ich opravovat.
 
psykora2
2017-12-12 21:00:18+01
príspevok od: xherics
Fotila cisto len do JPG, preto som ani neskusal ich opravovat.
tak to chapem, ja som fotil len raz do jpg dedinsku akciu, ale exterier, bolo tam kopu svetla a aj tak som to neskor lutoval, aj ked som to fotil zadarmo
 
Iygor
2017-12-13 09:29:06+01
príspevok od: flapy
Tygor,nehnevaj sa na mňa ale absolútne s tebou nemôžem súhlasiť.Je nepodstatné či zaplatili alebo nie!
Všetci vedeli že sú to dôležité,životné snímky,a vedel to aj ten tvor čo to fotografoval.
Napriek tomu fotografie dopadli tak ako dopadli.
Uvediem príklad že takéto niečo by sa nemalo nikdy vyskytnúť.
Dám nejakému automechanikovi vymeniť sviečky, olej a olejový filter.Sviečky len vyčistí olej vymení ale filter olejový nevymení.Prídem si pre auto spýtam sa čo som dlžný, a on mi odpovie- ááále, nič to bola maličkosť kamarátim s tvojim bratom.
Takže podla teba nič som nezaplatil tak je to v poriadku?
Tygor,popremýšlaj a ak ani potom nezmeníš svoj názor ,tak mi je ťa lúto.
Práve pre toto sa takéto veci dejú .


Uvedený prímer nie je presný. Skôr by som to formuloval takto: učeň-automechanik Ti ponúkne, že on Ti vymení olej sviečky a filter - zdarma, v rámci výuky. Ak mu svoje auto zveríš, je to tvoja voľba. Takto to totiž v praxi je: fotograf ktorý sa chce priučiť novej skúsenosti, ponúkne svoje služby zdarma. V takom prípade musí objednávateľ služby rátať s tým, že výsledok nemusí byť dokonalý. (Čo sa nevzťahuje na tento prípad, keďže si študenti za službu platili).

S tou dôležitosťou "životných snímkov" je to trochu prehnané. Dnes je zvykom chrliť fotky vo veľkom množstve, ale aký je ich osud? Cca 30 z nich skončí na FB, ostatné padnú do zabudnutia. Zo svojej stužkovej mám cca 15-20 skupinových fotiek v albume, všetky čo fotograf urobil (ach ten analóg), žiadne dokumentárne fotky z priebehu zábavy. Žijem s tým v pohode.

Ľutuj koho chceš, mňa nemusíš. Kľudne so mnou nesúhlas, hovorí sa tomu pluralita názorov.
A s tým nickom sa netráp...ani na druhýkrát si to netrafil...
 
Krtko fotografom
2017-12-13 10:35:25+01
príspevok od: xherics
Tieto fotky su uz vybrane z tych "lepsich", co som vytriedil, chcel som nechat aspon priebeh stuzkovej na to DVD co ma poprosili aby som spravil, aby aspon nieco bolo na pamiatku.

Ked porovnavam ozajstnych fotografov reportazov z takychto oslav, tak tieto fotky su katastrofalne, ako keby to nafotil stary otec jedneho ziaka so starym kompaktom... aspon takyto je moj nazor; radsej nechcem vidiet tie horsie, co si uz mal "stastie" vidiet...
Keby si videl fotky, ake mne ukazu, a chcu, aby som ich upravil, tak tie "tvoje" su nadpriemer. Z toho, co tam mas, aj z jpeg-u by som (asi) dokazal urobit "normalnu" fotku.
A este sa pridam ku ostatnym, ja som si myslel, ze so sustavnym vypinanim svetiel mam len ja problem... .
 
Tibor78
2017-12-13 11:42:32+01
príspevok od: Krtko fotografom
Keby si videl fotky, ake mne ukazu, a chcu, aby som ich upravil, tak tie "tvoje" su nadpriemer. Z toho, co tam mas, aj z jpeg-u by som (asi) dokazal urobit "normalnu" fotku.
A este sa pridam ku ostatnym, ja som si myslel, ze so sustavnym vypinanim svetiel mam len ja problem... .
Sustavne vypinanie svetiel poznam aj ja. Riesim to roznymi nastaveniami fotaku pomocou otocneho volicu C1 a C2, popripade este C3...
 
Strana 3 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()