Hore
Fórum » Pokec
 

Téma do uhorkovej sezóny: Na čo ste alergickí? :-)

K1000
2022-07-22 16:39:07+02
Mnohí fotografi sú alergickí na určité výrazy alebo vyhlásenia. Napríklad keď ti niekto povie: „Robíš pekné fotky, to musíš mať dobrý fotoaparát!“. Alebo keď ľudia predpokladajú, že čím väčšie objektívy niekto používa, tým je „profesionálnejší“ fotograf. Prípadne ak sa niekto o veľkom objektíve vyjadruje že „To je delo!“.

Iných zase rozčuľujú nesprávne technické výrazy alebo prirovnania. Fotografi čo fotia len pevnými objektívmi niekedy nadradene vyhlasujú: „Ja nepoužívam zoom, ja zoomujem nohami“. Musím priznať, že aj ja som to kedysi hovoril. Aź kým mi nebolo vysvetlené, že „zoomovať" znamená meniť ohniskovú vzdialenosť objektívu. Čo sa nohami nedá a priblížením k subjektu nedosiahneš rovnaký výsledok.

Tí, ktorí radi fotia krajinky teleobjektívom zase niekedy vyhlasujú, že teleobjektív „komprimuje perspektívu”. Aj to je vraj nezmysel, len neviem prečo. Tie kopce jeden za druhým sa teleobjektívom naozaj zdajú byť bližšie pri sebe.

Aj vás rozčuľujú nejaké podobné výroky?
 
marianr
2022-07-22 21:44:38+02
tele naozaj skracuje hĺbku
https://www.photoreview.com.au/tips/shooting/perspective-and-focal-length/
niekde boli aj lepšie fotky, neviem to nájsť

A som alergický na označenie "tvorivý".
 
lacikamo
2022-07-23 00:12:26+02
Som alergický (a sám to nepoužívam) na viacero formulácií. Napríklad, keď pri prezeraní fotiek niekto povie : "Tá je super, toto sa Ti podarilo!" alebo " toto Ti vyšlo!"
-Ako "podarilo" a "vyšlo?" Fotografovanie je technická, premyslená činnosť - záber s prípravou v rôznom rozsahu s predpokladaným výsledkom, nie dielo náhod. Tie sa môžu pri tvorbe vyskytnúť, ale povedať niekomu, že sa mu "niečo podarilo" na mňa pôsobí, akoby to bola náhoda a nie výsledok úmyslu.
 
gytheio
2022-07-23 14:32:18+02
príspevok od: lacikamo
Som alergický (a sám to nepoužívam) na viacero formulácií. Napríklad, keď pri prezeraní fotiek niekto povie : "Tá je super, toto sa Ti podarilo!" alebo " toto Ti vyšlo!"
-Ako "podarilo" a "vyšlo?" Fotografovanie je technická, premyslená činnosť - záber s prípravou v rôznom rozsahu s predpokladaným výsledkom, nie dielo náhod. Tie sa môžu pri tvorbe vyskytnúť, ale povedať niekomu, že sa mu "niečo podarilo" na mňa pôsobí, akoby to bola náhoda a nie výsledok úmyslu.
Velmi male percento fotografii je podarenych alebo super... hned po odfoteni. Aj ta technicka premyslena cinnost je nahoda, aj to ako nastavis hodnoty je iba nahoda lebo nikdy odfotena scena na fotografii nevyzera tak ako ju ty vidis svojimi ocami. Nasledny PP je tiez nahoda, nemozes povedat, ze pred PP mas presny plan ako bude to foto po PP vyzerat a naozaj po PP aj tak bude vyzerat. Je to vzdy o tom, ze sa to podari postasti. Nie sme stroje aby sme to dokazali spravit presne tak ako to mame v plane, v internete je spusta videii kde niekto upravil fotografiu a bol spokojny s vysledkom lenze nezaznamenal to na video tak fotografiu rovnakym postupom upravoval na zaznam a vysledok uz nebol rovnaky ako prvy krat. Do stroja zadas hodnoty a ten vysustruzi dve identicke suciastky... nie sme stroje, vzdy je to o tom ako sa nam to podari a to robi fotografiu zaujimavou.
 
gytheio
2022-07-23 14:37:41+02
príspevok od: lacikamo
Som alergický (a sám to nepoužívam) na viacero formulácií. Napríklad, keď pri prezeraní fotiek niekto povie : "Tá je super, toto sa Ti podarilo!" alebo " toto Ti vyšlo!"
-Ako "podarilo" a "vyšlo?" Fotografovanie je technická, premyslená činnosť - záber s prípravou v rôznom rozsahu s predpokladaným výsledkom, nie dielo náhod. Tie sa môžu pri tvorbe vyskytnúť, ale povedať niekomu, že sa mu "niečo podarilo" na mňa pôsobí, akoby to bola náhoda a nie výsledok úmyslu.
Ked nedokazes povedat o fotografii je super alebo podarila sa, ako sa potom pozeras na fotografie? Ja ked vidim super fotografiu mne naozaj zacne srdce bucat Ako to citis ty ked vidis take foto?
 
lacikamo
2022-07-23 17:19:08+02
Asi sa nerozumieme... Veta :" Tá je super, toto sa Ti podarilo!" - mne znie ako dva protiklady. Ja viem povedať super a znamená to super. Je to pochvala kvality záberu - fotografových schopností. Ale keď niekto súčasne povie, že "sa Ti podarilo" - tak to nie je pochvala fotografovho "vedieť", ale dielo náhody. "A sa podarilo." Ja nefotím na náhody, aj keď nie som stroj. Na podarí sa? To je amaterizmus. A nemusí to znamenať, že sám nie som - cesta k profesionalizmu je dlhá a na jej začiatku je práve si uvedomiť, že ak nechcem mať fotky na náhodu - musím začať vylučovať vonkajšie náhodné vplyvy.
 
gytheio
2022-07-23 17:55:09+02
príspevok od: lacikamo
Asi sa nerozumieme... Veta :" Tá je super, toto sa Ti podarilo!" - mne znie ako dva protiklady. Ja viem povedať super a znamená to super. Je to pochvala kvality záberu - fotografových schopností. Ale keď niekto súčasne povie, že "sa Ti podarilo" - tak to nie je pochvala fotografovho "vedieť", ale dielo náhody. "A sa podarilo." Ja nefotím na náhody, aj keď nie som stroj. Na podarí sa? To je amaterizmus. A nemusí to znamenať, že sám nie som - cesta k profesionalizmu je dlhá a na jej začiatku je práve si uvedomiť, že ak nechcem mať fotky na náhodu - musím začať vylučovať vonkajšie náhodné vplyvy.
Aj profesionalny hokejista po streleni golu povie - podarilo sa. Profesionalny fotograf nikdy nepovie, ze foti na istotu lebo vie, ze je to nemozne. Raz mi jeden povedal, ze zo 100 cvaknuti sa podari jeden.
 
lacikamo
2022-07-23 18:23:09+02
"Raz mi jeden povedal.."
Chlape, čo je s Tebou? Píšem ako to vnímam ja. Profesionálny fotograf musí fotiť na istotu - dostane zadanie a keď na to kývne, mal by vedieť ako sa k požadovanému výsledku dopracuje. Ale ty si samozrejme môžeš myslieť niečo iné, len mňa nepresviedčaj, že rozmýšľam nesprávne. Pekne na celú stranu tu napíš, na čo si alergický - tak ako bola téma príspevku. Napríklad, že si alergický, keď nemáš pravdu
 
gytheio
2022-07-23 18:54:06+02
príspevok od: lacikamo
"Raz mi jeden povedal.."
Chlape, čo je s Tebou? Píšem ako to vnímam ja. Profesionálny fotograf musí fotiť na istotu - dostane zadanie a keď na to kývne, mal by vedieť ako sa k požadovanému výsledku dopracuje. Ale ty si samozrejme môžeš myslieť niečo iné, len mňa nepresviedčaj, že rozmýšľam nesprávne. Pekne na celú stranu tu napíš, na čo si alergický - tak ako bola téma príspevku. Napríklad, že si alergický, keď nemáš pravdu
Tak ako ty si napisal, ze foti na istotu ja som napisal, ze nefoti na istotu. Ja ta nepresviedcam ja som tiez napisal ako to vnimam ja.
Ty na istotu pises, ze ta presviedcam, este nic v tomto svete nebolo na istotu.

Tu iba jeden pise na celu stranu
 
ciernykocur9
2022-07-23 19:58:25+02
Nie je to nič hrozné, možno skôr smiešne, ale mierne ma irituje, keď mi pod fotky zvierat či rastlín začnú ľudkovia písať názvy, a aby sa "blysli" rovno v latinčine... dikičko, ja mám na to štátnice a ak budem chieť, tak to napíšem. Niekedy to už robím - preventívne.
Joj a na toto "ja zoomujem nohami" si už len pomyslím svoje, asi že dotyčný toho veľa o fotení a zoomovaní nevie. A to tiež najradšej fotím pevnými sklami
 
blahoslav J B Art
2022-07-23 21:45:34+02
ja som alergicky na to, ked niekto o lete hovori ako o uhorkovej sezone
 
K1000
2022-07-23 21:53:06+02
Myslím, že najľahšie je fotiť na istotu v kontrolovaných podmienkach. Napríklad v štúdiu, alebo krajinku ak sa rýchlo nemení svetlo či počasie. Určité podujatia, svatba, krstiny, sa dajú považovať za čiastočne kontrolovateľné podmienky, aj keď iste menej než štúdio.

Street, momentky, šport - tam môžeš len urobiť 5-6 rýchlych záberov a dúfať, že niektorý z nich bude dobrý.

Napríklad ja čo mám v galérii najstaršiu fotku levandule, môžem povedať, že to som tak chcel. Dokonca už keď som cestoval na miesto, mal som už na mysli tento záber. Samozrejme nebolo to na prvý pokus, možno som urobil 10 alebo 15 záberov, ale výsledok celkom zodpovedá tomu, čo som si zaumienil.

Zase napríklad čo tam mám toho človeka v snehovej fujavici, alebo niektoré akčnejšie snímky... tam len dúfať
 
poqy
2022-07-23 23:09:18+02
Ja si dovolím oponovať. Väčšina ľudí ktorí používajú výraz zoom, majú naozaj na mysli približovanie. Fotograf povie- použijem na to iné ohnisko. Civil povie- priblíž to. Inak aj v iných odvetviach pri ďalekohľadoch napriklad sa používa slovo x násobne priblíženie, namiesto x% výrez.
 
K1000
2022-07-24 00:37:32+02
príspevok od: poqy
Ja si dovolím oponovať. Väčšina ľudí ktorí používajú výraz zoom, majú naozaj na mysli približovanie. Fotograf povie- použijem na to iné ohnisko. Civil povie- priblíž to. Inak aj v iných odvetviach pri ďalekohľadoch napriklad sa používa slovo x násobne priblíženie, namiesto x% výrez.
Áno, laici používajú takéto výrazy a vieme, čo chcú povedať. Ale priblížením sa k subjektu naozaj nedokážeš to isté ako predĺžením ohniskovej vzdialenosti - "zazoomovaním". Pretože pri zazoomovaní nastupuje ešte efekt skracovania hĺbky, ktorý je pekne ilustrovaný v odkaze čo hore pridal Marianr. Keď sa len fyzicky priblížiš bližšie k scéne, výsledok nebude ten istý.
 
lacikamo
2022-07-24 11:40:49+02
príspevok od: blahoslav J B Art
ja som alergicky na to, ked niekto o lete hovori ako o uhorkovej sezone
Veril by si, že ja som dlho (cca do 50tky)
- netušil, čo sa tým vlastne myslí? Leto je leto a sezóna uhoriek je sezóna uhoriek, vravel som si...
 
2022-07-25 09:35:47+02
Dobrý deň, Ponúkame pôžičky nezamestnaným, mamičkám na materskej dovolenke, študentom, podnikateľom, registrovaným zákazníkom, zamestnancom, začínajúcim podnikateľom a podnikateľom. Potrebujete svoj domov zrekonštruovať alebo zariadiť? Potrebujete investovať do podnikania? Chcete ísť tento rok na dovolenku? Potrebujete hypotéku alebo splácate iné úvery? Pre viac informácií ma kontaktujte. E-mail
turacovadaniela@gmail.com
 
blahoslav J B Art
2022-07-25 17:33:21+02
... a ešte som alergický na reklamy, zvlášť na tie na pôžičky
 
K1000
2022-07-25 18:31:11+02
A čo tak "golden ratio" - Fibonacci špirála? Niektorí považujú za vrchol umenia vytvoriť kompozíciu podľa tohto princípu. Druhí tvrdia, že je to úplná sprostosť - môžeš nakresliť Fibonacciho špirálu na takmer ktorúkoľvek fotku a prehlásiť, že zodpovedá.

Čo si má o tom bežný človek ako ja myslieť?

https://www.picturecorrect.com/how-to-use-the-fibonacci-spiral-for-better-compositions/
 
pirhi
2022-07-25 19:45:29+02
príspevok od: K1000
A čo tak "golden ratio" - Fibonacci špirála? Niektorí považujú za vrchol umenia vytvoriť kompozíciu podľa tohto princípu. Druhí tvrdia, že je to úplná sprostosť - môžeš nakresliť Fibonacciho špirálu na takmer ktorúkoľvek fotku a prehlásiť, že zodpovedá.

Čo si má o tom bežný človek ako ja myslieť?

https://www.picturecorrect.com/how-to-use-the-fibonacci-spiral-for-better-compositions/
tu by som povedal že všetkého veľa škodí. Je to fajn pomôcka, ale aby som každú fotku prirovnával do špirály, či zlatého zeru? to zas nie. Je to asi rovnaké ako s kompozičnými pravidlami...je fajn ich poznať, používať, ale vedieť kedy ich porušiť je tiež dôležité
 
Borton
2022-07-25 21:05:48+02
príspevok od: pirhi
tu by som povedal že všetkého veľa škodí. Je to fajn pomôcka, ale aby som každú fotku prirovnával do špirály, či zlatého zeru? to zas nie. Je to asi rovnaké ako s kompozičnými pravidlami...je fajn ich poznať, používať, ale vedieť kedy ich porušiť je tiež dôležité
Ale je dobre ich mat v oku. Pravidla aj mriezky. Tie zauzivane veci vysledok istia. A spirala je dobra. Paci sa mi kompozicia na poslednom obrazku ... Lago di Braies. A pre zaujimavost, tu F. spiralu ma niektory z fotografov v menu ako mriezku na pozadi ? Ci pomocka pre orez v LR ci Zoneri ?
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()