Hore
Fórum » Pokec
 

Téma do uhorkovej sezóny: Na čo ste alergickí? :-)

K1000
K1000 2022-07-22 16:39:07+02
Mnohí fotografi sú alergickí na určité výrazy alebo vyhlásenia. Napríklad keď ti niekto povie: „Robíš pekné fotky, to musíš mať dobrý fotoaparát!“. Alebo keď ľudia predpokladajú, že čím väčšie objektívy niekto používa, tým je „profesionálnejší“ fotograf. Prípadne ak sa niekto o veľkom objektíve vyjadruje že „To je delo!“.

Iných zase rozčuľujú nesprávne technické výrazy alebo prirovnania. Fotografi čo fotia len pevnými objektívmi niekedy nadradene vyhlasujú: „Ja nepoužívam zoom, ja zoomujem nohami“. Musím priznať, že aj ja som to kedysi hovoril. Aź kým mi nebolo vysvetlené, že „zoomovať" znamená meniť ohniskovú vzdialenosť objektívu. Čo sa nohami nedá a priblížením k subjektu nedosiahneš rovnaký výsledok.

Tí, ktorí radi fotia krajinky teleobjektívom zase niekedy vyhlasujú, že teleobjektív „komprimuje perspektívu”. Aj to je vraj nezmysel, len neviem prečo. Tie kopce jeden za druhým sa teleobjektívom naozaj zdajú byť bližšie pri sebe.

Aj vás rozčuľujú nejaké podobné výroky?
 
marianr
2022-07-25 21:19:41+02
ja som urobil dve fotografie orezané podľa špirály a vyzerá to dosť neprirodzene
 
gytheio
2022-07-25 22:15:12+02
príspevok od: marianr
ja som urobil dve fotografie orezané podľa špirály a vyzerá to dosť neprirodzene
Pokial to clovek nevidi pravidla a spiraly su uplne zbytocne.
 
Juraj Gavura
2022-07-25 22:44:25+02
ja som alergický, keď niekto povie, že krajinkárske fotografie, veď iné žánre sa nenazývajú, že športíkový fotograf alebo aktíky, makričká atď
 
feralt
2022-07-27 13:58:47+02
Neznasam ked ludia volaju stativ stojan alebo trojnozka
 
K1000
2022-07-27 15:19:49+02
príspevok od: feralt
Neznasam ked ludia volaju stativ stojan alebo trojnozka
Ja zvyknem hovoriť "stojan"
 
K1000
2022-07-27 15:21:41+02
https://www.reddit.com/r/funny/comments/34pbac/how_to_piss_off_your_designer_friends/
 
Jozef Krajčo
externý redaktor
- moderator
2022-07-30 08:14:20+02
"A máš tam film?"

https://slovnik.aktuality.sk/pravopis/?q=alergia
 
kwido
2022-08-01 15:15:03+02
príspevok od: K1000
A čo tak "golden ratio" - Fibonacci špirála? Niektorí považujú za vrchol umenia vytvoriť kompozíciu podľa tohto princípu. Druhí tvrdia, že je to úplná sprostosť - môžeš nakresliť Fibonacciho špirálu na takmer ktorúkoľvek fotku a prehlásiť, že zodpovedá.

Čo si má o tom bežný človek ako ja myslieť?

https://www.picturecorrect.com/how-to-use-the-fibonacci-spiral-for-better-compositions/
Na toto mam jednu odpoved. Neviem ci to robia vsetci kompozicny teoretici ale vela z nich urcite.
Vezmu dobru fotku a dovtedy skusaju vsetky tie pomocne kompozicne mriezky az jedna sadne. A bud si isty ze niektora z nich sadne na (takmer) kazdu fotku. A ked nie tak je tu este veta: "Skuseny fotograf vie kedy moze porusit pravidlla a preto je ta fotka dobra aj tak".
 
K1000
2022-08-01 16:33:38+02
príspevok od: kwido
Na toto mam jednu odpoved. Neviem ci to robia vsetci kompozicny teoretici ale vela z nich urcite.
Vezmu dobru fotku a dovtedy skusaju vsetky tie pomocne kompozicne mriezky az jedna sadne. A bud si isty ze niektora z nich sadne na (takmer) kazdu fotku. A ked nie tak je tu este veta: "Skuseny fotograf vie kedy moze porusit pravidlla a preto je ta fotka dobra aj tak".
Aj ja som tušil že by to tak nejako mohlo byť, ale ty si to povedal nahlas
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2022-08-04 20:39:42+02
príspevok od: feralt
Neznasam ked ludia volaju stativ stojan alebo trojnozka
Tak pomenúvajú fotostatív asi staršie ročníky a mladšie ročníky fotostatív už možno ani nepoužívajú.
 
Porubo
2022-08-08 09:55:01+02
A pritom (anglicky) nazov znaci doslovne trojnozka: Tri-pod.
https://en.wiktionary.org/wiki/tri-
https://en.wiktionary.org/wiki/-pod
 
B.C.
2022-08-08 12:28:06+02
príspevok od: kwido
Na toto mam jednu odpoved. Neviem ci to robia vsetci kompozicny teoretici ale vela z nich urcite.
Vezmu dobru fotku a dovtedy skusaju vsetky tie pomocne kompozicne mriezky az jedna sadne. A bud si isty ze niektora z nich sadne na (takmer) kazdu fotku. A ked nie tak je tu este veta: "Skuseny fotograf vie kedy moze porusit pravidlla a preto je ta fotka dobra aj tak".
Tak niekto reže fotky keď má dosť megapixelov, ale vydeľ som jednu šibíkovú na ktorej prezentoval zlatý rez a bola to úplná píp... a portrét na stred tiež nie je v zlatom reze a je ok ale našťastie poznáme aj iné kompozičné pravidlá .
 
B.C.
2022-08-08 12:30:08+02
Mňa serú všetci dookola a šecko.
 
B.C.
2022-08-08 12:33:26+02
Ale najviac ma štve keď si niekto kúpi alebo nejaký blb odporučí na úpravu fotiek PC a nie MAC, ja som tiež taký blb a teraz ma to štve, pretože som s tým mal len problémy.
 
K1000
2022-08-09 15:32:12+02
príspevok od: B.C.
Ale najviac ma štve keď si niekto kúpi alebo nejaký blb odporučí na úpravu fotiek PC a nie MAC, ja som tiež taký blb a teraz ma to štve, pretože som s tým mal len problémy.
Zaujímavé, bol by som si myslel, že Mac a PC sú porovnateľné a že na ktorejkoľvek platforme urobíš to isté približne rovnako pohodlne a rýchlo. Čo sa týka úpravy fotiek.
Myslel som si, že rovnaký Adobe produkt bude fungovať 99% rovnako dobre na akejkoľvek platforme.
 
B.C.
2022-08-09 17:46:42+02
príspevok od: K1000
Zaujímavé, bol by som si myslel, že Mac a PC sú porovnateľné a že na ktorejkoľvek platforme urobíš to isté približne rovnako pohodlne a rýchlo. Čo sa týka úpravy fotiek.
Myslel som si, že rovnaký Adobe produkt bude fungovať 99% rovnako dobre na akejkoľvek platforme.
To je pravda ale npr. na macu ti bobeží win aj OSX je to ďaleko lepší systém. S win mám zlé skúsenosti.
 
B.C.
2022-08-09 18:26:30+02
príspevok od: K1000
Zaujímavé, bol by som si myslel, že Mac a PC sú porovnateľné a že na ktorejkoľvek platforme urobíš to isté približne rovnako pohodlne a rýchlo. Čo sa týka úpravy fotiek.
Myslel som si, že rovnaký Adobe produkt bude fungovať 99% rovnako dobre na akejkoľvek platforme.
Na MAC nie sú žiadne vírusy a iný rusy , sťahoval som Win 10 oficiálne a nahral sami vírus alebo čo to bolo , som myslel že PC už nerozchodím.
 
B.C.
2022-08-09 20:02:31+02
Druhý krát m napadli v kyber svete asi pred rokom a tiež som to skoro nerozchodil.
 
kwido
2022-08-16 14:24:36+02
príspevok od: K1000
Zaujímavé, bol by som si myslel, že Mac a PC sú porovnateľné a že na ktorejkoľvek platforme urobíš to isté približne rovnako pohodlne a rýchlo. Čo sa týka úpravy fotiek.
Myslel som si, že rovnaký Adobe produkt bude fungovať 99% rovnako dobre na akejkoľvek platforme.
Toto nie je uplne pravda. Pretoze Apple je uzavret architektura bez variaci takze je omnoho jednoduchsie odladit soft ako na otvorenej platforme ako su PC kde je mozne zostavit miliony kombinacii komponentov.
 
jan.zitniak
2022-08-17 22:55:58+02
príspevok od: K1000
Myslím, že najľahšie je fotiť na istotu v kontrolovaných podmienkach. Napríklad v štúdiu, alebo krajinku ak sa rýchlo nemení svetlo či počasie. Určité podujatia, svatba, krstiny, sa dajú považovať za čiastočne kontrolovateľné podmienky, aj keď iste menej než štúdio.

Street, momentky, šport - tam môžeš len urobiť 5-6 rýchlych záberov a dúfať, že niektorý z nich bude dobrý.

Napríklad ja čo mám v galérii najstaršiu fotku levandule, môžem povedať, že to som tak chcel. Dokonca už keď som cestoval na miesto, mal som už na mysli tento záber. Samozrejme nebolo to na prvý pokus, možno som urobil 10 alebo 15 záberov, ale výsledok celkom zodpovedá tomu, čo som si zaumienil.

Zase napríklad čo tam mám toho človeka v snehovej fujavici, alebo niektoré akčnejšie snímky... tam len dúfať
Plne súhlasím!
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()