Hore
Fórum » Pokec
 

Aby sa fotograf s kameramanom na svadbe nepobili

AkkimPhotography
2012-02-28 19:03:53+01
Zdravím všetkých,

chcel by som sa opýtať, ako riešite spoluprácu s kameramanom pri fotení svadby? V tomto "biznise" som nový a táto vec by ma veĺmi zaujímala. Hľadal som odpoveď vo fóre ale nikde nič, tak zakladám nové vlákno. Aby som sa konečne vykoktal, bol som fotiť jednu svadbu, našiel som pár zaujímavých miest, neokukaných s dobrými svetelnými podmienkami na fotenie, pracoval som so ženíchom, nevestou, popremýšlal nad najlepšími zábermi, nad pózami, pozháňal som nejaké rekvizity, proste som si robil svoju robotu. No a potom, keď bolo všetko pripravené a ja som začal fotiť, prišiel kameraman spravil si ako je na Slovensku zvykom pár detailov, samozrejme použil slider nech všetko vyzerá cool ako vo filme, trikrát sa obtočil okolo scény a "super" zábery na svete. Možno som len ako začiatočník trochu naivný, ale zdá sa mi že mi takto kameraman kradne nielen nápady ale aj zábery. Ide mi len o fotenie svadobného páru v exteriéroch. Ďakujem za akékoľvek reakcie...
 
branislavbuzek
ocenenie redakciou 2012-02-28 19:17:28+01
úlohou kameramana je zachytiť všetko okolo svadby. To, že si ty pripravil scénu a kameraman to natočil nie je nič zlé...len si robil svoju robotu a zvečnil na film to, čo si ty spravil. Nijakým spôsobom ťa neobmedzil v práci, takže v zásade sa nie je na čo sťažovať.
Podobná spolupráca je bežná a ak je to človek so skúsenosťami, môže tebe ako začiatočníkovi poskytnúť nejaké dobré rady (napr. kde je v interiéri je dobré svetlo, kde sú nejaké pekné zákutia a pod). Moja skúsenosť je taká, že s kameramanmi je treba byť za dobre...veď pri večeri budeš pravdepodobne sedieť vedľa neho
 
AkkimPhotography
2012-02-28 19:57:21+01
príspevok od: branislavbuzek
úlohou kameramana je zachytiť všetko okolo svadby. To, že si ty pripravil scénu a kameraman to natočil nie je nič zlé...len si robil svoju robotu a zvečnil na film to, čo si ty spravil. Nijakým spôsobom ťa neobmedzil v práci, takže v zásade sa nie je na čo sťažovať.
Podobná spolupráca je bežná a ak je to človek so skúsenosťami, môže tebe ako začiatočníkovi poskytnúť nejaké dobré rady (napr. kde je v interiéri je dobré svetlo, kde sú nejaké pekné zákutia a pod). Moja skúsenosť je taká, že s kameramanmi je treba byť za dobre...veď pri večeri budeš pravdepodobne sedieť vedľa neho
ďakujem za odpoveď, ale:
1. úlohou kameramana je zachytiť všetko okolo svadby. A fotografa? (Alebo vo foto-video biznise je kameraman postavený nad fotografa?)
2. v práci ma neobmedzil, akurát na jeho záberoch je to isté čo na mojich (scéna, uhol pohladu, póza) pričom on nemusel spraviť nič (v podstate) Čiže zas tá hierarchia?
3. začiatočník som čo sa týka svadieb... (btw, čo som zažil kameramanov, vravím nebolo ich veľa, automatika a ideš, čiže o radách od nich no neviem)
4. to s tou večerou: LIKE
 
branislavbuzek
ocenenie redakciou 2012-02-28 20:06:07+01
príspevok od: AkkimPhotography
ďakujem za odpoveď, ale:
1. úlohou kameramana je zachytiť všetko okolo svadby. A fotografa? (Alebo vo foto-video biznise je kameraman postavený nad fotografa?)
2. v práci ma neobmedzil, akurát na jeho záberoch je to isté čo na mojich (scéna, uhol pohladu, póza) pričom on nemusel spraviť nič (v podstate) Čiže zas tá hierarchia?
3. začiatočník som čo sa týka svadieb... (btw, čo som zažil kameramanov, vravím nebolo ich veľa, automatika a ideš, čiže o radách od nich no neviem)
4. to s tou večerou: LIKE
ber to tak, že výzdobu obradnej sály a miestnosti na oslavu tiež niekto robil (nie ty, ani kameraman), nevestu líčila nejaká profesionálna štylistka a účes je robila profesionálna kaderníčka a ani jeden z týchto ľudí za tebou nepríde a nepovie: "sorry bracho, toto nefoť, mám na to kopirajt". Môžeš sa aj potrhať a z veľkej časti bude na fotkách to isté, čo na videu, takže by som sa takýmito vecami len pousmial a šetril energiu - veď do rána je ďaleko.
 
markus
2012-02-28 20:12:17+01
príspevok od: branislavbuzek
ber to tak, že výzdobu obradnej sály a miestnosti na oslavu tiež niekto robil (nie ty, ani kameraman), nevestu líčila nejaká profesionálna štylistka a účes je robila profesionálna kaderníčka a ani jeden z týchto ľudí za tebou nepríde a nepovie: "sorry bracho, toto nefoť, mám na to kopirajt". Môžeš sa aj potrhať a z veľkej časti bude na fotkách to isté, čo na videu, takže by som sa takýmito vecami len pousmial a šetril energiu - veď do rána je ďaleko.
Dolezite je hlavne aby ste si nezavadzali a kameraman ti robotu nekradne teda on nefoti ale toci takze za svoju pracu dostanes svoje peniaze. Nezabudni ak si urobis dobre meno pristupom a kreativitou tak nielen ta moze odporucit dalej svadobny par ale aj samotny kameraman. V takom to biznise su konflikty ako rakovina na kozi nik o ne nestoji. Nikdy nevies cim ti nabuduce kameraman pomoze alebo DJ.
Myslim ze jedine by bol problem ak by si tam mal nepozvaneho fotografa
 
Crazy41
2012-02-28 20:24:11+01
sory clovece ale toto je taka malomyselnost ze sa az zem na chvilu zastavi jedine by som sa bil keby tie fotky boli super extra svetove a este viac ides s tym na word press photo ale o tom silno pochybujem ale este ked sa na to pozres z druhej strany z pohladu svadobcanov tak urcite budu chciet mat vsetko dobre zachytene aj na kamere a teda aj to tvoje fotenie takze ten clovek si len robil svoju pracu. Joj toto je divna doba, kazdy by ste si najradsej dali copyright aj na svoje hovno
 
Marek Janicko
2012-02-28 20:34:32+01
Tiez som v tom biznise novy (zatial 1 rok zamnou) no poviem ti moj pohlad. Na zaciatok v kratkosti: "Najlepsia reklama je ustna reklama". Ak si prirpavis rekvizity, snazis sa, vysledok bude bombasticky, tak fotky ked si budu prezerat ludia na Facebooku nevesty si budu hovorit i ja chcem take a samozrejme nevesta bude bud iba chvalit alebo iba nadavat. A tym padom ziskas do buducna zakaznika. A myslim si ze drvivej vacsine svadobnym fotografom ide iba o zisk a tym padom nic navyse ta nemusi zaujimat.

No a teraz by som sa rad dostal k veci. Kameraman pokial vyuzije tvoje namety, bude mat pekne zabery, bude mat super prezent na svoju stranku, bude mat takisto super odporucania ale nech ta to netrapi. Nech si ma. A teraz by som ti rad vynadal: "Si rovnaky slovak, ako mozno 80% ostatnych slovakov." To su taky, ktory robia biznis, ale ani za boha nedaju zarobit konkurencii, radsej pridu o zisk, ako keby sused zarobil. Vidno to hlavne na cestovnom ruchu. Clovek ti ubytovanie ponukne ale ani za boha ti neodporuci, kde sa da najest, kde sa da zajazdit na koni, ... len aby si nahodou nenasiel ine ubytovanie a neprisiel on v buducnosti o zisk.

Moje odporucanie snaz sa dalej a kameramana neries. Nikdy nevies, kedy ti dohodi kseft, resp. si obaja sadnete a mozete do buducna tvorit vyhodny svadobny tandem z coho budete obaja prosperovat.

Prajem ti vela zdaru do fotenia a prijemnu cestu k zaradeniu k tym najlepsim.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-02-28 20:45:57+01
Nezabudni, ze ste tam obaja pre zenicha a nevestu. To je ich den. Vy dvaja im ho mate zachytit. V rovnakom case aj priestore. Zo spoluprace s kameramanom mozes len ziskat. Popros ho nech ti spravi par zaberov a ty zas jemu na oplatku. Mozete ich obaja vyuzit na svojich strankach. Kameraman nie je tovij nepriatel, ale jeden z mnozstva ludi, ktory maju zarucit, ze ten den bude pre nekoho naj.
 
samusko
2012-02-28 20:59:24+01
daj sa dokopy s kameramanom a mozte na viacerych svatbach spolupracovat (skor idylicka predstava, ale ked nevies niekoho porazit tak sa s nim spoj)
 
AkkimPhotography
2012-02-28 21:04:50+01
príspevok od: samusko
daj sa dokopy s kameramanom a mozte na viacerych svatbach spolupracovat (skor idylicka predstava, ale ked nevies niekoho porazit tak sa s nim spoj)
Len vieš, ja by som najradšej nechcel s nikým bojovať
 
AkkimPhotography
2012-02-28 21:08:25+01
príspevok od: Marek Janicko
Tiez som v tom biznise novy (zatial 1 rok zamnou) no poviem ti moj pohlad. Na zaciatok v kratkosti: "Najlepsia reklama je ustna reklama". Ak si prirpavis rekvizity, snazis sa, vysledok bude bombasticky, tak fotky ked si budu prezerat ludia na Facebooku nevesty si budu hovorit i ja chcem take a samozrejme nevesta bude bud iba chvalit alebo iba nadavat. A tym padom ziskas do buducna zakaznika. A myslim si ze drvivej vacsine svadobnym fotografom ide iba o zisk a tym padom nic navyse ta nemusi zaujimat.

No a teraz by som sa rad dostal k veci. Kameraman pokial vyuzije tvoje namety, bude mat pekne zabery, bude mat super prezent na svoju stranku, bude mat takisto super odporucania ale nech ta to netrapi. Nech si ma. A teraz by som ti rad vynadal: "Si rovnaky slovak, ako mozno 80% ostatnych slovakov." To su taky, ktory robia biznis, ale ani za boha nedaju zarobit konkurencii, radsej pridu o zisk, ako keby sused zarobil. Vidno to hlavne na cestovnom ruchu. Clovek ti ubytovanie ponukne ale ani za boha ti neodporuci, kde sa da najest, kde sa da zajazdit na koni, ... len aby si nahodou nenasiel ine ubytovanie a neprisiel on v buducnosti o zisk.

Moje odporucanie snaz sa dalej a kameramana neries. Nikdy nevies, kedy ti dohodi kseft, resp. si obaja sadnete a mozete do buducna tvorit vyhodny svadobny tandem z coho budete obaja prosperovat.

Prajem ti vela zdaru do fotenia a prijemnu cestu k zaradeniu k tym najlepsim.
Fajn názor, beriem to, ale v tom: "Si rovnaky slovak, ako mozno 80% ostatnych slovakov." by som ti chcel trošku oponovať, ja sa práveže snažím byť úplne iný ako je tých spomínaných 80 percent, preto si obieham miesta kde mám fotiť, hladám najlepšie lokality, zaujímavé zábery. A to všetko nie pre peniaze (fotením svadieb si nezarábam) ale pre dobrý pocit že sa niekomu tie fotky budú páčiť. Možno pre to mám aj taký názor na to že si niekto moje fotky "okopčí" aj keď namiesto fotiek bude mať nakoniec video.

Ale inak súhlasím so všetkým čo si napísal. Nebudem riešiť...
 
AkkimPhotography
2012-02-28 21:11:02+01
príspevok od: branislavbuzek
ber to tak, že výzdobu obradnej sály a miestnosti na oslavu tiež niekto robil (nie ty, ani kameraman), nevestu líčila nejaká profesionálna štylistka a účes je robila profesionálna kaderníčka a ani jeden z týchto ľudí za tebou nepríde a nepovie: "sorry bracho, toto nefoť, mám na to kopirajt". Môžeš sa aj potrhať a z veľkej časti bude na fotkách to isté, čo na videu, takže by som sa takýmito vecami len pousmial a šetril energiu - veď do rána je ďaleko.
ok beriem, kašlem na to...len ma to sralo...že niekto príde a má...ale s tou výzdobou, kaderníčkou a kadečím si ma presvedčil Máš ty v niečom pravdu
 
AkkimPhotography
2012-02-28 21:17:11+01
príspevok od: Crazy41
sory clovece ale toto je taka malomyselnost ze sa az zem na chvilu zastavi jedine by som sa bil keby tie fotky boli super extra svetove a este viac ides s tym na word press photo ale o tom silno pochybujem ale este ked sa na to pozres z druhej strany z pohladu svadobcanov tak urcite budu chciet mat vsetko dobre zachytene aj na kamere a teda aj to tvoje fotenie takze ten clovek si len robil svoju pracu. Joj toto je divna doba, kazdy by ste si najradsej dali copyright aj na svoje hovno
No len si teraz predstav že by si to "hovno" vykakal ty a bolo by pre niekoho fakt pekné, možno až tak že by také chcel mať aj on...No a na to tvoje hovno by si dal copyright niekto iný...Sorry, tiež sa na to pozerám ako ty "z druhej strany" a myslím že ak by nakoniec tvoje hovienko niekto vzal za svoje bol by si zo svojej reakcie prekvapený, lebo myslím že úplne jedno by ti to nebolo a možno by si sa aj trošku nahneval že niekto dostal za tvoj nápad euríčka do vlastnej kešene
 
ferofekete
2012-02-28 21:36:07+01
svadba je len jedna jeden zenich jedna nevesta jedna miestnost tak musi byt na kamere to iste co na fotkach
 
AkkimPhotography
2012-02-28 21:58:53+01
príspevok od: ferofekete
svadba je len jedna jeden zenich jedna nevesta jedna miestnost tak musi byt na kamere to iste co na fotkach
Trochu mimo tému...Preto som sa pýtal len na portrétne fotenie kde vyberám miesto fotenia ja Vonkoncom mi neprekáža kameraman pri prípravách, odobierke, sobáši, hostine etc...
 
wasko1
2012-02-28 22:09:12+01
Všetko je len o komunikácii ... stačí sa porozprávať a na všetkom sa dá dohodnúť poprípade spraviť kompromis
 
Misoo79
2012-02-28 22:49:59+01
Síce som si istý, že mám najmenej skúseností, ale aj tak pridám svoj skromný názor. Po lopate to znie asi tak, že video si nevytlačím na papier a nezaložím do albumu... Treba aj fotografa aj kameramana.
 
Crazy41
2012-02-29 01:09:04+01
príspevok od: AkkimPhotography
No len si teraz predstav že by si to "hovno" vykakal ty a bolo by pre niekoho fakt pekné, možno až tak že by také chcel mať aj on...No a na to tvoje hovno by si dal copyright niekto iný...Sorry, tiež sa na to pozerám ako ty "z druhej strany" a myslím že ak by nakoniec tvoje hovienko niekto vzal za svoje bol by si zo svojej reakcie prekvapený, lebo myslím že úplne jedno by ti to nebolo a možno by si sa aj trošku nahneval že niekto dostal za tvoj nápad euríčka do vlastnej kešene
tak za prve penaze niesu vsetko na svete, druha vec ak by som mal fotky ktore by mali vacsi financny potencial som si skoro 100% isty ze by som mal na nich svoj charakteristicky podpis v style upravy nastavenia clony a uhla zaberu a to mi nikto nevezme a tretia vec video a fotografia su hrusky a jablka, kazde tvori obraz inym sposobom takze zase prejdem k jadru veci ze mas k tomu sakramensky divny postoj a pripada mi to presne ako ty ludia co na tebe zarobia aj o 5 centy naviac ked mozu
 
AkkimPhotography
2012-02-29 07:31:47+01
príspevok od: Crazy41
tak za prve penaze niesu vsetko na svete, druha vec ak by som mal fotky ktore by mali vacsi financny potencial som si skoro 100% isty ze by som mal na nich svoj charakteristicky podpis v style upravy nastavenia clony a uhla zaberu a to mi nikto nevezme a tretia vec video a fotografia su hrusky a jablka, kazde tvori obraz inym sposobom takze zase prejdem k jadru veci ze mas k tomu sakramensky divny postoj a pripada mi to presne ako ty ludia co na tebe zarobia aj o 5 centy naviac ked mozu
Nikde som nespomínal žiadne financie, tak neviem kde v tom vidíš tie zárobky Keby si zrátam kolko zarobím tak by som nemal ani na pivo, tolko do každého jedného fotenia investujem Ale to by si nepochopil, keďže tebe "pripadám ako ľudia čo chcú zarobiť na každom o 5 centov viac"...Ale ako vidím, na Slovensku je to stále len o prachoch V tom príklade o tvojom "hovienku" som ich spomenul len preto lebo si ich začal spomínať ty (financie). Ale ok, beriem všetky názory, aj ten tvoj.
 
AkkimPhotography
2012-02-29 07:32:35+01
príspevok od: Misoo79
Síce som si istý, že mám najmenej skúseností, ale aj tak pridám svoj skromný názor. Po lopate to znie asi tak, že video si nevytlačím na papier a nezaložím do albumu... Treba aj fotografa aj kameramana.
...like...
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()