Hore
Fórum » Pokec
 

20-30 EUR/h. v slovenských podmienkach

k.anetta
k.anetta 2012-04-26 11:41:38+02
Vážení,

rád by som priniesol trochu racionálnej diskusie do tabuizovanej témy platov. Niekoľkokrát som tu už počul hlasy hovoriace o rozmedzí 20 až 30 EUR za hodinu po zrátaní všetkého času, čo strávime pri danej objednávke a samozrejme odrátaní vlastných nákladov. Ale čo to znamená v praxi? Keď predpokladáme, že fotograf môže mať dostatok objednávok na to, aby robil v priemere 8 hodín denne 20 pracovných dní v týždni, toto rozmedzie vychádza na 3200-4800 EUR mesačne, bez dane a odvodov asi 2400-3600 EUR mesačne. Áno, málo fotografov robí 8 hodín denne, ale napriek tomu si myslím, že fototechnika nie je až taká drahá aby ospravedlnila také vysoké ohodnotenie.

Toto obzvlášť platí pre obyčajných fotografov, ktorí nepoužívajú dve 1Dx a nemajú kufor plný červených kruhov, a na ktorých sú kladené len základné požiadavky čo sa kvality týka. 20-30 EUR za hodinu mi príde ako suma, ktorú konkurencia musí okamžite roznosiť pod kopytami, niečo, čo na Slovensku nemôže prežiť - človek, ktorý ovláda remeslo ale má výbavu povedzme len za 1000 EUR dobre zarobí aj z 10 EUR za hodinu, keď je študent tak bude dobre žiť aj za 5 EUR/h.

Len som mal pocit, že tie čísla môžu byť klamlivé pre väčšinu zarábajúcich fotografov, ktorí obyčajne odfotia obyčajné školské fotografie alebo obyčajné firemné akcie - ostré a dobre komponované fotky, ale stále v rámci rutiny, nič špeciálne. A rutinná, nie výnimočná práca človeka na Slovensku nemôže predsa mať takú odlišnú hodnotu od iných zamestnaní - obyčajný kancelársky pracovník dostáva väčšinou okolo 5 EUR/h. Povedzme že fototechnika by ospravedlňovala 10-15 EUR/h. za obyčajný výkon, ale vyššie?

Tým, čo ste sa dočítali až sem ďakujem - budem rád keď vyjadríte svoj názor.
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2012-04-29 19:15:33+02
príspevok od: Daniel.U
ano je. Za mna dane odvadza zamestanavatel a ked nieco pre niekoho odfotim hadam si nemyslis, ze si kvoli tomu budem zakladat zivnost
nemusíš, zákon myslí aj na to - dohoda o vykonaní práce ...

takže podľa tejto logiky každý podnikateľ môže ospravedlňovať daňové úniky tým, že to čo ukradnu politici je asi tak milion násobok toho čo štát stratí na daniach?
 
markus
2012-04-29 19:23:21+02
príspevok od: Daniel.U
lebo ty si nikdy nic nekupil lacnejsie bez blocka, bez dokladu ani nijak. Vsetko v najdrahsom maloobchode.
Mas pravdu kupil priznavam sa. Nezabudni vsak ze vsetci sa ciernou pracou okradame ze nedame zarobit tomu druhemu a raz ti sef povie ze nema na tvoju vyplatu ze je privela nelegalnej prace. Teoreticky kazdy zivnostnik moze sa nahlasit na urad prace a pracovat na cierno poberat socialku a ty to ako obycajny zamestnanec zacvakas v zvysenych odvodoch alebo mozno vlada zrusi minimalku a a tvoj zamestnavatel ti bude vyplacat 200eciek to ta nepotesi vsak.
 
Daniel.U
2012-04-29 19:27:33+02
príspevok od: markus
Mas pravdu kupil priznavam sa. Nezabudni vsak ze vsetci sa ciernou pracou okradame ze nedame zarobit tomu druhemu a raz ti sef povie ze nema na tvoju vyplatu ze je privela nelegalnej prace. Teoreticky kazdy zivnostnik moze sa nahlasit na urad prace a pracovat na cierno poberat socialku a ty to ako obycajny zamestnanec zacvakas v zvysenych odvodoch alebo mozno vlada zrusi minimalku a a tvoj zamestnavatel ti bude vyplacat 200eciek to ta nepotesi vsak.
bodaj by vsetci pachali len tolko cernoty co ja. Znova to zopakujem, aby si sa vzil do zakaznika. Ked si zavolam fotografa aby mi odfoil akciu X, tak co je pre mna vyhodnejsie, aby mi dal o tom blocik a zaplatim miesto 100 euro 120 alebo bez dokladu za 100? To nefunguje tak, ze on z tych 100 odvede dan, on si prihodi k zakladu a ja som neni chuj aby som povedal jasne, daj mi uctenku, chcem platit viac.
 
keko
2012-04-29 19:29:05+02
príspevok od: Martin Brojo
aha, takže to je ako ospravedlnenie toho prečo neplatiť dane?
DAJ DOBRY POZOR, CO NAPISES, LEBO SA TU STRHNE ZVADA. PLATIT DANE A KUPOVAT SI SOFT JE TU NA SMIECH.
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2012-04-29 19:31:47+02
príspevok od: keko
DAJ DOBRY POZOR, CO NAPISES, LEBO SA TU STRHNE ZVADA. PLATIT DANE A KUPOVAT SI SOFT JE TU NA SMIECH.
 
Daniel.U
2012-04-29 19:41:12+02
hovadsky by ma zaujimalo ci taky Cechovsky alebo Rofo zakazdym odvedu dan z ich 1500 eurovych svadieb. Ale tuto sa kazdy prikloni k vacsinovemu nazoru aby sa pridal k taboru tych "spravnych". Vsetci vieme ako to funguje, len to tuto nikto nenapise nahlas
 
martin9113
2012-04-29 19:44:10+02
to sa tu nejako rozbehlo. keby som zarobil 4800 eciek mesačne. ako pise zakladatel temy paráda. beriem uver kupim d4 + nejaké to sklo a idem fotit ved za 2 mesiace to mam naspet. bohuzial realita je ina. velakrat ma kontaktovali z ponukou na svadbu ale ceny boli okolo 100 eciek. nie dakujem.
 
inkubbus
2012-04-30 23:10:18+02
príspevok od: upir13
strue story bro... najhorsie co sa ti moze stat je tehotna nevesta a idealne kombo s potetovanym "dedinskym mafosom"..
našiel som tvoju obľúbenú kombináciu

http://www.photoserver.eu/zobrazeni_fotky.php?cislo_fotky=419984
 
total empty
2012-04-30 23:21:42+02
príspevok od: inkubbus
našiel som tvoju obľúbenú kombináciu

http://www.photoserver.eu/zobrazeni_fotky.php?cislo_fotky=419984
parada
 
calven
2012-04-30 23:22:28+02
príspevok od: inkubbus
našiel som tvoju obľúbenú kombináciu

http://www.photoserver.eu/zobrazeni_fotky.php?cislo_fotky=419984
Ježišikriste...
 
Ferdo
2012-05-01 08:54:46+02
príspevok od: upir13
Neviem pre koho ty fotis alebo nefotis. Ale ked sa tomu zacnes naozaj venovat, tak pochopis to co pisal VladimirM hore mas nahradny fotak a blesk, auto nafulovane technikou a je ti jedno ci je vonku 40 stupnov na svadbu alebo snezi a je minus 40. Vzdy treba mat dohodnuty zalozny plan a byt schpny ho do par minut zrealizovat.

Je mi luto, ze poznas iba nevesty, ktore spekuluju. Osobne som sa svadbam vyhybal ako cert krizu ale tento rok ma zlomili na niekolko svadieb. Dohodol som sa s nimi, ze za zely den chcem aspon 500Eur a ak sa im budu fotky pacit daju viacej (posledna dali liter). Na svadbu som prisiel s plnym autom veci a dvoma kamosmi co mi pomahali a nosili techniku. V pripade zleho pocasia sme mali vybaveny atelier a potom priestory na telefone, so sebou sme niesli dokopy 4 fotaky a 18 objektivov, 9 bleskov, niekolko softboxov, beauty dishov a 2 zableskov s generatorom. Uplne inak vyzeras, ked si na svadbu vybavis vsetko mozne a vies to pouzit ako ked tam dojdes s kitakom.

plus bonus na zaver. vsetkych svadobcanov som upozornil, ze fotky dostanu najskor o mesiac a vsetci v pohode suhlasili. Takze asi tak a neviem kde je problem.
Peter chcel by som vidiet fotky z vyssie spominanej svadby, len tak zo zvedavosti.. .co dokaze taky tim ludi s takym mnozstvom techniky
 
istvic
ocenenie redakciou 2012-05-01 09:09:31+02
príspevok od: Ferdo
Peter chcel by som vidiet fotky z vyssie spominanej svadby, len tak zo zvedavosti.. .co dokaze taky tim ludi s takym mnozstvom techniky
ten vysledok by zaujimal aj mna.kedze ne za tie iste prachy staci jedno telo a dva objektivy
 
Ferdo
2012-05-01 09:18:13+02
príspevok od: istvic
ten vysledok by zaujimal aj mna.kedze ne za tie iste prachy staci jedno telo a dva objektivy
Tak jedno telo by malo byt vzdy v zalohe, ale dva objektivy... 24-70/2.8 a 70-200/2.8 na fullframe tele na svadbu uplne stacia, + blesk samozrejme Po tom, co som si pozrel Petrovu pracu na jeho webe som este viac zvedavy na spominane fotky. Uplne by mi stacilo vidiet nikolko portretoviek.
Viem ako je to na svadbach, som rad ked stihnem pouzit tu techniku co mam (nemam jej vela).
 
tomascolt
2012-05-01 12:23:07+02
len pre inspiraciu, ked sa tu tolko spominaju svadba-fotky

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.111817975525032.5923.100000904895957&type=3

 
Filip Bucher
2012-05-13 12:09:12+02
príspevok od: tomis.ales
Ano, teoreticky zapojit zasuvku je jednoduche. Ale, aspon mne, sa vzdy zlomil drot, strhol zavit, odpadla omietka, uvolnilo cele vnutro a podobne Chcem vidiet slecnu ako taketo veci bude riesit No, ale sak to je trochu ina tema.
bol som par tyzdnov mimo... tak reagujem az teraz... ale ano... suhlasim stebou
 
bubu1687
2012-05-13 14:21:44+02
príspevok od: tomascolt
len pre inspiraciu, ked sa tu tolko spominaju svadba-fotky

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.111817975525032.5923.100000904895957&type=3

Parada
 
Bindo
2012-05-13 14:31:04+02
Ja by som sa vyjadril ešte k pôvodnej téme, keďže mám pocit že tu niektorí ľudia nepochopili otázku, ktorá neznela či je 30€/hod za svadbu veľa alebo málo ale za koľko sa robia obyčajné zákazky, ktorých výsledkom má byť fotka a nie umelecké dielo.

A áno robia sa aj za oveľa menej. Osobne som pracoval pre vydavateľstvo veľkého denníka, kde som mal na starosti fotiť určité dokumentačné fotky v teréne. Nezáležalo až tak na kvalite a kompozícii, mali byť dokumentačné. Kvalitou by na ne stačil hocijaký pokročilejší návštevník tohoto fóra. Časovo som stíhal cca 5-10 foto/hod, aj kvôli nutnosti presunov. Zaplatené som mal 5€/hod + cestovné v čistom. A bola to podla mňa adekvátna mzda na to, že ju mohol robiť hocaký zručnejší fotograf (aj amatér) s výbavou do 500€. Nebola stresujúca ani nič. Ak sa niečo pokazilo odfotil som inokedy. Takže áno fotí sa aj za menej. Ak by som chcel viac našli by si iného, dnes vie držať foťák v ruke už vcelku veľa ľudí. Ak som ale fotil niečo, čo si vyžadovalo väčšiu prax, nasvietenie a pod. (napr. produkty) tam som si už pýtal inú mzdu. Ale to už záleží od toho čo sa fotí.
Samozrejme svadbu by som za takúto sumu robiť nešiel. Ale to tu ani nikto nerieši. A nikto ani nechce od svadobného fotografa ktorý fotí svadby za 2000€ aby šiel fotiť za 5€. Ale nájdu sa aj také roboty a neviem prečo by za ne niekto mal platiť 30€ na hod, keď v podstate ju zvládne robiť skoro ktokoľvek.
 
Bindo
2012-05-13 14:40:04+02
Je to ako s hociktorou inou robotou, ani vrcholový manažér nepôjde robiť nižšieho vedúceho za 1000€/mesačne, pretože robí niečo iné, za čo má viac. Ale to neznamená že nie sú ľudia ktorí to robiť budú aj za nižšiu sumu, aj vzhľadom na to, že majú povedzme menej zodpovednosti ako ten hore, viac voľného času... A stále to neznamená že tá 1000€ robota je nejaká zlá alebo ten čo ju vezme podlieza cenu aby sa presadil. Tá práca má proste pre zamestnávateľa takú hodnotu. A niekto ju akceptuje, iný (napr. ten vrcholový manažér) nie.
 
Posterusak
2012-05-13 18:47:35+02
príspevok od: Daniel.U
bodaj by vsetci pachali len tolko cernoty co ja. Znova to zopakujem, aby si sa vzil do zakaznika. Ked si zavolam fotografa aby mi odfoil akciu X, tak co je pre mna vyhodnejsie, aby mi dal o tom blocik a zaplatim miesto 100 euro 120 alebo bez dokladu za 100? To nefunguje tak, ze on z tych 100 odvede dan, on si prihodi k zakladu a ja som neni chuj aby som povedal jasne, daj mi uctenku, chcem platit viac.
presne tak
 
Posterusak
2012-05-13 18:56:51+02
príspevok od: Bindo
Ja by som sa vyjadril ešte k pôvodnej téme, keďže mám pocit že tu niektorí ľudia nepochopili otázku, ktorá neznela či je 30€/hod za svadbu veľa alebo málo ale za koľko sa robia obyčajné zákazky, ktorých výsledkom má byť fotka a nie umelecké dielo.

A áno robia sa aj za oveľa menej. Osobne som pracoval pre vydavateľstvo veľkého denníka, kde som mal na starosti fotiť určité dokumentačné fotky v teréne. Nezáležalo až tak na kvalite a kompozícii, mali byť dokumentačné. Kvalitou by na ne stačil hocijaký pokročilejší návštevník tohoto fóra. Časovo som stíhal cca 5-10 foto/hod, aj kvôli nutnosti presunov. Zaplatené som mal 5€/hod + cestovné v čistom. A bola to podla mňa adekvátna mzda na to, že ju mohol robiť hocaký zručnejší fotograf (aj amatér) s výbavou do 500€. Nebola stresujúca ani nič. Ak sa niečo pokazilo odfotil som inokedy. Takže áno fotí sa aj za menej. Ak by som chcel viac našli by si iného, dnes vie držať foťák v ruke už vcelku veľa ľudí. Ak som ale fotil niečo, čo si vyžadovalo väčšiu prax, nasvietenie a pod. (napr. produkty) tam som si už pýtal inú mzdu. Ale to už záleží od toho čo sa fotí.
Samozrejme svadbu by som za takúto sumu robiť nešiel. Ale to tu ani nikto nerieši. A nikto ani nechce od svadobného fotografa ktorý fotí svadby za 2000€ aby šiel fotiť za 5€. Ale nájdu sa aj také roboty a neviem prečo by za ne niekto mal platiť 30€ na hod, keď v podstate ju zvládne robiť skoro ktokoľvek.
fuuu fotit svadbu za 2000€ ?neni to trosku prehnane neviem v akom kraji zijes ale u nas v Turci kompletna cena od licenia nevesty az po ako uz ludia lezia na stoloch stoji cca 450€
 
Strana 6 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()