Hore
Fórum » Pokec
 

20-30 EUR/h. v slovenských podmienkach

k.anetta
k.anetta 2012-04-26 11:41:38+02
Vážení,

rád by som priniesol trochu racionálnej diskusie do tabuizovanej témy platov. Niekoľkokrát som tu už počul hlasy hovoriace o rozmedzí 20 až 30 EUR za hodinu po zrátaní všetkého času, čo strávime pri danej objednávke a samozrejme odrátaní vlastných nákladov. Ale čo to znamená v praxi? Keď predpokladáme, že fotograf môže mať dostatok objednávok na to, aby robil v priemere 8 hodín denne 20 pracovných dní v týždni, toto rozmedzie vychádza na 3200-4800 EUR mesačne, bez dane a odvodov asi 2400-3600 EUR mesačne. Áno, málo fotografov robí 8 hodín denne, ale napriek tomu si myslím, že fototechnika nie je až taká drahá aby ospravedlnila také vysoké ohodnotenie.

Toto obzvlášť platí pre obyčajných fotografov, ktorí nepoužívajú dve 1Dx a nemajú kufor plný červených kruhov, a na ktorých sú kladené len základné požiadavky čo sa kvality týka. 20-30 EUR za hodinu mi príde ako suma, ktorú konkurencia musí okamžite roznosiť pod kopytami, niečo, čo na Slovensku nemôže prežiť - človek, ktorý ovláda remeslo ale má výbavu povedzme len za 1000 EUR dobre zarobí aj z 10 EUR za hodinu, keď je študent tak bude dobre žiť aj za 5 EUR/h.

Len som mal pocit, že tie čísla môžu byť klamlivé pre väčšinu zarábajúcich fotografov, ktorí obyčajne odfotia obyčajné školské fotografie alebo obyčajné firemné akcie - ostré a dobre komponované fotky, ale stále v rámci rutiny, nič špeciálne. A rutinná, nie výnimočná práca človeka na Slovensku nemôže predsa mať takú odlišnú hodnotu od iných zamestnaní - obyčajný kancelársky pracovník dostáva väčšinou okolo 5 EUR/h. Povedzme že fototechnika by ospravedlňovala 10-15 EUR/h. za obyčajný výkon, ale vyššie?

Tým, čo ste sa dočítali až sem ďakujem - budem rád keď vyjadríte svoj názor.
 
Bindo
2012-05-14 13:13:22+02
príspevok od: Posterusak
fuuu fotit svadbu za 2000€ ?neni to trosku prehnane neviem v akom kraji zijes ale u nas v Turci kompletna cena od licenia nevesty az po ako uz ludia lezia na stoloch stoji cca 450€
Tých 2000 bolo obrazne povedaných, u nás som počul o sumách do 800, ale to boli ozaj fotografi s menom Len išlo o to, že je pochopiteľné že ten čo zarába na niečom veľa, nebude chcieť robiť niečo iné za málo. To ale neznamená že to niečo iné, za čo ponúkajú málo peňazí, má stáť viac. Proste to spraví niekto iným kto povedzme nerobí svadby a má na to čas
 
M4ndrag0ra
2012-05-14 13:57:45+02
ja som mal na moju svadbu fotografku od Trnavy a cena za den fotenia bola 400e..balik..myslim ze to nie je vela...zvlast ked si clovek predstavi kolko casu musela stravit nad fotkami a upravami+cely den fotit...
 
Krtko fotografom
2012-05-14 14:27:05+02
Tu, na vychode (Presov a okolite dediny), kde ludia aj malo zarabaju sa pohybu ceny svadieb od 150-200€. Toto tu je taka normalna cena.
 
sofy
2012-05-14 14:58:01+02
príspevok od: Krtko fotografom
Tu, na vychode (Presov a okolite dediny), kde ludia aj malo zarabaju sa pohybu ceny svadieb od 150-200€. Toto tu je taka normalna cena.
tak to si riadne vedla, standard i na vychode je 400-500 eur, nadstandard aj viac, 100-200 eur je cista looserina
 
mishik
2012-05-14 16:04:03+02
kamarat, tvoj prispevok je uplne mimo. asi si nikdy nefotil napr. len taku obycajnu, nenarocnu svadbu, kde bolo 20 ludi a hotovo, teda mensia rodinna oslava.

kto sa da na toto remeslo, pozna urcite svoju cenu. ak si vypyta "vela" a praca tomu nebude zodpovedat, do buducna dalsie zakazky mat nebude. ak si vypyta "vela" a praca bude super, bude vela zakazok, nuz tak dvihne cenu a bude pytat este viac, preco nie.

tak ci onak, zvlast a specialne fotenie svadby je podla mna najnevdacnejsia praca pre fotografa. mam par skusenosti a poviem ti, obdivujem ludi, co to robia, klobuk pred nimi dole

 
piggee
2012-05-14 16:24:58+02
príspevok od: k.anetta
Vážení,

rád by som priniesol trochu racionálnej diskusie do tabuizovanej témy platov. Niekoľkokrát som tu už počul hlasy hovoriace o rozmedzí 20 až 30 EUR za hodinu po zrátaní všetkého času, čo strávime pri danej objednávke a samozrejme odrátaní vlastných nákladov. Ale čo to znamená v praxi? Keď predpokladáme, že fotograf môže mať dostatok objednávok na to, aby robil v priemere 8 hodín denne 20 pracovných dní v týždni, toto rozmedzie vychádza na 3200-4800 EUR mesačne, bez dane a odvodov asi 2400-3600 EUR mesačne. Áno, málo fotografov robí 8 hodín denne, ale napriek tomu si myslím, že fototechnika nie je až taká drahá aby ospravedlnila také vysoké ohodnotenie.

Toto obzvlášť platí pre obyčajných fotografov, ktorí nepoužívajú dve 1Dx a nemajú kufor plný červených kruhov, a na ktorých sú kladené len základné požiadavky čo sa kvality týka. 20-30 EUR za hodinu mi príde ako suma, ktorú konkurencia musí okamžite roznosiť pod kopytami, niečo, čo na Slovensku nemôže prežiť - človek, ktorý ovláda remeslo ale má výbavu povedzme len za 1000 EUR dobre zarobí aj z 10 EUR za hodinu, keď je študent tak bude dobre žiť aj za 5 EUR/h.

Len som mal pocit, že tie čísla môžu byť klamlivé pre väčšinu zarábajúcich fotografov, ktorí obyčajne odfotia obyčajné školské fotografie alebo obyčajné firemné akcie - ostré a dobre komponované fotky, ale stále v rámci rutiny, nič špeciálne. A rutinná, nie výnimočná práca človeka na Slovensku nemôže predsa mať takú odlišnú hodnotu od iných zamestnaní - obyčajný kancelársky pracovník dostáva väčšinou okolo 5 EUR/h. Povedzme že fototechnika by ospravedlňovala 10-15 EUR/h. za obyčajný výkon, ale vyššie?

Tým, čo ste sa dočítali až sem ďakujem - budem rád keď vyjadríte svoj názor.
Prepac, ake je tvoje povolanie v realnom zivote? Realne vytvaras nejaku pridanu hodnotu, alebo skor robis nejakeho uradnika? Alebo si este v zivote nerobil nic a si nejaky student?
Ja mam najskor pocit, ze posledna moznost je ta spravna... kazdy si pyta taku odmenu za pracu, za aku tu pracu dokaze predat. Tam to zacina aj konci. Hlavne, ked niekto vytvara nejaku realnu pridanu hodnotu (tymto odpadaju vsetci politici, ekonomovia, poistovatelia a pod), tak stanovuje si svoju cenu na zaklade svojich ad1 nakladov, ad2 hodnoty svojej hodinovej prace a ad3 nejakej marze (na buduce investovanie do dalsej techniky, vybavenia, vzdelavania, narastu firmy a pod). Fotograf neni politik, za fotografiou je odvedena ozajstna niekolkohodinova praca, preto cela takato kritika mi pride uplne chora. Hlavne ked klientovi nemoze do faktury uviest naozaj vsetky polozky ako su napr. sefpromo, ktore potrebuje robit, aby nabral zakaznikov. mnoho stretnuti, ktore absolvuje a nakoniec z toho neni ziaden job, vzdelavanie sameho seba (studium novych technologii, vybavenia, principov postprocesu, trendov). mnohokrat len hodinu zabijes tym, ze si pripravis celu techniku na fotenie... myslis, ze ak by si toto v polozkach nahadzal na fakturu a vynasobil to tymi tvojimi 15 eurami, ze by ti to nejaky klient zozral? preto skus sa naozaj zamysliet, aku velku koninu si napisal a nabuduce rozmyslaj aj trochu dalej ako po nos.
 
Strana 7 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()