Hore
Fórum » Novinky, rumors a zaujímavé odkazy
 

Hravý filmár zastavil vo vzduchu kvapky vody

Seto
Seto 2012-04-17 14:50:56+02
Pravidelne sa opakujúcim zvukom z reproduktoru rozvibroval vodu pretekajúcu úzkou hadičkou a nastavil svoju kameru tak, aby počet zachytených snímok za sekundu zodpovedal frekvencii reproduktora. Tak docielil ilúziu vody zamrznutej vo vzduchu

http://adam.cas.sk/clanky/12403/hravy-filmar-zastavil-vo-vzduchu-kvapky-vody.html
 
total empty
2012-04-20 01:26:01+02
príspevok od: tomis.ales
Nie je treba ziadna synchronizacia, Len na chlp ta ista frekvencia. Je jedno v ktorom momente cyklu zachytis kvapku, dolezite je, aby si ju vzdy zachytil v tom istom mieste.
to chce vyskúšať a experimentovať.
Neverím, že jemu to vyšlo na prvýkrát, no aj tak je to veľmy zaujímavé vídeo.
 
total empty
2012-04-20 01:44:45+02
príspevok od: tomis.ales
Neviem ako to maju profi DJ zosiky ale normalne hifi a highend maju iba ochranu pred jednosmernym napatim na vystupe, kvoli ochrane bedni. Bedne samotne ochranu pred jednosmernou zlozkou alebo NF filter na basaku nemaju, az na male vynimky (neviem ale ako to maju profi).

Mne je jedno od akej frekvencie je ktory reprak stavany, ja hovorim, ze kazdy zahra 25Hz, len s brutalnym utlmom. Ty hovoris uz o realnom vyuziti cize max -3dB.
Tu je priklad toho co myslim ja :
stredovy menic Seas H1304-08 MCA12RC, nominalna citlivost 86dB, trvaly vykon 110W, Xmax 1,8mm, utlm na 25Hz je -28dB oproti nominalnej hodnote. Na plny vykon 110W hra az od 340Hz. s hladinou 106dB a vychylkou 1,8mm. Na 25Hz nemozno do neho pustit viac ako 0,9W (2,83V), inac by sa poskodil/znicil, alebo by skresloval. Dosiahol by 58dB s vychylkou 1,8mm. Ale kedze ludske ucho je na nizkych frekvenciach malo citlive, nebolo by poct takmer nic. To som myslel ja.

Nemam ani sajnu co si pisal vyssie. Pisal si o BMP, co je neznamy termin, co sa tyka menicov.
Harmonicke, co zacinaju na 4,2kHz som nepochopil uz vobec. Ked tak vyssie harmonicke, co je celym nasobkom zakladnej frekvencie, cize 25-50-75-100Hz...

Ano, hlasitost sa meria v dB a Watt je jednotkou vykonu. To ze jeden reprak zahra pri rovnakom prikone hlasnejsie ako iny nema s tymto moc spolocne, resp nepodstatne. Jedna sa o citlivost a udava sa v dB/1W/1m.

Nerobil som s PA systemami ani nic podobne, ale v minulosti som sa velmi zaujimal o konstrukcie reprosustav. Dufam, ze som to tu napisal dostatocne jednoducho A dufam, ze som spravne pocital
Pre zaujemcov doporucujem si stiahnut clanky REPRODUKTORY A REPRODUKTOROVE SOUSTAVY TROCHU JINAK a STAVIME REPRODUKTOROVE SOUSTAVY od RNDr. Bohumila Sykoru, ktory je v tomto uplna spicka. Je to 90 stran A4, husto popisanych malym pismom plne grafov a vzorcov


BPM-počet úderov bubna za minútu,v podstate sa nebavíme o nejakých konkrétnych frekvenciach zvuku ale o bum-pauza-bum,čiže ak to BPM zrýchliš na trebars spomínaných 25/sec čo je 1500 BPM, tak ti presne nadávkuje 25 kvapiek za sekundu a odpadňu špekulácie čo reprak zahra či nezahrá a poškodenie atď.
To je akože moja úvaha
-Harmonické tóny su myslím násobky spodných tónov a začínaju na 4,2khz čo sú už frekvencie pre výškové repráky,samozrejme že to ide cez vyhybku kde sa to oseka atd....
A koniec.
 
bacil2
2012-04-20 01:58:15+02
príspevok od: total empty
-tak je,ale je zbytočne ich tu mordovať fyzikou a číslamy a presnýmy poučkamy,chcelo to nejaké jednoduché vysvetltenie, ale niekomu nevysvetliš, že 25 hz je extrém ktorý málo ktorý reprák dokáže zahráť.
-A bežne sa pracuje z decibelamy ako jednotka hlasitosti-hoci to neni presne.
-Zvuk mínus 30dcb je vlastne kill,(viď mix) čiže v podstae už neni.
-Skutočne prve cd rekordéri od Philips z 24bit/96khz prevodníkom púšťali na výstupe 4,5hz a až 22khz čo malo za následok že sa výstup časom čiastočne odpálil. V ďalších výrobkoch od takého extrému už upustili, a myslím že pod 10hz už nikto nejde, je jedno aká značka-firma.
-Dlha debata by to bola,takže ešte na koniec: najväčší frajerí sú tí,ktorí si púšťaju svoje mp3 aj cez subfoofer(od 160hz do 20hz) a veria tomu že majú senzačné basy a nedajú si vysvetliť, že to je blbosť, ale to už je trocha mimo témy.
Chceš jednoduché vysvetlenie tak ja Ti ho dám:
1) akustický tlak je úmerný zrýchleniu membrány repráku (a nás v tomto prípade vôbec nezaujíma, lebo nie sme na diskotéke a nerobíme DUC-DUC-DUC)
2) veľkosť výkmitu hadičky s vodou je úmerná výchylke membrány
3) zrýchlenie je prvá derivácia rýchlosti a druhá derivácia výchylky
...tak si nájdi na to vzorečky, dosaď si do nich výchylku a frekvenciu nech sa trochu pomorduješ s číslámy a decibélamy a prestaneš tu trepať hovádiny
 
total empty
2012-04-20 08:56:00+02
príspevok od: bacil2
Chceš jednoduché vysvetlenie tak ja Ti ho dám:
1) akustický tlak je úmerný zrýchleniu membrány repráku (a nás v tomto prípade vôbec nezaujíma, lebo nie sme na diskotéke a nerobíme DUC-DUC-DUC)
2) veľkosť výkmitu hadičky s vodou je úmerná výchylke membrány
3) zrýchlenie je prvá derivácia rýchlosti a druhá derivácia výchylky
...tak si nájdi na to vzorečky, dosaď si do nich výchylku a frekvenciu nech sa trochu pomorduješ s číslámy a decibélamy a prestaneš tu trepať hovádiny
Najmudrejši sa ozval.
 
tomis.ales
2012-04-20 09:16:14+02
príspevok od: total empty
to chce vyskúšať a experimentovať.
Neverím, že jemu to vyšlo na prvýkrát, no aj tak je to veľmy zaujímavé vídeo.
Synchro by bolo zapotrebne, keby to skusal napr so stroboskopom. Vtedy sa presne musi trafit do casu, kedy je aktivovany blesk. Tu je jedno, do ktorej casti sa trafi, hlane, nech sa to pravidelne opakuje.
Nebudem zvastat, skusim to dnes, ak mi vyjde cas a chut
 
bacil2
2012-04-20 11:31:29+02
príspevok od: total empty
Najmudrejši sa ozval.
dobrý postreh zlepšuješ sa!
 
bacil2
2012-04-20 11:32:39+02
príspevok od: tomis.ales
Synchro by bolo zapotrebne, keby to skusal napr so stroboskopom. Vtedy sa presne musi trafit do casu, kedy je aktivovany blesk. Tu je jedno, do ktorej casti sa trafi, hlane, nech sa to pravidelne opakuje.
Nebudem zvastat, skusim to dnes, ak mi vyjde cas a chut
držím palec, nech Ti to vyjde
 
total empty
2012-04-20 11:41:40+02
príspevok od: bacil2
dobrý postreh zlepšuješ sa!
zdochni
 
tomis.ales
2012-04-20 22:54:16+02
No, musim priznat, ze sa mi dnes s pokusom vobec nedarilo Ale skusim zajtra. Zistil som, ze treba silne neprerusovane svetlo, aby zavierka bola co nakratsia. A vobec neviem, ci to moj Samsung Ex-1 zvladne.
 
total empty
2012-04-20 23:09:57+02
príspevok od: tomis.ales
No, musim priznat, ze sa mi dnes s pokusom vobec nedarilo Ale skusim zajtra. Zistil som, ze treba silne neprerusovane svetlo, aby zavierka bola co nakratsia. A vobec neviem, ci to moj Samsung Ex-1 zvladne.
Ta skušaj ďalej a daj vedieť, aj ako stým reprakom a zvukom.
 
DJW_
2012-04-21 12:07:07+02
príspevok od: bacil2
Chceš jednoduché vysvetlenie tak ja Ti ho dám:
1) akustický tlak je úmerný zrýchleniu membrány repráku (a nás v tomto prípade vôbec nezaujíma, lebo nie sme na diskotéke a nerobíme DUC-DUC-DUC)
2) veľkosť výkmitu hadičky s vodou je úmerná výchylke membrány
3) zrýchlenie je prvá derivácia rýchlosti a druhá derivácia výchylky
...tak si nájdi na to vzorečky, dosaď si do nich výchylku a frekvenciu nech sa trochu pomorduješ s číslámy a decibélamy a prestaneš tu trepať hovádiny
...a mne tu vytýkali, že píšem príliš odborne
 
DJW_
2012-04-21 12:11:48+02
príspevok od: tomis.ales
No, musim priznat, ze sa mi dnes s pokusom vobec nedarilo Ale skusim zajtra. Zistil som, ze treba silne neprerusovane svetlo, aby zavierka bola co nakratsia. A vobec neviem, ci to moj Samsung Ex-1 zvladne.
Neprerušované svetlo - kedže aj v zásuvke je napatie pri frekvencii 50Hz, iste vieš že žiarovka nesvieti spojite. Dá sa to jednoducho eliminovať pripojením troch svietidiel, z ktorých každé bude zapájané na osobitnú fázu.
(aspoň teda vychádzam z toho, že domácnosti s modernejším el.rozvodom alebo minimálne s elektrickým šporákom majú trojfázové pripojenie.)
 
DJW_
2012-04-21 12:28:47+02
príspevok od: tomis.ales
A: Filter v bedni,Hifi niektore ano, Hifi zosiky vobec, tie zosilnia od DC az po Mhz, ak vladzu. Profi nemam sajnu.
Doma na domacich kinach ludia pocuvaju aj od 70Hz a nevedia o tom
C: Nemyl ludi, uz takto tomu nikto nerozumie Fon je jednotka vnimania hlasitosti a zalezi od frekvencie Hz a intenzity zvuku dB.
D: Takych bedni je velmi malo a stoja a vazia ako auto
E: Toto urobis z hociakej tesly basaku 20cm aj menej. Dosiahnes vychylku par milimetrov, to bohate staci na rozkmit hadicky, ktora rozhadze kvapky zotrvacnostou este dalej.

Myslim, ze sa to tu zvrho na pekne nudnu hadacku o kravine, ktoru si kazdy moze doma vyskusat sam.
A: Profi zosíky (myslím ozaj profi, nie "čína profi" ) bez subsonického filtra nenájdeš. Nejde len o ochranu pred preťažením, tepelnú kompresiu a podobné javy, ale aj o ochranu zosilňovača. Netvrdím že nepíšeš pravdu, ale takýto filter v bedni som ešte nevidel, a to som rozoberal aj bedne za 1300€ / kus.. Ak vieš o konkrétnom príklade, napíš mi prosím, poznačím si ho ako zaujímavosť.
C: odpusť, profesionálna deformácia.. Jednoducho mi to to klalo oči..
D: subwoofer hrajúci lineárne od 20Hz kúpiš nový za nejakých 3000€ a váži okolo 70Kg, ale uznávam že to už nie je zrovna mainstream
E: práve váha membrány je tu zásadná. Väčšia váha - vačšia kinetická energia a zotrvačnosť - väčšia výchylka - nižšia vykmitaná frekvencia. Výchylka u repro s gumenným závesom býva +-15 a niekedy aj viac mm, ale u tak nízkej frekvencie sa môžeš dostať až na +-25 a to už je na zničenie repráku. Takže opatrne.
 
total empty
2012-04-21 13:40:30+02
príspevok od: DJW_
Neprerušované svetlo - kedže aj v zásuvke je napatie pri frekvencii 50Hz, iste vieš že žiarovka nesvieti spojite. Dá sa to jednoducho eliminovať pripojením troch svietidiel, z ktorých každé bude zapájané na osobitnú fázu.
(aspoň teda vychádzam z toho, že domácnosti s modernejším el.rozvodom alebo minimálne s elektrickým šporákom majú trojfázové pripojenie.)
V súčasnosti je všetko o led technológie, tam nemusíš riešiť blikanie.Výhody led azda pozná každy, nevýhody v súčasnej dobe už niesu.
Pozri si aj reflektory aj čo chceš.
http://www.ledprodukt.sk/ledprodukt/5-LED-GALERIA
Samozrejme že led technológia sa už využíva roky aj v diskoefektoch,čo by si mal vedieť.
Ak si chceš zariadiť nejakéý domáci atelier,či potrebuješ svetlo na osvetľovanie niekde vonku, tak jedine led.
Samozrejme,že tam potrebuješ vedieť troška fyziky,čo sa týka odrazovej paraboly,optické členy na rozptil alebo na usmernenie a všetko okolo toho.
-Hádať sa z niekym tu na webe čo vlastne je 25Hz namá význam, a všetky ochrany sú fakt v zosiku,niečo aj v mixe,v bedni je len výhybka a ta má len chabú ochranu, vätšinov je to nejaká žiarovčička.
Fakt by som chcel byť pritom ako niekto púšťa do bedni 25HZ a zosiluje aby niečo počul a videl. Asi muto len zachrapčí a cievka vyletí von.
 
total empty
2012-04-21 13:43:12+02
príspevok od: DJW_
...a mne tu vytýkali, že píšem príliš odborne
Veľa cudzích slov a v podsate nič nepovedal,vlastne hovorí o niečon inom.
 
fotografista
2012-04-21 20:31:44+02

http://www.youtube.com/watch?v=plUgg2fwZwM
 
quintes
2012-04-21 21:12:32+02
asi nemate vela prace, ked tu rozoberate teplu vodu
 
total empty
2012-04-22 09:11:06+02
príspevok od: quintes
asi nemate vela prace, ked tu rozoberate teplu vodu
Tomu sa hovorí filozofia.
 
quintes
2012-04-22 09:23:13+02
príspevok od: total empty
Tomu sa hovorí filozofia.
aha
 
tomis.ales
2012-04-22 15:01:10+02
príspevok od: DJW_
Neprerušované svetlo - kedže aj v zásuvke je napatie pri frekvencii 50Hz, iste vieš že žiarovka nesvieti spojite. Dá sa to jednoducho eliminovať pripojením troch svietidiel, z ktorých každé bude zapájané na osobitnú fázu.
(aspoň teda vychádzam z toho, že domácnosti s modernejším el.rozvodom alebo minimálne s elektrickým šporákom majú trojfázové pripojenie.)
Myslim, ze ziarovka ani moc neblika, kym vlakno vychladne pride opacna faza a zase svieti. Ziarivky ale blikaju a pri fotenito niekedy robi rozne exponovane fotky.
 
Strana 3 z 5
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()