Hore
Fórum » Ephoto - návrhy a pripomienky
 

Porovnanie: originál s finálnou foto na ephoto

kubofoto
2012-09-12 09:45:34+02
Zdravím, určite sme si všetci dobre vedomí toho, že väčšina fotografií prezentovaných na ephote prechádza nejkou úpravou. Preto by som chcel načrtnúť otázku porovnávania fotografií pred a po.
A ako asi by som si to predstavoval? Nahrať pôvodnú, teda neupravenú (iba ak, tak veľkostne), fotografiu spolu s výsledným dielom a následne pri zobrazovaní fotografií, po jej otvorení z galérie by mohlo byt niekde pod fotografiou tlačidlo original/final verzia. Pri najazde na toto tlačidlo by sa v jednom okne vystriedala, prekryla fotografia buď originálna alebo upravená. Koho by to nezaujímalo, tak by to nevyužíval, koho by zaujímalo akým postprocesom fotografia prešla a ako sa dá fotografii napomôcť by to určite odcenil. Viem že by to vyžadovalo ďalšie miesto na serveroch, ale na druhej strane by to mohlo pomôct a posunut ľudí dopredu.
Za zamyslenie a prípadne rozputanie diskusie na tuto tému vopred ďakujem. Jakub
 
transporti686
2012-09-12 09:53:33+02
príspevok od: kubofoto
Zdravím, určite sme si všetci dobre vedomí toho, že väčšina fotografií prezentovaných na ephote prechádza nejkou úpravou. Preto by som chcel načrtnúť otázku porovnávania fotografií pred a po.
A ako asi by som si to predstavoval? Nahrať pôvodnú, teda neupravenú (iba ak, tak veľkostne), fotografiu spolu s výsledným dielom a následne pri zobrazovaní fotografií, po jej otvorení z galérie by mohlo byt niekde pod fotografiou tlačidlo original/final verzia. Pri najazde na toto tlačidlo by sa v jednom okne vystriedala, prekryla fotografia buď originálna alebo upravená. Koho by to nezaujímalo, tak by to nevyužíval, koho by zaujímalo akým postprocesom fotografia prešla a ako sa dá fotografii napomôcť by to určite odcenil. Viem že by to vyžadovalo ďalšie miesto na serveroch, ale na druhej strane by to mohlo pomôct a posunut ľudí dopredu.
Za zamyslenie a prípadne rozputanie diskusie na tuto tému vopred ďakujem. Jakub
tak toto ti určite rozpúta diskusiu, len neviem, či zobrazovanie originálu má význam resp. či by s tým viacerí autori súhlasili.........
 
kubofoto
2012-09-12 09:58:19+02
príspevok od: transporti686
tak toto ti určite rozpúta diskusiu, len neviem, či zobrazovanie originálu má význam resp. či by s tým viacerí autori súhlasili.........
Tak pre tých skúsených to asi význam mať nebude, alebo len malý. A pre tých menej skúsených, začínajúcich by to mohlo mať taký, že by videli reálne ako sa dá tej ktorej fotgrafii pomôcť postprocesom. A je mi jasné že sú ľudia ktorý tieto svojé tajomstvá ukazovať nebudú chcieť, ale veď preto tá dobrovoľnosť. Uvidíme aké návrhy názory a pod. budú prevládať.
 
Marosh
2012-09-12 09:58:22+02
Na žiadnom foto portále som sa nestretol s niečim podobným, a má to aj svoje opodstatnenie.
Väčšina fotografov ktorí fotia DSLR svoje fotky robí v RAW formáte, teda predurčenom k postprocesu. Bez neho je to len polovičná práca, a povedz mi prosím, potrebuješ na portále venovanom maľovaniu obrazov vidieť náčrty?
 
valec86
2012-09-12 10:01:09+02
naco by to bolo dobre?
 
Marcel Rebro
2012-09-12 10:01:12+02
príspevok od: kubofoto
Zdravím, určite sme si všetci dobre vedomí toho, že väčšina fotografií prezentovaných na ephote prechádza nejkou úpravou. Preto by som chcel načrtnúť otázku porovnávania fotografií pred a po.
A ako asi by som si to predstavoval? Nahrať pôvodnú, teda neupravenú (iba ak, tak veľkostne), fotografiu spolu s výsledným dielom a následne pri zobrazovaní fotografií, po jej otvorení z galérie by mohlo byt niekde pod fotografiou tlačidlo original/final verzia. Pri najazde na toto tlačidlo by sa v jednom okne vystriedala, prekryla fotografia buď originálna alebo upravená. Koho by to nezaujímalo, tak by to nevyužíval, koho by zaujímalo akým postprocesom fotografia prešla a ako sa dá fotografii napomôcť by to určite odcenil. Viem že by to vyžadovalo ďalšie miesto na serveroch, ale na druhej strane by to mohlo pomôct a posunut ľudí dopredu.
Za zamyslenie a prípadne rozputanie diskusie na tuto tému vopred ďakujem. Jakub
Definuj "nejkou úpravou" ... to co nahras na ePhoto mas moznost si na ePhoto zobrazit presne v tej istej podobe ako fotografia na tvojom HDD
 
Marcel Rebro
2012-09-12 10:02:23+02
Sorrac ... necital som vsetko ... pochopil som ze ePhoto upravuje fotky
 
Marcel Rebro
2012-09-12 10:04:24+02
Ale k (originalnej) otazke : divil by si sa co dokazu majstri PS vycarovat so zdanlivo nejedlej fotky. Ale pochybujem ze niekto ma potrebu taketo "polotovary" prezentovat
 
01pralinka
2012-09-12 10:06:57+02
http://www.digitalphotoshopretouching.com/retouching-gallery/natalia-taffarel-retouching-gallery
 
kubofoto
2012-09-12 10:10:24+02
Nemyslel som ze ephoto nieco upravuje. Myslel porovnanie fotografie ktora vznikla v momente stlacenia spuste s fotografiou po dokonceni prac v editore. Niekedy foto nemusi mat takmer ziadne upravy a niekedy ide len o lokalne retuse a upravy svetlosti alebo mozu sa pridavat aj cele farebne filtre a pod. A takto by sa mozno dalo vidiet ako sa da fotografiam pomahat, co sa da realne fotakom zachytit a co sa da len upravou spravit a pod. Myslim ze by to mohlo byt zaujimave ozvlastnenie portalu.
 
kexo
2012-09-12 10:11:15+02
skor mi pride logickejsia nova sekcia, venovana postprocesu, kde by presne nieco taketo malo svoje miesto... Ja by som to velmi uvital, aj ked v lightroome je uz vacsina uprava otazkou 10 klikov.
 
kubofoto
2012-09-12 10:13:18+02
príspevok od: valec86
naco by to bolo dobre?
Pre skusenych fotografov asi na nic. ALe prave oni by mohli, ak by chceli pomoct zlepsit "videnie" zacinajucim fotografom. Aby si uvedomili a zistili ze mozno nie vsetko sa da tak krasne zachytit priamo v terene a ze niektorym veciam treba aj pomahat. A aby prave touto cestou videli ktorym veciam sa pomaha najcastejsie a ako sa vlastne mozu jednotlive fotografie od seba odlisovat.
 
kubofoto
2012-09-12 10:15:58+02
príspevok od: Marosh
Na žiadnom foto portále som sa nestretol s niečim podobným, a má to aj svoje opodstatnenie.
Väčšina fotografov ktorí fotia DSLR svoje fotky robí v RAW formáte, teda predurčenom k postprocesu. Bez neho je to len polovičná práca, a povedz mi prosím, potrebuješ na portále venovanom maľovaniu obrazov vidieť náčrty?
Myslim ze tie nacrty by neboli odveci . Ale vazne, je mi jasne ze je to predurcene este dalsiemu spracovanie, ale prave o to ide, ukazat ten rozdiel. Viem ze existuje mnoho stranok venujucich sa upravam a spracovaniam fotiek, ale tu by neslo o ziadne rady ani tutorialy. Iba o proste ukazky aby ludia, hlavne zacinajuci fotografi mali predstavu o tom ako sa spracovavanim fotografii robia pekne fotky. To je asi tak vse.
 
digihelion
2012-09-12 10:23:27+02
http://www.digihelion.com/galeria/6-Post-proces.html
 
lu_boss
2012-09-12 11:05:52+02
...zaujimave by bolo porovnat kmen stromu tesne po odpileni a potom hotovy tesarsky vyrobok, alebo taky kamen a potom sochu, a co tak muku s vajickami a vyslednym kolacom...

Nechcem ironizovat, ale naco je to dobre ? Bola tu kedysi tema, ze nechajte exify, aby sme vedeli ako fotit.

Ja si myslim, ze ak niekto chce riesit postproces, nech vytvori tutorial. Ukazovat fotku pred upravou a po sa mi zda zbytocne. Zaujimavy je postup uprav, no k podobnemu vysledku moze viest mnoho ciest.

Skratka, ak existuje nieco ako fotografova hrdost, tak nebude zverejnovat polotovar a finalny produkt.
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2012-09-12 11:42:34+02
Nemyslím si, že treba niečo takéto riešiť. Ak má niekto záujem vidieť originálnu fotografiu myslím, že môže požiadať autora a ten ak bude ochotný mu ju pošle, alebo zverejní aj tu na ephoto.
 
kuchar
2012-09-12 11:56:28+02
Mne by sa to pacilo tiez.Ludia by videli aspon co vsetko dokaze PP.Vela krat s priemernej fotografie dokaze vytvorit peckovu, Napr. ako v tomto videu..
http://www.youtube.com/watch?v=b-9RhbTIjbM&feature=related
Samozrejme vela ludi by radsej original nechcelo zobrazovat.
 
total empty
2012-09-12 12:21:16+02
Tak to nejak funguje už pár rokov na photoextract.com. občas sa aj na hebus.com vyskytňu také fotky napoly, že pred a po. Autor prezentuje predovšetkým svoje schopnosti a dovednosti.
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2012-09-12 12:22:49+02
Mohlo by to byť zaujímavé ako súčasť nejakého článku/sekcie o postprocesse pri vybraných fotkách.
 
LukiK
2012-09-12 12:29:55+02
Ja som sa uz s niecim podobnym stretol na 1x.com
Konkretne http://1x.com/tutorials
Nie su tam samozrejme vsetky fotky, ale urobila sa zvlastna sekcia, kde je k danej fotke napisany postup ako vznikla atd...
Pamatam si, ze uz aj tu bolo nieco take www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/pribeh-fotografie
Pausalne by som to nedaval, ze kazdy musi teraz k svojej fotke uverejnit aj original. Skor by sa takych pribehov fotografie mohlo robit viacej. Je to jednak zaujimave ale aj inspirujuce citanie.
 
Strana 1 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()