Hore
Fórum » Ephoto - návrhy a pripomienky
 

Porovnanie: originál s finálnou foto na ephoto

kubofoto
kubofoto 2012-09-12 09:45:34+02
Zdravím, určite sme si všetci dobre vedomí toho, že väčšina fotografií prezentovaných na ephote prechádza nejkou úpravou. Preto by som chcel načrtnúť otázku porovnávania fotografií pred a po.
A ako asi by som si to predstavoval? Nahrať pôvodnú, teda neupravenú (iba ak, tak veľkostne), fotografiu spolu s výsledným dielom a následne pri zobrazovaní fotografií, po jej otvorení z galérie by mohlo byt niekde pod fotografiou tlačidlo original/final verzia. Pri najazde na toto tlačidlo by sa v jednom okne vystriedala, prekryla fotografia buď originálna alebo upravená. Koho by to nezaujímalo, tak by to nevyužíval, koho by zaujímalo akým postprocesom fotografia prešla a ako sa dá fotografii napomôcť by to určite odcenil. Viem že by to vyžadovalo ďalšie miesto na serveroch, ale na druhej strane by to mohlo pomôct a posunut ľudí dopredu.
Za zamyslenie a prípadne rozputanie diskusie na tuto tému vopred ďakujem. Jakub
 
jozefmicic
2012-09-12 21:49:15+02
príspevok od: Martin Školiak
Ono sa to takto v malom môže zdať že tá fotografia je technicky úžasná, ale tá úprava je neuveriteľne deštruktívna. Ak by si to zväčšil na papier trebárs na rozmer 30x40cm zistíš že tam máš len jeden odtieň zelenej. Rovnaká scéna fotená pri priaznivých podmienkach by hrala viacerými odtieňmi a to ani nehovorím čo by stým spravila Velvia 50 + dobré svetlo.
To zas nie, mám vytlačené fotky podobné tejto na normálny fotopapier, rozmery 45x30 a sú úplne v pohode, ešte sa mi páčia viac ako ich digitálna verzia. Odtiene zelenej sú tam všetky takmer tak, ako v digitálnej podobe. Skôr je to slabšie s kresbou, ale aj to je viac problém malého rozlíšenia (12MP) ako úpravou. 45x30 je ešte dobré, ale keď som dal jednu spraviť na šírku 110 cm, už to bolo poznať. Farby ostali, ale detaily poslabšie. Zase na druhej strane, nikto sa nedíva na obraz široký 110cm z pár centimetrovej vzdialenosti, takže ani to slabšie rozlíšenie až tak nevadí. Vlastne nič nevadí
Ale k tým farbám naozaj, sú úplne v pohode, ja robím úpravy na monitore s IPS panelom, čo síce ešte nie je profi, ale stále lepšie ako starý môj pôvodný notebookový TN displej. Tiež závisí od fotolabu, kde si to dáš tlačiť. Tie farby sa úpravou takmer vôbec neničia.
Samozrejme za priaznivých podmienok a ešte na taký film by to bolo o inom, ale zatiaľ mi musia stačiť tie digitálne "podmienky"
 
waso21
2012-09-12 22:01:59+02
príspevok od: kubofoto
Zdravím, určite sme si všetci dobre vedomí toho, že väčšina fotografií prezentovaných na ephote prechádza nejkou úpravou. Preto by som chcel načrtnúť otázku porovnávania fotografií pred a po.
A ako asi by som si to predstavoval? Nahrať pôvodnú, teda neupravenú (iba ak, tak veľkostne), fotografiu spolu s výsledným dielom a následne pri zobrazovaní fotografií, po jej otvorení z galérie by mohlo byt niekde pod fotografiou tlačidlo original/final verzia. Pri najazde na toto tlačidlo by sa v jednom okne vystriedala, prekryla fotografia buď originálna alebo upravená. Koho by to nezaujímalo, tak by to nevyužíval, koho by zaujímalo akým postprocesom fotografia prešla a ako sa dá fotografii napomôcť by to určite odcenil. Viem že by to vyžadovalo ďalšie miesto na serveroch, ale na druhej strane by to mohlo pomôct a posunut ľudí dopredu.
Za zamyslenie a prípadne rozputanie diskusie na tuto tému vopred ďakujem. Jakub
Ja by som bral vsetkymi desiatimi, uz nic viac mi tu nechyba.
 
lacikam
2012-09-12 22:48:11+02
Ja by som nesúhlasil. Spracovanie fotografie, spôsob editácie - to je "know-how" autora. Odlišuje ho od iných. Teda ak ho odlišuje, tak to robí dobre, akurátne. Nie je slušné chodiť do kuchyne, pozerať kuchárovi do hrncov a chcieť vedieť ako varí - dôležité je aké jedlo pred vás položí. To z pohľadu zákazníka. Z pohľadu "kolegu" - cítil by som sa trápne čítať "JEHO" exif. Rešpektujem spôsob, akým tvoril - v zmysle, že sa nesnažím OD neho vyzVEDIEŤ (know) AKO (how) sa dopracoval k výsledku. Ak bol spôsob jeho práce čistý (teda bol fotograf) (fotós gráfo=kresliť svetlom), tak jeho cestu (ako sa dopracoval k výsledku, kde boli a aké svetlá) beztak je na fotke vidieť..
AK je to retušér, prípadne grafik, nevzrušuje ma to až tak.. Nehovoriac o tom, že práve PC umožňuje kvantá ciest k jednému cieľu. Ale JA som fotograf.
 
helmiczka
2012-09-12 23:37:23+02
príspevok od: jozefmicic
Ja som tiež z tých viac upravovacích, ale nevidím v tom nejaký problém, keď tu tá možnosť je, prečo to neskúsiť Keby sme neskúšali nové veci, ešte stále by sme čmárali po stenách jaskýň. Každý môže prestať s úpravami v nejakom bode, niekto nemusí vôbec začať.
Je jasné, že je oveľa väčšie umenie dosiahnuť rovnako dobrú fotku bez úprav až vyšperkovania do "dokonalosti", ale niekedy to proste nejde. Veľakrát sa mi stalo, že som prešiel 150-200km na kvôli foteniu a nevyšlo počasie, svetlo bolo zlé a pod. Fotky v origináli za moc nestáli, tak som si zlepšil náladu aspoň úpravou, viď môj príklad extrémnej úpravy. Ale opakujem, prečo to neskúsiť. Radšej to doma potom takto upravím ako by som mal byť frustrovaný zo skorého ranného vstávania a dlhého cestovania
éj človeče, tu som si spomenul na to, ako kedysi niekto povedal niečo v zmysle: "teraz už je možné vytiahnuť foťák z kapsy a bez mierenia cvaknúť hocičo, a nie je možné, aby som z toho vo Photoshope nespravil nádhernú krajinku s veterným mlynom" - no, dobre, v tomto prípade tie úpravy neboli až také náročné, ale aj tak na prvý pohľad fajn rozdiel
 
jozefmicic
2012-09-13 00:07:20+02
príspevok od: helmiczka
éj človeče, tu som si spomenul na to, ako kedysi niekto povedal niečo v zmysle: "teraz už je možné vytiahnuť foťák z kapsy a bez mierenia cvaknúť hocičo, a nie je možné, aby som z toho vo Photoshope nespravil nádhernú krajinku s veterným mlynom" - no, dobre, v tomto prípade tie úpravy neboli až také náročné, ale aj tak na prvý pohľad fajn rozdiel
To namierenie je najdôležitejšie
 
Kaiman81
2012-09-13 00:09:51+02
príspevok od: kubofoto
Zdravím, určite sme si všetci dobre vedomí toho, že väčšina fotografií prezentovaných na ephote prechádza nejkou úpravou. Preto by som chcel načrtnúť otázku porovnávania fotografií pred a po.
A ako asi by som si to predstavoval? Nahrať pôvodnú, teda neupravenú (iba ak, tak veľkostne), fotografiu spolu s výsledným dielom a následne pri zobrazovaní fotografií, po jej otvorení z galérie by mohlo byt niekde pod fotografiou tlačidlo original/final verzia. Pri najazde na toto tlačidlo by sa v jednom okne vystriedala, prekryla fotografia buď originálna alebo upravená. Koho by to nezaujímalo, tak by to nevyužíval, koho by zaujímalo akým postprocesom fotografia prešla a ako sa dá fotografii napomôcť by to určite odcenil. Viem že by to vyžadovalo ďalšie miesto na serveroch, ale na druhej strane by to mohlo pomôct a posunut ľudí dopredu.
Za zamyslenie a prípadne rozputanie diskusie na tuto tému vopred ďakujem. Jakub
Úplne šialený nápad...!
 
total empty
2012-09-13 10:41:54+02
príspevok od: lacikam
Ja by som nesúhlasil. Spracovanie fotografie, spôsob editácie - to je "know-how" autora. Odlišuje ho od iných. Teda ak ho odlišuje, tak to robí dobre, akurátne. Nie je slušné chodiť do kuchyne, pozerať kuchárovi do hrncov a chcieť vedieť ako varí - dôležité je aké jedlo pred vás položí. To z pohľadu zákazníka. Z pohľadu "kolegu" - cítil by som sa trápne čítať "JEHO" exif. Rešpektujem spôsob, akým tvoril - v zmysle, že sa nesnažím OD neho vyzVEDIEŤ (know) AKO (how) sa dopracoval k výsledku. Ak bol spôsob jeho práce čistý (teda bol fotograf) (fotós gráfo=kresliť svetlom), tak jeho cestu (ako sa dopracoval k výsledku, kde boli a aké svetlá) beztak je na fotke vidieť..
AK je to retušér, prípadne grafik, nevzrušuje ma to až tak.. Nehovoriac o tom, že práve PC umožňuje kvantá ciest k jednému cieľu. Ale JA som fotograf.
Ak dvaja robia to isté,neni to to isté ! Takže kľudne nech všetci očumujú,nemáš sa čoho báť.
Že sa niekto nechá inšpirovať tvojou fotkou a postupom ? Nech aj.
Nová doba dáva nové možnosti pre fotenie a softenie.
Nakoniec všetko je v rukách fotografa a jeho schopnostiach.
 
Cako
ocenenie redakciou 2012-09-13 10:57:14+02
http://cakovsky.weebly.com/beforeafter.html

ja vacsinou vzdy pridam k svojim montazam aj fotky pred upravou.
 
Strana 4 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()