Hore
Fórum » Ephoto - návrhy a pripomienky
 

povinnost vyplnit exif a opis fotky na kritiku

pablob26
2013-05-14 20:51:30+02
Navrhoval by som aby bola POVINNOST vyplnit exif a opis fotky pri fotkach na kritiku. Treba si uvedomit aj to,ze fotka moze inspirovat , pomoct zaciatocnikovi a samozrejme bude to prehladnejsie pre kazdeho na fore. Je to aj prezentacia autora fotky. Viem,ze sa na to dost kasle, nevynimajuc mna ale stale si myslim,ze by to vylepsilo dojem "fotiek na kritiku"
Neviem ci sa to da adminom upravit tak aby fotka bez tohto nepresla.
Ocakavam serioznu debatu. Dakujem
 
Martin Prievalsky
2013-05-14 20:59:03+02
Ja pisem vlastne formovany exif do popisu, ale preco by to mal niekto robit vobec? Nie som za katalogizaciu fotiek podla fotaku a objektivu, ide predsa o fotografa v prvom rade. Ked niekto chce podrobnosti nech posle PM. Opis fotky ok, ale ako povinnost neviem...kazdopadne sa zide, s tym suhlasim.
 
b.a.f.o.a.r.t.
2013-05-14 21:12:51+02
exif si mozem vlozit aky chcem to ta kam posunie?
 
morgoth
2013-05-14 21:13:13+02
príspevok od: pablob26
Navrhoval by som aby bola POVINNOST vyplnit exif a opis fotky pri fotkach na kritiku. Treba si uvedomit aj to,ze fotka moze inspirovat , pomoct zaciatocnikovi a samozrejme bude to prehladnejsie pre kazdeho na fore. Je to aj prezentacia autora fotky. Viem,ze sa na to dost kasle, nevynimajuc mna ale stale si myslim,ze by to vylepsilo dojem "fotiek na kritiku"
Neviem ci sa to da adminom upravit tak aby fotka bez tohto nepresla.
Ocakavam serioznu debatu. Dakujem
Skus si dat cvicny trening:

Pozri sa na fotku a skus uhadnut priblizny exif sam, na zaklade jej vyzoru. Nemusi ta zaujimat presne akym fotakom to bolo odfotene, ale skus odhadnut ohniskovu vzdialenost, cas, clonu, tipnut iso... Pripadne pre pokrocilych aj tipnut ako a cim to bolo nasvietene, ake pouzil autor filtre, ako to asi postprocessoval...
Ver mi, posunie ta to dalej ako vypisovanie na fora, ze chces exify, ktore si pozries a zabudnes ich. Ved okrem ineho, fotku nerobia zaujimavou nastavenia fotaku...
 
b.a.f.o.a.r.t.
2013-05-14 21:16:58+02
príspevok od: morgoth
Skus si dat cvicny trening:

Pozri sa na fotku a skus uhadnut priblizny exif sam, na zaklade jej vyzoru. Nemusi ta zaujimat presne akym fotakom to bolo odfotene, ale skus odhadnut ohniskovu vzdialenost, cas, clonu, tipnut iso... Pripadne pre pokrocilych aj tipnut ako a cim to bolo nasvietene, ake pouzil autor filtre, ako to asi postprocessoval...
Ver mi, posunie ta to dalej ako vypisovanie na fora, ze chces exify, ktore si pozries a zabudnes ich. Ved okrem ineho, fotku nerobia zaujimavou nastavenia fotaku...
jess
 
JohnNewton
2013-05-14 21:19:50+02
príspevok od: pablob26
Navrhoval by som aby bola POVINNOST vyplnit exif a opis fotky pri fotkach na kritiku. Treba si uvedomit aj to,ze fotka moze inspirovat , pomoct zaciatocnikovi a samozrejme bude to prehladnejsie pre kazdeho na fore. Je to aj prezentacia autora fotky. Viem,ze sa na to dost kasle, nevynimajuc mna ale stale si myslim,ze by to vylepsilo dojem "fotiek na kritiku"
Neviem ci sa to da adminom upravit tak aby fotka bez tohto nepresla.
Ocakavam serioznu debatu. Dakujem
Mierne paranoidný jedinci považujú exif za svoje know-how odhaľujúce viacej ako si želajú, a začiatočníci ho niekedy mažú z dôvodu aby nebolo vidieť základné nedostatky
Oboje je asi zbytočné
 
GHPArt-JurajHanakovič
2013-05-14 21:21:52+02
To čo sú za nápady?!
Pokiaľ viem žijeme vo (viacmenej) slobodnej krajine tak si v rámci možností môže robiť každý čo chce ak tým nenarúša slobody a práva ostatných.
Verím úprimne tomu, že akonáhle by sa dalo pravidlo písať exif a popis ku fotkám tak by nastala jedna z 2 možností - A) ľudia by pridávali podstatne menej fotiek... alebo za B) ľudia by tam vypísali nejaké náhodné čísla len aby to prešlo

Pri fotkách na kritiku čo tu autori dávajú ide o ich podanie a vyjadrenie daného námetu. Nejde o presný návod čo a ako fotiť.
Čo čakáš, že sa z toho exifu naučiš? Základy expozičného trojuholníka sa naučíš aj inde a všetky pokročilé veci tiež.

Nezabúdajme na prax. Zober si fotku čo sa ti páči a skús ju zreprodukovať na vlastnú päsť. Nepodarí sa na prvý krát? Ok, skús druhýkrát a niečo zmeň. Takýmto spôsobom sa naučíš omnoho viac ako učením sa naspamäť exify tvojich obľúbených fotiek a autorov.

Prajem ti veľa zdaru vo fotení a veľa dobrého svetla... a hlavne menej odveci nápadov ako sa posunúť vo fotení ďalej.

Peace
 
Marcel Rebro
2013-05-14 21:28:08+02
fotka bez EXIF-u je (pre mna) ako bocian bez ziabrov
 
b.a.f.o.a.r.t.
2013-05-14 21:28:10+02
pamatam si po revolucii jedneho uja pri hracom automate ako si zapisoval kombinacie valcov ze on na to pride toto mi dost pripomenulo spomenutu situaciu
 
martin9113
2013-05-14 21:28:20+02
príde mi to zbytočné . exif sa udáva automaticky. ludí má zaujať fotka nie exif. čo získa napríklad začiatočník údajov ako čas clona iso poprípade ohnisko ? každý začínajúci nech si naštuduje fotoškolu tá mu dá viac.
 
Skovi
2013-05-14 21:29:18+02
to nieje zrovna najlepší nápad, aj ked to určite ma aj svoje vyhody, ale tak viem ako to chodi. Ked tam da niekto napriklad Nikon D800 tak hned ma kopec "lajkov" a niekto s dakym Nikonom 3100 nedostane nič aj ked môže mať foto lepšie.
 
brki
2013-05-14 21:30:19+02
keď maliar vystaví obrazy, uvádza pod nimi, ako namiešal a aké farby, akej značky štetec použil ? Sochár uvádza zoznam nástrojov a zloženie kameňa ktorý opracoval ? Už sa toľko nesústreďme na techniku. Mne je fuk exif fotky, na ktorú sa pozerám. Ak niekoho zaujíma exif mojej fotky, napíšem mu informáciu, ktorú chce vedieť. Bavme sa radšej o fotkách...t.j. o obsahu, námete, emóciách, kompozícii. Exif nie je fotka, tak ako kus kameň a sochárske náradie ešte nie je socha. Ak niekto nevie, čo je to expozičný trojuholník, ako dosiahnuť určitú hĺbku ostrosti, ISO atď...tak si to má možnosť naštudovať napr. z fotoškoly ephota, z množstva kníh, kurzov. Takže som proti povinnosti zverejňovať exif.
 
Marcel Rebro
2013-05-14 21:33:25+02
príspevok od: brki
keď maliar vystaví obrazy, uvádza pod nimi, ako namiešal a aké farby, akej značky štetec použil ? Sochár uvádza zoznam nástrojov a zloženie kameňa ktorý opracoval ? Už sa toľko nesústreďme na techniku. Mne je fuk exif fotky, na ktorú sa pozerám. Ak niekoho zaujíma exif mojej fotky, napíšem mu informáciu, ktorú chce vedieť. Bavme sa radšej o fotkách...t.j. o obsahu, námete, emóciách, kompozícii. Exif nie je fotka, tak ako kus kameň a sochárske náradie ešte nie je socha. Ak niekto nevie, čo je to expozičný trojuholník, ako dosiahnuť určitú hĺbku ostrosti, ISO atď...tak si to má možnosť naštudovať napr. z fotoškoly ephota, z množstva kníh, kurzov. Takže som proti povinnosti zverejňovať exif.
... niekde v inom vlakne to napisal ujo Keko ... ak vies "recept" na cement, este to neznamena ze si architekt
 
SotyS
2013-05-14 21:34:36+02
Ja sa niekedy inšpirujem fotkami či z tejto stránky alebo z iných...ale tak exif nepotrebujem..čo by som z toho mal keby som všetko dostal ako na podnose..
 
martin9113
2013-05-14 21:35:17+02
a co tak zverejnit iba EXIF skusenejsi si fotku domyslia
 
JohnNewton
2013-05-14 21:36:32+02
príspevok od: b.a.f.o.a.r.t.
pamatam si po revolucii jedneho uja pri hracom automate ako si zapisoval kombinacie valcov ze on na to pride toto mi dost pripomenulo spomenutu situaciu
Je ale aj možné, že ten ujo je dnes na čiernej listine veľkých kasín vo Vegas, ako aj desiatky iných, ktorí tam majú vstup zakázaný
 
pablob26
2013-05-14 21:47:06+02
Ja sa vam za temu ospravedlnujem, ocakaval som takuto reakciu ale pokusil som sa . Len ma napadla ked clovek dost casto cita otazku cim si ftil, clona atd atd. Osobne mne dost pomohol exift ked som zainal fotit. Fotku som odkukal, odpisal si udaje a cvakla, cvakal,ucil sa tak ako to tu niekto napisal. Samozrejme je demokracia tak si kazdy moze pridat co uzna za vhodne. Nechcel som ani urazit, ani prikazovat. Bol to len navrh ktory asi nebol asi spravne navrhnuty..PEACE
dobre svetlo praitelia
 
Stranger
2013-05-14 21:54:55+02
Takze resume pre admina: blok s exifom a popisom je zbytocny, treba ho vyhodit a ostatne bloky posunut vyssie.
 
Stranger
2013-05-14 21:58:24+02
príspevok od: GHPArt-JurajHanakovič
To čo sú za nápady?!
Pokiaľ viem žijeme vo (viacmenej) slobodnej krajine tak si v rámci možností môže robiť každý čo chce ak tým nenarúša slobody a práva ostatných.
Verím úprimne tomu, že akonáhle by sa dalo pravidlo písať exif a popis ku fotkám tak by nastala jedna z 2 možností - A) ľudia by pridávali podstatne menej fotiek... alebo za B) ľudia by tam vypísali nejaké náhodné čísla len aby to prešlo

Pri fotkách na kritiku čo tu autori dávajú ide o ich podanie a vyjadrenie daného námetu. Nejde o presný návod čo a ako fotiť.
Čo čakáš, že sa z toho exifu naučiš? Základy expozičného trojuholníka sa naučíš aj inde a všetky pokročilé veci tiež.

Nezabúdajme na prax. Zober si fotku čo sa ti páči a skús ju zreprodukovať na vlastnú päsť. Nepodarí sa na prvý krát? Ok, skús druhýkrát a niečo zmeň. Takýmto spôsobom sa naučíš omnoho viac ako učením sa naspamäť exify tvojich obľúbených fotiek a autorov.

Prajem ti veľa zdaru vo fotení a veľa dobrého svetla... a hlavne menej odveci nápadov ako sa posunúť vo fotení ďalej.

Peace
Az taka slobodna zase nie je, ale iluzia je to pekna.

Nahodou poziadavka s exifom sa mi vobec nezda scestna. Ak by boli fotky oznacene fotakom, objektivom a exifom, vedel by si si jednoducho vyhladat ukazkove fotografie objektivu, ktory ta zaujima a vedel by si si porovnat, pri akych clonach ma aku kresbu a pod.
 
GHPArt-JurajHanakovič
2013-05-14 22:02:06+02
príspevok od: Stranger
Az taka slobodna zase nie je, ale iluzia je to pekna.

Nahodou poziadavka s exifom sa mi vobec nezda scestna. Ak by boli fotky oznacene fotakom, objektivom a exifom, vedel by si si jednoducho vyhladat ukazkove fotografie objektivu, ktory ta zaujima a vedel by si si porovnat, pri akych clonach ma aku kresbu a pod.
Ok, slobodu nerozoberajme

Na ukážkové foto objektívu sú profi recenzie s ukážkami od fotografa, ktorý vie presne čo robí a výsledné foto nijako (alebo len minimálne) neupravuje.
Riadiť sa pri výbere objektívu náhodnou zbierkou fotiek od všemožných fotografov na rôznych stupňoch "skillu" mi príde scestné.
 
Strana 1 z 6
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()