Hore
Fórum » Ephoto - návrhy a pripomienky
 

povinnost vyplnit exif a opis fotky na kritiku

pablob26
pablob26 2013-05-14 20:51:30+02
Navrhoval by som aby bola POVINNOST vyplnit exif a opis fotky pri fotkach na kritiku. Treba si uvedomit aj to,ze fotka moze inspirovat , pomoct zaciatocnikovi a samozrejme bude to prehladnejsie pre kazdeho na fore. Je to aj prezentacia autora fotky. Viem,ze sa na to dost kasle, nevynimajuc mna ale stale si myslim,ze by to vylepsilo dojem "fotiek na kritiku"
Neviem ci sa to da adminom upravit tak aby fotka bez tohto nepresla.
Ocakavam serioznu debatu. Dakujem
 
quintes
2013-05-14 22:05:01+02
Nesúhlasím. Ako už bolo spomenuté, nikomu to nič nedá. Ten čas pri nastavovaní rovnakých hodnôt začiatočník len stráca, správa sa ako robot, nepremýšľa prečo je to tak, čiže žiaden posun vo fotografovaní.
 
Stranger
2013-05-14 22:06:23+02
príspevok od: GHPArt-JurajHanakovič
Ok, slobodu nerozoberajme

Na ukážkové foto objektívu sú profi recenzie s ukážkami od fotografa, ktorý vie presne čo robí a výsledné foto nijako (alebo len minimálne) neupravuje.
Riadiť sa pri výbere objektívu náhodnou zbierkou fotiek od všemožných fotografov na rôznych stupňoch "skillu" mi príde scestné.
No dobre, aj na obdivovanie fotografii su galerie, vystavy a 'profi' stranky, tak preco je galeria aj na tejto stranke? A preco je tu rubrika 'Na kritiku'? Aby sme sa riadili radami fotografov na roznych stupnoch skillu?
 
GHPArt-JurajHanakovič
2013-05-14 22:09:00+02
príspevok od: Stranger
No dobre, aj na obdivovanie fotografii su galerie, vystavy a 'profi' stranky, tak preco je galeria aj na tejto stranke? A preco je tu rubrika 'Na kritiku'? Aby sme sa riadili radami fotografov na roznych stupnoch skillu?
Začínaš sa odkláňať od témy - exif a popis pri foto.
Ak nemáš už ku téme čo povedať tak...
 
ujosajner
2013-05-14 22:10:34+02
ja by som bol skor za to, aby sa nemusel davat nazov fotky. ked nieco odfotim, nemusim tomu davat meno - fotka hovori sama za seba. skor by som dal moznost kritikom navrhnut nazov pre konkretnu fotku a vysli by mozno z toho velmi zaujimave nazvy.
 
Stranger
2013-05-14 22:11:11+02
príspevok od: GHPArt-JurajHanakovič
Začínaš sa odkláňať od témy - exif a popis pri foto.
Ak nemáš už ku téme čo povedať tak...
Podobne pan Hanakovic...
 
brki
2013-05-14 22:14:33+02
príspevok od: pablob26
Ja sa vam za temu ospravedlnujem, ocakaval som takuto reakciu ale pokusil som sa . Len ma napadla ked clovek dost casto cita otazku cim si ftil, clona atd atd. Osobne mne dost pomohol exift ked som zainal fotit. Fotku som odkukal, odpisal si udaje a cvakla, cvakal,ucil sa tak ako to tu niekto napisal. Samozrejme je demokracia tak si kazdy moze pridat co uzna za vhodne. Nechcel som ani urazit, ani prikazovat. Bol to len navrh ktory asi nebol asi spravne navrhnuty..PEACE
dobre svetlo praitelia
neospravedlňuj sa, aspoň sme sa nad týmto problémom hlboko zamysleli ...najhoršie sa stane, keď sa už ľudia budú báť tu čokoľvek napísať, aby ich tí ostatní náhodou nezvozili...nech je to o čomkoľvek. Ináč, pred 2, alebo 3 rokmi, v rámci mesiaca fotografie boli v BA v Umelke vystavené fotky National Geographic (wildlife) s uvedením základných exif údajov. Bolo to celkom zaujímavé, napr. že prevažovali zrkadlovky s APSC (FF pomenej), dokonca staršie modely ako napr. Canon EOS 450 D, foto väčšinou fotené na ISO 400 - 800, atď. Tým chcem povedať, že si až takú blbú tému neotvoril, aj keď sme sa viacerí ozvali proti.
 
JohnNewton
2013-05-14 22:33:32+02
príspevok od: brki
neospravedlňuj sa, aspoň sme sa nad týmto problémom hlboko zamysleli ...najhoršie sa stane, keď sa už ľudia budú báť tu čokoľvek napísať, aby ich tí ostatní náhodou nezvozili...nech je to o čomkoľvek. Ináč, pred 2, alebo 3 rokmi, v rámci mesiaca fotografie boli v BA v Umelke vystavené fotky National Geographic (wildlife) s uvedením základných exif údajov. Bolo to celkom zaujímavé, napr. že prevažovali zrkadlovky s APSC (FF pomenej), dokonca staršie modely ako napr. Canon EOS 450 D, foto väčšinou fotené na ISO 400 - 800, atď. Tým chcem povedať, že si až takú blbú tému neotvoril, aj keď sme sa viacerí ozvali proti.
Tak že exif nie je až tak bezcenný údaj ako sa to tu snažilo prezentovať, aj skúsený fotograf si má z neho čo vziať. Samozrejme predpisovať jeho zverejnenie nie je možné.
 
inkubbus
2013-05-14 22:43:31+02
príspevok od: b.a.f.o.a.r.t.
pamatam si po revolucii jedneho uja pri hracom automate ako si zapisoval kombinacie valcov ze on na to pride toto mi dost pripomenulo spomenutu situaciu
tzv. valcový exif...

pamatáš si naposledy v prezidentke, ten ujo za mojim chrbtom mal asi exify z viacerých automatov
 
kicklop
2013-05-14 22:47:37+02
príspevok od: ujosajner
ja by som bol skor za to, aby sa nemusel davat nazov fotky. ked nieco odfotim, nemusim tomu davat meno - fotka hovori sama za seba. skor by som dal moznost kritikom navrhnut nazov pre konkretnu fotku a vysli by mozno z toho velmi zaujimave nazvy.
Súhlasím, nie som až taký umelec aby som vymýšľal každej fotke originálne meno, aj tak prevládajú názvy fotiek s menami miest kde sa fotili, alebo modeliek...
 
inkubbus
2013-05-14 22:54:01+02
príspevok od: pablob26
Ja sa vam za temu ospravedlnujem, ocakaval som takuto reakciu ale pokusil som sa . Len ma napadla ked clovek dost casto cita otazku cim si ftil, clona atd atd. Osobne mne dost pomohol exift ked som zainal fotit. Fotku som odkukal, odpisal si udaje a cvakla, cvakal,ucil sa tak ako to tu niekto napisal. Samozrejme je demokracia tak si kazdy moze pridat co uzna za vhodne. Nechcel som ani urazit, ani prikazovat. Bol to len navrh ktory asi nebol asi spravne navrhnuty..PEACE
dobre svetlo praitelia
toto je vec ktorú nepochopia ľudia čo nevedia čo je expozičný trojuholník a ako sa dané hodnoty navzájom ovplyvňujú. a aj keď si zapamätáš exif nejakej fotky, tak nikdy nebudeš mať podmienky (okrem ateliéru - ale ani tam nepoznáš intenzitu zábleskov) tak aby sa ti tá fotka podarila rovnako.

to je ako keď za mnou príde moja mama a vraví "nastav mi foťák idem do mesta" ...a viem ja ake svetelné podmienky budú, ake ohnisko zvolí, akú má predstavu o výsledku...?

EXIF je fajn len ako orientačný údaj od ktorého sa dá odraziť pri fotení. hneď vidíš že to nie je tak ako na tej fotke a tak začneš špekulovať...

no a druhá vec je potom postproces. môžeš mať EXIFov pod fotkou aj milión ale ak raz vie niekto čarovať s RAW súborom, tak je ti to prd platné.
 
nehemah
2013-05-14 23:10:02+02
vidím minimálne jeden problém, kedy by povinnosť uviesť EXIF bol minimálne zmätočný a síce ak ide o koláž alebo fotomontáž, tam sú rôzne fotky s rôznymi parametrami, ale inak súhlasím, že pre začiatočníkov je to výborné vodítko, aj keď som teóriu chápal, niektoré fotky boli pre mňa záhadou, a dokonca ešte aj teraz si pri niektorých fotkách hovorím, že ktovie čím a ako to bolo fotené, ale beriem to tak, že je to autorove tajomstvo, alebo lenivosť , v každom prípade, mne to doťahuje vždy automaticky ... ale, sto ľudí, sto chutí, tak povinnosť by som z toho nerobil
 
Martin Piňák
2013-05-14 23:10:27+02
Ja som si všimol jednu zaujimavu vec na 500px napr. Vložil som tu istu fotku...do popisu exifu a klučovych slov som dal 600D canon (origo ako bolo-nezmeneny a tamrona 17-50 klasiku) a potom nasledne som pridal druhe take iste foto s exifom a popisom kde bol 5D MK III a nejake Lkove sklo ...skuse uhadnuť ktora mala viac lajkov ja si skôr myslim že exif by mal byť vidno až po olajkovani alebo okomentovani fotky, tak ako aj autora . Bolo by to viac fér a lajkovali by sme fotku nie foťák alebo kamaráta.
 
kuchar
2013-05-14 23:17:03+02
príspevok od: Martin Piňák
Ja som si všimol jednu zaujimavu vec na 500px napr. Vložil som tu istu fotku...do popisu exifu a klučovych slov som dal 600D canon (origo ako bolo-nezmeneny a tamrona 17-50 klasiku) a potom nasledne som pridal druhe take iste foto s exifom a popisom kde bol 5D MK III a nejake Lkove sklo ...skuse uhadnuť ktora mala viac lajkov ja si skôr myslim že exif by mal byť vidno až po olajkovani alebo okomentovani fotky, tak ako aj autora . Bolo by to viac fér a lajkovali by sme fotku nie foťák alebo kamaráta.
To je dobra blbost.500px funguje uplne na inom principe ako ephoto.A mozes dat tu istu foto raz a nemat ani lajk a druhy krat a mat 1000 lajkov.Ide o to,ze cim skor dostanes lajki tak tym mas lepsi "heartbeat" a tym je tvoja foto na prednejsich poziciach potom.Preto su tam skupinky ludi,co sa poznaju,tak ked niekto z nich da foto hned to lajkuju aby to slo "hore".Nieco velmi podobne tomu co sa deje na ephoto. BTW ludom na 500px je uplne ukradnute cim je fotka fotena.To bolo skor o nahode.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-05-14 23:17:54+02
príspevok od: Martin Piňák
Ja som si všimol jednu zaujimavu vec na 500px napr. Vložil som tu istu fotku...do popisu exifu a klučovych slov som dal 600D canon (origo ako bolo-nezmeneny a tamrona 17-50 klasiku) a potom nasledne som pridal druhe take iste foto s exifom a popisom kde bol 5D MK III a nejake Lkove sklo ...skuse uhadnuť ktora mala viac lajkov ja si skôr myslim že exif by mal byť vidno až po olajkovani alebo okomentovani fotky, tak ako aj autora . Bolo by to viac fér a lajkovali by sme fotku nie foťák alebo kamaráta.
A ten, kto nechce lajkovat a zaujima ho len fotka a exif?

Myslim, ze si to cele nedomyslel. Vsetky aspekty, co s tvojimi navrhmi suvisia. potom by bolo rovnako fer, keby ste vsetci mali miesto nickov meno a priezvisko.
 
bersekr
2013-05-14 23:18:03+02
príspevok od: JohnNewton
Je ale aj možné, že ten ujo je dnes na čiernej listine veľkých kasín vo Vegas, ako aj desiatky iných, ktorí tam majú vstup zakázaný
alebo je spolocnikom neakej takej firmy, ktora automaty prevadzkuje, poznam pani, ktora na to takto prisla.
 
Martin Piňák
2013-05-14 23:19:33+02
príspevok od: kuchar
To je dobra blbost.500px funguje uplne na inom principe ako ephoto.A mozes dat tu istu foto raz a nemat ani lajk a druhy krat a mat 1000 lajkov.Ide o to,ze cim skor dostanes lajki tak tym mas lepsi "heartbeat" a tym je tvoja foto na prednejsich poziciach potom.Preto su tam skupinky ludi,co sa poznaju,tak ked niekto z nich da foto hned to lajkuju aby to slo "hore".Nieco velmi podobne tomu co sa deje na ephoto. BTW ludom na 500px je uplne ukradnute cim je fotka fotena.To bolo skor o nahode.
no dobre uznávam nebol to zrovna najlepší príklad ale aj tak mi šlo o tú podstatu... že si ľudia všímajú viac techniku ako fotografiu ...
 
Martin Piňák
2013-05-14 23:23:52+02
príspevok od: Karol Srnec
A ten, kto nechce lajkovat a zaujima ho len fotka a exif?

Myslim, ze si to cele nedomyslel. Vsetky aspekty, co s tvojimi navrhmi suvisia. potom by bolo rovnako fer, keby ste vsetci mali miesto nickov meno a priezvisko.
tak ma ešte napadá dať tam rozbalovacie tlačidlo...ten kto to silou mocou bude chcieť vedieť si to pozrie... a nemusi to ovplyvniť v prvom momente....
 
kuchar
2013-05-14 23:30:09+02
príspevok od: Martin Piňák
no dobre uznávam nebol to zrovna najlepší príklad ale aj tak mi šlo o tú podstatu... že si ľudia všímajú viac techniku ako fotografiu ...
Mna technika nezaujima,a vacsinou si to ani necitam.Zistil som,ze nezalezi na technika ale sikovnosti.Su ludia co dokazu genialne veci s beznymi kompaktmi.A podla mna ,ked ma clovek nieco lepsie (fotak,objektiv) je lepsie to nedavat do udajov,lebo sa najdu ludia co ti nedaju body uz len zo zavisti.
 
Martin Piňák
2013-05-14 23:33:13+02
príspevok od: kuchar
Mna technika nezaujima,a vacsinou si to ani necitam.Zistil som,ze nezalezi na technika ale sikovnosti.Su ludia co dokazu genialne veci s beznymi kompaktmi.A podla mna ,ked ma clovek nieco lepsie (fotak,objektiv) je lepsie to nedavat do udajov,lebo sa najdu ludia co ti nedaju body uz len zo zavisti.
mne to nemusíš hovoriť
 
fatality
2013-05-14 23:44:43+02
mne osobne ako amaterovi exif dost pomaha..ale ako povinnost by som to nedaval..
 
Strana 2 z 6
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()