Hore
Fórum » Ephoto - návrhy a pripomienky
 

povinnost vyplnit exif a opis fotky na kritiku

pablob26
pablob26 2013-05-14 20:51:30+02
Navrhoval by som aby bola POVINNOST vyplnit exif a opis fotky pri fotkach na kritiku. Treba si uvedomit aj to,ze fotka moze inspirovat , pomoct zaciatocnikovi a samozrejme bude to prehladnejsie pre kazdeho na fore. Je to aj prezentacia autora fotky. Viem,ze sa na to dost kasle, nevynimajuc mna ale stale si myslim,ze by to vylepsilo dojem "fotiek na kritiku"
Neviem ci sa to da adminom upravit tak aby fotka bez tohto nepresla.
Ocakavam serioznu debatu. Dakujem
 
1970
2013-05-16 00:43:52+02
príspevok od: JohnNewton
Asi sa nerozumieme, automatické natiahnutie exifu je u väčšiny fotoportálov štandardom. Keď tam žiadny nie je tak sa nič nezobrazí. Kedysi bolo štandardom aj uvedenie miery postprocesu, nie každý oceňuje fotografie výrábané v PC Aj dnes to u niektorých fotografov patrí ku cti, pravdivo odpovedať na otázku ohľadne PP.
A tak by to aj malo zostat... Uvadzat exif alebo mieru PP by malo byt ctou, ale nie povinnostou!
 
total empty
2013-05-16 01:05:19+02
Ja fotky dosť často podexponujem,kvôli rýchlejším časom napr. V RAW si tú trochu EV pridám,občas gamma či curve plus kopu ďalších nastavení-kelvin,kontrast a čiernú farbu,ostrosť atď.
Myslíš,že exif by ti povedal ako spraviť takú fotku ?
Ja viem,že neni správne exponovaná, ale je exponovaná tak ako ja chcem,aby tam bolo to a tak ako ja chcem a počítam už pri fotení z postprocesom.
Správnym exponovaním by som nedosiahol také výsledky.Vždy počítam z tým,že možno bude nutné skladať fotku z expozície z posunom EV, prípadne občas aj HDR, a možno nie.
Už to tu bolo povedané, že v RAWe je sila v možnosti úprav , vo veľkej tolerancií bez nejakých vedľajších účinkov,narozdiel od rastrových obrázkov. Samozrejme aj RAW má svoje medze.
 
JohnNewton
2013-05-16 07:51:14+02
príspevok od: 1970
V zivote som sa povzniesol nad onakvejsie veci ako je nejaka domrvena foto dna. Ale dik za tip, bolo to zabavne citanie... A sutazivym typom odkazujem, ze na sutazenie su ovela lepsie ine discipliny, kde sa vitazi daju presne urcit, vysledky odmerat...

Apropo, preco sa nevyjadrujes pod fotkami a k fotkam (aj pod konkretne spomenutou)??
Od cloveka, ktory sam seba oznacuje za pokrocileho fotografa by som si rad precital nejake komentare... hmm?
Nevyjadrujem sa pre to, lebo tu na tomto webe nemám vlastné fotografie, a ochudobnil by som ostatných o možnosť vyjadrovať sa k mojim fotografiám. To považujem za korektné. Mnohí takú kritiku ani nepríjmu, keď sú ochudobnení o možnosť odplaty
 
JohnNewton
2013-05-16 07:55:37+02
príspevok od: 1970
A tak by to aj malo zostat... Uvadzat exif alebo mieru PP by malo byt ctou, ale nie povinnostou!
Ale to som už písal, že to nemôže byť povinnosť.
 
JohnNewton
2013-05-16 08:10:30+02
príspevok od: total empty
Ja fotky dosť často podexponujem,kvôli rýchlejším časom napr. V RAW si tú trochu EV pridám,občas gamma či curve plus kopu ďalších nastavení-kelvin,kontrast a čiernú farbu,ostrosť atď.
Myslíš,že exif by ti povedal ako spraviť takú fotku ?
Ja viem,že neni správne exponovaná, ale je exponovaná tak ako ja chcem,aby tam bolo to a tak ako ja chcem a počítam už pri fotení z postprocesom.
Správnym exponovaním by som nedosiahol také výsledky.Vždy počítam z tým,že možno bude nutné skladať fotku z expozície z posunom EV, prípadne občas aj HDR, a možno nie.
Už to tu bolo povedané, že v RAWe je sila v možnosti úprav , vo veľkej tolerancií bez nejakých vedľajších účinkov,narozdiel od rastrových obrázkov. Samozrejme aj RAW má svoje medze.
Exif nie je návodom ako spraviť takú fotku Nikto neurobí tú istu fotografiu ani keby sa akokoťvek snažil ! Pre niekoho to može byť pomôcka na lepšie pochopenie súvislostí a info o použitej technike . Samozrejme, prí výraznom PP to čiastočne stráca význam.
 
Frola
2013-05-16 08:29:59+02
príspevok od: pablob26
Navrhoval by som aby bola POVINNOST vyplnit exif a opis fotky pri fotkach na kritiku. Treba si uvedomit aj to,ze fotka moze inspirovat , pomoct zaciatocnikovi a samozrejme bude to prehladnejsie pre kazdeho na fore. Je to aj prezentacia autora fotky. Viem,ze sa na to dost kasle, nevynimajuc mna ale stale si myslim,ze by to vylepsilo dojem "fotiek na kritiku"
Neviem ci sa to da adminom upravit tak aby fotka bez tohto nepresla.
Ocakavam serioznu debatu. Dakujem
u jedné fotky jsem se zastavila, autora jsem se zeptala, čím je to focené a odpověď zněla, co se vyptáváš, jen závidíš a fotíš kompaktem, no pro mne poučení....
 
Marcel Rebro
2013-05-16 08:36:06+02
Mne celkom staci, ze mam povinnost vyplnat danove priznanie(ia).

Ak sa ma ale niekto spyta na expozicne parametre, rad odpoviem - ak viem ...
 
Midzi
2013-05-16 10:32:44+02
príspevok od: total empty
Ja fotky dosť často podexponujem,kvôli rýchlejším časom napr. V RAW si tú trochu EV pridám,občas gamma či curve plus kopu ďalších nastavení-kelvin,kontrast a čiernú farbu,ostrosť atď.
Myslíš,že exif by ti povedal ako spraviť takú fotku ?
Ja viem,že neni správne exponovaná, ale je exponovaná tak ako ja chcem,aby tam bolo to a tak ako ja chcem a počítam už pri fotení z postprocesom.
Správnym exponovaním by som nedosiahol také výsledky.Vždy počítam z tým,že možno bude nutné skladať fotku z expozície z posunom EV, prípadne občas aj HDR, a možno nie.
Už to tu bolo povedané, že v RAWe je sila v možnosti úprav , vo veľkej tolerancií bez nejakých vedľajších účinkov,narozdiel od rastrových obrázkov. Samozrejme aj RAW má svoje medze.
Exif ti sice nepomoze urobit dobru fotku s tym plne suhlasim. Ale mozes sa pokusit o podobnu a vdaka exifu si vies nastavit zakladne parametre takze mozes skusat a ucit sa.
Je tu vela amaterov vratane mna, ktory nemaju cas a ani ambicie robit profi foto, radi skusaju co vedia urobit so svojou technikou. Pripadne nemaju na kvalitne objektivy a tela. Staci im aj nejaky kompakt s manualnym rezimom.

Prikazovat niekomu nieco je kontraproduktivne takze suhlasim s nazorom, ze to ma byt cest autora uviest taky udaj.
 
dalay-lamma
2013-05-16 11:14:51+02
príspevok od: kuchar
Tu a na SK vseobecne je to vzdy o "kusok" ine.Staci sa pozriet na niektore fora tu alebo na niektore spravodajske stranky ako topky napriklad,kde diskusia o vedeckom objave na marse zacina a konci temou Fica ,Dzurindu a kto z nich viac kradol.Tu niektore temy napr. o technike koncia riesenim sexualnej orientacii jednotlivca.
Na sme.sk bol napriklad aj priamo v clanku o autosalone v BA odstavec o stave slovenskych ciest a vysokych daniach
 
milanF
2013-05-16 11:47:37+02
príspevok od: Marcel Rebro
Mne celkom staci, ze mam povinnost vyplnat danove priznanie(ia).

Ak sa ma ale niekto spyta na expozicne parametre, rad odpoviem - ak viem ...
môžem dosvedčiť /o EXFE/
DP newkontrolujem
 
samo
2013-05-16 13:13:31+02
Hej, a ešte by som tú pôvodnú požiadavku rozšíril o trest smrti pre každého filmového fotografistu, ktorý si nevedie prehľadne spracovanú kartotéku expozičných hodnôt každého políčka.
Plus dajme k tomu EXIFu ešte aj detailne popísaný postprocess pre tri najobľúbenejšie fotoeditory podľa hlasovania čitateľov.
 
Fatty
2013-05-16 14:20:47+02
prosimvás a to je taký problém dať na efoto nejaký skript ktorý z fotky prečíta exif, a ak ho má tak ho zobrazí a ak ho nemá tak smola.
a tým by sa vyriešila aj nechuť niektorých k zverejňovaniu exifov-ak by ho nechcel ukázať tak proste-delete metadata.
a ak s tým užívatel nemá problém, tak exif ponechá.
ale nútiť ludí ručne vyklepávať metadata je hlúposť.
 
samophoto
2013-05-16 14:34:27+02
príspevok od: Fatty
prosimvás a to je taký problém dať na efoto nejaký skript ktorý z fotky prečíta exif, a ak ho má tak ho zobrazí a ak ho nemá tak smola.
a tým by sa vyriešila aj nechuť niektorých k zverejňovaniu exifov-ak by ho nechcel ukázať tak proste-delete metadata.
a ak s tým užívatel nemá problém, tak exif ponechá.
ale nútiť ludí ručne vyklepávať metadata je hlúposť.
ty si skade prišiel.....veď už je dávno ten nejaký skript ktorý z fotky prečíta exif, a ak ho má.......
 
Marcel Rebro
2013-05-16 14:37:44+02
príspevok od: samophoto
ty si skade prišiel.....veď už je dávno ten nejaký skript ktorý z fotky prečíta exif, a ak ho má.......
Pozri si Fattyho galeriu a pochopis
 
Fatty
2013-05-16 14:47:09+02
príspevok od: samophoto
ty si skade prišiel.....veď už je dávno ten nejaký skript ktorý z fotky prečíta exif, a ak ho má.......
no to máš vlastne pravdu, to bude tým že som sa o exify pri fotkách nikdy nezaujímal
 
samophoto
2013-05-16 14:48:30+02
príspevok od: samo
Hej, a ešte by som tú pôvodnú požiadavku rozšíril o trest smrti pre každého filmového fotografistu, ktorý si nevedie prehľadne spracovanú kartotéku expozičných hodnôt každého políčka.
Plus dajme k tomu EXIFu ešte aj detailne popísaný postprocess pre tri najobľúbenejšie fotoeditory podľa hlasovania čitateľov.
pre tých čo pridávajú 3 fotky za 6 rokov by som požiadal o výnimku z trestu smrti na doživotie .......
 
Fatty
2013-05-16 14:50:59+02
príspevok od: Marcel Rebro
Pozri si Fattyho galeriu a pochopis
fajn, tak skript tu je, tak teda dupľovane nechápem o čom je táto diskusia...
tu nejde o Fattyho galériu ale o to že vy sa tu furt dokážete hádať o takých straaašne "podstatných veciach"...
ale tak... prajem nech vám to vydrží
 
samophoto
2013-05-16 15:05:58+02
príspevok od: Fatty
fajn, tak skript tu je, tak teda dupľovane nechápem o čom je táto diskusia...
tu nejde o Fattyho galériu ale o to že vy sa tu furt dokážete hádať o takých straaašne "podstatných veciach"...
ale tak... prajem nech vám to vydrží
ale teraz úprimne bez urážky no keď nechápeš........ NAČO SA DO TOHO MONTUJEŠ !!!!!!!!
 
samophoto
2013-05-16 15:29:28+02
príspevok od: Marcel Rebro
Pozri si Fattyho galeriu a pochopis
.....pozrel som si.......veď hej......
 
Fatty
2013-05-16 15:38:27+02
príspevok od: samophoto
.....pozrel som si.......veď hej......
veeeeď heeeej no...kto nevystavuje na éfoto ako keby nežil a nemá právo vyjadriť sa k ničomu...
 
Strana 5 z 6
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()