Hore
Fórum » Ephoto - návrhy a pripomienky
 

hodnotenie fotografií

dedo Milan
2011-10-21 11:22:47+02
každý, kto sa rozhodne z nejakého dôvodu hodnotiť ponúknutú fotografiu má nejaký rebríček hodnôt, ktorým by mala daná fotografia vyhovovať. aby sme sa vyhli tomu, že pre niekoho je foto neostré v rohoch, má blbý formát, nespĺňa zákony také, či onaké, skúsme si nastoliť zoznam a poradie "vlastností", ktorým by mal snímok vyhovovať. môžete namietať, že tri zásadné veci sú pri bodovaní predvolené, ale evidentne mnohým nestačia. minimálne sa však dozvieme, či na predných miestach zaujmú fotografie s myšlienkou, alebo perfektná technická stránka, nebodaj niečo iné.
 
uncle_roxor
2011-10-21 11:35:39+02
a je to tu opat ... ked sa pozries do historie fora, tak zistis, ze rovnaka tema sa tu riesi pravidelne, pocet prispevkov v kazdom vlakne sa rata na stovky, prinos ziadny a riesenie absolutne nulove, len sa par ludi rozhada ... na konci dna - aj tak su to len virtualne body (ale mam svoj nazor na veci, co sa tu deju)
 
Cyril
2011-10-21 11:46:33+02
Nekonecny pribeh
Ephoto nema zaujem nic menit, fotografov tiez nezmenis (teda okrem jedincov, ktorí na sebe makaju, ale to je promile). Cirkulacia je tu tiez pomerne vysoka.
Uz sme to tu preberali. Vysledok rovna sa nule.
 
dedo Milan
2011-10-21 11:56:53+02
príspevok od: uncle_roxor
a je to tu opat ... ked sa pozries do historie fora, tak zistis, ze rovnaka tema sa tu riesi pravidelne, pocet prispevkov v kazdom vlakne sa rata na stovky, prinos ziadny a riesenie absolutne nulove, len sa par ludi rozhada ... na konci dna - aj tak su to len virtualne body (ale mam svoj nazor na veci, co sa tu deju)
nepíšem obvykle do fóra bez toho, aby som nevedel čo už obsahuje. tiež nemám záujem, aby sa tu ľudia hádali. práve naopak, aby si ujasnili, čo je dôležitejšie, nápad, myšlienka, technická stránka veci, či niečo iné. myslím si, že umenie má nejaké základné atribúty a o to tu ide, nie o hladkanie si ega. toto fórum chce svojou úrovňou ísť hore i keď je založené pre všeobecnú obec. nemáme ambíciu byť lepší, iba hašterivejší?
 
istvic
ocenenie redakciou 2011-10-21 12:12:55+02
uz samotny fakt ,ze je hodnotenie fotky rozdelene do troch casti je zvrateny,nehovoriac o samotnom ciselnom hodnoteni..
 
photographer-jolly
2011-10-21 12:15:45+02
príspevok od: istvic
uz samotny fakt ,ze je hodnotenie fotky rozdelene do troch casti je zvrateny,nehovoriac o samotnom ciselnom hodnoteni..
Moja reč!
 
Matúš Koprda
2011-10-21 12:16:37+02
detto
 
Cyril
2011-10-21 12:23:25+02
príspevok od: Matúš Koprda
detto
detto
 
dedo Milan
2011-10-21 12:24:38+02
príspevok od: istvic
uz samotny fakt ,ze je hodnotenie fotky rozdelene do troch casti je zvrateny,nehovoriac o samotnom ciselnom hodnoteni..
práve o to mi ide. nevieme sa zjednotiť na uvedených kritériách. sme slobodní ľudia a pevne verím, že nie z ústavu. nevieme si sami určiť aké kritériá má mať dobré foto? však sú tu ľudia čo fotke rozumejú, prečo by mali byť uvedené kritériá pre nás rozhodujúce? veď dajme hlavy dohromady a stvorme niečo zmysluplného. vadíme sa tu či je lepší Nikon, alebo Canon. malé deti by sa smiali. na debilnú tému diskúsia s 200 ohlasmi. ale vo fotografii nie je určujúce čím bola fotená, ide o jej účinok. a to by malo byť predmetom diskusie, nie pixely, rýchlosť obr./sek., a podobné blbosti.
 
Fatty
2011-10-21 12:29:47+02
príspevok od: istvic
uz samotny fakt ,ze je hodnotenie fotky rozdelene do troch casti je zvrateny,nehovoriac o samotnom ciselnom hodnoteni..
už samotný fakt že fotenie sa zvrhlo na súťaženie o body je zvrátený
a nie - nemyslite si, nepíšem to preto že moje fotky nebodujú...
fotenie je subjektívna vec ktorá sa podla mňa nedá bodovať ako nejaký šport
napísať čo sa mi na fotke páči/nepáči, prosím, ale body sú hlúposť
 
8martin5
2011-10-21 12:30:47+02
"Hladkanie ega", kamaratske pozitivne hodnotenia.... Nie je mi to po voli tiez, ale ak by sme sa mali toho vyvarovat, museli by sme odstranit "ludsky faktor". Ci sa vam to paci, alebo nie- sme ludia. To {okrem ineho} obnasa byt priatelsky- prizmurenie oka nad nedostatkom. Opak- byt hasterivy, napr. oplacat negativnu kritiku {neobjektivne hodnotenie, nesuvisiace s fotkou- opat na zaklade emocii- clovecich}. Da sa tomu vyhnut "tabulkovym" hodnotenim? Z casti ano. Preto sa mi sucastny "model" hodnotenia pozdava, navyse sa da doplnit vlastnym prispevkom, co doplna ciselne hodnotenie o vlastny vklad. V praxi si nic efektivnejsie predstavit neviem. Ak niekto ano- nech navrhne...
 
istvic
ocenenie redakciou 2011-10-21 12:38:44+02
napriklad ja som za vsezkymi desiatimi aby som do kritiky mohol dat fotku aj bez ciselneho hodnotenia...mam skusenosti z ceskych serverov ,kde je takato moznost,ze dostavam pod fokami zmysluplne komentare alebo kritiky..uz to, ze si da niekto tu namahu a napise pod fotku viac ako len nasupe nejake body,je pre mna velmi podnetne
to ,ze moja fotka nebude v topke,vzal to cert,dolezita je odozva u ludi,co ich moja fotka zaujme
 
haplo602
2011-10-21 12:44:28+02
hodnotenie je celkom ok. 3 hlavne kategorie celkom vystihnu fotografiu. su tam zastupene subjektivne aj objektivne kriteria.

co mna vsak stve je bezslovne hodnotenie. vidim kopu fotiek ktore maju 7/7/7 hodnotenia bez komentara. to hodnotitel nema ziaden nazor na fotku a len naklikal cisla ? podla mna komentar by mal byt tou hlavnou hodnotiacou castou. cisla su len do blbeho rebricka foto dna/tyzdna/mesiaca, inac nemaju skoro ziaden vyznam.

dalej co ma stve su jedinci co si nevedia fotku obhajit resp odmietaju o nej diskutovat. kedze kazdy mame nejaky pohlad na svet, tak ked sa mi fotka nepaci a napisem to aj v komentari, tak by som cakal ze autor (ktoremu evidentne na fotke zalezi inac by ju asi nedal na kritiku) aspon odpovie ku tomu co mne unika (z komentara to je vacsinou viditelne). nemusime sa zhodnut, ale umozni mi to vnimat fotku priblizne ako autor zamyslal.

je tu len niekolko ludi s ktorymi sa da pod fotkami normalne diskutovat o rozdieloch vo vnimani vysledku pripadne pristupu ku tvorbe.
 
dodo_bb
2011-10-21 12:47:34+02
Súčasný model bodovania sa mi veľmi nepozdáva, ale popravde neviem, či by som vymyslel lepší. Preto mám na to svoje riešenie - v komentári poviem, čo sa mi páči alebo nepáči na fotke a prečo a a už dávno zásadne nedávam body. Akékoľvek bodovacie systémy sa nakoniec aj tak zvrhnú
 
Saas
2011-10-21 12:50:48+02
Podľa môjho názoru je systém hodnotenia celkom fajn.

Je rovnako dobrý / zlý, ako hocikorý iný. Snáď by som len výsledné číslo nerátal ako aritmetický, ale vážený priemer, kde by hodnota impaktu (stále netuším, kto to slovo vymyslel) bola 50%, pretože ak je napr. výsledný dojem dobrý, malá neostrosť je nepodstatná (a možno bola aj cielená).

Kto je dobrý fotograf, presadí sa. Aj tu. Je veľa takých príkladov.

Potom sa presadia ľudia, ktorí "v tom vedia chodiť", inými slovami, nadbiehajú ostatným. To by však bolo pri každom spôsobe hodnotenia.

 
istvic
ocenenie redakciou 2011-10-21 12:54:38+02
ja by som to napisal takto,..aj ked viem ze k takejto zmene nikdy nepride..jeden nemenovany rusky portal to ma zariaden tak,ze prihlasis,,si novacik dostanes automaticky titul amataer,tvoje bodove hodnotenia maju silu 1,5 bodu,za kazdyu kategoriu ,atk akot u,pol boda..si dobry ,rasties ,tak ta moderatori povysia na uroven fotograf..tam je sila tvojich bodov 1 bod za kazdu kategoriu,spolu tri body..a ked postupujes dalej,si tvorivy a s citom pre fotku,dostavas sa do kategorie profesional ,kde je tvoje bodove rozpatie uz 4,5 bodu v kazdej kategorii,teda spolu je to 13,5..takze ked dostanes nejake body,hned vidis ako kto boduje ,v akej je kategorii,automaticky odpadavaju hadky tipu ,pozri sa co fotis ,co ma tu ty ides hodnotit,hned je jasne,ze clovek v najvyssej kategorii nedava body pod kazdu fotografiu,ale ze si zhodnoti pre a proti,pripadne napise ,preco len tak malo bodov..a dolezita vec,pocet bodov vobec nerozhoduje o tom ,ci ta moderatori supnu do vyssej kategorie,ved reciprocita funguje vsade..
moderatori neuvedeneho portalu maju,aspon ja si to myslim,dost vycibreny vkus na Fotku...staci nahliadnut na ich uvodnu stranku
takze toto by mohlo pomoct pri vecnom hladani idealu.aj ked viem ze tu je to technicky nezrealizovatelne,tu je to zalozene na inej baze
 
Milstar
2011-10-21 12:56:06+02
príspevok od: istvic
napriklad ja som za vsezkymi desiatimi aby som do kritiky mohol dat fotku aj bez ciselneho hodnotenia...mam skusenosti z ceskych serverov ,kde je takato moznost,ze dostavam pod fokami zmysluplne komentare alebo kritiky..uz to, ze si da niekto tu namahu a napise pod fotku viac ako len nasupe nejake body,je pre mna velmi podnetne
to ,ze moja fotka nebude v topke,vzal to cert,dolezita je odozva u ludi,co ich moja fotka zaujme
Dobre vystihnutá podstata veci. Niekedy sa to naozaj zvrháva na honbu za bodami, a je to na škodu veci.
 
Saas
2011-10-21 13:01:18+02
[b]Pre istvic /b]

Dobý systém. Len to by tu potom boli aj tak debaty o tom, že do vyšších kategógií sa dostávajú iba ľudia kámošiaci sa s moderátormi. A boli by sme na začiatku.

Avšak opakujem - dobrý systém a podporil by som zavedenie tvojho návrhu tuto.
 
istvic
ocenenie redakciou 2011-10-21 13:11:44+02
príspevok od: Saas
[b]Pre istvic /b]

Dobý systém. Len to by tu potom boli aj tak debaty o tom, že do vyšších kategógií sa dostávajú iba ľudia kámošiaci sa s moderátormi. A boli by sme na začiatku.

Avšak opakujem - dobrý systém a podporil by som zavedenie tvojho návrhu tuto.
jasan ,tazko povedat ako to vyzeralo tu, na ephote,predsa len sme tu typicka vzorka slovenskej natury ,..ale tam je asi 80tisic ludi z celeho sveta,takze malokto ma vobec sajn ,kto je moderator
 
Cyril
2011-10-21 13:15:01+02
príspevok od: istvic
jasan ,tazko povedat ako to vyzeralo tu, na ephote,predsa len sme tu typicka vzorka slovenskej natury ,..ale tam je asi 80tisic ludi z celeho sveta,takze malokto ma vobec sajn ,kto je moderator
Daj link Lubosi :o
 
Strana 1 z 6
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()