Hore
Fórum » Ephoto - návrhy a pripomienky
 

hodnotenie fotografií

dedo Milan
dedo Milan 2011-10-21 11:22:47+02
každý, kto sa rozhodne z nejakého dôvodu hodnotiť ponúknutú fotografiu má nejaký rebríček hodnôt, ktorým by mala daná fotografia vyhovovať. aby sme sa vyhli tomu, že pre niekoho je foto neostré v rohoch, má blbý formát, nespĺňa zákony také, či onaké, skúsme si nastoliť zoznam a poradie "vlastností", ktorým by mal snímok vyhovovať. môžete namietať, že tri zásadné veci sú pri bodovaní predvolené, ale evidentne mnohým nestačia. minimálne sa však dozvieme, či na predných miestach zaujmú fotografie s myšlienkou, alebo perfektná technická stránka, nebodaj niečo iné.
 
inkubbus
2011-10-21 13:21:43+02
príspevok od: Cyril
Daj link Lubosi :o
znamy rusky potral....dom fotiek
 
kovacmj
2011-10-21 13:21:57+02
Ja by som bol za to, aby ostal doterajší systém, asi už nič lepšie nebude. Priestor na slovné hodnotenie rozdeliť do dvoch okienok klady a zápory. Urobiť osobitnú podstránku "najlepšie foto" s tým, aby si uživateľ mohol vybrať poradie podľa viacerých kritérií: najväčší počet bodov, najviac prezerané, najviac hodnotené a pod. A napokon zrušiť na domácej stránke vyhodnotenie foto dňa, týždňa a mesiaca.
 
inkubbus
2011-10-21 13:23:32+02
príspevok od: Cyril
Daj link Lubosi :o
dom fotiek
 
inkubbus
2011-10-21 13:24:22+02
príspevok od: inkubbus
dom fotiek
kks. tak najprv tu nie je moja rekcia, potom ano... mam v tom hokej
 
calven
2011-10-21 13:25:16+02
príspevok od: dodo_bb
Súčasný model bodovania sa mi veľmi nepozdáva, ale popravde neviem, či by som vymyslel lepší. Preto mám na to svoje riešenie - v komentári poviem, čo sa mi páči alebo nepáči na fotke a prečo a a už dávno zásadne nedávam body. Akékoľvek bodovacie systémy sa nakoniec aj tak zvrhnú
Presne tak. Nikdy som body pod fotku nedal a nikdy nedám. Akékoľvek hodnotenie slovami je podľa môjho názoru lepšie ako 777...
 
calven
2011-10-21 13:32:52+02
príspevok od: istvic
ja by som to napisal takto,..aj ked viem ze k takejto zmene nikdy nepride..jeden nemenovany rusky portal to ma zariaden tak,ze prihlasis,,si novacik dostanes automaticky titul amataer,tvoje bodove hodnotenia maju silu 1,5 bodu,za kazdyu kategoriu ,atk akot u,pol boda..si dobry ,rasties ,tak ta moderatori povysia na uroven fotograf..tam je sila tvojich bodov 1 bod za kazdu kategoriu,spolu tri body..a ked postupujes dalej,si tvorivy a s citom pre fotku,dostavas sa do kategorie profesional ,kde je tvoje bodove rozpatie uz 4,5 bodu v kazdej kategorii,teda spolu je to 13,5..takze ked dostanes nejake body,hned vidis ako kto boduje ,v akej je kategorii,automaticky odpadavaju hadky tipu ,pozri sa co fotis ,co ma tu ty ides hodnotit,hned je jasne,ze clovek v najvyssej kategorii nedava body pod kazdu fotografiu,ale ze si zhodnoti pre a proti,pripadne napise ,preco len tak malo bodov..a dolezita vec,pocet bodov vobec nerozhoduje o tom ,ci ta moderatori supnu do vyssej kategorie,ved reciprocita funguje vsade..
moderatori neuvedeneho portalu maju,aspon ja si to myslim,dost vycibreny vkus na Fotku...staci nahliadnut na ich uvodnu stranku
takze toto by mohlo pomoct pri vecnom hladani idealu.aj ked viem ze tu je to technicky nezrealizovatelne,tu je to zalozene na inej baze
Fuu, to znie dosť dobre. Netuším, čo by to znamenalo z programátorského hľadiska, ale z pohľadu užívateľa si myslím by to bol krok správnym smerom. A keďže sme na SVK, tak moderátori by nesmeli byť z ephota, respektíve by som sa prihováral za to, aby sa na toto ukecali nejaký fotografi, ktorý majú cit pre estetično a už teraz majú rešpekt a niečo za sebou.
Ale snívajme ďalej...
Mimochodom, aký portál to je? Ak to nechceš napísať verejne, hoď mi link do súkromnej správy, ak Ťa o to môže poprosiť.
 
dedo Milan
2011-10-21 13:36:16+02
no vidíte chlapi, nie je to jednoduché, ale evidentne sa tu začína rozmýšlať ináč ako v bodoch, čo je asi dosť potešujúce. tiež som toho názoru, že komentár /nech je akýkoľvek/ je prínosnejší ako xxx bodov. i keď niekomu pôvodný systém vyhovuje.
8martin5: hašterivosť, prehnaná a neopodstatnená súťaživosť, závisť, nezvládnutie kritiky..... to sú veci zabíjajúce objektívnosť hodnotenia
saas: je pravdou, že by mal byť rozhodujúcejším vážený priemer pred aritmetickým priemerom.
istvic: je jasné, že takú prácu si s hodnotením podobne ako na nemenovanom portály tu nedá nik, je to založené naozaj na inej báze a možno pre "vyspelejšiu komunitu, ale je to jeden z podnetov
haplo602: presne tie sedmičky sú predsa jasné, to je buď to ego od spriaznených, alebo .......
dodo_bb: presne tak a preto píšme, možno sa vymyslí niečo zmysluplnejšie: i keď viac hláv, viac čapíc
 
kovacmj
2011-10-21 13:43:10+02
Major Terazky v závere knihy Čierny baróni povedal plukovníkovi:"Mali by sme sa na to vysrať, pán plkovník. Taký je život". Tak nech si z tohto portálu každý vyberie, čo považuje pre seba za podstatné.
 
dedo Milan
2011-10-21 13:45:31+02
príspevok od: kovacmj
Ja by som bol za to, aby ostal doterajší systém, asi už nič lepšie nebude. Priestor na slovné hodnotenie rozdeliť do dvoch okienok klady a zápory. Urobiť osobitnú podstránku "najlepšie foto" s tým, aby si uživateľ mohol vybrať poradie podľa viacerých kritérií: najväčší počet bodov, najviac prezerané, najviac hodnotené a pod. A napokon zrušiť na domácej stránke vyhodnotenie foto dňa, týždňa a mesiaca.
netvrdím, že tento systém nie je dobrý. ale tiež by som asi nehodnotil bodovo, ale do tých "chlievikov" písal slovom svoj názor. a keď si niekto myslí, že to je strata času, veď nie je potrebné oznámkovať všetko. zastavím sa iba pri obrázkoch, ktoré ma udrú a tým ten čas venujem. nech sú za celý deň tri. niekto iný sa zase pristaví pri iných atď.
 
Cyril
2011-10-21 13:46:10+02
príspevok od: inkubbus
kks. tak najprv tu nie je moja rekcia, potom ano... mam v tom hokej
Dik Peter, uz mi Lubos poslal. Fu!
 
dedo Milan
2011-10-21 13:49:13+02
príspevok od: calven
Fuu, to znie dosť dobre. Netuším, čo by to znamenalo z programátorského hľadiska, ale z pohľadu užívateľa si myslím by to bol krok správnym smerom. A keďže sme na SVK, tak moderátori by nesmeli byť z ephota, respektíve by som sa prihováral za to, aby sa na toto ukecali nejaký fotografi, ktorý majú cit pre estetično a už teraz majú rešpekt a niečo za sebou.
Ale snívajme ďalej...
Mimochodom, aký portál to je? Ak to nechceš napísať verejne, hoď mi link do súkromnej správy, ak Ťa o to môže poprosiť.
calven: nechcime až tak veľa, zhodnime sa aspoň na tom či Ťa pri obrázku zastaví holá baba, krajina, makro a prečo? a vôbec ak Ťa obrázok zastaví kôli niečomu, je nutné, aby bol technicky super, alebo stačí, že má myšlienku, posolstvo......?
 
Cyril
2011-10-21 13:53:29+02
príspevok od: dedo Milan
calven: nechcime až tak veľa, zhodnime sa aspoň na tom či Ťa pri obrázku zastaví holá baba, krajina, makro a prečo? a vôbec ak Ťa obrázok zastaví kôli niečomu, je nutné, aby bol technicky super, alebo stačí, že má myšlienku, posolstvo......?
U mna urcite posolstvo zabalene do kreativnosti fotografa, kludne aj mobilom
Znamky tu, su ozaj o jednom velkom hovnisku, teda o troch hovniskach
 
calven
2011-10-21 14:15:03+02
príspevok od: dedo Milan
calven: nechcime až tak veľa, zhodnime sa aspoň na tom či Ťa pri obrázku zastaví holá baba, krajina, makro a prečo? a vôbec ak Ťa obrázok zastaví kôli niečomu, je nutné, aby bol technicky super, alebo stačí, že má myšlienku, posolstvo......?
V prvom rade sú fotky na kritiku na úvodnej strane na môj vkus dosť malé. Niekedy je skoro nemožné zistiť čo na fotke naozaj je. Nakoľko som chlap, tak holá baba ma 100% prinúti zastaviť sa...
Pri ostatných fotkách - nemám vyhranené toto si pozriem, toto nie. Vyhranené mám, k čomu píšem komentár. Fotka ma musí zaujať tým čo na nej je. Veľmi zriedkakedy sa obúvam do techniky. Aby som nespyšnel, tak občas fotím veci mobilom a jeho nedokonalosť ma posúva vpred, pretože ma núti myslieť inak ako zrkadlovka. Technika je len prostriedok, nemala by byť stredobodom diskusie k fotke. Ak sa tak stane, tak niečo na fotke nie je v poriadku, alebo si ľudia niečo dokazujú kto má "väčšieho", alebo v horšom prípade, ide o odvetu a provokáciu. Dojem a vnímanie, nazvime si to pokojne aj umelecký dojem a vnímanie umenia, sa podľa môjho názoru nedá stlačiť do čísla.
Toť môj názor...
 
haplo602
2011-10-21 14:57:32+02
príspevok od: calven
Presne tak. Nikdy som body pod fotku nedal a nikdy nedám. Akékoľvek hodnotenie slovami je podľa môjho názoru lepšie ako 777...
len pre tych co naozaj chcu kritiku. ti co sa hrabu za bodmi nie.
 
haplo602
2011-10-21 15:04:29+02
príspevok od: dedo Milan
calven: nechcime až tak veľa, zhodnime sa aspoň na tom či Ťa pri obrázku zastaví holá baba, krajina, makro a prečo? a vôbec ak Ťa obrázok zastaví kôli niečomu, je nutné, aby bol technicky super, alebo stačí, že má myšlienku, posolstvo......?
ja to beriem podla toho co prave studujem proste ked ma zaujimaju portrety tak klikam na setko co sa tvari ako portret bez rozdielu ci je baba hola alebo nie. podobne v inych zanroch. ale to vzdy zavisi od konkretneho obdobia.
 
samusko
2011-10-21 15:07:46+02
caute, ja si myslim ze hodnotenie tymi 7mickami uplne straca zmysel lebo v 80% pripadov maju fotky 777, sem tma sa najde 776 ale vo vseobecnosti je priemer 6,6666.. radsej komentar, navrh ako lepsie riesit kompoziciu, prvy dojem, atd. . . Alebo to urobit tak ze fotky ktore maju priemer viac alebo rovny ako 6,66 automaticky vylucit zo sutaze
 
Bubak.
2011-10-21 15:16:20+02
Za prvé..
by som bol zvedavý komu by sa chcelo ohodnotiť denne XY fotografií.

Za druhé..
aj tak sa body dávajú podľa mena, keď si všímam aké fotky sú občas top dňa...

Za tretie...
aj tak je tento bodovací systém urobený zle. Stano Stratený už o tom písal X-krát...


A za štvrté,
čo povedia body autorovi? Nič. Tí čo dostanú 21 tak sa možno potešia, možno im to je jedno a tí čo dostanú do 10 tak sa aj tak len urazia. Konštruktívna kritika a názor povie oveľa viac.

Kto rieši body asi nefotí sám pre seba.....
 
dedo Milan
2011-10-21 15:23:54+02
príspevok od: Bubak.
Za prvé..
by som bol zvedavý komu by sa chcelo ohodnotiť denne XY fotografií.

Za druhé..
aj tak sa body dávajú podľa mena, keď si všímam aké fotky sú občas top dňa...

Za tretie...
aj tak je tento bodovací systém urobený zle. Stano Stratený už o tom písal X-krát...


A za štvrté,
čo povedia body autorovi? Nič. Tí čo dostanú 21 tak sa možno potešia, možno im to je jedno a tí čo dostanú do 10 tak sa aj tak len urazia. Konštruktívna kritika a názor povie oveľa viac.

Kto rieši body asi nefotí sám pre seba.....
Bubak, ale veď ohodnoť dve, tri, jednu, ktorá stojí za to, aby si sa kôli nej pristavil. že sa dávajú podľa mena, no to sú tí mastiči, s tými nespravíš nič, takí boli, sú aj budú. bodovací systém je nepodstatný, pretože neprinesie radu, poučenie, a presne je to o tej kritike, nie o bodoch.
 
neXor
2011-10-21 18:06:02+02
Možno by nebolo najhoršie zrušiť bodové hodnotenie, nechať len kritiku (ale nie typu "toto je šmejd" atď. ale konštruktívnu) a dať niečo ako "topovať" alebo niečo také. Tým pádom by top dňa bola fotka s najviac hlasmi, top mesiaca tiež s najviac hlasmi. Neriešili by sa body, každý by dostal konštruktívnu kritiku na svoju fotku a hlavne pre amatérov (aj mňa) by nebolo odstrašujúce, keď dostane 111 a žiadny komentár k tomu ani nič.
 
transporti686
2011-10-21 18:20:00+02
príspevok od: neXor
Možno by nebolo najhoršie zrušiť bodové hodnotenie, nechať len kritiku (ale nie typu "toto je šmejd" atď. ale konštruktívnu) a dať niečo ako "topovať" alebo niečo také. Tým pádom by top dňa bola fotka s najviac hlasmi, top mesiaca tiež s najviac hlasmi. Neriešili by sa body, každý by dostal konštruktívnu kritiku na svoju fotku a hlavne pre amatérov (aj mňa) by nebolo odstrašujúce, keď dostane 111 a žiadny komentár k tomu ani nič.
Ja mám k tejto téme úplne jasný postoj. Zrušiť bodové hodnotenie: Kritika by mala byť písomná a nie len typu "waw, úžasne, nádherné" a keď aj takáto tak ale aspoň písomná a nie 777 alebo 656. Keby sme mali ísť ešte kus ďalej tak fotky na kritike by nemali mať možnosť zistiť autora fotky, žiadne rámiky, kde je napísaný autor. Som presvedčený, že tu sú fotky, ktoré keď človek vidí, vie hneď, že kto ich pridal aj bez rámika, lebo majú štýl autora, čo beriem ako pozitívne, ale často tu vidím krásne fotky, kde autor nie je napísaný a nedostane nič alebo občas nejaký koment.
 
Strana 2 z 6
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()