Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Moja foto v TV bez súhlasu

Morfo333
2012-07-09 20:28:36+02
Ahojte, prosím Vás potrebujem radu. Spravil som fotku ktorú som zverejnil na fóre http://www.skyscrapercity.com celonárodné fórum venované stavbám. Dnes bola moja fotografia zverejnená v TV Novinách o 19:00 na TV MARKIZA bez môjho súhlasu. Môže TV zverejniť moju fotografiu ktorá je na Webe bez súhlasu autora? Prípadne môžem žiadať finančnú náhradu za porušenie autorských práv alebo niečo podobne? Je mi jasné že nepôjde o veľkú sumu nechcem na to dáko extra zarobiť ide mi o princíp. Fotku v originál kvalite a bez výrezu mám iba ja v PC! DAKUJEM
 
Horak Martin
2012-07-09 20:39:39+02
len, či si registráciou na tom fóre nesúhlasil s tým, že fotka môže byť použitá na komerčné účely. A ak bolo uvedené pri fotke "zdroj internet" a nevydávali ju za svoju, tak nepredpokladám, že by išlo o porušenie autorských práv.
 
kofoluska
2012-07-09 20:39:42+02
príspevok od: Morfo333
Ahojte, prosím Vás potrebujem radu. Spravil som fotku ktorú som zverejnil na fóre http://www.skyscrapercity.com celonárodné fórum venované stavbám. Dnes bola moja fotografia zverejnená v TV Novinách o 19:00 na TV MARKIZA bez môjho súhlasu. Môže TV zverejniť moju fotografiu ktorá je na Webe bez súhlasu autora? Prípadne môžem žiadať finančnú náhradu za porušenie autorských práv alebo niečo podobne? Je mi jasné že nepôjde o veľkú sumu nechcem na to dáko extra zarobiť ide mi o princíp. Fotku v originál kvalite a bez výrezu mám iba ja v PC! DAKUJEM
Precitaj si podmienky toho servera. Niektore servre totiz salamunsky do svojich podmienok pisu, ze zverejnenim svojej fotografie u nich sa vzdavas vsetkych autorskych prav a oni si mozu s fotkou robit co xcu. Napriklad aj posunut ju televizii. Viem, ze to robi napriklad facebook. Vela stastia.
 
Horak Martin
2012-07-09 20:43:03+02
A teda viď §33 autorského zákona. Čiže neporušili nič.
 
miki33
2012-07-09 20:54:08+02
podobny problem zazil aj p. Kamarad z CZ: http://www.horolezec.cz/blog/index.php?action=item&itemid=19
 
seifi
2012-07-09 21:15:22+02
príspevok od: miki33
podobny problem zazil aj p. Kamarad z CZ: http://www.horolezec.cz/blog/index.php?action=item&itemid=19
poučné; otázka do fóra - čo sú teda metadata s podpisom ?
 
Marcel Rebro
2012-07-09 21:46:41+02
V podobnej situacii je vhodne si vzdy polozit otazky :
1. bol by "zneuzivatel" ochotny / schopny zaplatit sa moje "dusevne vlastnictvo"?
2. je potencialna suma za pouzite mojho "dusevneho vlastnictva" pre mna aspon trochu zaujimava?
3. je potencialna suma za pouzite mojho "dusevneho vlastnictva" vacsia ako "financne usilie" (aj cas su peniaze) vynalozene na jej ziskanie?

... ako je odpoved na jednu z otazok NIE, skoda mrhat casom a prostriedkami ... pochval sa kamosom ze si mal fotku v telke / casaku / novinach / na dajakom webe (stalo sa) a venuj sa uzitocnejsim aktivitam
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2012-07-09 22:16:38+02
príspevok od: Marcel Rebro
V podobnej situacii je vhodne si vzdy polozit otazky :
1. bol by "zneuzivatel" ochotny / schopny zaplatit sa moje "dusevne vlastnictvo"?
2. je potencialna suma za pouzite mojho "dusevneho vlastnictva" pre mna aspon trochu zaujimava?
3. je potencialna suma za pouzite mojho "dusevneho vlastnictva" vacsia ako "financne usilie" (aj cas su peniaze) vynalozene na jej ziskanie?

... ako je odpoved na jednu z otazok NIE, skoda mrhat casom a prostriedkami ... pochval sa kamosom ze si mal fotku v telke / casaku / novinach / na dajakom webe (stalo sa) a venuj sa uzitocnejsim aktivitam
už len ta sledovanosť v telke by ma tesila ( otazne je kto si tu fotku vobec všimol, okrem samotneho autora...)
 
Marcel Rebro
2012-07-09 22:22:40+02
príspevok od: DEVOTEE
už len ta sledovanosť v telke by ma tesila ( otazne je kto si tu fotku vobec všimol, okrem samotneho autora...)
Mne onehda napisal jeden pan rychtar ze nech si kuknem (na webe) interview (v TV BA) s nim, bo na stene jeho kancla visi moja fotka
 
LastHit
2012-07-10 00:07:46+02
Mrco to zhrnul pekne a aj vecne, no neverim, ze taketo situacie a porusovanie prav su ignorovane vsade. Soza dycha an krk kazdemu malemu dietatu co si spieva na ulici, ale komercne TV si kradnu fotky po webe ako keby sa nechumelilo? Preco si nekradnu aj video spoty bez toho aby tam bolo uverejnene to: "S povolenim tej a tej stanice"? Lebo vedia, ze nik na nich nic nemoze.
Mna chceli zalovat, ze som bol fotit verejnu akciu - divadelne predstavene, na priame pozvanie ucinkujucich bez naroku na honorar. Ze "kradnem choreografiu". Nakoniec sa to vyriesilo, no neprijemna skusensot ostava.

Nie ze by som tvrdil, ze tie dotahovacky po sudoch a pravdepodobna prehra za to stoji, no raz za cas do kazdeho "vstupi spravodlivost"
 
Luu
2012-07-10 01:20:15+02
mozno v amerike by si dostal 100000 dolarov tu asi nic...ale ide o princip...tak ked to kazdy tak zoberie ze a vsak to je telka a ja som len obycajny niktos a aj tak nevyhram tak to budem radsej tolerovat tak sa nikdy nic nevyriesi...v dnesnej dobe sa dava 35 rokov za copyrighty vsak to poznate to z MU tak preco by si namal mat take iste prava ...keby ze ukradne markiza nieco od joj niake video tak su sudy jak neviem co ... ale to je to ze oni maju aj peniaze na pravnikov ...
 
piggee
2012-07-10 05:42:20+02
príspevok od: Morfo333
Ahojte, prosím Vás potrebujem radu. Spravil som fotku ktorú som zverejnil na fóre http://www.skyscrapercity.com celonárodné fórum venované stavbám. Dnes bola moja fotografia zverejnená v TV Novinách o 19:00 na TV MARKIZA bez môjho súhlasu. Môže TV zverejniť moju fotografiu ktorá je na Webe bez súhlasu autora? Prípadne môžem žiadať finančnú náhradu za porušenie autorských práv alebo niečo podobne? Je mi jasné že nepôjde o veľkú sumu nechcem na to dáko extra zarobiť ide mi o princíp. Fotku v originál kvalite a bez výrezu mám iba ja v PC! DAKUJEM
V pripade akehokolvek tv spravodajstva nemas narok na odmenu na zaklade porusenia autorskych prav. Nepochodis proste.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()