Hore
Fórum » Právna poradňa
 

V knihe použili fotografie bez vedomia autorov...

werdza
2013-09-03 23:59:49+02
Ahojte, zaujímalo by ma, ako by ste riešili takúto vec. Asi pred pol rokom vyšla kniha Rocková Bratislava od Fedora Freša a Tomáša Berka, sú tam rôzne kapely od roku 1960 až po súčasnosť. Kamarát z kapely mi nedávno napísal, že vraj tam mám fotografiu, na ktorej je on, o ničom nevedel, ani kapela nevedela, že tam bude nielen fotografia použitá, ale že aj oni, ako kapela tam budú uvedení... Že Frešo sa verejne priznal na Rádiu_FM, že fotografie neriešil, proste posťahoval z internetu, stránok kapiel (Aj vidno, niektoré sú tam rozpixlované...). Knihu som si bola prelistovať v kníhkupectve a naozaj tam bola použitá moja fotografia, ale s urezaným podpisom a z môjho čiernobieleho prevedenia spravili sépiové... Pritom na konci knihy sa píše, že bolo vynaložené všetko úsilie, aby boli zistení autori fotografii...Aj prikladám fotografiu, dúfam, že bude čitateľná, sú na nej cvaky z mobilu z knihy, popis, čo sa vôbec stalo a pôvodná fotografia na stránke kapely...
 
MajoC
2013-09-04 08:12:57+02
Ja by som napísal autorovi knihy a poslal by som mu túto fotku, čo máš tu, nech sa mi k tomu vyjadrí.
 
phototomas
2013-09-04 09:33:27+02
príspevok od: werdza
Ahojte, zaujímalo by ma, ako by ste riešili takúto vec. Asi pred pol rokom vyšla kniha Rocková Bratislava od Fedora Freša a Tomáša Berka, sú tam rôzne kapely od roku 1960 až po súčasnosť. Kamarát z kapely mi nedávno napísal, že vraj tam mám fotografiu, na ktorej je on, o ničom nevedel, ani kapela nevedela, že tam bude nielen fotografia použitá, ale že aj oni, ako kapela tam budú uvedení... Že Frešo sa verejne priznal na Rádiu_FM, že fotografie neriešil, proste posťahoval z internetu, stránok kapiel (Aj vidno, niektoré sú tam rozpixlované...). Knihu som si bola prelistovať v kníhkupectve a naozaj tam bola použitá moja fotografia, ale s urezaným podpisom a z môjho čiernobieleho prevedenia spravili sépiové... Pritom na konci knihy sa píše, že bolo vynaložené všetko úsilie, aby boli zistení autori fotografii...Aj prikladám fotografiu, dúfam, že bude čitateľná, sú na nej cvaky z mobilu z knihy, popis, čo sa vôbec stalo a pôvodná fotografia na stránke kapely...
aj ja by som jednoznačne poslal túto fotku a riešil by som ich. To čo tam napísali je zjavne klamstvo takže sa jedná o porušenie autorských práv.

Je to svinstvo no slovač sa nechá takto klamať a tí, ktorí nás klamú su nepotrestaní. Nečudo že ďalej veselo klamú.
 
lu_boss
2013-09-04 10:08:05+02
...je to vizitka autorov.

Pokial si dali namahu zostavit material na knihu, co vobec nie je jednoduche a klobuk dolu pred kazdym, kto takyto pocin zrealizuje, nechapem, preco nedotiahli taketo trivialne veci.

Jedine logicke vysvetlenie je, ze to urobili halabala a potom cela kniha nestoji za povsimnutie.


 
phototomas
2013-09-04 10:19:11+02
príspevok od: lu_boss
...je to vizitka autorov.

Pokial si dali namahu zostavit material na knihu, co vobec nie je jednoduche a klobuk dolu pred kazdym, kto takyto pocin zrealizuje, nechapem, preco nedotiahli taketo trivialne veci.

Jedine logicke vysvetlenie je, ze to urobili halabala a potom cela kniha nestoji za povsimnutie.


alebo bolo jednoduchšie napísať, že sa autorov nepodarilo vypátrať. Tým si nielen ušetrili čas, ale aj potenciálne výdavky za publikovanie fotiek
 
Marcel Rebro
2013-09-04 10:45:08+02
no .... také Slovenské
 
werdza
2013-09-04 13:59:21+02
Pána Freša som včera našla na Facebooku a napísala mu správu, tak čakám teda, či príde odpoveď. Je to teda nanič, keď už sa priznal verejne v rádiu, že fotky a info o kapelách neriešil, proste posťahoval z netu, tak keď už bol na stránke kapely, buď na Facebookovej fan page, alebo na bandzone, tak mohol spraviť aspoň o dve kliknutia navyše a napísať kapelám správu, mail, že sa v knihe ocitnú a či môže použiť ich fotografiu. Do popisu o autoroch fotografii mal aspoň napísať archív kapiel... ale nie moju fotografiu použiť s urezaným podpisom a v inej úprave... Krst knihy bol tuším v marci, po meste bolo vylepených veľa billboardov, billboardy sú drahé a oni na ne mali aj potom, čo si zaplatili vydanie knihy a prenájom klubov na krst. Krst sa konal aj v MMC klube aj v Randali, MMC stojí na večer tuším až 1000 eur, Randal tak od 300 do 500 eur, ak sa nemýlim... Lístok na krst spojený s hraním niektorých kapiel uvedených v knihe stál 20 eur, takže asi im tam veľa ľudí neprišlo. Hrali tam síce aj kamoši Rust2Dust, ktorých hudobne milujem, ale navyše 20 eur som vtedy nemala a otravovať ich s akreditáciou sa mi nechcelo, lebo som nemienila fotiť celú akciu iba za vstup... Vtedy som ešte netušila, že čo je to za knihu... Pre kapely, je to aspoň reklama, že v knihe sú uvedené. Ale ja, čo sa snažím nejak v hudobnej fotografii presadiť sa občas cítim, ako alien.
 
transporti686
2013-09-04 14:40:55+02
príspevok od: werdza
Pána Freša som včera našla na Facebooku a napísala mu správu, tak čakám teda, či príde odpoveď. Je to teda nanič, keď už sa priznal verejne v rádiu, že fotky a info o kapelách neriešil, proste posťahoval z netu, tak keď už bol na stránke kapely, buď na Facebookovej fan page, alebo na bandzone, tak mohol spraviť aspoň o dve kliknutia navyše a napísať kapelám správu, mail, že sa v knihe ocitnú a či môže použiť ich fotografiu. Do popisu o autoroch fotografii mal aspoň napísať archív kapiel... ale nie moju fotografiu použiť s urezaným podpisom a v inej úprave... Krst knihy bol tuším v marci, po meste bolo vylepených veľa billboardov, billboardy sú drahé a oni na ne mali aj potom, čo si zaplatili vydanie knihy a prenájom klubov na krst. Krst sa konal aj v MMC klube aj v Randali, MMC stojí na večer tuším až 1000 eur, Randal tak od 300 do 500 eur, ak sa nemýlim... Lístok na krst spojený s hraním niektorých kapiel uvedených v knihe stál 20 eur, takže asi im tam veľa ľudí neprišlo. Hrali tam síce aj kamoši Rust2Dust, ktorých hudobne milujem, ale navyše 20 eur som vtedy nemala a otravovať ich s akreditáciou sa mi nechcelo, lebo som nemienila fotiť celú akciu iba za vstup... Vtedy som ešte netušila, že čo je to za knihu... Pre kapely, je to aspoň reklama, že v knihe sú uvedené. Ale ja, čo sa snažím nejak v hudobnej fotografii presadiť sa občas cítim, ako alien.
hm, čo k tomu povedať, také Slovenské a sťažovať ti určite nepomôže, ale ak pán Frešo bude geroj, tak ti ako odškodné zaplatí, lebo zo svojho platu nemá probléma, ale osobne si myslím, že ti skôr kúpi bezdomovec obed ako ti on zaplaltí

štát zázrakov = Slovakia
 
transporti686
2013-09-04 14:46:35+02
síce je dosť možné, že on už ako bývalý hudobník, teraz už možno aj na dôchodku toľko nezarába, aby ti zaplatil, takže preto sa neobťažoval to s tebou diskutovať
 
werdza
2013-09-04 15:04:19+02
príspevok od: transporti686
hm, čo k tomu povedať, také Slovenské a sťažovať ti určite nepomôže, ale ak pán Frešo bude geroj, tak ti ako odškodné zaplatí, lebo zo svojho platu nemá probléma, ale osobne si myslím, že ti skôr kúpi bezdomovec obed ako ti on zaplaltí

štát zázrakov = Slovakia
V minulom prípade mi náhodou sťažovanie pomohlo aspoň som sa dočkala ospravedlnenia vďaka tomu, že som sa tiež pýtala vo fóre tu na ephoto. Jednalo sa o to, že kamoši kapela organizovali koncert, kde som bola hlavný fotograf. Po koncerte mi kamoš píše, že bude celá strana o tom koncerte v časopise Nový Populár, nech mu pošlem niektoré foto v originál veľkostiach. Ja celá vytešená, že konečne budem mať fotografie v časopise, ktorý sa predáva v stánkoch Fotografie som samozrejme poslala v priečinku s mojim menom. a meno by že vraj malo byť podľa zákona uverejnené. Ale po kúpe časopisu ma skoro porazilo, meno nikde a jedna z fotografii bola upravená podľa grafika, ako sa mu zachcelo, orezaná, vykontrastnená na štýl čierna a biela bez prechodov... Časopis mi na otázku prečo? neodpovedal, tu vo fóre som sa dozvedela, že ak nebola uzatvorená žiadna zmluva, tak pravdepodobne nič nezmôžem. A asi po vyše roku mi volá neznáme číslo, nejaký ustráchaný hlások a to bol ten grafik z časopisu, že náhodou na ephoto našiel vo fóre, čo sa stalo a volal mi kvôli ospravedlneniu, že on nemal žiadne pokyny k fotkám, tak preto tak reagoval... Ja už som vtedy aj pomaly na to s časopisom zabudla, tak som sopravedlnenie prijalaa grafik má apsoň počenie a nebude si len tak zasahovať do fotografii bez súhlasu autorov...
 
tomis.ales
2013-09-05 16:35:39+02
príspevok od: werdza
Ahojte, zaujímalo by ma, ako by ste riešili takúto vec. Asi pred pol rokom vyšla kniha Rocková Bratislava od Fedora Freša a Tomáša Berka, sú tam rôzne kapely od roku 1960 až po súčasnosť. Kamarát z kapely mi nedávno napísal, že vraj tam mám fotografiu, na ktorej je on, o ničom nevedel, ani kapela nevedela, že tam bude nielen fotografia použitá, ale že aj oni, ako kapela tam budú uvedení... Že Frešo sa verejne priznal na Rádiu_FM, že fotografie neriešil, proste posťahoval z internetu, stránok kapiel (Aj vidno, niektoré sú tam rozpixlované...). Knihu som si bola prelistovať v kníhkupectve a naozaj tam bola použitá moja fotografia, ale s urezaným podpisom a z môjho čiernobieleho prevedenia spravili sépiové... Pritom na konci knihy sa píše, že bolo vynaložené všetko úsilie, aby boli zistení autori fotografii...Aj prikladám fotografiu, dúfam, že bude čitateľná, sú na nej cvaky z mobilu z knihy, popis, čo sa vôbec stalo a pôvodná fotografia na stránke kapely...
google + werdza = http://werdza.webnode.sk/
trvalo mi to 5 sekund a je to hned prvy vysledok
Obycajni klamari, zlodeji a lenivci.
Mne raz toto tiez spravili.
 
velecky
2013-09-05 18:18:02+02
mlj názor - s autorom knihy je zbytočné strácať čas. Normálne napísať vydavateľstvu (Slovart je nejaká firma, nič garážové) a natvrdo im navrhnúť riešenie (uzatvoriť aspoň dodatočne dohodu, vrátane odmeny). Myslím, že ak majú dosť rozumu (a požadovaná odmena nebude nejeko neprimerane veľká), tak na to pristúpia. Ale parnerom je podľa mňa vydavateľ, on knihu vydal, on z jej predaja zarába, on má napr. zmluvu s autorom textu (a platí mu), mal by mať aj zmluvu s autorom fotografie (a zaplatiť mu).
 
werdza
2013-09-10 20:35:48+02
Záhada vyriešená. Pán Frešo mi odpísal. Že on nepovažoval Werdz X za podpis (ešte to aj zle prečítal, preto ma nevedel nájsť...).... Že sú dve možnosti, buď bude v ďalšom vydaní použitá moja fotografia v pôvodnej mojej úprave, alebo ju úplne stiahnu. Odpísala som, že podľa počtu kníh v kníhkupectve druhé vydanie tak skoro nebude, aj keď by som to knihe priala. Že bežne takto fotografie predávam... a poslala aj link na časť z autorského práva, že je trestné uverejňovať fotografie bez súhlasu autora a zasahovať do nich... Nakoniec odpísal, že autori fotografii o ktorých vedeli mená dostali honorár od vydavateľstva a dal mi kontakt mail na kompetentnú osobu. Osoba sa ospravedlnila a už majú moje údaje a pošlú honorár. Za každú fotografiu je honorár 25 eur. Pán z vydavateľstva v telefóne vravel, že je tuším 128 fotografii použitých. Ale teda asi väčšina autorov ani netuší, že tam majú foto, ani väčšina kapiel netuší, že sú v knihe. Už majú moje údaje, pošlú zmluvu, podpísanú pošlem späť a pošlú mi na účet honorár. Autori knihy sa dúfam aspoň poučili, že používať fotografie bez súhlasu autorov je trestné. A mne pribudnú aspoň nejaké prachy.
 
kasko
2013-09-10 20:52:04+02
príspevok od: werdza
Záhada vyriešená. Pán Frešo mi odpísal. Že on nepovažoval Werdz X za podpis (ešte to aj zle prečítal, preto ma nevedel nájsť...).... Že sú dve možnosti, buď bude v ďalšom vydaní použitá moja fotografia v pôvodnej mojej úprave, alebo ju úplne stiahnu. Odpísala som, že podľa počtu kníh v kníhkupectve druhé vydanie tak skoro nebude, aj keď by som to knihe priala. Že bežne takto fotografie predávam... a poslala aj link na časť z autorského práva, že je trestné uverejňovať fotografie bez súhlasu autora a zasahovať do nich... Nakoniec odpísal, že autori fotografii o ktorých vedeli mená dostali honorár od vydavateľstva a dal mi kontakt mail na kompetentnú osobu. Osoba sa ospravedlnila a už majú moje údaje a pošlú honorár. Za každú fotografiu je honorár 25 eur. Pán z vydavateľstva v telefóne vravel, že je tuším 128 fotografii použitých. Ale teda asi väčšina autorov ani netuší, že tam majú foto, ani väčšina kapiel netuší, že sú v knihe. Už majú moje údaje, pošlú zmluvu, podpísanú pošlem späť a pošlú mi na účet honorár. Autori knihy sa dúfam aspoň poučili, že používať fotografie bez súhlasu autorov je trestné. A mne pribudnú aspoň nejaké prachy.
takze 128 x 25eur =
 
phototomas
2013-09-10 20:57:07+02
príspevok od: werdza
Záhada vyriešená. Pán Frešo mi odpísal. Že on nepovažoval Werdz X za podpis (ešte to aj zle prečítal, preto ma nevedel nájsť...).... Že sú dve možnosti, buď bude v ďalšom vydaní použitá moja fotografia v pôvodnej mojej úprave, alebo ju úplne stiahnu. Odpísala som, že podľa počtu kníh v kníhkupectve druhé vydanie tak skoro nebude, aj keď by som to knihe priala. Že bežne takto fotografie predávam... a poslala aj link na časť z autorského práva, že je trestné uverejňovať fotografie bez súhlasu autora a zasahovať do nich... Nakoniec odpísal, že autori fotografii o ktorých vedeli mená dostali honorár od vydavateľstva a dal mi kontakt mail na kompetentnú osobu. Osoba sa ospravedlnila a už majú moje údaje a pošlú honorár. Za každú fotografiu je honorár 25 eur. Pán z vydavateľstva v telefóne vravel, že je tuším 128 fotografii použitých. Ale teda asi väčšina autorov ani netuší, že tam majú foto, ani väčšina kapiel netuší, že sú v knihe. Už majú moje údaje, pošlú zmluvu, podpísanú pošlem späť a pošlú mi na účet honorár. Autori knihy sa dúfam aspoň poučili, že používať fotografie bez súhlasu autorov je trestné. A mne pribudnú aspoň nejaké prachy.
aspoň nejaká záplata, no škoda že v knihe nie si uvedená ako autor, veď aj to je fajn reklama.
Ale pekne že si sa nevzdala a išla si za svojim. Lebo slovač väčšinou len frfle a skutek utek
 
werdza
2013-09-10 22:08:10+02
Aj tak by mi bolo asi naprd byť tam, ako autor uvedená (v ďalšom vydaní ma asi doplnia), lebo autori sú uvedení v zadu knihy v sekcii autori fotografii a teda nikto nevie, kto, ktorú foto odfotil, lepšie by bolo dávať autorov pod fotografie...
 
werdza
2013-09-10 22:09:17+02
príspevok od: kasko
takze 128 x 25eur =
Kiež by pre mňa , , mohli mi tam viac foto uverejniť Bolo tam viac kapiel, ktoré fotievam, ale akurát z nich použili nejaké promo fotky a nie moje...
 
Iygor
2013-09-10 22:50:31+02
príspevok od: werdza
Ahojte, zaujímalo by ma, ako by ste riešili takúto vec. Asi pred pol rokom vyšla kniha Rocková Bratislava od Fedora Freša a Tomáša Berka, sú tam rôzne kapely od roku 1960 až po súčasnosť. Kamarát z kapely mi nedávno napísal, že vraj tam mám fotografiu, na ktorej je on, o ničom nevedel, ani kapela nevedela, že tam bude nielen fotografia použitá, ale že aj oni, ako kapela tam budú uvedení... Že Frešo sa verejne priznal na Rádiu_FM, že fotografie neriešil, proste posťahoval z internetu, stránok kapiel (Aj vidno, niektoré sú tam rozpixlované...). Knihu som si bola prelistovať v kníhkupectve a naozaj tam bola použitá moja fotografia, ale s urezaným podpisom a z môjho čiernobieleho prevedenia spravili sépiové... Pritom na konci knihy sa píše, že bolo vynaložené všetko úsilie, aby boli zistení autori fotografii...Aj prikladám fotografiu, dúfam, že bude čitateľná, sú na nej cvaky z mobilu z knihy, popis, čo sa vôbec stalo a pôvodná fotografia na stránke kapely...
Zrovna dnes sa mi prihodilo podobné, dostal sa mi na stôl nový Music Store a na titulnej strane moja fotografia, vnútri dalších 7 foto, z toho jedna na celú stranu. Súhlasil som s použitím na propagačné účely so zverejnením mena autora, no meno som tam nikde nenašiel. Písal som dotyčnému umelcovi, ospravedlnil sa mi síce, ale nezverejnenie mena nenapraví.
Editori v časopisoch si z toho evidentne ťažkú hlavu nerobia.
 
Sivo
2013-09-11 15:17:59+02
príspevok od: Iygor
Zrovna dnes sa mi prihodilo podobné, dostal sa mi na stôl nový Music Store a na titulnej strane moja fotografia, vnútri dalších 7 foto, z toho jedna na celú stranu. Súhlasil som s použitím na propagačné účely so zverejnením mena autora, no meno som tam nikde nenašiel. Písal som dotyčnému umelcovi, ospravedlnil sa mi síce, ale nezverejnenie mena nenapraví.
Editori v časopisoch si z toho evidentne ťažkú hlavu nerobia.
Máš možnosť ich žalovať. Porušili Tvojej osobnostné i majetkové autorské práva. Dobre si preštuduj autorský zákon 618/2003 Z.z. + novelizácie. Ja by som sa hneď nesúdil, ale skúsil by som pokus o zmier.

Čo bolo porušené?

1., § 17
Autor má právo

a) označiť svoje dielo menom alebo pseudonymom a žiadať, aby sa jeho meno alebo pseudonym uvádzalo na všetkých rozmnoženinách diela náležitým spôsobom pri každom použití diela na verejnosti, a to podľa spôsobu použitia,
c) rozhodnúť o zverejnení svojho diela,

Jedno i druhé Ti bolo odopreté.


Ako postupovať, aby Ťa riešenie prípadného sporu nestálo celý majetok?

Uvedom si, že si autorom a sú to Tvoje autorské práva. Bez Tvojho súhlasu to nemôžu uverejniť a ak im aj súhlas dáš, máš v rámci majetkových práv zákonný nárok na odmenu - teda súčasťou súhlasu musí byť jednoznačná dohoda o veľkosti honoráru (+kde a ako bude dielo použité atď.)

1. - Napíš redakcii pokus o zmier , že im súhlas udelíš dodatočne, ak zaplatia honorár (s výškou ktorého musíš Ty súhlasiť - nepýtal by som málo, oni porušili zákon a nemajú šancu vyhrať) a v ďalšom čísle publikujú ospravedlnenie, že pri ktorých fotkách zabudli uverejniť Tvoje autorstvo. V liste uveď, že čakáš 14 dní na PÍSMONÚ odpoveď a ak ju nedostaneš, obrátiš sa na autorský zväz.

2. - Ak odpoveď nedostaneš, obráť sa na autorský zväz LITA. (www.lita.sk) To je pre mnohých literátov, výtvarníkov a fotografov niečo ako SOZA pre hudobníkov. V kontakte pre LITA uveď, kde kedy a kto porušil Tvoje autorské práva, priprav si na preukázanie autorstva fotografie, ktorých sa to týka (úplne naj v surovom stave - najmä ak časopis fotky nejako obrezal) a požiadaj ich o stretnutie vo veci právneho zastúpenia Tvojich autorských práv. Viac Ti už vysvetlia oni.

Ak má však daná redakcia aspoň minimálny pud sebazáchovy, urobí všetko, aby ste sa dohodli bez súdu a pristane na honoráre i ospravedlnenie.
 
Sivo
2013-09-11 15:39:49+02
príspevok od: werdza
Ahojte, zaujímalo by ma, ako by ste riešili takúto vec. Asi pred pol rokom vyšla kniha Rocková Bratislava od Fedora Freša a Tomáša Berka, sú tam rôzne kapely od roku 1960 až po súčasnosť. Kamarát z kapely mi nedávno napísal, že vraj tam mám fotografiu, na ktorej je on, o ničom nevedel, ani kapela nevedela, že tam bude nielen fotografia použitá, ale že aj oni, ako kapela tam budú uvedení... Že Frešo sa verejne priznal na Rádiu_FM, že fotografie neriešil, proste posťahoval z internetu, stránok kapiel (Aj vidno, niektoré sú tam rozpixlované...). Knihu som si bola prelistovať v kníhkupectve a naozaj tam bola použitá moja fotografia, ale s urezaným podpisom a z môjho čiernobieleho prevedenia spravili sépiové... Pritom na konci knihy sa píše, že bolo vynaložené všetko úsilie, aby boli zistení autori fotografii...Aj prikladám fotografiu, dúfam, že bude čitateľná, sú na nej cvaky z mobilu z knihy, popis, čo sa vôbec stalo a pôvodná fotografia na stránke kapely...
Počuj Werdza, ako účinne postupovať, nájdeš v tomto fóre v mojej odpovedi Lygorovi. Ale na Tvojom mieste by som stiahol foto stránok knihy - mohlo by sa to potom brať 1:1, že oni neoprávnene použili Tvoje foto a Ty si vyhotovil nezákonnú rozmnoženinu z ich knihy, ktorú si verejne prezentoval. Pozri moju odpoveď Lygorovi, prípadne aj tento článok: http://www.lita.sk/index.php?c=4&a=191
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()