Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Slobodné povolanie a fotografovanie

A-foto
2021-08-27 14:05:29+02
Dobrý deň Vám všetkým prajem!
Chcela by som Vás poprosiť o radu.
Som študentkou VŠ, pričom už niekoľko rokov vo svojom voľnom čase fotím (portréty v exteriéri). Vidím, že týmto hobby si môžem už čo-to privyrobiť, avšak nakoľko nevykonávam činnosť fotografa sústavne, tak vôbec nepremýšľam o živnosti. V rôznych fórach, komentároch, či samotných zákonoch som sa však dočítala o slobodnom povolaní. Myslíte, že toto by bola fajn cesta alebo existuje iný spôsob ako si privyrobiť fotením bez živnosti?
Mojou ďalšou otázkou je, v prípade, že by slobodné povolanie bolo OK, či jediné, čo treba, je nahlásiť sa na daňový úrad a následne uvádzať pridelené DIČ na prípadných zmluvách o dielo? Vystavuje sa okrem zmluvy aj nejaký príjmový doklad?

Vopred Vám všetkým ďakujem za Vaše odpovede a rady.
 
jozef84
2021-08-27 16:25:35+02
Nehľadáš...už sa to tu veľakrát preberalo. Skús si vybrať: www.ephoto.sk/forum/32/pravna-poradna/
 
A-foto
2021-08-27 16:39:05+02
príspevok od: jozef84
Nehľadáš...už sa to tu veľakrát preberalo. Skús si vybrať: www.ephoto.sk/forum/32/pravna-poradna/
Čítala som tu veľa, hľadám však aktuálne info a tiež konkrétne odpovede na moje otázky. Sem píšem práve preto, že nechcem overovaním toho, čo je XY rokov staré zabiť dni ... možno má niekto "čerstvú" skúsenosť alebo proste riešil presne to, čo ja.
Ak nemáte čas alebo mi neviete odpovedať, vôbec nikto Vás do komentovania netlačí... kľudne ste mohli môj príspevok len preskočiť.

Prajem Vám pekný zvyšok dňa
 
gytheio
2021-08-27 19:53:15+02
Vyhladaj alebo ak poznas nejakeho dobreho svadobneho fotografa a navrhni mu, ze budes robit druheho fotografa. Neviem aka dobra si aku mas predstavivost a fantaziu... Vsetko je to vzdy o tom aka si dobra a co dokazes. Ked budete zohrata dvojka urcite si privyrobis a podla mna dolezitejsie je naucis sa od neho daco. Tiez som to zo zaciatku robil, druheho svadobneho fotografa v Londyne. Neexistuje lepsia skola pre zacinajuceho fotografa.
 
jozef84
2021-08-28 15:35:18+02
príspevok od: A-foto
Čítala som tu veľa, hľadám však aktuálne info a tiež konkrétne odpovede na moje otázky. Sem píšem práve preto, že nechcem overovaním toho, čo je XY rokov staré zabiť dni ... možno má niekto "čerstvú" skúsenosť alebo proste riešil presne to, čo ja.
Ak nemáte čas alebo mi neviete odpovedať, vôbec nikto Vás do komentovania netlačí... kľudne ste mohli môj príspevok len preskočiť.

Prajem Vám pekný zvyšok dňa
Mrzí ma, že som ťa urazil mojou odpoveďou. Na prvú otázku si v prvom rade musíš odpovedať sama, alebo použi radu Gythea. Druhá otázka - nie je to jediné čo treba, je toho viac a nedá sa odpovedať jednou vetou. Vyhľadaj si pár svadobných fotografov tu na e-phote a stretni sa s nimi osobne. Tretia otázka - odpoveď je v jednom linku, čo som ti dal - odpoveď dal pán Brojo. Zhrniem to, aby si to nemusela aj ty znova čítať: Ak zoberieš hotovosť, tak musíš mať registračku.(to je v zmysle platných zákonov)- už veru nestačí nejaký príjmový doklad, alebo si na základe faktúry, poprípade zmluvy dáš zaplatiť na účet, ktorý používaš pri podnikaní. Iná oficiálna cesta v zmysle platných zákonov už myslím od roku 2012 nie je. Kedže tieto tri otázky, čo si položila nie sú zďaleka všetko, čo potrebuješ ku oficiálnemu podnikaniu vo fotení, tak sa fakt najprv stretni s účtovníkom a so svadobným fotografom.
 
martinmlm
2021-08-29 00:47:16+02
príspevok od: A-foto
Dobrý deň Vám všetkým prajem!
Chcela by som Vás poprosiť o radu.
Som študentkou VŠ, pričom už niekoľko rokov vo svojom voľnom čase fotím (portréty v exteriéri). Vidím, že týmto hobby si môžem už čo-to privyrobiť, avšak nakoľko nevykonávam činnosť fotografa sústavne, tak vôbec nepremýšľam o živnosti. V rôznych fórach, komentároch, či samotných zákonoch som sa však dočítala o slobodnom povolaní. Myslíte, že toto by bola fajn cesta alebo existuje iný spôsob ako si privyrobiť fotením bez živnosti?
Mojou ďalšou otázkou je, v prípade, že by slobodné povolanie bolo OK, či jediné, čo treba, je nahlásiť sa na daňový úrad a následne uvádzať pridelené DIČ na prípadných zmluvách o dielo? Vystavuje sa okrem zmluvy aj nejaký príjmový doklad?

Vopred Vám všetkým ďakujem za Vaše odpovede a rady.
Preštuduj si pojem "Nezdaniťelné minimum" ..... Na vystavenie príjmového dokladu môžeš používať "Virtuálnu registračnú pokladňu" (zdarma). Doklad odošleš zákaznikovi mailom
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()