Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Fotografovanie na zivnost a registracna pokladna

brunko1981
brunko1981 2010-12-08 13:55:03+01
Zdravim.
Presiel som uz nejake fora ale este som to celkom nepochopil. Podla zakona fotenie na zivnost je podmienena reg. pokladnou. Mam 2 zivnosti a na zivnostenskom som sa pytal aj na foto, keby som sa ale na reg pokladnicu nespytal tak mi to ani nepovie. Nie je pre mna problem tu zivnost urobit ale skor ta pokladnica ma trapi. To by som to uz asi skor robil ako slob. podnikanie. Zaujima ma vsak ako to riesite vy , pani fotografi, pretoze viem ze reg pokladnu v mojom okoli maju akurat tak studia ktore aj predavaju tovar.
Tiez ma zaujima ako si u slobodneho podnikania zaratavate vydavky a pokial mate fotografovanie popri inej cinnosti , ci ste riesili aj samostatne ICO kedze slobodne podnikanie to musi mat.
Dik.
 
lu_boss
2010-12-08 18:50:45+01
No jo, pani, registracka...
Kto chce byt zadobre s DU, kupi si ju, zaregistruje, spojazdni ....a.... nenablokuje. Vsetci spokojni. Co sa vyriesilo ?
BTW, tiez poctivo platim dane - DPH, dan zo zavislej cinnosti, dan z motorovych vozidiel, dan z prijmu PO.
Inak, mrco, pochvala za vysvetlenie
 
Emilio
2010-12-08 20:16:42+01
príspevok od: Granko
a čo príležitostne príjmový doklad?
Príjmový doklad musí byť vystavený na základe faktúry, potom je to OK. Na základe faktúry a príjmového dokladu zaznamenáš údaje do pokladničnej knihy. K paragonu nemáš faktúru, tam potrebuješ reg.pokladnicu.
 
Marcel Rebro
2010-12-08 20:24:13+01
príspevok od: Emilio
Príjmový doklad musí byť vystavený na základe faktúry, potom je to OK. Na základe faktúry a príjmového dokladu zaznamenáš údaje do pokladničnej knihy. K paragonu nemáš faktúru, tam potrebuješ reg.pokladnicu.
Nechcem sa opakovat, ale ak mas ERP podla 289/2008 musis evidovat aj uhradu faktury cez ERP ...
 
Emilio
2010-12-08 22:09:44+01
príspevok od: Marcel Rebro
Nechcem sa opakovat, ale ak mas ERP podla 289/2008 musis evidovat aj uhradu faktury cez ERP ...
Dobre - ale ak nemám ERP? Neber to ako pod ebávanie, iba sa pýtam.
 
fvcc
2010-12-08 23:19:35+01
či máš ERP (a nepoužívaš), či nemáš - keď na to prídu, tak má š vo vrecku menej o 330 až 3300 eur. Nuž čo, pokuty sú mastné
 
Marcel Rebro
2010-12-09 06:50:03+01
príspevok od: Emilio
Dobre - ale ak nemám ERP? Neber to ako pod ebávanie, iba sa pýtam.
V sucasnosti ak nemas ERP tak mozes kludne prijimat platby za pohladavky (faktury) v hotovosti na prijmovy pokladnicny doklad.

Od 1.1.2012 budes potrebovat ERP ak budes chciet prijimat lubovlnu hotovost - aj zalohu. A hotovostou sa rozumie aj platba kartou, poukazkou.
 
theoriginalmoody
2011-08-07 22:03:44+02
Zdravim, trocha obnovim temu..

Uvazujem o zalozeni zivnosti, nech nie som "cierna ovca" aby som mal vsetko pekne legalne.
Stale som vsak nenasiel odpoved na otazku, ci je nutna pokladnica aj pri bezhotovostnom prijme, teda pri prevode priamo na ucet. Nechapte ma zle, nechcem robit veci nelegalne alebo obchadzat zakony, ale pre mna ako 18 rocneho fotografa, ktory ma za mesiac zopar foteni a ktoreho zivnost prakticky sidli doma, je pokladna strasna blbost. Neda sa to teda aj bez nej?
 
staleusmiaty
2011-08-07 22:24:37+02
príspevok od: theoriginalmoody
Zdravim, trocha obnovim temu..

Uvazujem o zalozeni zivnosti, nech nie som "cierna ovca" aby som mal vsetko pekne legalne.
Stale som vsak nenasiel odpoved na otazku, ci je nutna pokladnica aj pri bezhotovostnom prijme, teda pri prevode priamo na ucet. Nechapte ma zle, nechcem robit veci nelegalne alebo obchadzat zakony, ale pre mna ako 18 rocneho fotografa, ktory ma za mesiac zopar foteni a ktoreho zivnost prakticky sidli doma, je pokladna strasna blbost. Neda sa to teda aj bez nej?
Nie, pokiaľ budú faktúry uhrádzané prevodom na účet, registračnú pokladnicu nepotrebuješ.
 
Kaiman81
2011-08-07 22:57:39+02
príspevok od: staleusmiaty
Nie, pokiaľ budú faktúry uhrádzané prevodom na účet, registračnú pokladnicu nepotrebuješ.
faktúra može byť uhrádzaná aj v hotovosti a pokladňu i tak potrebovať nebude. stačí mu na to príjmoví doklad.
 
Kaiman81
2011-08-07 22:59:12+02
príspevok od: Marcel Rebro
V sucasnosti ak nemas ERP tak mozes kludne prijimat platby za pohladavky (faktury) v hotovosti na prijmovy pokladnicny doklad.

Od 1.1.2012 budes potrebovat ERP ak budes chciet prijimat lubovlnu hotovost - aj zalohu. A hotovostou sa rozumie aj platba kartou, poukazkou.
trochu blbost,nie?
 
Kaiman81
2011-08-07 23:02:29+02
inak,ako tak pozerám tak tu bude čoskoro viac fotografov ako zákaznikov...
 
staleusmiaty
2011-08-07 23:05:44+02
príspevok od: Kaiman81
trochu blbost,nie?
Nie, nie je to žiadna blbosť, si "v obraze", zdá sa
Kuk napr. http://www.kros.sk/fiskalizacia
 
staleusmiaty
2011-08-07 23:10:23+02
Už len pre úplnosť, citácia z porada.sk:

Ak niekto poskytuje službu v prvom rade treba pozrieť, či táto služba podľa prílohy zákona 289/2008 zakladá povinnosť používať ERP alebo nie. Ak tam svoju službu nenájde - nie je čo riešiť.
Ak ju tam nájde - tiež nie je čo riešiť - musí používať ERP minimálne od 1.1.2012 /dovtedy úhrada pohľadávky formou PPD je povolená/, pokiaľ nemá daňovú povinnosť prvýkrát, t.j. začal danú službu poskytovať po 30.12.2010 /vtedy od 1.1.2011/. A fotografické služby tam veru sú:

6. Fotografické služby
6.1. Portrétne fotografické služby
6.2. Reklamné a súvisiace fotografické služby
6.3. Fotografické služby a video služby poskytované pri rôznych spoločenských a iných udalostiach
6.4. Zber filmov, vyvolávanie filmov okrem filmov z produkcie filmových a televíznych ateliérov a vyhotovovanie diapozitívov, fotografií, kópií filmov a audiovizuálnych nosičov
6.5. Reštaurovanie, kopírovanie a retušovanie fotografií
 
brunko1981
2011-08-08 00:28:06+02
No, prijem hotovosti ste mi viac menej zodpovedali. Aj ked by ma zaujimalo ako sa blokuju polozky za fotograf prace. Kazdy foto projekt predsa obnasa iny druh pripravy, casu a kopec inych veci. Predsa len to je ine ako ked niekto foti na preukazky(nechcem urazit).
Zaujima ma tiez ako to je v pripade uhrady postovou poukazkou. musi sa aj taky doklad hnat cez pokladnicu?
 
staleusmiaty
2011-08-08 00:34:01+02
príspevok od: brunko1981
No, prijem hotovosti ste mi viac menej zodpovedali. Aj ked by ma zaujimalo ako sa blokuju polozky za fotograf prace. Kazdy foto projekt predsa obnasa iny druh pripravy, casu a kopec inych veci. Predsa len to je ine ako ked niekto foti na preukazky(nechcem urazit).
Zaujima ma tiez ako to je v pripade uhrady postovou poukazkou. musi sa aj taky doklad hnat cez pokladnicu?
Či chceš na faktúre / bločku uvádzať viaceré položky alebo len jednu súhrnnú (napr. fotografické práce), je čisto na tebe.
K poštovej poukážke žiaľ neviem...
 
flash007
2011-08-08 01:12:35+02
Nepredavas tovar, ak by si predaval tovar tak mal by si na prijmovom doklade dokladovat toto stoji tolko , toto zasa tolko a celkovo tie veci stoja tolko. Ak riesis sluzby tak si uctujes za sluzby ako celkove aspon je to tak jednoduchsie. Klientovi povies ze v tej sume ma tieto sluzby on povie OK a ty mu das len vyslednu sumu po pripade mu dolozis aj svoj ponukovy list " MENU " keby do casu fotenia zabudol ze co si to vobec zaplatil .
 
Kaiman81
2011-08-08 07:19:15+02
akože v tomto štáte už tej vláde ludom naozaj dr.. inak sa to povedať ani nedá.nieto že to máme ako živnostníci už aj tak dosť sťažené a k tomu este toto,fakt nemám slov... podakujme voličom pi... radičovej...
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2011-08-08 08:11:56+02
príspevok od: Kaiman81
akože v tomto štáte už tej vláde ludom naozaj dr.. inak sa to povedať ani nedá.nieto že to máme ako živnostníci už aj tak dosť sťažené a k tomu este toto,fakt nemám slov... podakujme voličom pi... radičovej...
Ďakuj Ficovi, to schvália ešte jeho vláda. Pôvodne to malo platiť od 1.1.2011, ale Radičová to odložila o rok neskôr pretože, to firmy nestíhali.
 
Dodo PO
2011-08-08 08:28:45+02
príspevok od: Kaiman81
akože v tomto štáte už tej vláde ludom naozaj dr.. inak sa to povedať ani nedá.nieto že to máme ako živnostníci už aj tak dosť sťažené a k tomu este toto,fakt nemám slov... podakujme voličom pi... radičovej...
Nebral by som to tak vážne, príde ešte toto: http://www.podnikam.webnoviny.sk/aktuality-dane-odvody/dopady-danovo-odvodovej-reformy-szco/
… no a potom sa pripravuje novelizácia reformy v podobe kapitácie. Čo je kapitácia?
Kapitácia je mesačná paušálna platba, ktorú dostane fotograf (SZČO) od MF za každého registrovaného daňovníka v okrese, v ktorom fotograf býva bez ohľadu na to, či bol daňovník flash-nutý fotografom, alebo nie. Okrem toho dostane fotograf od miestneho SÚ (Svadobný úrad) každý mesiac zoznam svadbychtivých nadšencov a samozrejme mesačný paušál na odvody, bez ohľadu na výšku mesačne zevidovaných tržieb fiškálnou ERP fotografa.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-08-08 08:42:11+02
príspevok od: Kaiman81
akože v tomto štáte už tej vláde ludom naozaj dr.. inak sa to povedať ani nedá.nieto že to máme ako živnostníci už aj tak dosť sťažené a k tomu este toto,fakt nemám slov... podakujme voličom pi... radičovej...
no ma to na svedomi Fico, a ano ludom dobre dr..., , ja vsetko fakturujem, neberiem cash, tak co budem robit s pokladnou ? budem sa na to pozerať? bohužiaľ právnici a poslanci čo to výmýšľajú sú najväčší zabednenci, ktorí si nevedie predstaviť, že zo pár stovák za mesac sa vyžiiť dlhodobo nedá.
Sám to viem podľa seba ako absolvent som mal šťastie a zarabal som cca litrík - no makal som jak fretka, potom som musel zmeniť robotu, išiel som učiť (myslel som, že bude pohodička aj ked menej zarobím, ale uskromím sa no) a zistil som až na vlastnej koži, že proste z 4-5tich stovák to nejde, za pol roka slabšieho zárobku, mám toľko podlžností že budem rád ked to do konca roka splatím... a presne takto zdeformovaný zrak (akurát na N-tú) majú naši milí politici, potom si myslia že pár stovák za registračku je brnkačka a minimálnu mzdu netreba..
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()