Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Poistenie fotovýbavy

tomasqo
2010-12-19 00:04:51+01
Chranim si ju niekedy mozno viac ako oko v hlave, je v tom celkom pekny majetok. Co ale ak pride ta spominana nahoda a bude po muzike...

Mate poistenu svoju fotovybavu proti kradezi? Akym sposobom a kde je to najvyhodnejsie? Patri do poistenia bytu/domu (nemam teraz na mysli poistenie nehnutelnosti)?

Ola do diskusie...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-12-19 08:55:17+01
Pripravujeme clanok. Obehali sme poistovne a zistovali to. Ak ale nie si podnikatel a nemas fototchniku ako vybavenie firm, tak ta noc nepotesime... Ale viac az v clanku.
 
PeterBB
2010-12-19 10:27:27+01
S týmto poistením je to tak trochu problém... Ja idem do juhovýchodnej ázie na tri týždne a uzatvoril som si cestovné poistenie kde mám poistenú aj batožinu ale len do výšky 2500 eur . Beriem zo sebou D700, 17-35, 24-70, 70-200, 80-400, SB-900... Poisťovne sa zrejme takýmto poisteniam vyhýbajú, asi je tam aj problém preukázať, čo vlastne krádežou zmizlo...
 
bonifacko
2010-12-19 11:19:38+01
Jaj pani do osieho hniezda pichate. Poistovanie je tiež oblasť, ktora je u nas 100 rokov za opicami. Spekulantske poistovne so sidlom na slovensku si vyberaju hrozienka, če je pre nich výhodne. Pekne je to vidieť pri nehnutelnostiach v suvislosti s tymi zaplavovymi oblastami. Pričom poistovnictvo je postavene na tom, že poistiť sa da všetko a na to nastaviť cenu poistenia. K dispozícii maju (mať) poistnych matematikov. Tak naše asi nemaju poistnych matematikov. Potom človek iba so závisťou číta (počúva), že za hranicami na zapad sa da poistiť fotoaparat nie iba proti krádeži, ale aj proti pádu. Čiže poisťovna vyplatí náhradu v hodnote elektroniky pri kúpe. neviem, možno po amortizacii. neviem si dosť dobre predstaviť, mať taku poistku proti pádu. Kúpim striednu triedu, telo za 1200€, po 3 rokoch (už dost zastarale a zrele na výmenu) to šmarím o skalu a po 3 tyzdnov idem kupiť nove telo?
 
Cyril
2010-12-19 11:26:48+01
Tesim sa na clanok
 
valec86
2010-12-19 11:45:09+01
duves pracujem ako odborny likvidator v nemenovanej slovenskej poistovni a davam ti za pravdu, je mi ako stavebnemu inzinierovi na ryhanie ked robim ropocet odpocitam amortizaciu a spoluucast a zistim ze aj keby som cenu nadhodnotil o 50 percent clovek nedstane ani tolko kolko by mu trebalo. problem je skor ten ze unas v poistovni niesu ludia ktory sa do tyhto veci rozumeju a co poistovna nedokaze odvovodnit, nedokaze ani zamietnut, a tym padom by dokazala preplacat vsetky skody.
 
tomasqo
2010-12-19 13:36:15+01
Ok dakujem za uvod tesim sa na clanok.
 
PeCh
2010-12-19 16:07:46+01
príspevok od: PeterBB
S týmto poistením je to tak trochu problém... Ja idem do juhovýchodnej ázie na tri týždne a uzatvoril som si cestovné poistenie kde mám poistenú aj batožinu ale len do výšky 2500 eur . Beriem zo sebou D700, 17-35, 24-70, 70-200, 80-400, SB-900... Poisťovne sa zrejme takýmto poisteniam vyhýbajú, asi je tam aj problém preukázať, čo vlastne krádežou zmizlo...
Asi ťa nepoteším. Ak je to bežné cestovné poistenie, tak tam sú z neho vylúčené optické prístroje (t.j. aj fotoaparáty, objektívy), prípadne je pri nich obmedzená náhrada škody (obyčajne na 300 € na všetky dokopy). Takže radšej sa na poistenie nespoliehaj, ale dávaj si pozor.
 
PeterBB
2010-12-19 16:55:17+01
príspevok od: PeCh
Asi ťa nepoteším. Ak je to bežné cestovné poistenie, tak tam sú z neho vylúčené optické prístroje (t.j. aj fotoaparáty, objektívy), prípadne je pri nich obmedzená náhrada škody (obyčajne na 300 € na všetky dokopy). Takže radšej sa na poistenie nespoliehaj, ale dávaj si pozor.
áno, jedná sa o ročné rodinné cestovné poistenie cez MBI a pravdu povediac neviem čo znamená pripoistenie za stratu či poškodenie cestovnej batožiny. Určite sa však na žiadnu poistku ani poisťovňu nespolieham...
 
kombinacka
2010-12-19 17:50:03+01
príspevok od: bonifacko
Jaj pani do osieho hniezda pichate. Poistovanie je tiež oblasť, ktora je u nas 100 rokov za opicami. Spekulantske poistovne so sidlom na slovensku si vyberaju hrozienka, če je pre nich výhodne. Pekne je to vidieť pri nehnutelnostiach v suvislosti s tymi zaplavovymi oblastami. Pričom poistovnictvo je postavene na tom, že poistiť sa da všetko a na to nastaviť cenu poistenia. K dispozícii maju (mať) poistnych matematikov. Tak naše asi nemaju poistnych matematikov. Potom človek iba so závisťou číta (počúva), že za hranicami na zapad sa da poistiť fotoaparat nie iba proti krádeži, ale aj proti pádu. Čiže poisťovna vyplatí náhradu v hodnote elektroniky pri kúpe. neviem, možno po amortizacii. neviem si dosť dobre predstaviť, mať taku poistku proti pádu. Kúpim striednu triedu, telo za 1200€, po 3 rokoch (už dost zastarale a zrele na výmenu) to šmarím o skalu a po 3 tyzdnov idem kupiť nove telo?
moj kamos, ktory byva v irsku mal podobny problem. Mal sice iba fotak za 300 euri, ale doskrabal sa mu displej. Pri kupe zaplatil poplatok 50 eur a do 3 rokov mu ho hocikedy vymenia, ak sa mu nieco stane. A tak siel do predajne s fotakom, ukazal predavacovi a ten mu hovori, ze to je malo na vymenu, ze radsej nech vyjde pred obchod, hodi ho o zem a donese spat. To kamarat aj urobil, a vymenili mu ho na mieste za novy kus....tolko k tomu, co vsetko sa da, ked je predajca/poistovatel ochotny zniest zakaznikovi modre z neba...ale na SVK to potrva este par rokov....
 
luboD90
2010-12-19 18:15:47+01
príspevok od: bonifacko
Jaj pani do osieho hniezda pichate. Poistovanie je tiež oblasť, ktora je u nas 100 rokov za opicami. Spekulantske poistovne so sidlom na slovensku si vyberaju hrozienka, če je pre nich výhodne. Pekne je to vidieť pri nehnutelnostiach v suvislosti s tymi zaplavovymi oblastami. Pričom poistovnictvo je postavene na tom, že poistiť sa da všetko a na to nastaviť cenu poistenia. K dispozícii maju (mať) poistnych matematikov. Tak naše asi nemaju poistnych matematikov. Potom človek iba so závisťou číta (počúva), že za hranicami na zapad sa da poistiť fotoaparat nie iba proti krádeži, ale aj proti pádu. Čiže poisťovna vyplatí náhradu v hodnote elektroniky pri kúpe. neviem, možno po amortizacii. neviem si dosť dobre predstaviť, mať taku poistku proti pádu. Kúpim striednu triedu, telo za 1200€, po 3 rokoch (už dost zastarale a zrele na výmenu) to šmarím o skalu a po 3 tyzdnov idem kupiť nove telo?
Na západe by to asi nikoho nepadlo, na Slovensku by to takto riešila väčšina. Preto aj poisťovne zmýšľajú tak, ako zmýšľajú. Aj v záplavových oblastiach by si nalievali vodu do obývačky...
 
TTL
2010-12-19 18:24:52+01
Ked som to skumal pred 5 rokmi, tak fototechnika sa dala normalne pripoistit v ramci poistenia domacnosti. Nestalo to vela - par minci navyse mesacne. Ale poistovne to neponukaju ako samozrejmost, treba sa pytat, pytat, pytat, najlepsie u niekoho, kto pracuje nezavisle pre viacero poistovni. Bezna tetka za okienkom to asi nebude ani vediet.

S cestovanim je to horsie, to vacsinou stoji 5 - 10 % z poistnej sumy. Na cestovanie s velkou vybavou po Indii by som to bral, na kratky vylet za hranice je to samozrejme ultra nerentabilne.
 
TTL
2010-12-19 18:27:16+01
príspevok od: PeCh
Asi ťa nepoteším. Ak je to bežné cestovné poistenie, tak tam sú z neho vylúčené optické prístroje (t.j. aj fotoaparáty, objektívy), prípadne je pri nich obmedzená náhrada škody (obyčajne na 300 € na všetky dokopy). Takže radšej sa na poistenie nespoliehaj, ale dávaj si pozor.
Ja sa skor cudujem ze ides na taky vylet a spoliehas sa na jedno telo
 
marish1
2010-12-19 20:37:59+01
ja ked som minuly rok isiel s par dni starou vybavou do spanielska, tak som si ju celu poistil (strata, kradez, poskodenie) a vyslo to celkom dost. na ostatne vylety za hranice som si bral uz iba klasicke cestovne poistenie batoziny. jeden kus je poisteny iba do hodnoty 350€ (v unione).
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()