Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Prevádzkareň pri s.r.o.

ivannah
2011-02-24 01:03:56+01
Zdravim,

chcela by som sa opytat, či ma niekto skusenosť s povinnostou mať zriadenu prevadzkareň pri živnosti - fotografické služby a počitačove služby, alebo možem pracovať len z domu (sidlo firmy s.r.o.), tzn. fotografovať v exterieri a spracovavat fotky na PC a nemať zriadenu prevadzkareň. Prosím poradte, ak niekto riesil podobnu vec.

Za Vas nazor srdecne dakujem.
 
kecal
2011-02-24 01:17:09+01
živnostenský zákon
 
Granko
2011-02-24 01:22:33+01
Zriadenie prevádzkarne nie je povinná zložka podnikania - závisí od druhu resp. charakteru činnosti.
Ak nebudeš mať ateliér (a z toho započítateľné účtovné výdavky), prevádzkareň ti nie je treba. V opačnom prípade je ateliér prevádzkarňou.
Dá sa to tak, ako si to popísala - fotiť vonku (vo vnútri, jednoducho podľa požiadavky klienta) a upravovať fotky v sídle firmy. Bežná prax.
 
ivannah
2011-02-24 01:25:25+01
§ 17
Prevádzkareň

Prevádzkarňou sa rozumie priestor, v ktorom sa prevádzkuje živnosť; nie je ním priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti ani technické a technologické zariadenie určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti.

Za priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti sa považujú najmä:

a) priestor určený na uskladnenie surovín a tovaru podnikateľa,
b) stanovištia, odstavné plochy pre motorové vozidlá, garáže a priestory určené na zabezpečenie údržby a technickú kontrolu vozidiel,
c) miesto podnikania fyzickej osoby, sídlo právnickej osoby,
d) výstavné priestory a vzorkové predajne,
e) priestor na prijímanie zákaziek alebo tovaru a na jeho vydávanie.

Samozrejme si to viem precitat, ale asi som sa zle vyjadrila, nakolko z vykladu zakona mi nie je jasne, ci som alebo nie som povinna mat prevadzkaren. takze ta moja otazka znie takto:
Mate zriadenu pervadzkaren (ti co mate zivnost, resp. s.r.o.), pokial vykonavate fotograficke služby (napr. reportazna foto, svatby, akcie atď) a doma (pokial mate sidlo v byte) vykonavate postprocessing na PC?

Velmi dakujem za akukolvek prakticku skusenosť.
 
ivannah
2011-02-24 01:34:08+01
Dakujem Granko, presne na to som sa pytala. Atelier neplanujem, a spracovavat chcem v sidle firmy doma. Islo mi len o to, ze dnes som bola na ŽU (informačne) a uradnicka ma tam horkodušne presviedčala, že som povinna zriadiť si prevadzkaren a nechcela akceptovať myšienku, že upravu fotiek budem vykonavať v sidle firmy na pocitaci. Takze taka je teoria a taka je prax.
 
Granko
2011-02-24 01:42:12+01
príspevok od: ivannah
§ 17
Prevádzkareň

Prevádzkarňou sa rozumie priestor, v ktorom sa prevádzkuje živnosť; nie je ním priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti ani technické a technologické zariadenie určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti.

Za priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti sa považujú najmä:

a) priestor určený na uskladnenie surovín a tovaru podnikateľa,
b) stanovištia, odstavné plochy pre motorové vozidlá, garáže a priestory určené na zabezpečenie údržby a technickú kontrolu vozidiel,
c) miesto podnikania fyzickej osoby, sídlo právnickej osoby,
d) výstavné priestory a vzorkové predajne,
e) priestor na prijímanie zákaziek alebo tovaru a na jeho vydávanie.

Samozrejme si to viem precitat, ale asi som sa zle vyjadrila, nakolko z vykladu zakona mi nie je jasne, ci som alebo nie som povinna mat prevadzkaren. takze ta moja otazka znie takto:
Mate zriadenu pervadzkaren (ti co mate zivnost, resp. s.r.o.), pokial vykonavate fotograficke služby (napr. reportazna foto, svatby, akcie atď) a doma (pokial mate sidlo v byte) vykonavate postprocessing na PC?

Velmi dakujem za akukolvek prakticku skusenosť.
Však si jasne odpovedala citovaním paragrafu - v ňom je to napísané :o)

Prevádzkarňou sa rozumie priestor, v ktorom sa prevádzkuje živnosť. nie je ním priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti (a dole máš vysvetlené, ktoré priestory sa za také považujú - čiže, ktoré nie sú prevádzkarňou)

A odpoveď na tvoju otázku - Nie.
Logicky - fotíš vonku, na svadbe, kdekoľvek ťa klient zavolá, čiže nemáš stále miesto, nemáš preto čo označiť za prevádzkareň - za miesto, kde prevádzkuješ živnosť.
 
ivannah
2011-02-24 01:49:04+01
Chapem, mne tam išlo o to spracovanie fotiek na PC. Kvoli tomu uradnicka naliehala na zriadenie prevadzkarne. Zevraj to spracovavanie fotiek nemozem vykonavat len tak v sídle firmy, lebo aj to je sučastou tej ktorej živnosti. Tak preto mi to nebolo úplne jasné, ako sa to rieši v praxi.
 
Sd108
2011-02-24 01:51:54+01
nech Ta to ani nenapadne. Daj si pokoj s prevadzakrnou
 
Granko
2011-02-24 01:52:56+01
príspevok od: ivannah
Dakujem Granko, presne na to som sa pytala. Atelier neplanujem, a spracovavat chcem v sidle firmy doma. Islo mi len o to, ze dnes som bola na ŽU (informačne) a uradnicka ma tam horkodušne presviedčala, že som povinna zriadiť si prevadzkaren a nechcela akceptovať myšienku, že upravu fotiek budem vykonavať v sidle firmy na pocitaci. Takze taka je teoria a taka je prax.
Tej horko(v)dušnej tete pri budúcej návšteve vycap paragraf pred oči, nech číta pozorne a povedz jej to, čo som ti napísal o pohyblivom mieste na výkon živnosti.
Netuším, prečo si tie tetušky úradnícke myslia (a nielen na živnostenskom), že fotiť sa dá len vo fotoslužbe a každý fotograf ju musí mať. Asi je to pozostatok dôb dávno minulých.
 
ivannah
2011-02-24 01:54:50+01
ja praveze samozrejme nechcem prevadzkaren. Len som nevedela ci postprocesing na PC nevyzaduje prevadzkaren (teraz rozumej aj napr. kancelariu atď.) Ako pokial aj vy v bežnej praxi nemate prevadzkaren, tak v tom pripade je to v poriadku, to bolo cielom mojho zistenia.
 
Granko
2011-02-24 01:57:23+01
príspevok od: ivannah
Chapem, mne tam išlo o to spracovanie fotiek na PC. Kvoli tomu uradnicka naliehala na zriadenie prevadzkarne. Zevraj to spracovavanie fotiek nemozem vykonavat len tak v sídle firmy, lebo aj to je sučastou tej ktorej živnosti. Tak preto mi to nebolo úplne jasné, ako sa to rieši v praxi.
Som zvedavý, čo by vymyslela, kebyže jej povieš, že fotky budeš upravovať na lavičke v parku, v kaviarni, vo vlaku alebo si ich budeš dávať upravovať externe a nebudeš to robiť sama :o)
 
ivannah
2011-02-24 02:03:59+01
Inak to ma presne napadlo ked som prisla domov. Ved ked si do firmy kupim notebook (ktory je prenosny) a budem s nim na lavicke v parku urpavovať fotky tak ma prevadzkaren max. netrapi.
 
Granko
2011-02-24 02:17:30+01
príspevok od: ivannah
Inak to ma presne napadlo ked som prisla domov. Ved ked si do firmy kupim notebook (ktory je prenosny) a budem s nim na lavicke v parku urpavovať fotky tak ma prevadzkaren max. netrapi.
Nejde o to, či budeš mať notebook alebo normálny pc. Veci budeš mať v sídle spoločnosti. Ale to nesúvisí s prevádzkarňou. Ak by áno, potom by každý grafik, účtovník, majiteľ internetového obchodu či hocikto iný, čo má živnosť založenú z väčšej časti (ak nie úplne) na počítačoch (a nielen to), musel mať prevádzkareň.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-02-24 07:21:43+01
Moja firma má dve prepojené kancelárie - sídlo firmy, ktoré slúžia zároveň i ako vzorková miestnosť a prijímame tam zákazky.
Raz mi tam prišiel zákazník, nikoho nenašiel, lebo sme boli na zameraní v teréne. Bol zďaleka, tak odišiel naštvaný a svoju zlosť riešil tak, že nás oznámil na Štátnu obchodnú inšpekciu. Vraj nemáme na prevádzke vyvesené prevádzkové hodiny a v priebehu dňa tam nikto nebol.
Dofrčali z Prešova hneď traja kontrolóri, spísali záznam, naparili pokutu 5 tisíc korún. Odvolal som sa a poukázal som na spomínaný zákon, že takýto priestor nie som povinný ohlásiť ako prevádzku a teda že tam nemusia visieť otváracie hodiny.
No a vyhral som, pokutu stiahli...
 
PaPi
2011-02-24 07:42:59+01
príspevok od: Stratený Stano
Moja firma má dve prepojené kancelárie - sídlo firmy, ktoré slúžia zároveň i ako vzorková miestnosť a prijímame tam zákazky.
Raz mi tam prišiel zákazník, nikoho nenašiel, lebo sme boli na zameraní v teréne. Bol zďaleka, tak odišiel naštvaný a svoju zlosť riešil tak, že nás oznámil na Štátnu obchodnú inšpekciu. Vraj nemáme na prevádzke vyvesené prevádzkové hodiny a v priebehu dňa tam nikto nebol.
Dofrčali z Prešova hneď traja kontrolóri, spísali záznam, naparili pokutu 5 tisíc korún. Odvolal som sa a poukázal som na spomínaný zákon, že takýto priestor nie som povinný ohlásiť ako prevádzku a teda že tam nemusia visieť otváracie hodiny.
No a vyhral som, pokutu stiahli...
Heh.... to je pekne Zboznujem ked cloveka chce stat zlincovat za otvaracie hodiny
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-02-24 07:56:07+01
príspevok od: PaPi
Heh.... to je pekne Zboznujem ked cloveka chce stat zlincovat za otvaracie hodiny
Mňa prekvapilo, načo museli až z Prešova chodiť traja. Platy, auto, cestovné náhrady... Posadím jedného na rýchlik a usporím daňovým poplatníkom kopec korún... Aha, sorry, sme na Slovensku...
 
mirosz
2011-02-24 08:43:10+01
príspevok od: Stratený Stano
Mňa prekvapilo, načo museli až z Prešova chodiť traja. Platy, auto, cestovné náhrady... Posadím jedného na rýchlik a usporím daňovým poplatníkom kopec korún... Aha, sorry, sme na Slovensku...
Presne ako hovoris, sme v Slovakistane....tu sa najprv pokutuje a sikanuje bezny zivnostnik, ktory ledva preziva a az potom sa rozmysla....Co uz. Ale aj tak sa neprestahujem
 
PaPi
2011-02-24 08:45:47+01
príspevok od: Stratený Stano
Mňa prekvapilo, načo museli až z Prešova chodiť traja. Platy, auto, cestovné náhrady... Posadím jedného na rýchlik a usporím daňovým poplatníkom kopec korún... Aha, sorry, sme na Slovensku...
Protikorupcna politika - troch tazsie podplatis ako jedneho (vychadzajuc z troch natiahnutych ruk) No a nezabudaj, ze su to uradnici... v robote sa nudia... tak su radi ked mozu vypadnut na vylet
 
Fotograf77
2011-02-24 09:29:43+01
Ono na ZU, ako aj na hocijaom urade. . . DU nevynimajuc, maju v hlavach nasr**e. . . Oni ta budu presviecat o hociakej blbosti. . . ja mam napriklad uvedene v zivnostenskom liste, moju adresu podnikania ako prevadzku. . . .neviem ako na to vobec prisli, lebo o tomto sme sa vobec nebavili. . . hlavne ze ma tam 10 minut prehovarala, aby som si okruhy podnikania dal v ramci takej a takej kategorie. .. .
Zatial co sa tyka tej prevadzky, som s tym problem nemal. . tento rok sa budeme stahovat a potom to naraz na ZU dam zmenit. . . .

Pokial ty nemas zakony, paragrafy v hlave a nie si z nich uplne mudra, necakaj ze daka uradnicka ich ovlada. . . .

Podobne som dopadol na DU. . . pracovnicka sa mna pytala, to, co mala ona sypat z rukava.. . . ale ked sa zamyslim nad jej platom a odkial tie peniaze idu. . .

No, nerozculujem sa uz. . . zvysuje to krvny tlak a inak neprospieva moc organizmu )
 
ivannah
2011-02-25 15:09:54+01
Chalani, dakujem Vam za cenné rady. Teraz ma ešte napadla v suvislosti s touto temou dalsia otazka. Opišem situaciu.

Fotografujem, mam sro-čku (fotograficke služby, počitačove služby, reklamne a marketingove služby), pracujem v exterieri, prevadzkaren tym padom odpadla, doma mam pocitac (na ktorom upravujem fotky, navrhujem graficke veci) a sidlo firmy je v byte u rodicov (panelák).

Otazka: Musim vyňat byt z bytoveho fondu? Prosim poradte mi ako v praxi fungujete.

Dakujem Vam srdečne, ešte raz.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()