Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Zdielanie fotiek na facebooku

wayne
wayne 2011-06-25 08:02:37+02
Vedeli ste, ze ak zdielate fotku na facebooku, suhlasite tym s licencnymi podmienkami tohto gigantu a moze sa kludne objavit kdekolvek? Navyse suhlasom licencnych podmienok pre stranu, ktora si narokuje exkluzivne prava to znamena, ze ich nemozte pouzivat dalej na vlastne zarobky.

http://blog.exposedplanet.com/why-sharing-photos-on-facebook-is-bad-for-you/
http://blog.exposedplanet.com/why-sharing-photos-on-facebook-is-bad-for-you-part-2-why-the-share-and-like-buttons-are-bad-news/

Sad news.....
 
wayne
2011-06-25 20:00:00+02
príspevok od: wlad
ale ved toto potom vobec nie je problem len facebooku - akonahle hocikde zverejnis fotky, mozu sa dostat kamkolvek. Fotka s rozlisenim 800px ale nikdy nebude mat velku hodnotu pre kupujuceho, preto takyto "unik" fotografovi velku skodu nenarobi.
musi to byt ciste, takze nemozu. ibazeby mali v licencnych podmienkach, ktore si neprecitas napisane, ze odkliknutim suhlasis s manipulovanim tvojej fotografie a jej posuvanim dalej.
 
wayne
2011-06-25 20:06:44+02
príspevok od: autocord
Z podmienok pouzivania: "For content that is covered by intellectual property rights, like photos and videos ("IP content"), you specifically give us the following permission, subject to your privacy and application settings: you grant us a non-exclusive, transferable, sub-licensable, royalty-free, worldwide license to use any IP content that you post on or in connection with Facebook ("IP License"). This IP License ends when you delete your IP content or your account unless your content has been shared with others, and they have not deleted it."

Zjednodusene a po slovensky, poskytujes facebook-u nevyhradnu licenciu na zobrazovanie tvojej fotky na jeho strankach a podstrankach (fotky su nahrane na inych domenach ako facebook.com).

Bez tejto licencie by facebook nemohol tvoju fotku nikomu zobrazit, mohol by si sa na nu pozerat sam vo svojom profile.

Royalty-free licencia neumoznuje predat tvoju fotku dalsej osobe, je to licencia na specificke pouzitie, v tomto pripade zobrazovanie fotky na strankach facebook-u.

Moj nazor teda je, ze si nemoze len tak niekto z medii vytiahnut fotku z facebooku a pouzit ju napr. do clanku. Ani facebook nemoze predat prava z fotky dalej tretim osobam.
Tvoj nazor ale nemusi vzdy reprezentovat aktualny stav situacie. Ak tej vete rozumies, tak si iste pochopil, ze davas suhlas na pouzitie, nielen na zobrazenie tvojej fotky na akekolvek ucely a akukolvek dalsiu manipulaciu facebooku. ak ju facebook niekomu preda, alebo si vytvori stock fotografie ktore sa mozu spolocnostami kupovat, smola. A ja som nemyslel konkretne napriklad bulvar - kludne to moze byt PR kampan facebooku, bez posuvania dalej.
 
Palso
2011-06-25 21:38:22+02
Huh, Wayne... nie je to sice hoax, ale je to nafuknuty problem

"Navyse suhlasom licencnych podmienok pre stranu, ktora si narokuje exkluzivne prava to znamena, ze ich nemozte pouzivat dalej na vlastne zarobky."

Mozes ich dalej pouzivat na vlastne zarobky, davas im non-exclusive license, je to napisane priamo v policy. A nie je to tam kvoli tomu, aby mal Facebook na com zarabat a predavat 720 pixlove fotky, ale kvoli tomu, aby si s tou fotkou mohol robit to, co potrebujes - t.j. zdielat ju aj na inych weboch, pomocou fb pluginov, sublicencia je tam najma na to, aby tvoje fotky mohli pouzivat tretie strany, ktore prevadzkuju aplikacie na facebooku (napriklad appky, ktore ti pridavali do fotky slovensku vlajku). Tie prava, ktore im davas, su nafuknute, ale su tam len pre ich vlastnu pohodlnost pred US law, aby sa mali v pripade potreby o co opriet.

Navyse, obdobne licencne podmienky ma XY dalsich webov na shareovanie obrazkov, fotobanky, imagestocky, spravodajske weby... Len pri Facebooku o tom zasa zacali niektori robit halo.
 
marish1
2011-06-25 21:38:42+02
príspevok od: dodo_bb
Facebook je skutočne zaujímavé prostredie a divil by som sa, keby ho FBI a CIA nevyužívala - myslíš, že sú blbší ako takmer všetci fotografi? . Hlavne keď ako píšeš už sú tam všetci Mimochodom, keby som niekoho prijímal do práce, prvé čo si pozriem je jeho profil a statusy na FC. A niekedy ma napríklad skutočne prekvapí, aký slovník nájdem v statusoch a poznámkach krásnych mladých inteligentných slečien (červenal by sa aj drevorubač Je to úžasné prostredie a projekt, ale ako je dnes obvyklé, je fatálne zneužívané na biznis a na 98% naplňované prázdnymi nezmyslami a blbosťou. Kdesi som čítal, že podobné internetové projekty a ich obsah sú najlepším dôkazom, že všeobecné volebné právo je absolútna blbosť
cisto z pohladu sef-zamestnanec (cize sef nie je ziaden hacker a ziadne povolene aplikacie zo strany fb usera neberiem do uvahy):
ak mas dobre nastavene povolenia zobrazovania, tak ten sef nic nezisti, pretoze kym mu nepotvrdis friend request, nedostane sa na tvoj wall, nedostane sa k tvojim fotkam, datumu narodenia, vzelaniu... nicomu. uvidi akurat tvoje meno+priezvisko a aktualnu profilovku (aj ta sa da myslim zakazat) v rozliseni 180x120 (alebo podobnom).
dolezite je mat nastavene zobrazovanie tychto informacii na "only friends" a nie ako je defaultne "friends of friends", pretoze potom staci, aby ste mali so sefom jedneho spolocneho fb kamarata a k informaciam sa dostane.
samozrejme zlate pravidlo na fb je, nepisat tam nieco, co by si v normalnom rozhovore mal problem povedat niekomu z tvojich 100,200,500... kamaratom.
ak toto dokaze mat clovek na pamati, nemusi sa bat.
 
marish1
2011-06-25 21:45:48+02
este k tomu rozdielu medzi "only fiends" a "friends of friends" volby.
ak si album s fotkami nahras s prvou volbou, k fotkam sa dostane iba tvojich (dajme tomu) 300 znamych. ak nastavis druhu volbu, tak (za predpokladu, ze tvoji znami maju tiez v priemere 300 kontaktov) si moze tie fotky zobrazit az 300x299= cca 90 000 ludi. je to samozrejme prehnane cislo, v reale je ovela nizsie, kedze je predpoklad, ze mas so svojimi kamaratmi spolocnych kamaratov, takze v skutocnosti to moze byt 30 000-60 000 ludi... ale aj to je myslim dost vela.
 
uncle_roxor
2011-06-25 21:53:01+02
príspevok od: Kaiman81
akurát že po stiahnutí z FB ma fotka len zopár kilo,teda je ti na 2 veci ake ma rozlíšenie keďže dátovo je desne malá... nemá ani 100kb to ti žiaden grafik na svete nezachráni....
ano, fotka ktoru ti zobrazi na FB nieje original, ale jej komprimovana zmensenina. original je sice "neviditelny", ale stale ostava uchovany na serveri, dokonca je par postupov, ako sa da dostat k tymto originalom
 
marish1
2011-06-25 21:53:44+02
príspevok od: autocord
Prosim ta nenahnevaj sa, ale dovolim si tvrdit ze ako clovek s viac ako 15 rokmi skusenosti v IT tusim co dokaze akakolvek webstranka urobit Ked ta teda mozem poziadat, dovolim si tvrdit ze som fundovany clovek, napis mi akymi prostriedkami vyvija FB na mojom PC skodlivu cinnost. Rad si to necham vysvetlit, ale poprosim ta technickou recou, aby sme sa bavili len o faktoch

PS: Ja ti inak v zasade rozumiem co sa snazis napisat, ale pises to tak prehnane a pomylene, ze si o tebe skor niekto moze pomysliet ze si paranoik a konspirator, preto som sa vlastne nad tym tvojim prvym prispevkom pousmial.

Vies co, vlastne ked sa tak citam, dalsia debata by asi nemala zmysel, lebo by nas nikde neposunula
tak nejak. ja som napriklad nikdy nedal povolenie ziadnej aplikacii na fb. myslim teraz tie: "kolko ludi si pozera tvoj fb profil?", "abraham odpovedal na otazku ohladom teba: zobrazit odpoved" a podobne. takisto v poslednej dobe hojne sa vyskytujuce videa typu "sok: habera zastrelil rytmusa" a podobna pliaga. ako sa mi teda facebook, co je server side aplikacia moze naburat do mojho pc k mojim dokumentom...?

ovela nebespecnejsi nastroj na zber informacii o osobe je podla mna google. a na ten nepotrebujes byt ani ziaden hacker...
 
Palso
2011-06-25 22:21:55+02
príspevok od: uncle_roxor
ano, fotka ktoru ti zobrazi na FB nieje original, ale jej komprimovana zmensenina. original je sice "neviditelny", ale stale ostava uchovany na serveri, dokonca je par postupov, ako sa da dostat k tymto originalom
Original nezostava uchovany na servery, facebook pouziva na upload fotiek java applet, ktory fotografie zmensuje u pouzivatela a na server posiela iba resiznute fotografie s dlhsou stranou 720px. Mozes si to vyskusat, ak mas dostatocne pomaly (rozumej priemerny slovensky upload - vytvor si velke JPG a daj ho uploadovat na facebook, budes prekvapeny ze napriklad 10MB subor tam uploadne za priblizne rovnaky cas ako napriklad 1MB. Neviem, co znamena "par postupov", ale znova su to len hoaxy
 
Palso
2011-06-25 22:26:46+02
Mimochodom, ked uz tu mame taku skandaloznu temu, rovnaku licenciu (worldwide, royalty-free, moznost sublicencie) ma aj na Picasa alebo Flickr
 
marish1
2011-06-25 22:31:09+02
príspevok od: Palso
Original nezostava uchovany na servery, facebook pouziva na upload fotiek java applet, ktory fotografie zmensuje u pouzivatela a na server posiela iba resiznute fotografie s dlhsou stranou 720px. Mozes si to vyskusat, ak mas dostatocne pomaly (rozumej priemerny slovensky upload - vytvor si velke JPG a daj ho uploadovat na facebook, budes prekvapeny ze napriklad 10MB subor tam uploadne za priblizne rovnaky cas ako napriklad 1MB. Neviem, co znamena "par postupov", ale znova su to len hoaxy
mozes tam nahrat aj fotku s 1600px dlhsou stranou, ak pri vytvarani albumu zaskrtnes "High Resolution":
Quality: Standard / High Resolution(takes ~10x longer)
 
Palso
2011-06-25 22:39:27+02
príspevok od: marish1
mozes tam nahrat aj fotku s 1600px dlhsou stranou, ak pri vytvarani albumu zaskrtnes "High Resolution":
Quality: Standard / High Resolution(takes ~10x longer)
Hej, to je dalsia vec, v principe rovnaka ako 720px. High res su 2048px, ale znova prebehne resize u teba doma (max. mozu mat tie subory myslim 5 alebo 6 MB) a co je hlavne - ta fotka ide naspat normalne stiahnut, rovnako ako aj 720px, z linku hned vedla fotografie, cize facebook nic nerobi "neviditelnym" a netreba ziadnych par postupov ako sa dostat k originalom. Ak to nezaskrtnes a uploadujes aj 3000 pixelovu fotku, realne maju na serveroch 720px, ak to zaskrtnes, tak maju 2048 ale nikdy nemaju plnu kvalitu a nic neskryvaju a nerobia neviditelnym, thats the point.
 
autocord
2011-06-25 22:42:15+02
príspevok od: wayne
Tvoj nazor ale nemusi vzdy reprezentovat aktualny stav situacie. Ak tej vete rozumies, tak si iste pochopil, ze davas suhlas na pouzitie, nielen na zobrazenie tvojej fotky na akekolvek ucely a akukolvek dalsiu manipulaciu facebooku. ak ju facebook niekomu preda, alebo si vytvori stock fotografie ktore sa mozu spolocnostami kupovat, smola. A ja som nemyslel konkretne napriklad bulvar - kludne to moze byt PR kampan facebooku, bez posuvania dalej.
Myslim ze sa k tomu este lepsie ako ja vyjadril Palso. Ako tiez spomenul, rovnako maju nastavene podmienky aj ine stranky. Ja som si vsak uvedomil este jednu dost zaujimavu vec, pozrel som si vseobecne podmienky pri registracii na ephoto.sk a veru som tam ziadne udelenie licencie pre istotu nenasiel vobec Moze to znamenat ze ephoto.sk publikuje fotografie bez udelenia licencie autora? V podmienkach tiez nie je specifikovane ako fotografie mozu byt pouzite Mohol by sa k toumto niekto z redakcie vyjadrit
 
marish1
2011-06-25 22:47:41+02
príspevok od: Palso
Hej, to je dalsia vec, v principe rovnaka ako 720px. High res su 2048px, ale znova prebehne resize u teba doma (max. mozu mat tie subory myslim 5 alebo 6 MB) a co je hlavne - ta fotka ide naspat normalne stiahnut, rovnako ako aj 720px, z linku hned vedla fotografie, cize facebook nic nerobi "neviditelnym" a netreba ziadnych par postupov ako sa dostat k originalom. Ak to nezaskrtnes a uploadujes aj 3000 pixelovu fotku, realne maju na serveroch 720px, ak to zaskrtnes, tak maju 2048 ale nikdy nemaju plnu kvalitu a nic neskryvaju a nerobia neviditelnym, thats the point.
ano, vsak ja s tym, co si napisal suhlasim, iba som ta doplnil. a hej, je to 2048px... ja tie fotky pred uploadom zmensujem na 1600px, preto ma to pomylilo.
 
Yamismo
2011-06-25 23:55:22+02
dobre ale uploadom aj prehlasujem, ze mam prava na tu fotku...v tom pripade staci tvrdit, ze tieto prava nemam (poviem, ze ich ma napr. sestra) a cele potencionalne zneuzivanie fotky skoncilo..ci?
 
keko
2011-06-26 09:22:01+02
Pocujte, co je to to to FB? To je taka ta novodoba kaviaren pre nemajetnych? Nie je to skrateny tvar FBI?

...nechapem, ako moze niekto zverejnovat cisla bankovych uctov, PIN, kedy bude domacnost k dispozicii zlodejom, ako moze policajt, co bije cigancata zverejnit pribeh onoho aktu, ako moze posluchacka cirkevnej strednej skoly zverejnit to, co zverejnila ... A potom pri okienku na poste nechce poskytnut postarke svoje rodne cislo
 
tomis.ales
2011-06-26 10:04:51+02
Co sa tyka zdielania sukromnych informacii na FB. Povedal by som to ako v Cernych Baronoch, LIDI JE JAK SRACEK. Preco by teda niekto mal zrovna zaujem o mna??? Samozrejme nedavam na FB kazdy detail zo svojho zivota, co vlastnim a kam pojdem a podobne. To ze tie informacie niekde niekto zhromazduje k napr. bezpecnostych dovodov, je jasne. Ja neplanujem byt nejaky terorista, tak nech maju moju fotku a ine zakladne info. Je to vlastne plus. Vlastne ONI ma uz aj tak maju. Pred par rokmi v UK som si posedel na vianoce noc v base za vytrznost a zobrali mi odtlacky prstov, fotky aj DNA aj 70 libier za pokutu
A co sa tyka fotiek na FB. 720x720 neni nic moc a aj ta kvalita je otrasna, take fotky sa nedaju nijako predat. Ja vnimam FB ako velku reklamu, ktoru mam zadarmo.
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()