Hore
Fórum » Právna poradňa
 

fotenie v Prahe so stativom - treba povolenie?

micklush
micklush 2011-07-26 15:46:29+02
Chystam sa s priatelkou do Prahy na predlzeny vikend a rad by som si aj hned pofotil architekturu. ked som tam bol naposledy {asi 10 rokov dozadu} mi niekto hovoril, ze ked chcem pouzivat v meste stativ, potrebujem na to povolenie z radnice, alebo podobne, pretoze to je zaberanie verejnej plochy. viete niekto nieco o tom, pripadne kde sa to vybavuje a kolko to stoji?
 
Cook
2012-06-21 17:08:29+02
http://www.metro.cz/fotka-na-karlove-moste-vas-muze-prijit-draho-na-facebook-nepatri-pww-/co-se-deje.aspx?c=A120615_142149_co-se-deje_ava
 
Bdurex
2012-06-21 17:38:06+02
Ja som fotil zo stativu ale z Peřina ( neviem ako sa to pise).
 
tomasqo
2012-06-21 20:10:45+02
Co to je za blbost?????? )) chodil som po centre prahy vratane mostov dva dni so stativom a nik mi nic nepovedal, policajti dobre ze sa o mna nepodkynali a nikto nic...
 
tomasqo
2012-06-21 20:11:56+02
"Záleží, zda byla fotografie využita k reklamě či nikoliv," říká Blažková. Ta vysvětluje, že pokud chce někdo na mostě pořídit kvalitní snímky, musí získat souhlas od vlastníka mostu a od Sdružení výtvarníků Karlova mostu.

vidim ze nie len na slovensku mame idiotov )
 
velecky
2012-06-21 20:24:59+02
príspevok od: Bdurex
Ja som fotil zo stativu ale z Peřina ( neviem ako sa to pise).
buď z peřin alebo z Petřína
 
velecky
2012-06-21 20:29:05+02
inak, brat mi vravel, že keď boli v Ríme a kameraman nakrúcal zo statívu, tak pribehol policajt a chcel vidieť povolenie. ke'dže nemali, poradil im, že nech snímajú z ruky, bez statíva, že to sa už môže. a pritom nešlo o žiaden film, len o blbý stand up (to keď redaktor stojí pred kamerou a rozpráva, že dnešná návšteva ministra pôdohospodárstv v Ríme znamená vyššiu kvalitu spolupráce atď atď). Bol to štáb jednej našej TV, celý stand up mohol mať 20 sekúnd Blbci sú všade.
 
Luu
2012-06-21 21:50:52+02
zeberanie verejneho priestastva? to tucny ludia zaberaju viac niez stativ (bez urazky) fakt niektore zakony... to u nas som mal rozlozene 2 stativy slider na nich a v meste a policajt sa nezaujimal o to ale o to ze co zaujimave tocim... ale tak vsade iny ludia
 
kofoluska
2012-06-21 22:03:50+02
Hentu spravu som pred par dnami citala aj ja. A hned som sa pytala kamarata fotografa zijuceho v CR, co je na tom pravdy. A ano - moze sa stat, ze k vam pribehne ochranka alebo policajt a budu od vas pytat povolenie Prahy I. Je to kvoli pamiatkarom. Ked som tam ale fotila naposledy (asi dva roky dozadu), nikto nic. Aj ked to bude asi tym, ze som mala relativne maly kompakt a stativ som nemala.
 
Leporelo
2012-06-21 23:11:41+02
ja som si chcel pofotit vecer krizikovu fontanu so stativom, ale este som ho ani poriadne nerozlozil a uz bol pri mne daky mudrlant a vravi, ze jedine bez stativu. Tak som sa zobral a isiel prec...
 
Markusquo
2012-06-21 23:20:05+02
príspevok od: Cook
http://www.metro.cz/fotka-na-karlove-moste-vas-muze-prijit-draho-na-facebook-nepatri-pww-/co-se-deje.aspx?c=A120615_142149_co-se-deje_ava
ach jaj. (na nič viac sa nezmôžem)
 
Cook
2012-06-21 23:24:29+02
príspevok od: Markusquo
ach jaj. (na nič viac sa nezmôžem)
Keď som to čítal, tak som tiež na to nemohol nájsť slova...
 
Duge
2012-06-22 08:40:24+02
Komplikovaná téma....a ako fotografický nadšenec nemám úprimne odpoveď.

1.) Ak ja niečo vyfotím a "to isté" vyfotí aj niekto iný, (pri umeleckej fotografii napr aj samotný nápad), mohol by som sa dožadovať u súdu náhrady škody. Ak niekto vymyslí, nakreslí, navrhne, postaví....budovu, objekt....je to jeho dielo, rovnako ako fotka je moje dielo. Ak ja tú budovu vyfotím a fotku predám, používam jeho dielo, asi by som z logiky veci mal mať od neho povolenie... Na druhej strane som do tej foto vložil svoj talent, vybral miesto, čas, upravil....

Neviem, budova, most...je síce dielo ako každé iné, ale keďže je vystavené na verejnom, voľne prístupnom priestranstve, ako súčasť krajiny, môžem ho fotografovať dosýtosti ako len chcem a dotyčný hňup by ma odtiaľ asi ťažko dostal.

Tušim aj tu na ephoto sú o tom niekde články mám pocit, ale niekto znalý by sa k tomu mohol vyjadriť.
 
Avantiswa
2012-06-22 09:24:08+02
Je to len blbý a úbohý nápad, ako nahrabať ďalšie peniaze. A hrozí, že sa zo "statívového fotografovania" v Prahe stane populárny adrenalínový šport...
 
bonifacko
2012-06-22 12:30:22+02
Tak aj pepici na pentaxfriends.eu spustili riadnu debatu:
http://www.pentaxfriends.eu/viewtopic.php?f=7&t=3582&sid=3dbd3ae3429dac9a3683e931217c5fe6&p=57520#p57520

[i]Profesionální fotografie s použitím stativu a ateliérových světel na nočním Karlově mostu ( dotaz 029/2010 )

Dobrý den, chtěli bychom si s přítelem udělat profesionální fotografii na nočním Karlově mostu. Díky tomu bychom využili profesionálního fotografa, který by musel použít stativ a ateliérová světla. Je nutné mít nějaké povolení a zaplatit poplatek? Samozřejmě se jedná o fotografii pouze k soukromým účelům. Děkuji za odpověď Hezký den Ž. B.

Dobrý den,

pokud jak uvádíte bude mít fotograf umístěný stativ na místní komunikaci (Karlův most, Praha 1) jedná se o zvláštní užívání místní komunikace a je tedy nutné mít povolení k tomuto zvláštnímu užívání místní komunikace od Odboru dopravy, Úřadu MČ Prahy 1, 4. patro, kancelář č. 416, Vodičkova 18, Praha 1. Můžete se dostavit každý úřední den, tj. Po a St v době 08:30 - 18:00 hodin, nebo se domluvit telefonicky na tel. č. +420 221 097 386. Dále je nutné mít nájemní smlouvu od Technické správy komunikací a souhlas od Sdružení výtvarníků Karlova mostu. Poplatek za Karlův most je 250 000,- Kč. za jeden den. Pokud by Váš fotograf neměl stativ a fotil by Vás pouze z "ruky" není třeba tohoto povolení.

S pozdravem



Pavel Kotlár
dopravní značení
[/i]
Profík fotí so statívom a neprofík z ruky.
 
tonlou
2012-06-22 12:41:24+02
Akoze,toto je kvalitny blud co vymysleli. Clovek ktory pride na most,opre sa o mur a bude tam trcat cely den im nevadi,to ze ja si rozlozim na 10-20 minut stativ,to uz je zaberanie verejneho priestranstva. Dalsia vec co mi nesedi je,ze pokutuju za to,ze so stativom vo vacsine pripadov fotim okolite pamiatky.(asi im vadi,ze ma zaujimaju tie a nie most) a zaroven ma chcu uhanat ak z ineho miesta odfotim most a dam ho na socialne siete.
Ocividne ti ktori to vymysleli maju velke oci a neuvedomuju si,ze si skodia. Myslim,ze takmer kazdy foto amater by si v pohode zaplatil 200-300 KC za to,ze si moze pofotit tie pamiatky,ale nie 250 tisic.
Na to ma malokto,takze asi im o zarobok nejde. A kedze fotky sa nemozu zobrazit ani na socialnych sietach tak zrejme nechcu ani reklamu a tym viac turistov v meste co sa rovna dalsie peniazky. Takze vlastne nechcu aby sa o karlovom moste vedelo
 
Marcel Rebro
2012-06-22 12:42:17+02
Jasneakofacka ... Sdružení výtvarníků Karlova mostu zalobovalo na radnici. Ved ako by k tomu prisli, ked by si kazdy trapko so stativom nafotil El Puente de Carlos sam - namiesto toho aby si zakupil umelecke dielko od nich.
 
Juraj Lacko
2012-06-22 14:15:48+02
Tento "zakaz" pouzivania trojnohy je vo vacsine miest. Stretol som sa s tym aj v Londyne kde mi policajti povedali ze koli bezpecnosti chodcov mam stativ zbalit. Iny pripad bol ked mi sukromna bezpecnostna firma zakazala fotit budovy z vonku a z verejneho priestranstva. S nimi som sa uz trochu aj povadil.
Ten rozlozeny staviv trochu aj chapem, (zavadzia) aj ked zase clovek tam nema zaujem trcat 20 minut na jednom mieste. Aspom ja som vzdy rychlo rozlozil nakomponoval cvakol a zbalil a to vsetko do 5 minut. Teraz uz vsade fotim z ruky alebo si fotak oprem o murik pripadne nieco co je po ruke. IS a Vysoke ISO tiez velmi pomoze v slabych svetelnych podmienkach.
 
Marek Janicko
2012-06-22 14:33:34+02
Ako naschval by som spravil demonstraciu v style jeden fotograf bez stativu s fotakom v ruke, jedna modelka a aspon 100-300 fotografov v ruke iba s bleskom a radiovym odpalovacom, ktory by plnili funkciu radiovo dialkovo ovladane stativy. A pekne po jednom ich nastavoval a upravoval ich poziciu po mm cely den + k tomu sa tvaril ako nejaky Andy Varhol.

Hovno po tom, ze fotka bude na prd a ci to bude fungovat, ale demonstracia jak vysita a podla pravidiel ta nemozu vykazat, kedze si amater a stativy nepouzivas.
 
youreye
2012-06-22 15:16:02+02
príspevok od: Duge
Komplikovaná téma....a ako fotografický nadšenec nemám úprimne odpoveď.

1.) Ak ja niečo vyfotím a "to isté" vyfotí aj niekto iný, (pri umeleckej fotografii napr aj samotný nápad), mohol by som sa dožadovať u súdu náhrady škody. Ak niekto vymyslí, nakreslí, navrhne, postaví....budovu, objekt....je to jeho dielo, rovnako ako fotka je moje dielo. Ak ja tú budovu vyfotím a fotku predám, používam jeho dielo, asi by som z logiky veci mal mať od neho povolenie... Na druhej strane som do tej foto vložil svoj talent, vybral miesto, čas, upravil....

Neviem, budova, most...je síce dielo ako každé iné, ale keďže je vystavené na verejnom, voľne prístupnom priestranstve, ako súčasť krajiny, môžem ho fotografovať dosýtosti ako len chcem a dotyčný hňup by ma odtiaľ asi ťažko dostal.

Tušim aj tu na ephoto sú o tom niekde články mám pocit, ale niekto znalý by sa k tomu mohol vyjadriť.
Teraz to bolo akurat temou v DtownTV alebo niekde (odporucam). Sice sa to vztahovalo na ameriku ale princip by mal byt asi podobny. Samotne budovy ak su vyznamne alebo je to nejake dielo a chcete ho komercne pouzit tak na to treba povolenie ale ak napriklad spravite sirsi zaber mesta s touto budouvou tak je to ok.
Hovorilo sa tam vela aj o copyrighte napr. ak vam niekto preberie fotku a pouzije je ju. Tato fotka ked aj tazko upravena alebo zilustrovana pokial je laikom rozoznana ako totozna s originalom tak nemoze byt pouzita samozrejme. A to hovorime uz aj o registrovanych fotkach copyright uradom! Treba si totiz registrovat kazdu svoju fotku (najlepsie uz pred upravou) inak sa nieje mozne domahat sudnou cestou zneuzitia. Aspon takto nejak to funguje v Amerike.
Zial neviem presne najst ktora epizoda DTownTV to bola lebo to bolo velmi zaujiave. Urcite jedna z poslednych. Ked najdem tak este dohodim
 
youreye
2012-06-22 15:20:20+02
Velmo zaujimave rozpravanie o podobnej teme teda copyrighte je na DTownTV epizoda 114:
http://www.youtube.com/watch?v=3zHF7Odob_4
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()