Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Súbory RAW. Dať či nedať zákazníkovi?

tomis.ales
tomis.ales 2011-09-30 16:27:23+02
Zdravim.
O rok budem fotit svadbu. Jedna sa o cely den. Moj problem je, ze snubenci chcu okrem upravenych fotiek aj surove RAW subory. Tvrdia, ze oni sa tiez venuju foteniu svadieb, co je pravda ako som si zistil. Najprv som odmietol, ale teraz ma o to takmer prosia. Chcu si nejake upravit pre seba, kedze ako tvrdia, kazdy fotograf ma trochu ine citenie. Co je tiez pravda. Verim, ze su solidny ludia a nezneuzili by moje fotky. Aspon si myslim, pretoze byvaju len kusok odo mna
Nerad by som totiz narazil na nete na svoje neupravene fotky s tym, ze som to fotil ja. Co by ste urobili vy? Davate RAW subory zakaznikom ak vas o to poziadaju?
Dakujem za odpovede.
 
JOK3R
2011-09-30 23:27:46+02
príspevok od: Daniel.U
ja by som nedal ani keby sa posrali. Ja uz nedam ani nepodarenejsie zabery lebo vsetko sa na druhy den objavi na facebooku
Ak niekto prezentuje na FB tvoje neupravene rawy namiesto tvojich upravenych jpg tak to je dovod na zamyslenie...
 
tomis.ales
2011-09-30 23:31:57+02
príspevok od: Fatty
ja zas by som im nedával žiadne rawy...nech si trhnú labou
načo preboha? objednali si hotové fotky tak ich budú mať
maliar vari dodáva skice podla ktorých maloval? sochár dodá sadrový model sochy? a načo, to nikoho nezaujíma, ide o výsledný produkt

a je to otázka dôvery - požadovaním rawu naznačujú nedôveru že fotky budú dobre spracované
tak načo si objednávajú človeka ktorému neveria na 100%
To si trafil na 100%. To iste napadlo aj mna.
 
tomis.ales
2011-09-30 23:33:08+02
príspevok od: JOK3R
Pani ake silne slova, kazdy kto sa tu zapaja do debaty fotografuje a vase argumenty mi pridu trochu mimo. Ano, platim fotograva a cakam za zaplatenu cenu adekvatne vysledky, ale to neznamena ze nemam chut si fotky na ktorych sa nachadzam upravit niekedy mozno podla svojho stylu. A urcite by som sa neuspokojil uparavovani uz raz upravenych 8bit komprimovanych jpg. Je to vsetko o dohode a ak ja ako zakaznik ktory za zakazku plati chcem aj negativy, neviem preco by som ich nemal dostat. Toze chce niekto raw neznamena ze je nespokojny s fotkami!
Aj toto je pravda
 
Daniel.U
2011-09-30 23:41:59+02
príspevok od: JOK3R
Ak niekto prezentuje na FB tvoje neupravene rawy namiesto tvojich upravenych jpg tak to je dovod na zamyslenie...
nikto nedava na facebook moje neupravene rawy lebo ich ani nema. Ale ked chces, aby si dotycny vycapil na facebook take fotky, ktore ta maju odprezentovat, tak je najlepsie mu ine ani nedavat
 
tomis.ales
2011-09-30 23:45:06+02
príspevok od: slavmiro
dnesny svet je plny luzy, lamerskych otazok, fotoamaterov s 2rocnou praxou co sa pasuju za niekoho, kto moze pytat peniaze za fotenie hocikoho a hocicoho. Popri tom tu padaju detinske otazky typu, idem si kupit prve zrkadlo k Vianociam (zvycajne na splatky), poradte prosim co mam fotit, alebo fotim profesionalne svadby, poradte mi prosim nejaku zrkadlovku do 600 EUR.
Najhorsie je ze cely trh s fotografickym umenim sa deformuje, jednak cenami za taku robotu a tiez znizovanim kvalitativnej urovne samotnych fotografii. Nemyslite?

Tomi, udavas ze si stredne pokrocily, nie si tu kratko, hoc v minulosti sme pri tvojej fotografii VEK riesili otazky moralky a kde je hranica pripustnych uprav. Tu je moj nazor k tvojej lama otazke. Techniku mas slusnu, mozno Ti chyba sebavedomie. Ja s raw nemam problem, lebo komponujem rawy tak ze sa pod ne hocikedy podpisem a druha vec je ze editacny PP robim na urovni RAWu, co by stredne pokrocilemu majitelovi s D700 nemalo robit problem. Ak by klient chcel rawy, tak mu ich kludne dam. Koniec koncov na fotke su oni, svadobcania. Tiez ta zbavia starosti s archivovanim ak tu starost presunies na nich. Ja som mal svadbu 16 rokov dozadu, profifotograf si nechal negativy a ako fotograf funguje dodnes. Akurat tie negativy uz nedokaze najst. Keby mi ich vtedy dal, nemam dnes problem.
Udavam ze som stredne pokrocily, pretoze su tam iba tri moznosti a za amatera, ktory si kupuje svoju prvu zrkadlovku sa rozhodne necitim Ale sak to je jedno. Ako Fatty napisal, ked uz si ma objednali, preco mi neveria? Na druhu stranu, ked si to chcu upravit casom sami, preco nie, ze ano? A fotim do rawu samozrejme a zalohujem na externy HDD, takze rawy by som mal mat navzdy. Tuto otazku som sem dal, aby som sa dozvedel aky nazor maju na toto ostatny ludia. Mozno mi to pomoze urobit si na to svoj nazor. Myslim to s fotenim vazne.
Co sa tyka fotky VEK, to by sme sem nemuseli tahat. Bola to sutaz a ja som sa do nej zapojil s jedinym cielom, vyhrat. To, ci je tam moc PP alebo nie, je mi jedno. Proste zo senzora sa neda dostat take rozne variacie ako z roznych filmov, vyvojek, ustalovacov... A preto ten PP.
 
JOK3R
2011-09-30 23:51:31+02
príspevok od: Daniel.U
nikto nedava na facebook moje neupravene rawy lebo ich ani nema. Ale ked chces, aby si dotycny vycapil na facebook take fotky, ktore ta maju odprezentovat, tak je najlepsie mu ine ani nedavat
Uz som to raz napisal, fotograf RAW ano, laik nie, vsetko je vec komunikacie a dohody
 
slavmiro
2011-09-30 23:52:21+02
príspevok od: tomis.ales
Udavam ze som stredne pokrocily, pretoze su tam iba tri moznosti a za amatera, ktory si kupuje svoju prvu zrkadlovku sa rozhodne necitim Ale sak to je jedno. Ako Fatty napisal, ked uz si ma objednali, preco mi neveria? Na druhu stranu, ked si to chcu upravit casom sami, preco nie, ze ano? A fotim do rawu samozrejme a zalohujem na externy HDD, takze rawy by som mal mat navzdy. Tuto otazku som sem dal, aby som sa dozvedel aky nazor maju na toto ostatny ludia. Mozno mi to pomoze urobit si na to svoj nazor. Myslim to s fotenim vazne.
Co sa tyka fotky VEK, to by sme sem nemuseli tahat. Bola to sutaz a ja som sa do nej zapojil s jedinym cielom, vyhrat. To, ci je tam moc PP alebo nie, je mi jedno. Proste zo senzora sa neda dostat take rozne variacie ako z roznych filmov, vyvojek, ustalovacov... A preto ten PP.
fotky na externom HDD a navzdy? si ma pobavil, daj im co zaplatia na DVD, nech maju aspon nejaku istotu
 
JOK3R
2011-09-30 23:57:33+02
príspevok od: slavmiro
fotky na externom HDD a navzdy? si ma pobavil, daj im co zaplatia na DVD, nech maju aspon nejaku istotu
VSETKO co fotim za peniaze mam ulozene na disku, na zaloznom externom disku a napalene na gold verbatim dvd. Bude to u mna dostupne minimalne 10 rokov. Nevidim v tom problem.
 
slavmiro
2011-10-01 00:06:46+02
príspevok od: JOK3R
VSETKO co fotim za peniaze mam ulozene na disku, na zaloznom externom disku a napalene na gold verbatim dvd. Bude to u mna dostupne minimalne 10 rokov. Nevidim v tom problem.
to je ok, ale zda sa ze tomi.ales spolieha na 1 usb HDD
 
total empty
2011-10-01 01:16:26+02
Ja im dám všetko,veď platia, nepodarky nie.
Po 14 dňoch,ak ma ubezpečia,že nič viac odomňa nechcú,data vymažem.
Neuchovávam nič, nato by som potreboval terra-penta hardisk. A načo by to bolo?
Uchovávám si len svoje fotky a videa, a tiež rodinné, na dvd a na exter.hardisku.
Aj tak vätšina zakazníkov nevie čo je raw, a keď vedia nech experimentujú.
To sa skôr stane,že prídu o mesiac za tebou aby si im urobil veľký obraz na stenu, a donesú ti datove dvd z rawkami,nikde neni napísané,že z tých raw dokážu spraviť niečo lepšie ako ty,ktorý si to nafotil.
 
bonifacko
2011-10-01 07:29:05+02
príspevok od: tomis.ales
Zdravim.
O rok budem fotit svadbu. Jedna sa o cely den. Moj problem je, ze snubenci chcu okrem upravenych fotiek aj surove RAW subory. Tvrdia, ze oni sa tiez venuju foteniu svadieb, co je pravda ako som si zistil. Najprv som odmietol, ale teraz ma o to takmer prosia. Chcu si nejake upravit pre seba, kedze ako tvrdia, kazdy fotograf ma trochu ine citenie. Co je tiez pravda. Verim, ze su solidny ludia a nezneuzili by moje fotky. Aspon si myslim, pretoze byvaju len kusok odo mna
Nerad by som totiz narazil na nete na svoje neupravene fotky s tym, ze som to fotil ja. Co by ste urobili vy? Davate RAW subory zakaznikom ak vas o to poziadaju?
Dakujem za odpovede.
Ja by som im to dal a zvlašť preto, že fotia tiež. Ja som pred tyždnom fotil sobaš synovi jednej znamej, čo je taka hoby fotografka ako ja. Prave včera som jej dal finalne jpg a surove raw, nech experimentuje.....
 
tomis.ales
2011-10-01 07:33:34+02
príspevok od: slavmiro
to je ok, ale zda sa ze tomi.ales spolieha na 1 usb HDD
Ano spolieham na jeden externy HDD + to iste v PC, nechapem preco by som to mal mat na piatich diskoch, siestich DVD v troch roznych budovach a dvoch mestach. Ked jeden z nich odide, proste to skopirujem na novy. Ak zakaznik o to pride, urcite budem schopny mu to dat aj za 10-15 rokov. To malo sluzit ako slovo "navzdy". Magneticky zaznam na HDD je velmi trvaly, tak nevidim problem. resp, este nie je cas na to aby som sa nad tym zamyslal, navyse toto nie je vlakno o zalohovani. Ale dam im co chcu a bude pokoj.
 
JOK3R
2011-10-01 08:01:34+02
príspevok od: total empty
Ja im dám všetko,veď platia, nepodarky nie.
Po 14 dňoch,ak ma ubezpečia,že nič viac odomňa nechcú,data vymažem.
Neuchovávam nič, nato by som potreboval terra-penta hardisk. A načo by to bolo?
Uchovávám si len svoje fotky a videa, a tiež rodinné, na dvd a na exter.hardisku.
Aj tak vätšina zakazníkov nevie čo je raw, a keď vedia nech experimentujú.
To sa skôr stane,že prídu o mesiac za tebou aby si im urobil veľký obraz na stenu, a donesú ti datove dvd z rawkami,nikde neni napísané,že z tých raw dokážu spraviť niečo lepšie ako ty,ktorý si to nafotil.
Pekne si ceníš svoju prácu, keď ju zakaždým po dvoch týždňoch hodíš do koša...
 
slavmiro
2011-10-01 19:01:41+02
príspevok od: JOK3R
Pekne si ceníš svoju prácu, keď ju zakaždým po dvoch týždňoch hodíš do koša...
instant umelec
 
upir13
- moderator
2011-10-01 19:13:41+02
cauko, zalezi...pri niektorych objednavateloch musim odovzdavat DNG, ale iba vyber fotiek.
Ide skor o to aky mas vztah s nimi. Pokial ich poznas osobne a dobre, tak by som im kludne dal tie rawka nech sa pohraju a maju zo svadby okrem tvojich krasnych zaberov aj dialse fotky navyse podla ich gusta zas nic s tym nemozes stratit a mozes ziskat dobre reputacie. Niekedy je ochotna komunikacia s klientom cenena viacej ako samotna praca
 
tisotko
2011-10-01 19:16:20+02
príspevok od: tomis.ales
Zdravim.
O rok budem fotit svadbu. Jedna sa o cely den. Moj problem je, ze snubenci chcu okrem upravenych fotiek aj surove RAW subory. Tvrdia, ze oni sa tiez venuju foteniu svadieb, co je pravda ako som si zistil. Najprv som odmietol, ale teraz ma o to takmer prosia. Chcu si nejake upravit pre seba, kedze ako tvrdia, kazdy fotograf ma trochu ine citenie. Co je tiez pravda. Verim, ze su solidny ludia a nezneuzili by moje fotky. Aspon si myslim, pretoze byvaju len kusok odo mna
Nerad by som totiz narazil na nete na svoje neupravene fotky s tym, ze som to fotil ja. Co by ste urobili vy? Davate RAW subory zakaznikom ak vas o to poziadaju?
Dakujem za odpovede.
v ziadnom pripade , je to tvoja praca, tvoje foto , bez rozdielu ci ich poznas , ci su rodina
 
total empty
2011-10-02 01:03:44+02
príspevok od: JOK3R
Pekne si ceníš svoju prácu, keď ju zakaždým po dvoch týždňoch hodíš do koša...
Všetko je márnivosť,nejde o to ako si vážiš svoju prácu, ale čo si sa naučil,nie to čo bolo,ale čím si sa kvôli minulosti stal.
Nemá zmysel preberať chyby minulosti,ale to kde ťa to posunulo.
Všetko je márnivosť,všetko je pominuteľné.(a to niesom žiadný naboženský fanatik alebo niečo také,mám len svoju životnú filozofiu)
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()