Hore
Fórum » Stredný formát
 

Aky dostupny stredny format pre zaciatocnika?

drummer54
2011-01-20 22:56:11+01
Zdravim vas. Zaujimalo by ma, ci tu ma niekto skusenosti so strednym formatom. A ak ano, co by odporucal zaciatocnikovi. Aky cenovo dostupny fotoaparat + cca 2 skla. Skor by som siel do filmoveho formatu 6x6, alebo 6x7, na digitalnu stenu nemam. Vyuzival by som ho na fotenie krajiny. Skratka piste vase nazory, co si o tom myslite, ci to v ere digitalov este vyznam ma.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-01-21 08:00:11+01
Pripadáš mi ako žiak v autoškole, ktorý sa inštruktora pýta, kde sa dá kúpiť Porsche. Filmový stredoformát je záležitosť určená pre pár vyvolených, finančne nákladná. Poznám skvelých krajinkárov (pozri na www.lightharmony.com) a z autorov tam prezentujúcich má stredoformát asi len Marek Potoma a to už je celkom iný level, kam bežný začiatočník sa len naozaj vynimočne dostane...
 
Marcel Rebro
2011-01-21 08:09:45+01
príspevok od: drummer54
Zdravim vas. Zaujimalo by ma, ci tu ma niekto skusenosti so strednym formatom. A ak ano, co by odporucal zaciatocnikovi. Aky cenovo dostupny fotoaparat + cca 2 skla. Skor by som siel do filmoveho formatu 6x6, alebo 6x7, na digitalnu stenu nemam. Vyuzival by som ho na fotenie krajiny. Skratka piste vase nazory, co si o tom myslite, ci to v ere digitalov este vyznam ma.
Len aby bolo jasne akym smerom sa ma diskusie uberat : myslis pre zaciatocnika vo fotografii alebo zaciatocnika v oblasti stredoformatovej fotografie?
 
dmedia
2011-01-21 08:14:53+01
príspevok od: drummer54
Zdravim vas. Zaujimalo by ma, ci tu ma niekto skusenosti so strednym formatom. A ak ano, co by odporucal zaciatocnikovi. Aky cenovo dostupny fotoaparat + cca 2 skla. Skor by som siel do filmoveho formatu 6x6, alebo 6x7, na digitalnu stenu nemam. Vyuzival by som ho na fotenie krajiny. Skratka piste vase nazory, co si o tom myslite, ci to v ere digitalov este vyznam ma.
Napriek tomu co Ti napisal strateny, ma sice ciastocne pravdu, ale ked naozaj chces 6x6 a viac, tak mas relativne vela moznosti. Lacna zalezitost je PSix, ale pokial chodis do hor nedoporucujem kvoli tuhnutiu vazeliny v uzavierke, pod -5C zacinaju prve problemy, inac ok a kupis lacno aj skla. Do tazsich klimatickych podmienok-Mamiya, Pentax, Zenza Bronica, v bazaroch toho najdes kopu a casto z avelmi smiesne ceny, ludia sa zbavuju aj setov s viacerymi sklami. Co sa tyka hmotnosti, asi najrozumnejsie by bolo ist do formatu 6x4,5 napr. mamiya 645. 6x6 a viac su uz casto dobri mackovia. Caste riesenie su aj hladacikove masinky typu Mamiya 7, dost oblubene u ludi.
 
maraou
2011-01-21 08:41:31+01
príspevok od: Stratený Stano
Pripadáš mi ako žiak v autoškole, ktorý sa inštruktora pýta, kde sa dá kúpiť Porsche. Filmový stredoformát je záležitosť určená pre pár vyvolených, finančne nákladná. Poznám skvelých krajinkárov (pozri na www.lightharmony.com) a z autorov tam prezentujúcich má stredoformát asi len Marek Potoma a to už je celkom iný level, kam bežný začiatočník sa len naozaj vynimočne dostane...
Nemyslim si... driv na to fotila (i zacinala) hromada lidi.
Dneska se toho vali po bazarech za pakatel hromada.

Napr. http://www.afoto.cz/prodej/K-10165-MAMIA-RB-67-3XOBJ--PRISLUSENSTVI
cca 1000 eur

Za Canon 5D s poradnym sklem das 3x tolik i vice.

Za 2000 eur nakoupis svitku a svitku... Jenom nebudes delat za rok 10000 fotek, ale jenom 150. Za to mas jistotu, ze te to donuti nad kazdym stiskem spouste premyslet... Pekne v horach cekat si na svetlo a pak cvak... idealni pro dusevni higienu v dnesni uspechane dobe, lepsi nez cvokar
Jen to opravdu neni pro kazdeho...
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-01-21 09:03:31+01
príspevok od: maraou
Nemyslim si... driv na to fotila (i zacinala) hromada lidi.
Dneska se toho vali po bazarech za pakatel hromada.

Napr. http://www.afoto.cz/prodej/K-10165-MAMIA-RB-67-3XOBJ--PRISLUSENSTVI
cca 1000 eur

Za Canon 5D s poradnym sklem das 3x tolik i vice.

Za 2000 eur nakoupis svitku a svitku... Jenom nebudes delat za rok 10000 fotek, ale jenom 150. Za to mas jistotu, ze te to donuti nad kazdym stiskem spouste premyslet... Pekne v horach cekat si na svetlo a pak cvak... idealni pro dusevni higienu v dnesni uspechane dobe, lepsi nez cvokar
Jen to opravdu neni pro kazdeho...
Ja si zasa myslím...
Dřív bylo dřív a aj čapovaná Plzeň ma ako študenta v Prahe stála korunu dvadsať...

Tie zvitky je potrebné dať vyvolať a naskenovať. Dávam si svoje filmy skenovať v Prahe na Hasselblade, pretože len táto kvalita ma uspokojuje. Takže jedna foto ma vychádza cca 200 Sk, teda vyše 6 euro. Tam teda musí človek naozaj dobre uvažovať, čo cvakne, s tým súhlasím...

Budem si stáť za tým, že to nie je pre začiatočníka...
 
tomasqo
2011-01-21 09:22:29+01
príspevok od: maraou
Nemyslim si... driv na to fotila (i zacinala) hromada lidi.
Dneska se toho vali po bazarech za pakatel hromada.

Napr. http://www.afoto.cz/prodej/K-10165-MAMIA-RB-67-3XOBJ--PRISLUSENSTVI
cca 1000 eur

Za Canon 5D s poradnym sklem das 3x tolik i vice.

Za 2000 eur nakoupis svitku a svitku... Jenom nebudes delat za rok 10000 fotek, ale jenom 150. Za to mas jistotu, ze te to donuti nad kazdym stiskem spouste premyslet... Pekne v horach cekat si na svetlo a pak cvak... idealni pro dusevni higienu v dnesni uspechane dobe, lepsi nez cvokar
Jen to opravdu neni pro kazdeho...
\"Pekne v horach cekat si na svetlo a pak cvak... idealni pro dusevni higienu v dnesni uspechane dobe, lepsi nez cvokar \"

Toto je krasne napisane, az som sa zasnival... )
 
IceDive1
2011-01-21 09:27:39+01
Peto zas taky zaciatocnik si asi neni ked uz mas za sebou aj vystavu ne?
 
haplo602
2011-01-21 09:47:19+01
6x6 : Bronica SQ (a jej varianty), najlacnejsia kvalita aku zozenies
6x7: Mamyia RB67 alebo RZ67. RB je lacnejsia ale cisto mechanicka
 
haplo602
2011-01-21 09:50:00+01
príspevok od: Stratený Stano
Pripadáš mi ako žiak v autoškole, ktorý sa inštruktora pýta, kde sa dá kúpiť Porsche. Filmový stredoformát je záležitosť určená pre pár vyvolených, finančne nákladná. Poznám skvelých krajinkárov (pozri na www.lightharmony.com) a z autorov tam prezentujúcich má stredoformát asi len Marek Potoma a to už je celkom iný level, kam bežný začiatočník sa len naozaj vynimočne dostane...
o com tocis ? aka financna narocnost ? jediny problem je ziskat vystup z filmov - skener alebo klasicka cesta.

za cenu kitu Nikon D7000 mam komplet Bronica ETRSi system s vacsinou objektivov !!! to iste hocijaka manual focus mamyia (ok 6x7 su trocha drahzie, hlavne nove modely RZ).
 
jaropalo
2011-01-21 10:06:09+01
príspevok od: Stratený Stano
Ja si zasa myslím...
Dřív bylo dřív a aj čapovaná Plzeň ma ako študenta v Prahe stála korunu dvadsať...

Tie zvitky je potrebné dať vyvolať a naskenovať. Dávam si svoje filmy skenovať v Prahe na Hasselblade, pretože len táto kvalita ma uspokojuje. Takže jedna foto ma vychádza cca 200 Sk, teda vyše 6 euro. Tam teda musí človek naozaj dobre uvažovať, čo cvakne, s tým súhlasím...

Budem si stáť za tým, že to nie je pre začiatočníka...
Zdarec Stara Vojna.
Fotit na film a skenovat? To mozes fotit na digital a robit si vyrezy, bude to lacnejsie a etmer ten isty vysledok.
Film je FIlm a Film patri na papier ktory vznikne urcitym procesom, nie digitalizaciou kde sa stracaju ohromne mnozstva udajov.
Len tak dalej
 
maraou
2011-01-21 10:17:39+01
príspevok od: Stratený Stano
Ja si zasa myslím...
Dřív bylo dřív a aj čapovaná Plzeň ma ako študenta v Prahe stála korunu dvadsať...

Tie zvitky je potrebné dať vyvolať a naskenovať. Dávam si svoje filmy skenovať v Prahe na Hasselblade, pretože len táto kvalita ma uspokojuje. Takže jedna foto ma vychádza cca 200 Sk, teda vyše 6 euro. Tam teda musí človek naozaj dobre uvažovať, čo cvakne, s tým súhlasím...

Budem si stáť za tým, že to nie je pre začiatočníka...
Uznavam pro uplneho zacatecnika dnes uz asi ne.
Ale, na druhou stranu, kdyz uz dneska nekdo vi, ze by chtel zkusit fotit na 6X6, nebo 6X7, tak to az takovy zacatecnik neni a fotky v jeho profilu to ukazuji...

Kdyz ma chut, tak mi prijde skoda ho zrazovat... Treba mrkne na prvni 2 vyvolane svitky a vrati strojek do bazaru. Ale treba 3. uz bude stat za promitani a u dalsich uz nebude skoda dat penize za kvalitni scan, nebo zvetseninu.
Vsak taky ono se nutne nemusi kazde policko hned draze scanovat, kdyz jich bude 1, nebo 2 na svitku, bude to dobre.
 
panpriatel
2011-01-21 11:00:20+01
drummer54: Vela stastia. Vobec to neni taky problem ako sa zda. Kludne mozes zacat hybridnou cestou... Vyvolavat, skenovat. Vela ludi to tak robi. (moj oblubeny priklad krajinkarskeho stredoformatnika hybridneho cestnika: http://www.horolezec.cz/aktuality.htm )
Dobra otazka je ze ci sa chces venovat farebnej alebo cb fotografii. Lebo urobyt dobru fotku cb na papiery da do zaciatku ovella menej prace ako farbu na papiery... Hybridna cesta neni idealna ale ak chces fotit farbu tak na zaciatok asi nevyhnutna.
Ak cb tak sa mozes na skener rovno vykaslat, kupit zvatsovak a hned zacnes s inej mety.Poznam par ludi ktory aktivne zvatsuju farebne fotky ale nespomeniem si na nikoho kto zacal v komore s farbou a neskusil pri tom cb.
co sa pristrojov tyka tak pentacon six zozenies s par sklami za par supov (vybornymi sklami). Alebo ako bolo vyssie napisane: pentax 645, 67 mamiya RB, bronica... Nema problema. Len sa do toho pustit, za vyhodnu cenu nakupit mrazak filmov a zacat fotit.
Tak teda na zaver snad len vela odhodlania.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-01-21 12:35:26+01
príspevok od: haplo602
o com tocis ? aka financna narocnost ? jediny problem je ziskat vystup z filmov - skener alebo klasicka cesta.

za cenu kitu Nikon D7000 mam komplet Bronica ETRSi system s vacsinou objektivov !!! to iste hocijaka manual focus mamyia (ok 6x7 su trocha drahzie, hlavne nove modely RZ).
Ja veľmi dobre viem, o čom točím. Nebavme sa teraz o cene prístroja, tá môže byť od - do. Ja som upozornil na cenu výstupu.

Uvádzaš za prvé skener. Aj ja skenujem, resp. si dávam skenovať. Jediný dobrý sken ti urobí Hasselblad. Dávam si skenovať na Flextight X5 s denzitou Dmax 4,9. Ak ti stačí taký nejaký z Canonu s denzitou 3,2, tak je to potom hriech skenovať. A taký sken na X5-ke stojí pri 6x6 od 150 do 300 Kč. Nech sa páči pozrieť, cenník je na nete. Ak mám dať skenovať 12 políčok filmu, tak to je 1800 až 3600 korún českých, to jest vyše dvetisíc až štyritisíc slovenských.

Za druhé klasický papierový výstup. Foto Antal to robí na dobrý papier Kodak pri rozmere 30x40 cm za 7 euro. Diáky treba skenovať. Aj tam sa pohybuje cena od 7 euro za kus. Prezentácia papierových foto je náročná, ja ich mám obchytané a obtrhané...

Takže tvoje konštatovanie, že jediný problém je získať výstup z filmov je síce pravdivé, ale ja tvrdím, že finančne náročné...
 
haplo602
2011-01-21 12:48:54+01
príspevok od: Stratený Stano
Ja veľmi dobre viem, o čom točím. Nebavme sa teraz o cene prístroja, tá môže byť od - do. Ja som upozornil na cenu výstupu.

Uvádzaš za prvé skener. Aj ja skenujem, resp. si dávam skenovať. Jediný dobrý sken ti urobí Hasselblad. Dávam si skenovať na Flextight X5 s denzitou Dmax 4,9. Ak ti stačí taký nejaký z Canonu s denzitou 3,2, tak je to potom hriech skenovať. A taký sken na X5-ke stojí pri 6x6 od 150 do 300 Kč. Nech sa páči pozrieť, cenník je na nete. Ak mám dať skenovať 12 políčok filmu, tak to je 1800 až 3600 korún českých, to jest vyše dvetisíc až štyritisíc slovenských.

Za druhé klasický papierový výstup. Foto Antal to robí na dobrý papier Kodak pri rozmere 30x40 cm za 7 euro. Diáky treba skenovať. Aj tam sa pohybuje cena od 7 euro za kus. Prezentácia papierových foto je náročná, ja ich mám obchytané a obtrhané...

Takže tvoje konštatovanie, že jediný problém je získať výstup z filmov je síce pravdivé, ale ja tvrdím, že finančne náročné...
hasselblad na 30x40 vystup je zbytocnost ... na to staci nikon 9000. neviem aky mas odpad, u mna sa oplati zaplatit drahy sken na 1 policko z 2-3 filmov ked sa snazim. na web a nahlady uplne staci epson v500 za 200e ... dokonca z toho vytlacis aj obstojne 30x40. dmax to nema prave najlepsi, ale napriklad vuescan dokaze modifokovat backlight intenzitu, takze multipas sken ti vytiahne aj veci mimo standardny dmax skeneru ....
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-01-21 12:50:19+01
príspevok od: jaropalo
Zdarec Stara Vojna.
Fotit na film a skenovat? To mozes fotit na digital a robit si vyrezy, bude to lacnejsie a etmer ten isty vysledok.
Film je FIlm a Film patri na papier ktory vznikne urcitym procesom, nie digitalizaciou kde sa stracaju ohromne mnozstva udajov.
Len tak dalej
Ak chceš prezentovať svoje dielo len papierovo, tak plný súhlas...
Ináč, videl si už sken z Hasselbladu Flextight X5? Skenovaný 6x6 cm na 65x65 cm o veľkosti 500 MB? Je to celkom kvalitka...
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-01-21 12:57:14+01
príspevok od: haplo602
hasselblad na 30x40 vystup je zbytocnost ... na to staci nikon 9000. neviem aky mas odpad, u mna sa oplati zaplatit drahy sken na 1 policko z 2-3 filmov ked sa snazim. na web a nahlady uplne staci epson v500 za 200e ... dokonca z toho vytlacis aj obstojne 30x40. dmax to nema prave najlepsi, ale napriklad vuescan dokaze modifokovat backlight intenzitu, takze multipas sken ti vytiahne aj veci mimo standardny dmax skeneru ....
Na bežné skenovanie mám aj ja Nikon Coolscan9000 (i keď len požičaný). Koľko u teba (zrejme ponúkaš tieto služby) stojí najlepší sken zo 6x6 a aké sú parametre skenu (max veľkosť tlače a veľkosť súboru)?
 
haplo602
2011-01-21 13:00:34+01
príspevok od: Stratený Stano
Na bežné skenovanie mám aj ja Nikon Coolscan9000 (i keď len požičaný). Koľko u teba (zrejme ponúkaš tieto služby) stojí najlepší sken zo 6x6 a aké sú parametre skenu (max veľkosť tlače a veľkosť súboru)?
neponukam tie sluzby ... kde som to pisal ? na bezne skenovanie planujem prave ten epson v500 ...
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-01-21 13:10:20+01
príspevok od: haplo602
neponukam tie sluzby ... kde som to pisal ? na bezne skenovanie planujem prave ten epson v500 ...
Písal si - u mňa sa oplatí zaplatiť drahý sken... Ja by som to formuloval takto - mne sa oplatí... Preto som akosi usúdil, že ponúkaš skenovanie... Tak potom sorry, zle som pochopil...
 
haplo602
2011-01-21 13:40:09+01
príspevok od: Stratený Stano
Písal si - u mňa sa oplatí zaplatiť drahý sken... Ja by som to formuloval takto - mne sa oplatí... Preto som akosi usúdil, že ponúkaš skenovanie... Tak potom sorry, zle som pochopil...
aha, prepac. mas pravdu ze som to zle napisal.
 
Strana 1 z 8
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()