Hore
Fórum » Stredný formát
 

Aky dostupny stredny format pre zaciatocnika?

drummer54
drummer54 2011-01-20 22:56:11+01
Zdravim vas. Zaujimalo by ma, ci tu ma niekto skusenosti so strednym formatom. A ak ano, co by odporucal zaciatocnikovi. Aky cenovo dostupny fotoaparat + cca 2 skla. Skor by som siel do filmoveho formatu 6x6, alebo 6x7, na digitalnu stenu nemam. Vyuzival by som ho na fotenie krajiny. Skratka piste vase nazory, co si o tom myslite, ci to v ere digitalov este vyznam ma.
 
drummer54
2011-01-21 14:10:30+01
príspevok od: Stratený Stano
Pripadáš mi ako žiak v autoškole, ktorý sa inštruktora pýta, kde sa dá kúpiť Porsche. Filmový stredoformát je záležitosť určená pre pár vyvolených, finančne nákladná. Poznám skvelých krajinkárov (pozri na www.lightharmony.com) a z autorov tam prezentujúcich má stredoformát asi len Marek Potoma a to už je celkom iný level, kam bežný začiatočník sa len naozaj vynimočne dostane...
Dovolim si oponovat, ale iba ciastocne. Funkcny stredoformatovy pristroj sa da zohnat napr. na ebay za 1500,- USD. To je aj suma, ktoru ma stal Canon 7D. Ale suhlasim s tym, ze je to zalezitost pre pokrocilych. Kvalita fotografii sa posunie niekam inam.
 
drummer54
2011-01-21 14:12:52+01
príspevok od: Marcel Rebro
Len aby bolo jasne akym smerom sa ma diskusie uberat : myslis pre zaciatocnika vo fotografii alebo zaciatocnika v oblasti stredoformatovej fotografie?
V mojom pripade je to takto. Fotim digitalom viac rokov. Po istom case chcem aby sa kvalita mojich fotografii posunula dopredu a jednou z moznosti je stredoformat. Samozrejme nie je to pre zaziatocnikov.
 
drummer54
2011-01-21 14:15:47+01
príspevok od: dmedia
Napriek tomu co Ti napisal strateny, ma sice ciastocne pravdu, ale ked naozaj chces 6x6 a viac, tak mas relativne vela moznosti. Lacna zalezitost je PSix, ale pokial chodis do hor nedoporucujem kvoli tuhnutiu vazeliny v uzavierke, pod -5C zacinaju prve problemy, inac ok a kupis lacno aj skla. Do tazsich klimatickych podmienok-Mamiya, Pentax, Zenza Bronica, v bazaroch toho najdes kopu a casto z avelmi smiesne ceny, ludia sa zbavuju aj setov s viacerymi sklami. Co sa tyka hmotnosti, asi najrozumnejsie by bolo ist do formatu 6x4,5 napr. mamiya 645. 6x6 a viac su uz casto dobri mackovia. Caste riesenie su aj hladacikove masinky typu Mamiya 7, dost oblubene u ludi.
Dakujem za rady. Konecne nieco, co ma pre mna vyznam. Zatial som rozmyslal nad Pentaxom 67 ii, len vraj zrkadlo a zavierka tak buchaju, ze to celym fotoapratom riadne zatrasie.
 
drummer54
2011-01-21 14:18:38+01
príspevok od: panpriatel
drummer54: Vela stastia. Vobec to neni taky problem ako sa zda. Kludne mozes zacat hybridnou cestou... Vyvolavat, skenovat. Vela ludi to tak robi. (moj oblubeny priklad krajinkarskeho stredoformatnika hybridneho cestnika: http://www.horolezec.cz/aktuality.htm )
Dobra otazka je ze ci sa chces venovat farebnej alebo cb fotografii. Lebo urobyt dobru fotku cb na papiery da do zaciatku ovella menej prace ako farbu na papiery... Hybridna cesta neni idealna ale ak chces fotit farbu tak na zaciatok asi nevyhnutna.
Ak cb tak sa mozes na skener rovno vykaslat, kupit zvatsovak a hned zacnes s inej mety.Poznam par ludi ktory aktivne zvatsuju farebne fotky ale nespomeniem si na nikoho kto zacal v komore s farbou a neskusil pri tom cb.
co sa pristrojov tyka tak pentacon six zozenies s par sklami za par supov (vybornymi sklami). Alebo ako bolo vyssie napisane: pentax 645, 67 mamiya RB, bronica... Nema problema. Len sa do toho pustit, za vyhodnu cenu nakupit mrazak filmov a zacat fotit.
Tak teda na zaver snad len vela odhodlania.
dakujem ti za prinosne rady, aj som takto nad tym uvazoval, robit to hybridnou cestou, ked fotis, najdes nieco co by bolo dobre na ciernobielej fotke, ine zase na farebnej, mozno by bolo dobre mat jeden fotoaparat a dva magaziny nafilmy - jeden CB a jeden farebny a potom uz len prehodit, samozrejme umoznuju to iba niektore pristroje.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-01-21 14:21:31+01
príspevok od: drummer54
Dovolim si oponovat, ale iba ciastocne. Funkcny stredoformatovy pristroj sa da zohnat napr. na ebay za 1500,- USD. To je aj suma, ktoru ma stal Canon 7D. Ale suhlasim s tym, ze je to zalezitost pre pokrocilych. Kvalita fotografii sa posunie niekam inam.
Cenu aparátu nechám na kupujúcom, nech posúdi... Ja som sa zamýšľal nad cenou jedného záberu, ktorý sa mi zdá byť drahý (ak sa fotí na film). Stredoformát aj mňa láka, ale nie filmový.
Maximálny súhlas, čo sa týka kvality...

Prepáč za prudkú odpoveď a zaradenie do začiatočníckej kategórie. Odpoveď som písal ešte ráno so zaspatými očami a prehladol som, kto sa pýta. Videl som len slová \"začiatočník chce stredoformát\", tak ma zdvihlo v kresle...
 
Marcel Rebro
2011-01-21 14:21:47+01
príspevok od: drummer54
V mojom pripade je to takto. Fotim digitalom viac rokov. Po istom case chcem aby sa kvalita mojich fotografii posunula dopredu a jednou z moznosti je stredoformat. Samozrejme nie je to pre zaziatocnikov.
Uz som si pozrel Tvoj profil a odpovedal som si sam. Inac nemyslim se ze stedoformat je jedina cesta ako posunut kvalitu fotografii vpred. Ja sam sice fotim nafilm (35mm, BW) ale len preto, lebo ma to bavi a je to (pre mna) tak trochu filozoficka zalezitost. No a samozrejme - filmove zrno v digitale nevyrobim

Ale co sa (napriklad) krajinky tyka, neviem ci by stredoformat so mna spravil lepsieho fotografa. Myslim ze nedokazem ani zdaleka vyuzit ani potencial mojej stavajucej techniky.

Ale trochu k teme : napriek vyssie uvedenemu ma stredoformat laka (opat duchovna ako zabavka) a mojimy faforitmy su :
- Mamyia 645 AFD ... hlavne koli moznosti pouzit digistenu ... ale tam uz filozofia konci
- Mamyia 7 II ... hlavne koli kompaktnosti
 
drummer54
2011-01-21 14:22:18+01
príspevok od: Stratený Stano
Na bežné skenovanie mám aj ja Nikon Coolscan9000 (i keď len požičaný). Koľko u teba (zrejme ponúkaš tieto služby) stojí najlepší sken zo 6x6 a aké sú parametre skenu (max veľkosť tlače a veľkosť súboru)?
je to aj o rozlyseni, s tym suhlasim, ale nielen o tom, je to aj o dinamickom rozsahu, ktoru film poskytuje, takato cesta je neporovnatelne nakladnejsia ako digital, filmy + skenovanie nieco stoja, a dobre si rozmyslis co odfotis
 
Marcel Rebro
2011-01-21 14:23:53+01
... vraciam diplom zo slovenciny ... mojimY faforitmY
 
drummer54
2011-01-21 14:26:29+01
príspevok od: Stratený Stano
Ak chceš prezentovať svoje dielo len papierovo, tak plný súhlas...
Ináč, videl si už sken z Hasselbladu Flextight X5? Skenovaný 6x6 cm na 65x65 cm o veľkosti 500 MB? Je to celkom kvalitka...
to verim, mnozstvo zachytenych detailov nie je len o filme, ale aj o skenery akym to skenujes, mne sa zda, ze aj hybridna cesta vedie ku kvalitnejsej fotografii ako len fotenie digitalom. Film ma iny dinamicky rozsah a ani tie farby napr. Velvie 50 sa mi este v ziadnom software nepodarili napodobnit, rovnako aj CB film - to zrno, tazko to napodobnit.
 
drummer54
2011-01-21 14:27:56+01
príspevok od: IceDive1
Peto zas taky zaciatocnik si asi neni ked uz mas za sebou aj vystavu ne?
vystavy boli uz 3, stale sa povazujem za cloveka, ktory sa ma vela co ucit, chcem proste robit dokonalsie fotografie ako robim
 
haplo602
2011-01-21 14:37:42+01
príspevok od: Marcel Rebro
Uz som si pozrel Tvoj profil a odpovedal som si sam. Inac nemyslim se ze stedoformat je jedina cesta ako posunut kvalitu fotografii vpred. Ja sam sice fotim nafilm (35mm, BW) ale len preto, lebo ma to bavi a je to (pre mna) tak trochu filozoficka zalezitost. No a samozrejme - filmove zrno v digitale nevyrobim

Ale co sa (napriklad) krajinky tyka, neviem ci by stredoformat so mna spravil lepsieho fotografa. Myslim ze nedokazem ani zdaleka vyuzit ani potencial mojej stavajucej techniky.

Ale trochu k teme : napriek vyssie uvedenemu ma stredoformat laka (opat duchovna ako zabavka) a mojimy faforitmy su :
- Mamyia 645 AFD ... hlavne koli moznosti pouzit digistenu ... ale tam uz filozofia konci
- Mamyia 7 II ... hlavne koli kompaktnosti
afd II este moze aj filmove steny. vsetko novsie tusim uz len digi. osobne by som okrem Contax 645 ziaden iny AF stredoformat nebral ... ale to je moj odobny nazor.
 
haplo602
2011-01-21 14:37:59+01
príspevok od: drummer54
Dakujem za rady. Konecne nieco, co ma pre mna vyznam. Zatial som rozmyslal nad Pentaxom 67 ii, len vraj zrkadlo a zavierka tak buchaju, ze to celym fotoapratom riadne zatrasie.
preco prave P67 II ???
 
Marcel Rebro
2011-01-21 14:39:22+01
príspevok od: haplo602
afd II este moze aj filmove steny. vsetko novsie tusim uz len digi. osobne by som okrem Contax 645 ziaden iny AF stredoformat nebral ... ale to je moj odobny nazor.
Ved preto AFD II ... je to hybrid. Len sa bojim ze s digistenou by som bol lenivy tam davat filmovu
 
haplo602
2011-01-21 14:46:28+01
príspevok od: Marcel Rebro
Ved preto AFD II ... je to hybrid. Len sa bojim ze s digistenou by som bol lenivy tam davat filmovu
heh prave preto som zatial digital z daleka obchadzal ... aj ked uz pokukujem po nejakych starsich Imacon MFDB (16-22 mpix na Hasselblad V).
 
drummer54
2011-01-21 15:05:14+01
príspevok od: Stratený Stano
Ja veľmi dobre viem, o čom točím. Nebavme sa teraz o cene prístroja, tá môže byť od - do. Ja som upozornil na cenu výstupu.

Uvádzaš za prvé skener. Aj ja skenujem, resp. si dávam skenovať. Jediný dobrý sken ti urobí Hasselblad. Dávam si skenovať na Flextight X5 s denzitou Dmax 4,9. Ak ti stačí taký nejaký z Canonu s denzitou 3,2, tak je to potom hriech skenovať. A taký sken na X5-ke stojí pri 6x6 od 150 do 300 Kč. Nech sa páči pozrieť, cenník je na nete. Ak mám dať skenovať 12 políčok filmu, tak to je 1800 až 3600 korún českých, to jest vyše dvetisíc až štyritisíc slovenských.

Za druhé klasický papierový výstup. Foto Antal to robí na dobrý papier Kodak pri rozmere 30x40 cm za 7 euro. Diáky treba skenovať. Aj tam sa pohybuje cena od 7 euro za kus. Prezentácia papierových foto je náročná, ja ich mám obchytané a obtrhané...

Takže tvoje konštatovanie, že jediný problém je získať výstup z filmov je síce pravdivé, ale ja tvrdím, že finančne náročné...
no Stano, najpr si tu pisal o astronomickych cenach pristrojov a o Porsche, teraz pises uz nieco ine. Nie je to veru o cene pristrojov ale o cene spracovania vystupov, este ze si sa opravil .
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-01-21 15:19:40+01
príspevok od: drummer54
no Stano, najpr si tu pisal o astronomickych cenach pristrojov a o Porsche, teraz pises uz nieco ine. Nie je to veru o cene pristrojov ale o cene spracovania vystupov, este ze si sa opravil .
No veď vravím, ešte som bol trochu prispatý a nedobre som vážil slová, ale dal som si kávičku a štamprlík, ruky sa prestali triasť a aj tak celkovo som pookrial...
 
drummer54
2011-01-21 15:21:01+01
príspevok od: tomasqo
\"Pekne v horach cekat si na svetlo a pak cvak... idealni pro dusevni higienu v dnesni uspechane dobe, lepsi nez cvokar \"

Toto je krasne napisane, az som sa zasnival... )
presne ako pises, cena za kvalitny pristroj v bazare je viac ako privetiva, mne nevadi, ze nebudem cvakat ako zo samopalom, radsej urobim menej kvalitnych fotiek, a to je prave to, preco ma stredny format zvadza - lacne pristroje po bazaroch a vysoka kvalita
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-01-21 15:24:06+01
príspevok od: drummer54
no Stano, najpr si tu pisal o astronomickych cenach pristrojov a o Porsche, teraz pises uz nieco ine. Nie je to veru o cene pristrojov ale o cene spracovania vystupov, este ze si sa opravil .
Možno aj preto som hneď o Porsche písal, lebo pri slove stredoformát si hneď predstavím ten svoj vysnívaný Pentax D645 a očká mi zaklipkajú...
 
drummer54
2011-01-21 15:31:46+01
príspevok od: maraou
Nemyslim si... driv na to fotila (i zacinala) hromada lidi.
Dneska se toho vali po bazarech za pakatel hromada.

Napr. http://www.afoto.cz/prodej/K-10165-MAMIA-RB-67-3XOBJ--PRISLUSENSTVI
cca 1000 eur

Za Canon 5D s poradnym sklem das 3x tolik i vice.

Za 2000 eur nakoupis svitku a svitku... Jenom nebudes delat za rok 10000 fotek, ale jenom 150. Za to mas jistotu, ze te to donuti nad kazdym stiskem spouste premyslet... Pekne v horach cekat si na svetlo a pak cvak... idealni pro dusevni higienu v dnesni uspechane dobe, lepsi nez cvokar
Jen to opravdu neni pro kazdeho...
pekne si to popisal, tiez tie stredoformatove zabavky takto vnimam
 
haplo602
2011-01-21 17:58:20+01
príspevok od: Stratený Stano
Možno aj preto som hneď o Porsche písal, lebo pri slove stredoformát si hneď predstavím ten svoj vysnívaný Pentax D645 a očká mi zaklipkajú...
Pentax 645 ci uz filmove alebo D povazujem za krok zlym smerom. pre mna jedna z vyhod stredneho formatu je jeho systemove prevedenie. mozem zobrat fotak s motorom, meracim hranolom a mam skoro automaticke fotenie (ale tazke a rozmerne). alebo vezmem len zakladne telo + kurbla + wlf a idem uplne na lahko ...

nove 645 zrkadlovky dokazu vymenit uz len objektiv vacsinou (niektore aj zadnu stenu).
 
Strana 2 z 8
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()