Hore
Fórum » Stredný formát
 

Aky dostupny stredny format pre zaciatocnika?

drummer54
drummer54 2011-01-20 22:56:11+01
Zdravim vas. Zaujimalo by ma, ci tu ma niekto skusenosti so strednym formatom. A ak ano, co by odporucal zaciatocnikovi. Aky cenovo dostupny fotoaparat + cca 2 skla. Skor by som siel do filmoveho formatu 6x6, alebo 6x7, na digitalnu stenu nemam. Vyuzival by som ho na fotenie krajiny. Skratka piste vase nazory, co si o tom myslite, ci to v ere digitalov este vyznam ma.
 
haplo602
2011-04-15 09:29:11+02
príspevok od: dedo Milan
panpriatel

Ak chces stredoformat co sa da komfortom porovnat s 35mm tak by som siel do mamyia 7.
Len ta cena. A je to dialkomerne, ale to je podla mna vyhoda.

Potvrdil si môj výber, práve som sa tiež zastavil pri tej cene, ináč to mám slušne preštudované, čo sa ponuky týka. Ale ja som mieril ešte ďalej k formátu 6x9, no a tam som sa stratil. jediná možnosť mi prišla fuji 690, ale to je bez možnosti výmeny obiektívu a to je málo.
tato tvoja poziadavka "rozsahu porovnaní s"35" od cca 24 do 200mm" nebude splnena na 6x7 a vyssie vo vacsine moznosti.
 
keko
2011-04-15 09:33:02+02
príspevok od: haplo602
porovnaj si ceny T/S pre Nikon/Canon a 2nd hand view camera takisto DSLR je skvely polaroid v tychto pripadoch (aj ked nie celkom).
Ako polaroid - to berem. Ale naco Polaroid? Ved fotis na film, a ten vysledok bude dobry ...
 
snowball
2011-04-15 10:49:18+02
http://vladobaca.sk/photogallery_items.php?language=sk&parent=f8c8b6da-8837-102e-873e-a0a1498ad89a

Na odkaz je fotografie na kinofilm a rangefinder 6x9, Inac ja preferujem moj mamiya RB6x7
Laska na prvi pokus ale je to skor studio camera a nie trepat do hory
 
MatejBotansky
2012-11-15 19:17:56+01
príspevok od: drummer54
Zdravim vas. Zaujimalo by ma, ci tu ma niekto skusenosti so strednym formatom. A ak ano, co by odporucal zaciatocnikovi. Aky cenovo dostupny fotoaparat + cca 2 skla. Skor by som siel do filmoveho formatu 6x6, alebo 6x7, na digitalnu stenu nemam. Vyuzival by som ho na fotenie krajiny. Skratka piste vase nazory, co si o tom myslite, ci to v ere digitalov este vyznam ma.
Ja fotím na Lubitel 2, je to taká bakelitová dvojoká zrkadlovka. Robí celkom ostré snímky. Na začiatok to stačí.
 
otokar
2013-03-31 11:31:26+02
Nechcem byť nepríjemný, a dlho som rozmýšľal či to sem mám vôbec napísať ale, možno to niekomu pomôže.Počuli ste už o diaľkomernom fotoaparáte ,,MOSKVA".Nehovorím že by bol dokonalý(to nie je žiadny)ale spĺňa mnohé predpoklady.Je skladný ,ľahký,a podľa mňa aj pomerne pohotový, a dá sa s ním fotiť na 6x6 alebo 6x9.Podľa modelu.Akurát nemá výmenné objektívy.Ale to nemá ani Flexaret alebo mnohé iné.
 
keko
2013-03-31 14:18:39+02
príspevok od: otokar
Nechcem byť nepríjemný, a dlho som rozmýšľal či to sem mám vôbec napísať ale, možno to niekomu pomôže.Počuli ste už o diaľkomernom fotoaparáte ,,MOSKVA".Nehovorím že by bol dokonalý(to nie je žiadny)ale spĺňa mnohé predpoklady.Je skladný ,ľahký,a podľa mňa aj pomerne pohotový, a dá sa s ním fotiť na 6x6 alebo 6x9.Podľa modelu.Akurát nemá výmenné objektívy.Ale to nemá ani Flexaret alebo mnohé iné.
Ahoj, Moskva je fajn, ale na dialkomer sa uz asi nebude dat spolahnut. Pokial budes fotit tak, ze nastavenie vzdialenosti nebud ekriticke, pripadne si "napozeras" stupnicu vzdialenosti na objektive, potom je Moskva a jej impozantnych 6x9 fajn volba.
Za dlhsie obdobie dozadu som nevidel dobre pracujuci flexaret. S Rolleiflexom 6x6 3,5F je naproti tomu radost pracovat.
 
vd
2013-03-31 22:46:35+02
príspevok od: Stratený Stano
Pripadáš mi ako žiak v autoškole, ktorý sa inštruktora pýta, kde sa dá kúpiť Porsche. Filmový stredoformát je záležitosť určená pre pár vyvolených, finančne nákladná. Poznám skvelých krajinkárov (pozri na www.lightharmony.com) a z autorov tam prezentujúcich má stredoformát asi len Marek Potoma a to už je celkom iný level, kam bežný začiatočník sa len naozaj vynimočne dostane...
blbost ako traky, stredoformat je dostupna vec pre kazdeho...
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2013-04-01 13:37:49+02
príspevok od: vd
blbost ako traky, stredoformat je dostupna vec pre kazdeho...
Traky sú dôležitá vec, bez nich by ti spadli gate...

Nehádam sa, stredoformát sa dnes v bazári dá kúpiť ozaj za dostupnú cenu, ale to ďalšie je už potom nákladné, za tým si stojím. Ja som urobil prvý záber na stredoformát (Flexaret) pred 40-timi rokmi a dnes mám doma niekoľko tisíc políčok filmu 6x6. Mám aj dve stredoformátovky (Psix a Hasselbad), no trčia pekne v skrini a čo ozaj aké mám skúsenosti, veľmi sa mi do toho (práve pre finančné hľadisko) nechce...
 
inkubbus
2013-04-01 13:48:44+02
príspevok od: Stratený Stano
Traky sú dôležitá vec, bez nich by ti spadli gate...

Nehádam sa, stredoformát sa dnes v bazári dá kúpiť ozaj za dostupnú cenu, ale to ďalšie je už potom nákladné, za tým si stojím. Ja som urobil prvý záber na stredoformát (Flexaret) pred 40-timi rokmi a dnes mám doma niekoľko tisíc políčok filmu 6x6. Mám aj dve stredoformátovky (Psix a Hasselbad), no trčia pekne v skrini a čo ozaj aké mám skúsenosti, veľmi sa mi do toho (práve pre finančné hľadisko) nechce...
najlacnejší film aký občas kupujem stojí 3,99
vývojka koncentrát 250ml 5,50
ustalovač koncentrát 500ml 3,70

skener sa dá na inzerát zohnať okolo 150-200€, ostatné veci ako nádobky a zväčšovák nebudem spomínať, ľudia sa toho dnes zbavujú za odvoz.

na to aby sa s tým človek naučil robiť a začalo ho to baviť to úplne stačí.

finančne náročné to môže byť až vtedy, ak bude chcieť robiť výstavné zväčšeniny.
 
yves998
2013-04-01 13:53:03+02
dnes je 1.April:
co tak vyskusat Nikon D800?
36 Mpix je super
 
Ciro
2013-04-01 14:34:48+02
príspevok od: inkubbus
najlacnejší film aký občas kupujem stojí 3,99
vývojka koncentrát 250ml 5,50
ustalovač koncentrát 500ml 3,70

skener sa dá na inzerát zohnať okolo 150-200€, ostatné veci ako nádobky a zväčšovák nebudem spomínať, ľudia sa toho dnes zbavujú za odvoz.

na to aby sa s tým človek naučil robiť a začalo ho to baviť to úplne stačí.

finančne náročné to môže byť až vtedy, ak bude chcieť robiť výstavné zväčšeniny.
Ono záleží na tom, čo človek fotí. Taká Velvia to fotenie predraží, ale mne stačí ČB Foma s vynikajúcim pomerom cena/výkon. Vývojku si človek môže namiešať sám ale taký Rodinal tiež nestojí veľa. Jediné čo sa podľa mojich skúseností nedá obabrať je skenovanie. Zatiaľ mi to vychádza že pre kvalitu musí človek dosť platiť. Preto zatiaľ neskenujem. Zväčšovák to istí.
Cenovo dostupný SF s výmennými objektívmi? Asi len P-six a Kiev. Potom Pentax6x7, Bronica,...
 
inkubbus
2013-04-01 14:41:37+02
príspevok od: Ciro
Ono záleží na tom, čo človek fotí. Taká Velvia to fotenie predraží, ale mne stačí ČB Foma s vynikajúcim pomerom cena/výkon. Vývojku si človek môže namiešať sám ale taký Rodinal tiež nestojí veľa. Jediné čo sa podľa mojich skúseností nedá obabrať je skenovanie. Zatiaľ mi to vychádza že pre kvalitu musí človek dosť platiť. Preto zatiaľ neskenujem. Zväčšovák to istí.
Cenovo dostupný SF s výmennými objektívmi? Asi len P-six a Kiev. Potom Pentax6x7, Bronica,...
ja tiež fotím 90% na BW (efke, ilford), rodinal... mamiya 645, kowa six... skenujem na plochom skeneri.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2013-04-01 14:53:25+02
príspevok od: inkubbus
najlacnejší film aký občas kupujem stojí 3,99
vývojka koncentrát 250ml 5,50
ustalovač koncentrát 500ml 3,70

skener sa dá na inzerát zohnať okolo 150-200€, ostatné veci ako nádobky a zväčšovák nebudem spomínať, ľudia sa toho dnes zbavujú za odvoz.

na to aby sa s tým človek naučil robiť a začalo ho to baviť to úplne stačí.

finančne náročné to môže byť až vtedy, ak bude chcieť robiť výstavné zväčšeniny.
Máš dnes prvoaprílovú vtipnú náladu, keď vieš napísať, že skenovať na skeneri za 100 až 200 eur... Ako ukážka digitalizácie pre žiakov ZŠ ale stačí...

Ja fotím na farbu a posledne som zohnal Fuji velviu 100 zvitkový film za 16,90 Eur - 12 políčok. Skenujem na inej mašine, ako je tá tvoja za 100 až 200 eur a tam ma stojí sken jedného políčka 6,20 eur. Vyvolanie filmu vyjde na nejakých 8 eur, plus poplatky za poštovné... Hádžem to do kalkulačky a vychádza mi jeden záber na 8,70 eur... Pre niekoho malina, pre mňa žiaľ nie...
 
Ciro
2013-04-01 14:53:30+02
Krásna mašinka. Človek si musí dávať pozor, aby sa z neho nakoniec nestal zberateľ namiesto fotografa. Ešte by som si chcel vyskúšať nejaký diaľkomerný prístroj. Teda skúšal som, ale iba krátko.
Skener mám k dispozícii iba jednoduchý a aj to iba na kinofilm. Dával som si skenovať, ale to tiež nebolo ono, tak sa budem obzerať po nejakom bazárovom Epsone V750 pro. Ale teraz som si kúpil iné hračky, tak nesôr.
 
inkubbus
2013-04-01 15:10:22+02
príspevok od: Stratený Stano
Máš dnes prvoaprílovú vtipnú náladu, keď vieš napísať, že skenovať na skeneri za 100 až 200 eur... Ako ukážka digitalizácie pre žiakov ZŠ ale stačí...

Ja fotím na farbu a posledne som zohnal Fuji velviu 100 zvitkový film za 16,90 Eur - 12 políčok. Skenujem na inej mašine, ako je tá tvoja za 100 až 200 eur a tam ma stojí sken jedného políčka 6,20 eur. Vyvolanie filmu vyjde na nejakých 8 eur, plus poplatky za poštovné... Hádžem to do kalkulačky a vychádza mi jeden záber na 8,70 eur... Pre niekoho malina, pre mňa žiaľ nie...
ja nežartujem. to že teba to tak draho vyjde nie je môj problém.

ukážka výstupu zo toho môjho smiešneho skeneru. bez úprav.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2013-04-01 15:15:20+02
príspevok od: inkubbus
ja nežartujem. to že teba to tak draho vyjde nie je môj problém.

ukážka výstupu zo toho môjho smiešneho skeneru. bez úprav.
Pokiaľ ti to stačí takto... prečo nie potom...
 
Duny
2013-04-01 16:27:24+02
 
quintes
2013-04-01 18:22:04+02
príspevok od: inkubbus
ja tiež fotím 90% na BW (efke, ilford), rodinal... mamiya 645, kowa six... skenujem na plochom skeneri.
ze si lavak???

inak, mamca bol moj sen, no vymenil som si sen za 5d mk II a 16-35 f2.8 ...
 
inkubbus
2013-04-01 18:38:18+02
príspevok od: quintes
ze si lavak???

inak, mamca bol moj sen, no vymenil som si sen za 5d mk II a 16-35 f2.8 ...
jj, ľavák... si zistil podľa polohy myšky čo?

môj sem bol najprv 6x6 hesselblad. ale dostala sa mi dobrá ponuka na mamiyu tak som ju zobral a neskôr som dokúpil kowu 6x6 aj s dvoma sklami.
 
quintes
2013-04-01 18:57:36+02
príspevok od: inkubbus
jj, ľavák... si zistil podľa polohy myšky čo?

môj sem bol najprv 6x6 hesselblad. ale dostala sa mi dobrá ponuka na mamiyu tak som ju zobral a neskôr som dokúpil kowu 6x6 aj s dvoma sklami.
ja som mal perfektnu ponuku mamci 645 pro s meracim hranolom, troma objektivmi, makro mechom, no ked som zistil kolko casu mi na to treba, tak som urobil upgrade digitalu

a nie podla polohy mysky, to by ma nenapadlo. podla typu pisma
 
Strana 5 z 8
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()