Hore
Fórum » Stredný formát
 

Aky dostupny stredny format pre zaciatocnika?

drummer54
drummer54 2011-01-20 22:56:11+01
Zdravim vas. Zaujimalo by ma, ci tu ma niekto skusenosti so strednym formatom. A ak ano, co by odporucal zaciatocnikovi. Aky cenovo dostupny fotoaparat + cca 2 skla. Skor by som siel do filmoveho formatu 6x6, alebo 6x7, na digitalnu stenu nemam. Vyuzival by som ho na fotenie krajiny. Skratka piste vase nazory, co si o tom myslite, ci to v ere digitalov este vyznam ma.
 
keko
2013-04-01 21:48:16+02
príspevok od: Stratený Stano
Máš dnes prvoaprílovú vtipnú náladu, keď vieš napísať, že skenovať na skeneri za 100 až 200 eur... Ako ukážka digitalizácie pre žiakov ZŠ ale stačí...

Ja fotím na farbu a posledne som zohnal Fuji velviu 100 zvitkový film za 16,90 Eur - 12 políčok. Skenujem na inej mašine, ako je tá tvoja za 100 až 200 eur a tam ma stojí sken jedného políčka 6,20 eur. Vyvolanie filmu vyjde na nejakých 8 eur, plus poplatky za poštovné... Hádžem to do kalkulačky a vychádza mi jeden záber na 8,70 eur... Pre niekoho malina, pre mňa žiaľ nie...
Co blbnes, hadam 6,90€ ?!? Mame ju bezne v chladnicke. Vyvolanie je druha vec, ale ked chces diak ... Negativ sa vyvolava do 2€. CB je vlastne neuveritelne lacna zalezitost. Zvacseniny nieco stoja, ale ich potreba je limitovana poctom stien, alebo potrebe platiacich zaujemcov.
Ak ale chces zabavu za malo penazi, skus sex.
 
vd
2013-04-02 08:37:15+02
príspevok od: Stratený Stano
Traky sú dôležitá vec, bez nich by ti spadli gate...

Nehádam sa, stredoformát sa dnes v bazári dá kúpiť ozaj za dostupnú cenu, ale to ďalšie je už potom nákladné, za tým si stojím. Ja som urobil prvý záber na stredoformát (Flexaret) pred 40-timi rokmi a dnes mám doma niekoľko tisíc políčok filmu 6x6. Mám aj dve stredoformátovky (Psix a Hasselbad), no trčia pekne v skrini a čo ozaj aké mám skúsenosti, veľmi sa mi do toho (práve pre finančné hľadisko) nechce...
ja mam dve flexky a praktisix. nestalo ma to nic. praktisix je nabityu a pripraveny robit snimky...neviem co dalsie by mohlo byt take nakladne? prenajom priestorov vo viedni za ucelom vystavovat
 
vd
2013-04-02 08:38:09+02
príspevok od: inkubbus
najlacnejší film aký občas kupujem stojí 3,99
vývojka koncentrát 250ml 5,50
ustalovač koncentrát 500ml 3,70

skener sa dá na inzerát zohnať okolo 150-200€, ostatné veci ako nádobky a zväčšovák nebudem spomínať, ľudia sa toho dnes zbavujú za odvoz.

na to aby sa s tým človek naučil robiť a začalo ho to baviť to úplne stačí.

finančne náročné to môže byť až vtedy, ak bude chcieť robiť výstavné zväčšeniny.
zrejme mal na mysli prenajom priestorov vo viedni za ucelom vystavovat...
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2013-04-02 09:02:39+02
príspevok od: vd
ja mam dve flexky a praktisix. nestalo ma to nic. praktisix je nabityu a pripraveny robit snimky...neviem co dalsie by mohlo byt take nakladne? prenajom priestorov vo viedni za ucelom vystavovat
Normálne som vysvetlil svoj názor a svoje náklady... S takými ako ty, ktorí majú potrebu zosmiešňovať, sa nepotrebujem baviť...
Prenájom priestorov vo Viedni za účelom vystavovania a predaja ma nestál ani cent... Preto túto položku do svojich výpočtov nákladov nezahŕňam...
 
vd
2013-04-02 11:18:13+02
príspevok od: Stratený Stano
Normálne som vysvetlil svoj názor a svoje náklady... S takými ako ty, ktorí majú potrebu zosmiešňovať, sa nepotrebujem baviť...
Prenájom priestorov vo Viedni za účelom vystavovania a predaja ma nestál ani cent... Preto túto položku do svojich výpočtov nákladov nezahŕňam...
a co je potom na stredoformate take strasne drahe? nemam potrebu zosmiesnovat, to sa zrejme tak citis, kedza sa sam zosmiesnujes tvrdeniami, ze stredny format je nieco financne nakladne, az nedosiahnutelne. mam doma tri masinky, ktore ma nestali vobec nic. ak chces spracovavat doma, chemia je lacna, prislusenstvo tiez, su to ho plne bazare, tak ake zosmiesnovanie?
 
keko
2013-04-02 11:52:05+02
príspevok od: Stratený Stano
Normálne som vysvetlil svoj názor a svoje náklady... S takými ako ty, ktorí majú potrebu zosmiešňovať, sa nepotrebujem baviť...
Prenájom priestorov vo Viedni za účelom vystavovania a predaja ma nestál ani cent... Preto túto položku do svojich výpočtov nákladov nezahŕňam...
Nik ta nezosmiesnuje, kto by si dovolil zrovna teba. (Co foto to foto dna, myslim to uprimne.) Ale to, co si tu vypocital je nezmysel.
SVitkac je mozno pre ludi, co nemaju potrebu cvakat na vsetko, co zbadaju. Moja matematika je nasledovna. Cvaknem mozno 100x za rok, to si mozem dovolit fotit na 4x5. Sice len na CB, ale jedno cvaknutie ma stoji asi 1,40 film (cely, vsak co policko to film) + nejake to vyvolanie, HC 110 20€ asi 100 filmov, ustalovac ani nepocitam, pouzivam Kodak Flexicolor Fixer. Skenovanie nie je o nic drahsie, navyse skenujes iba to, co sa ti paci. Mne sa paci vsetko. Tlac - resp vyroba fotografie u nas stoji 2,60 za 30x45 cm ... Vytapetujes si byt.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2013-04-02 12:36:18+02
príspevok od: keko
Nik ta nezosmiesnuje, kto by si dovolil zrovna teba. (Co foto to foto dna, myslim to uprimne.) Ale to, co si tu vypocital je nezmysel.
SVitkac je mozno pre ludi, co nemaju potrebu cvakat na vsetko, co zbadaju. Moja matematika je nasledovna. Cvaknem mozno 100x za rok, to si mozem dovolit fotit na 4x5. Sice len na CB, ale jedno cvaknutie ma stoji asi 1,40 film (cely, vsak co policko to film) + nejake to vyvolanie, HC 110 20€ asi 100 filmov, ustalovac ani nepocitam, pouzivam Kodak Flexicolor Fixer. Skenovanie nie je o nic drahsie, navyse skenujes iba to, co sa ti paci. Mne sa paci vsetko. Tlac - resp vyroba fotografie u nas stoji 2,60 za 30x45 cm ... Vytapetujes si byt.
Prečo nezmysel?
Cena filmu - uvádzam tú, za akú som ho kúpil. Ty máš možnosť zaobstarať si film za veľkoobchodnú cenu, preto je pre teba výhodnejšia. Opakujem - nekúpil som čb film, ale farebný diapozitív.
Cena vyvolania - aj tu som odkázaný na fotolaby a ich ceny, farebný film si neviem vyvolať sám.
Skenovanie - nafotiť dobrý záber a potom ho sprzniť lacným skenom - to nie je moja politika. Donedávna som posielal filmy na skenovanie do Prahy, kde ma jeden Hasselblad Flextight scan 6x6 stál od šesť do sedem eur.

Preto ako píšem, jeden cvak ma stojí cca 8,50 eur... To sa mi zdá byť drahé...

Opakujem - vravím o farebnom diapozitíve 6x6 plus maximálne skenovanie - čb film si viem kúpiť podstatne lacnejšie a stále si ho dokážem vyvolať sám... tam je samozrejme iná cena...
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2013-04-02 12:42:03+02
príspevok od: vd
a co je potom na stredoformate take strasne drahe? nemam potrebu zosmiesnovat, to sa zrejme tak citis, kedza sa sam zosmiesnujes tvrdeniami, ze stredny format je nieco financne nakladne, az nedosiahnutelne. mam doma tri masinky, ktore ma nestali vobec nic. ak chces spracovavat doma, chemia je lacna, prislusenstvo tiez, su to ho plne bazare, tak ake zosmiesnovanie?
Nerád sa opakujem, ale zrejme musím - nepíšem o cene fotoaparátov. Píšem o cene spotrebného materiálu a jeho skenovaní na zariadení s maximálnou možnou denzitou.
Ja som krajinkár a fotím na farbu a potrebujem scan, ktorý zachytí čo najviac detailov - a tu sa ceny podstatne líšia od BW fotografie... Už som to spomínal - z fotografov z lightharmony.com fotí na film len jeden člen a ja sa ich skúsim opýtať, prečo...
 
inkubbus
2013-04-02 12:45:23+02
príspevok od: Stratený Stano
Nerád sa opakujem, ale zrejme musím - nepíšem o cene fotoaparátov. Píšem o cene spotrebného materiálu a jeho skenovaní na zariadení s maximálnou možnou denzitou.
Ja som krajinkár a fotím na farbu a potrebujem scan, ktorý zachytí čo najviac detailov - a tu sa ceny podstatne líšia od BW fotografie... Už som to spomínal - z fotografov z lightharmony.com fotí na film len jeden člen a ja sa ich skúsim opýtať, prečo...
Nezabudaj, ze my sa tu stale bavime o DOSTUPNOM foteni na stredoformat. To ty si sa tu zacal prsit s tym ako draho fotis.
 
Marcel Rebro
2013-04-02 12:50:44+02
príspevok od: inkubbus
Nezabudaj, ze my sa tu stale bavime o DOSTUPNOM foteni na stredoformat. To ty si sa tu zacal prsit s tym ako draho fotis.
Inac tu je jeden "dostupny" stredoformat

http://www.ebay.de/itm/171004127482

Teda minimalne ked porovnavas s cenou na pulte

http://www.fotovideoshop.sk/shop/action/productdetail/oc/4554/product/pentax-645d-kit.xhtml
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2013-04-02 12:54:21+02
príspevok od: inkubbus
Nezabudaj, ze my sa tu stale bavime o DOSTUPNOM foteni na stredoformat. To ty si sa tu zacal prsit s tym ako draho fotis.
OK, chcel som len uviesť informáciu pre tých, ktorí by sa rozhodli pre iné fotenie ako na BW film...
 
keko
2013-04-02 13:05:28+02
príspevok od: Stratený Stano
Prečo nezmysel?
Cena filmu - uvádzam tú, za akú som ho kúpil. Ty máš možnosť zaobstarať si film za veľkoobchodnú cenu, preto je pre teba výhodnejšia. Opakujem - nekúpil som čb film, ale farebný diapozitív.
Cena vyvolania - aj tu som odkázaný na fotolaby a ich ceny, farebný film si neviem vyvolať sám.
Skenovanie - nafotiť dobrý záber a potom ho sprzniť lacným skenom - to nie je moja politika. Donedávna som posielal filmy na skenovanie do Prahy, kde ma jeden Hasselblad Flextight scan 6x6 stál od šesť do sedem eur.

Preto ako píšem, jeden cvak ma stojí cca 8,50 eur... To sa mi zdá byť drahé...

Opakujem - vravím o farebnom diapozitíve 6x6 plus maximálne skenovanie - čb film si viem kúpiť podstatne lacnejšie a stále si ho dokážem vyvolať sám... tam je samozrejme iná cena...
Provia 120 - nasa maloobchodna cena je nepresahuje 8€. Oficialne. S blockom. Ked nie je Provia, je Velvia (ano je ina), alebo Astia, aleno nieco od Kodaku. Diaky vzhladom k tomu, ze nam nedavno umrela E6 v Bratislave, na oblube stracaju, ale vzdy sa nieco najde, alebo sa da idividualne objednat.
Hodim rukavicu Flextightu, ak stoji 6€, nie je 4x lepsi, ako ten od nas za 1,30€. Rozdiely su pozorovnatelne, ale hodne tazko. Hovorim za nas, najdes mozno v okoli podobne zariadenie.
Aby neostalo iba pri kecani, navrhujem priame porovnanie. Posli daco uz v Prahe oskenovane, aby sme mohli naskenovat a porovnat.
 
vd
2013-04-02 13:09:06+02
príspevok od: Stratený Stano
Nerád sa opakujem, ale zrejme musím - nepíšem o cene fotoaparátov. Píšem o cene spotrebného materiálu a jeho skenovaní na zariadení s maximálnou možnou denzitou.
Ja som krajinkár a fotím na farbu a potrebujem scan, ktorý zachytí čo najviac detailov - a tu sa ceny podstatne líšia od BW fotografie... Už som to spomínal - z fotografov z lightharmony.com fotí na film len jeden člen a ja sa ich skúsim opýtať, prečo...
jj, stale lacnejsie nez FF zrkadlovka, ale jedna vec mi vrta v hlave. preco skenovat film?
ale inak, beriem to, nejaka investicia musi byt, nech sa to tyka akehokolvek konicka, ci prace...
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2013-04-02 13:15:31+02
príspevok od: keko
Provia 120 - nasa maloobchodna cena je nepresahuje 8€. Oficialne. S blockom. Ked nie je Provia, je Velvia (ano je ina), alebo Astia, aleno nieco od Kodaku. Diaky vzhladom k tomu, ze nam nedavno umrela E6 v Bratislave, na oblube stracaju, ale vzdy sa nieco najde, alebo sa da idividualne objednat.
Hodim rukavicu Flextightu, ak stoji 6€, nie je 4x lepsi, ako ten od nas za 1,30€. Rozdiely su pozorovnatelne, ale hodne tazko. Hovorim za nas, najdes mozno v okoli podobne zariadenie.
Aby neostalo iba pri kecani, navrhujem priame porovnanie. Posli daco uz v Prahe oskenovane, aby sme mohli naskenovat a porovnat.
Prosím poslať do pošty kontakt, onedlho pôjdem cez BA, rád sa zastavím...
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2013-04-02 13:20:50+02
príspevok od: vd
jj, stale lacnejsie nez FF zrkadlovka, ale jedna vec mi vrta v hlave. preco skenovat film?
ale inak, beriem to, nejaka investicia musi byt, nech sa to tyka akehokolvek konicka, ci prace...
Prečo skenujem - stručná odpoveď - lebo upravujem... Pri filme podstatne menej, ako pri digitálnom výstupe, ale ja osobne v krajinke neznášam stĺpy, vedenia a akékoľvek iné rušivé prvky, tak retušujem...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-04-02 14:23:46+02
Ja by som zacal dvojokou zrkadlovkou typu Yashica Mat alebo Minolta Autocord. Bude dlho trvat, kym dokazem zvacsovat fotky, tak nech je aspon fotenie zabavne a faotak cool. Fotak je maly, oproti tym s vymennou optikou, ale ma vsetky prednosti stredoformatu. Mozem pouzivat filtre pre CB fotografiu. Naviac je to retro, pozerat sa do sachty, tocit klukou, merat svetlo externym expozimetrom. Fotenie je zabava, aj keby som vobec nemal zalozeny film.
 
Ciro
2013-04-02 18:31:53+02
príspevok od: Karol Srnec
Ja by som zacal dvojokou zrkadlovkou typu Yashica Mat alebo Minolta Autocord. Bude dlho trvat, kym dokazem zvacsovat fotky, tak nech je aspon fotenie zabavne a faotak cool. Fotak je maly, oproti tym s vymennou optikou, ale ma vsetky prednosti stredoformatu. Mozem pouzivat filtre pre CB fotografiu. Naviac je to retro, pozerat sa do sachty, tocit klukou, merat svetlo externym expozimetrom. Fotenie je zabava, aj keby som vobec nemal zalozeny film.
Presne! Aj keď Minolta Autocord sa dosť zle zháňa za dobrú (malú) cenu. Ale stačia aj nižšie rady od YashicaMat ako napríklad Yashica D. Je to úplne iný pocit. Kamarát nevedel pochopiť, prečo v dnešnej dobe fotím s X-ročným fotoaparátom. Aj lietanie na Boeingu 787 je pohodlnejšie a rýchlejšie, ale nieje to taký zážitok ako na rogale.
 
keko
2013-04-02 20:43:48+02
príspevok od: Karol Srnec
Ja by som zacal dvojokou zrkadlovkou typu Yashica Mat alebo Minolta Autocord. Bude dlho trvat, kym dokazem zvacsovat fotky, tak nech je aspon fotenie zabavne a faotak cool. Fotak je maly, oproti tym s vymennou optikou, ale ma vsetky prednosti stredoformatu. Mozem pouzivat filtre pre CB fotografiu. Naviac je to retro, pozerat sa do sachty, tocit klukou, merat svetlo externym expozimetrom. Fotenie je zabava, aj keby som vobec nemal zalozeny film.
A hlavne pripomina Rolleiflex 2,8D, ktory sa este vyraba a stoji nejakych 5000€

Posledna veta je absolutne spravna. Ja casto cvakam bez filmu. Je to neuveritelne uspokojujuce.
 
jan.zitniak
2019-11-27 19:04:55+01
Tak ja by som obnovil otázku, aký stredný formát by ste odporučili pre začiatočníka resp. pokročilejšieho amatéra? Rozpočet 200 - 300 Eur.
 
belco
2019-11-28 06:40:59+01
Yashica MAT 124, Yashica D, eventualne Pentacon Six + par objektivov by mohlo vyjst k tomu. Mnoho ludi frfle ma Pentacon SIX, ale u mna je bez problemov. Pripadne počkať a zdvojnasobiť rozpoceť, potom je ten vyber niekde inde.
 
Strana 6 z 8
1 2 ... 4 5 6 7 8
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()