Hore
Fórum » Vybavenie ateliéru
 

fotografovanie v malych priestoroch

radoadamek
2014-02-28 10:02:48+01
Ahojte,

pozrel som rozne temy ale myslim ze podobnu som nenasiel
Je vela fotografov, ktori fotia len pre seba, ako hobby a nemaju na prenajatie atelieru, resp v ich okoli nie je ziadny atelier ( ako v mojom pripade)
Takze niekedy si niektori zaobstaraju kocikaren, nejaku prazdnu izbu ktoru prerobia na mini atelier.
V mojom pripade som si prenajal jednu miestnost v skole v meste kde byvam. Miestnost je s rozmermi 4x5 metrov strop vysoky 3,5 metra.
Je tam klasicke papierove pozadie 2,7 metra. Bocne steny sede kvoli odrazu svetla
Ta otazka, ako v tak malom priestore svietit? Ak mate niekto nejake osobne skusenosti so svietenim v malych priestoroch.
Predpokladam ze staci jedno hlavne svetlo a vyplnove svetlo, protisvetlo v tak malom priestore ( dat ho na osvetlenie kontur modelky) asi nema vyznam.
Vcera sme boli skusat, na hlavne svetlo sme dali beauty dish, ale asi? ...tym ze modelka bola dost blizsko pozadia, celkove svetlo bolo take plytke.
Nakolko sme nemali vostinu na beuty dishi bolo osvetlene aj pozadie co sme nehceli ( ak niekto ma beauty dish alebo softbox bez vostiny ako to obist? Osvetlenie pozadia?)
Po tom ako sme dali octabox s vostinou sa dalo spravit menej kontrastne a menej plytke svetlo.....
Mozno divna tema do fora, ale myslim ze by to pomohlo viacerym hobby fotografom...nejake rady, skusenosti...
Doplnujuca otazka.... kupil som do toho priestoru sede papierove pozadie lastolite, cakal som ze ten papier bude rovny ako zrkadlo ( oproti propylenovemu pozadiu) ale vcera som ho prvykrat vyskusal a robilo to take bubliny , ako je to mozne? Pre lepsiu predstavu davam oftku ( osvetenie modelky si nevsimajte len to pozadie islo tu LEN o skusku vdaka za info
 
transporti686
2014-02-28 10:15:06+01
príspevok od: radoadamek
Ahojte,

pozrel som rozne temy ale myslim ze podobnu som nenasiel
Je vela fotografov, ktori fotia len pre seba, ako hobby a nemaju na prenajatie atelieru, resp v ich okoli nie je ziadny atelier ( ako v mojom pripade)
Takze niekedy si niektori zaobstaraju kocikaren, nejaku prazdnu izbu ktoru prerobia na mini atelier.
V mojom pripade som si prenajal jednu miestnost v skole v meste kde byvam. Miestnost je s rozmermi 4x5 metrov strop vysoky 3,5 metra.
Je tam klasicke papierove pozadie 2,7 metra. Bocne steny sede kvoli odrazu svetla
Ta otazka, ako v tak malom priestore svietit? Ak mate niekto nejake osobne skusenosti so svietenim v malych priestoroch.
Predpokladam ze staci jedno hlavne svetlo a vyplnove svetlo, protisvetlo v tak malom priestore ( dat ho na osvetlenie kontur modelky) asi nema vyznam.
Vcera sme boli skusat, na hlavne svetlo sme dali beauty dish, ale asi? ...tym ze modelka bola dost blizsko pozadia, celkove svetlo bolo take plytke.
Nakolko sme nemali vostinu na beuty dishi bolo osvetlene aj pozadie co sme nehceli ( ak niekto ma beauty dish alebo softbox bez vostiny ako to obist? Osvetlenie pozadia?)
Po tom ako sme dali octabox s vostinou sa dalo spravit menej kontrastne a menej plytke svetlo.....
Mozno divna tema do fora, ale myslim ze by to pomohlo viacerym hobby fotografom...nejake rady, skusenosti...
Doplnujuca otazka.... kupil som do toho priestoru sede papierove pozadie lastolite, cakal som ze ten papier bude rovny ako zrkadlo ( oproti propylenovemu pozadiu) ale vcera som ho prvykrat vyskusal a robilo to take bubliny , ako je to mozne? Pre lepsiu predstavu davam oftku ( osvetenie modelky si nevsimajte len to pozadie islo tu LEN o skusku vdaka za info
na veľa tvojich otázok odpovie asi niekto iný, ale čo sa týka beauty dishu, tak by si mal asi uviesť, aký veľký priemer dishu, ako bol ďaleko od modelky a ako bola ďaleko modelka od pozadia
 
radoadamek
2014-02-28 10:26:06+01
príspevok od: transporti686
na veľa tvojich otázok odpovie asi niekto iný, ale čo sa týka beauty dishu, tak by si mal asi uviesť, aký veľký priemer dishu, ako bol ďaleko od modelky a ako bola ďaleko modelka od pozadia
tak verim a dufam ze sa niekto najde na odpovede...beauty dish silver 70 cm...modelka od pozadia tak cca do 1 metra..ako som pisal jedna sa o ale priestory, takze rada ze daj dalej modelku od pozadia dopredu pisem asi nebude to co hladam to je ten problem....male priestory...velky atelier, jasne modelka sa posunie od pozadia aj dva metre a je to, ale co v malom?
 
transporti686
2014-02-28 10:33:47+01
príspevok od: radoadamek
tak verim a dufam ze sa niekto najde na odpovede...beauty dish silver 70 cm...modelka od pozadia tak cca do 1 metra..ako som pisal jedna sa o ale priestory, takze rada ze daj dalej modelku od pozadia dopredu pisem asi nebude to co hladam to je ten problem....male priestory...velky atelier, jasne modelka sa posunie od pozadia aj dva metre a je to, ale co v malom?
bojim sa, že ak neposunieš modelku ďalej od pozadia, tak asi nezabrániš tomu, aby bol falloff svetla na pozadie, ale môžem sa mýliť, skúsenejší budú vedieť

prípadným riešením malého priestoru môže byť, že sa zameriaš na fotky nie celej postavy, ale 3/4 resp. ešte menej dekolt plus tvár a tým pádom môžeš odtiahnúť modelku viac od pozadia
 
radoadamek
2014-02-28 10:38:38+01
príspevok od: transporti686
bojim sa, že ak neposunieš modelku ďalej od pozadia, tak asi nezabrániš tomu, aby bol falloff svetla na pozadie, ale môžem sa mýliť, skúsenejší budú vedieť

prípadným riešením malého priestoru môže byť, že sa zameriaš na fotky nie celej postavy, ale 3/4 resp. ešte menej dekolt plus tvár a tým pádom môžeš odtiahnúť modelku viac od pozadia
hej 3/4 postavy sme skusali, to sa pozadie az tak neosvieti....ale potrebujem aj fotky celej postavy...jedine potom investovat do vostin? plus dufam ze mi niekto da info ci sa mu tak bublinkuje papierove pozadie, vsak papierove by malo byt rovne jak zrkadlo
 
transporti686
2014-02-28 14:33:54+01
toto ti možno pomôže, ak je angličtina tvoj kamarát.

What's the idea distance between your subject and backdrop? Also I am just setting up a home studio set for the 1st time, Other than lights and camera equipment what else would you recommend to have on hand and what basic but solid suggestions for a beginner do you have?
Thanks
Mark

Dear Mark:
For what most of us call standard studio portrait work, you should work with your subject at least 6 feet away from the background. There is a reason for this. In most cases you do not want the main light to fall upon the background with any significance. In high key work this is of course not an issue. When doing darker or low key work, any light spilling onto the background from your main light will lighten up your background which may not be desirable. If you wish your background to be more in focus you can diminish the distance between them but you will now be pouring more light onto the background. The better way to control focus is with varying quantities of light and different apertures.
We see so many novice photographers showing bridal portraits against black seamless but of course the seamless is not black at all. It is a shade of gray because so much of the light is striking the background. In this case the subject/main light combination must be moved away from the background. This will maintain the lighting on the subject but reduce it on the background. If your subject is already 5 or 6 feet from the black seamless and it is not practical to move them further from the background then the same thing can be accomplished by moving the main light in closer. Many of my students in class have a hard time believing that moving the main light in closer to the subject will actually make the background darker but it really is true. Think about it. This is not difficult to grasp if you just look at it logically. If you half the distance from main light to the subject you have increased the light on the subject by 2 f stops. Have you increased the light on the black seamless? Yes you have. Is it 2 f stops? No it is not. It is considerably less. So when you change your aperture to make your subject record correctly, you will now be underexposing the background thereby making it appear darker than before.
A strong recommendation. Learn a little more prior to spending a fortune on hardware. Equipment is a means to an end but it will not make you a better photographer. You will however need a really good flash meter such as the Minolta Flash Meter V, IV or even an older III. As long as they test out well when checked by a service person you are ok. A great meter is your life blood of accurate exposures combined with proper metering techniques.
 
transporti686
2014-02-28 14:48:07+01
pre beauty dish

http://phlearn.com/how-to-use-a-beauty-dish

všeobecne platí: Conventional wisdom says that the classic "beauty dish look" is at its best with the dish positioned at a distance from your subject of roughly 1-2x the dish's diameter. That guideline tends to help you find the point where the light focuses and converges best depending on a given dish's design.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()