Hore
Fórum » Vybavenie ateliéru
 

Zableskove svetla do exterieru.

filip.m
filip.m 2011-07-22 20:07:11+02
Ahojte casto fotim v exterieri portret a neviem sa rozhodnut ake zvolit zableskove svetla ktore by vykonovo stacili .Vlastnim D700 24-70 , 70-200 +SB 900 ak by som dokupil viac bleskov stacili by vykonovo alebo je lepsie investovat do zableskov do exterieru aku znacku zvolit a preco ?
 
Mesi
2012-10-28 18:52:52+01
znie to zaujimavo. ma niekto aj skusenosti? skusim najst nejake podrobnejsie informacie
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2012-10-28 19:05:18+01
príspevok od: Mesi
znie to zaujimavo. ma niekto aj skusenosti? skusim najst nejake podrobnejsie informacie
Je to novinka, prezentovali ju na fotoslovakia 2012. myslím, že do predaja by mala vstúpiť niekedy začiatkom roka 2013.
 
Mesi
2012-10-28 19:38:28+01
Uz som ti siel pisat, ze ci nevies nejaky blizsi popis, lebo som nic nenasiel. No na FS som si to nevsimol, bolo tam kopec ludi a nechcelo sa mi medzi nimi predierat.

Cena bude ale asi "pekna", takze pp. pojdem standardnou cestou Mne v podstate asi staci 400Ws svetlo a dat za to 800€ a viac mi pride vela. Nasiel som inak na bazosi nejake inzeraty, ale znacky mi vela nehovoria.
 
majster333
2013-05-06 21:18:25+02
dobrý poradíte.
rozhodujem sa medzi zostavou 1) Innovatronix Explorer Mini + 2X Elinchrom 500/500 BXRi z druhej ruky
shop.ephoto.sk/elinchrom-bxri-500-500.html smerové číslo 1m, 100 ISO, 48° refl., 1/250s: 90
a
2) Jinbei DISCOVERY 1200 Ws ( to isté ako photom DISCOVERY 1200 Ws) http://www.photoneurope.cz/nabidka/mobiln-bateriov-genertory/discovery-1200-ws-bateriovy-generator/ Směrné číslo: 108 GN
Chcel by som s tým fotiť vonku najlepšie aj na poludnie a podeponovať okolité svetlo. so octaboxom cca 120- 150cm. Možno sť 2) ma vynde drahšie ( momentálne) správne počítam že je len o 2/3 EV silnešia ( pri jednom svee elichorm) teda 90 vs 108. čo by ste poradili ďakujem. Systmové besky na to nestačia ani zďaleka.
 
lacikam
2013-05-06 23:05:14+02
Uvítam, ak ma niekto presvedčí o opaku, ale myslím si, že 500Ws bude na slnečné poludnie málo.
Nie na : "podexponovať (okolité) avaliable svetlo" Hlavne, ak použiješ takýto (veľký) octabox. Na vonku, slnko a 500Ws je príliš veľký.
Takisto ma niekto vyveďte z omylu ohľadom EV. Exposure Value bolo zavedené, aby sa fotografi mohli baviť o hodnotách expozície exaktne. Teda rozdiel jedného EV je vždy medzi susednými clonami v štandardných hodnotách, rovnako v časoch či citlivosti. Ws=J. Takže rozdiel medzi 500Ws a 1200Ws bude viac ako dvojnásobný.. či?
Na podmienky, ktoré si uviedol by bolo treba uvažovať minimálne od 600Ws (a aj to myslím je málo - ideálne okolo 1000Ws.
 
majster333
2013-05-06 23:13:44+02
no ale 1200w, 500W sú len dodnoty koľko to elektriky žere, či? silu toho svetla by malo "objektívnešie" vyjadrovať smerné číslo. teda to predpokladám
 
lacikam
2013-05-06 23:22:21+02
To nie sú Watty, (nie príkon, či spotreba) ale Wattsekundy. (svetelný výkon "práca", energia..)
Teda Joule-y. Pokiaľ viem, tak práve u zábleskov sa smerné číslo číslo neuvádza, uvádza sa maximálne clonové číslo. Smerné číslo sa uvádza iba u systémových bleskov a naopak sa u nich neuvádza výkon vo Ws.. Dá sa iba približne odhadovať - SB 900 je niekde medzi 90-100Ws. To som iba čítal a myslím, že podstata toho, prečo to tak je spočíva v tom, že systémové blesky fungujú inak (IGBT tranzistorové riadenie záblesku)
 
lacikam
2013-05-06 23:24:41+02
Pripomínam, že som fotograf a nie technik, uvádzam len informácie, ktoré som prečítal v rôznej literatúre - v prípade, ak sa tu (e-photo fórum) objaví niekto, kto túto oblasť má vyslovene preštudovanú, prípadné moje mýlky nech uvedie na pravú mieru kvôli ostatným.
 
majster333
2013-05-07 11:38:40+02
príspevok od: lacikam
To nie sú Watty, (nie príkon, či spotreba) ale Wattsekundy. (svetelný výkon "práca", energia..)
Teda Joule-y. Pokiaľ viem, tak práve u zábleskov sa smerné číslo číslo neuvádza, uvádza sa maximálne clonové číslo. Smerné číslo sa uvádza iba u systémových bleskov a naopak sa u nich neuvádza výkon vo Ws.. Dá sa iba približne odhadovať - SB 900 je niekde medzi 90-100Ws. To som iba čítal a myslím, že podstata toho, prečo to tak je spočíva v tom, že systémové blesky fungujú inak (IGBT tranzistorové riadenie záblesku)
podľa tohto tomu tak nie je: http://www.youtube.com/watch?v=4pQaNC0C1os
 
majster333
2013-05-07 12:35:23+02
teda waty sú len potencionlne
 
phototomas
2013-05-07 15:27:26+02
http://www.mini-max.sk/product/default/2176
 
phototomas
2013-05-07 15:28:41+02
pozerám že zase reagujem na staré vlákno lol. Ja sa polepším
 
majster333
2013-05-07 17:28:26+02
príspevok od: phototomas
http://www.mini-max.sk/product/default/2176
dík ale to bude asi príliš slabé
 
lacikam
2013-05-07 19:24:16+02
Pozrel som si zbežne to video a neviem presne k čomu vzťahuješ svoje vyjadrenie : "Podľa tohto tomu tak nie je.." Pletieš Watt a Wattsekundu (J) Joule je jednotka energie. Viac tu : http://sk.wikipedia.org/wiki/Joule
Týpek povie do minúty asi milionkrát "wattseconds" bez toho aby ozrejmil čo to je - aspoň podľa neho - teda vo fotografickej praxi. Namiesto toho predvedie test v praxi, ktorý však u mňa nevyvoláva žiadne vzrušenie - napíšem prečo :
Každé z o svetiel má vlastný (typizovaný) reflektor. Nechce sa mi veriť, že k testu boli použité reflektory s rovnakým uhlom (a povrchovou úpravou), nevyzerá to tak. Rovnako majú "len" podobnú hĺbku. Svetlo klesá so štvorcom vzdialenosti. Umiestnené boli na rovnakej "štartovacej čiare" hrane - uloženie výbojky však môže byť rozdielne aj v centimetroch. Väčšina "Profoto" má pred výbojkou matné ochranné sklo, niektoré modely z testu len holú výbojku - predpokladám, že určenie výkonu zábleskového zariadenia sa udáva z vypočítaného výkonu. Proste sa zoberie do vzorca kapacita kondenzátorov a napätie na akom vedia pracovať a vo výsledku dostaneš "J" (Ws)To je pre výrobcu najjednoduchšie splnenie deklarovaných parametrov a tiež tak trochu alibizmus. Z knihy, ktorú vydalo SNTL - Elektronika ve fotografii (1974)
" V kondenzátore o kapacitě 800uF je při napětí 500V (dosiahnuté meničom) náboj 0,4C (coulomb) http://sk.wikipedia.org/wiki/Coulomb
- je v něm tedy uložena energie 100J. (100Ws)
Napríklad v mojich Multiblitzoch 400Ws boli 3 kondenzátory s hodnotou 1600uF na 400V.
 
lacikam
2013-05-07 19:28:57+02
Na skutočnom vyžiarenom výkone z pôvodných deklarovaných Ws má podiel uloženie výbojky v záblesku a jej pozícia vo vzťahu k reflektoru - jeho vlastná povrchová úprava a uhol vyžarovania reflektora.
 
lacikam
2013-05-07 19:34:30+02
Nič za to nemám, ale vzhľadom k papierovému výkonu by asi toto mohlo byť najbližšie Tvojim predstavám? - ale na taký veľký softbox a "prebitie" letného slnka na poludnie - je aj toto predpokladám málo. Je to však celkom dobrý balík v zmysle slušný výkon, mobilita, príslušenstvo a možnosť variácií (vlastne kupuješ dve svetlá - kruhový blesk aj klasickú zábleskovú hlavu, k tomu statív - z tohoto pohľadu to je dobrá zostava)
shop.ephoto.sk/walimex-pro-vc-601.html
 
majster333
2013-05-07 20:06:15+02
príspevok od: lacikam
Pozrel som si zbežne to video a neviem presne k čomu vzťahuješ svoje vyjadrenie : "Podľa tohto tomu tak nie je.." Pletieš Watt a Wattsekundu (J) Joule je jednotka energie. Viac tu : http://sk.wikipedia.org/wiki/Joule
Týpek povie do minúty asi milionkrát "wattseconds" bez toho aby ozrejmil čo to je - aspoň podľa neho - teda vo fotografickej praxi. Namiesto toho predvedie test v praxi, ktorý však u mňa nevyvoláva žiadne vzrušenie - napíšem prečo :
Každé z o svetiel má vlastný (typizovaný) reflektor. Nechce sa mi veriť, že k testu boli použité reflektory s rovnakým uhlom (a povrchovou úpravou), nevyzerá to tak. Rovnako majú "len" podobnú hĺbku. Svetlo klesá so štvorcom vzdialenosti. Umiestnené boli na rovnakej "štartovacej čiare" hrane - uloženie výbojky však môže byť rozdielne aj v centimetroch. Väčšina "Profoto" má pred výbojkou matné ochranné sklo, niektoré modely z testu len holú výbojku - predpokladám, že určenie výkonu zábleskového zariadenia sa udáva z vypočítaného výkonu. Proste sa zoberie do vzorca kapacita kondenzátorov a napätie na akom vedia pracovať a vo výsledku dostaneš "J" (Ws)To je pre výrobcu najjednoduchšie splnenie deklarovaných parametrov a tiež tak trochu alibizmus. Z knihy, ktorú vydalo SNTL - Elektronika ve fotografii (1974)
" V kondenzátore o kapacitě 800uF je při napětí 500V (dosiahnuté meničom) náboj 0,4C (coulomb) http://sk.wikipedia.org/wiki/Coulomb
- je v něm tedy uložena energie 100J. (100Ws)
Napríklad v mojich Multiblitzoch 400Ws boli 3 kondenzátory s hodnotou 1600uF na 400V.
mne je jasné, že to koľko svetlo nakoniec zasvieti bude ovplyvnené tým reflektorom atď a spomínal to aj chlapík vo videu v závere. ( aj keď angličtinu neovládam
znamená to teda prakticky, že na svietenie v sotfboxe, kde nie je reflektor a svetlo je viacnásobne rozptýlené sa mám riadiť radšej Ws ako udávaným smerným číslom ( pri Jinbei nie je udávaný uhol reflektora)?
Aj keď teória je pekná, ide mi skutočne o fotenie a ak sa nedá teória požužiť na porovnanie, ktoré bude zodpovedať realite, je momentálne zbytočná... preto som aj uviedol praktické porovnanie v tom videu
 
lacikam
2013-05-07 20:24:24+02
Softbox je až na prednú rozptylnú plochu (prípadne ich je viac tiež v podstate reflektor. Jeho vnútorná úprava odráža svetlo dopredu, podstatné pri (kvalitnom) softboxe je - rovnomernosť rozptylu bez poklesu k okrajom. Takže ak veľký a má býť aj kvalitný, tak v ideálnom prípade rovnaká "f" v strede aj pri okraji. Preto jeho vyžiarený výkon klesá úmerne veľkosti softboxu.
Riaď sa udávanou energiou vo Ws. Záblesky nemajú (neudávajú sa so GN) smerné číslo.
 
majster333
2013-05-07 21:51:03+02
no udávajú smerné číslo- stačí pozrieť špecifikácie ( nie všetci výrobcovia pri všetkých výrobkoch) ale napr pri týchto 2 o ktorých uvažujem udávajú.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()