Hore
Fórum » Strobist
 

Nikon Sys. blesky - 230V napajanie

tomasqo
2010-12-14 22:12:07+01
Ahojte,
tak mi pri zamyslani sa nad fotenim roznych akcii, motivov, ci uz v domacom atelieri alebo inom interieri napadla jedna vec, ktoru v ponuke Nikon prislusenstva postradam. A sice napajanie speedlightov z elektrickej siete. Ono sice aj keby to v ponuke bolo, stalo by to minimalne polovicu speedlightu.

Vygooglil som to, co som nechcel. Same odpovede na forach, ze take nieco neexistuje.

Da sa take nieco vyrobit, staci male zamyslenie sa nad elektrotechnickymi velicinami, kupit spravny konektor a ide sa. Nezistil som ale ake napajanie blesku prospeje.

Ak ma niekto z Vas podobne umysli ci skusenosti, budem vdacny za akukolvek radu .

A na co to potrebujem? Nabijacie baterie su dostatocne vykonne, existuje aj battery pack, no proste mam niekedy a dost casto blesk na tom istom mieste, v bliskosti el. zasuvky a tak mi pride celkom prirodzene, nenamahat baterie.

Dakujem
Tomas
 
bear
- moderator
2010-12-14 22:23:24+01
externy zdroj, co Ti bude schopny dodat 4.6-6V pri dostatocnom prude a zapojis ho namiesto clankov v blesku, alebo externy zdroj 7.2-9V a zapojis ho namiesto baterii v externom battery packu. Neviem ako je to pri externom battery packu pri Nikon bleskoch, ale Canon lektroniku blesku napaja len z baterii v blesku a externy battery pack pouziva len na dobijanie vybojky, takze baterie v blesku su nutne.
 
bear
- moderator
2010-12-14 22:25:18+01
Len pozor na tie zdroje, treba ich premerat, ako maju stabilizovane napatie. Naprazdno (bez zataze/s malou zatazou) maju niektore zdroje ovela vyssie napatie, ako je ich menovite a to by mohlo blesk poskodit.
 
kecal
2010-12-14 22:43:53+01
prepáč, ale uteká mi zmysel ... myslím že s nabitou sadou akumulátorov a jednou záložnou nafotíš v normálnom foto živote stovky záberov... Určite ti pri tom nebudú zavadzať káble, nebude o ne nik zakopávať, nebudeš sa pechoriť s nejakým zdrojom ( trafo + stabilizátor, trafo aj kvôli oddeleniu, neriskoval by som to galvanicky spojené so sieťou )... atď. Aku nabiješ aj na zásuvku v aute.

Pokiaľ by si to myslel ako tvrdší zdroj kvôli kadencií ( rýchlosť nabitia ) tak na to zabudni, jednak aku sú schopné dodať sakra prúd a predčiť ich bežným stabilizátorom nie je sranda a jednak by to bolo o držku samotného blesku ( nechcem teraz rozpitvávať úplne technické veci )...

Ako riešiť sa to technicky dá. Otázka je - NA KIEHO ČERTA ?

Za zlomok ceny si môžeš kúpiť 4, 5 sád špičkových akumulátorov so špičkovou nabíjačkou , všetko strčíš do vrecka a nič ťa nespútava ..

Pokiaľ by si trval na napájaní zo siete ( z akejkoľvek príčiny ) tak je podľa mňa potom lepšie nepoužiť blesk - jeho prednosťou je mobilita, ale nejaký záblesk ... výsledok bude určite lepší ako s flashom ( taký octagon fí 2 metre robí divy, ale poteší aj softbox 120x40 cm ) a pripútaný si detto ...........
 
kecal
2010-12-14 22:47:15+01
príspevok od: kecal
prepáč, ale uteká mi zmysel ... myslím že s nabitou sadou akumulátorov a jednou záložnou nafotíš v normálnom foto živote stovky záberov... Určite ti pri tom nebudú zavadzať káble, nebude o ne nik zakopávať, nebudeš sa pechoriť s nejakým zdrojom ( trafo + stabilizátor, trafo aj kvôli oddeleniu, neriskoval by som to galvanicky spojené so sieťou )... atď. Aku nabiješ aj na zásuvku v aute.

Pokiaľ by si to myslel ako tvrdší zdroj kvôli kadencií ( rýchlosť nabitia ) tak na to zabudni, jednak aku sú schopné dodať sakra prúd a predčiť ich bežným stabilizátorom nie je sranda a jednak by to bolo o držku samotného blesku ( nechcem teraz rozpitvávať úplne technické veci )...

Ako riešiť sa to technicky dá. Otázka je - NA KIEHO ČERTA ?

Za zlomok ceny si môžeš kúpiť 4, 5 sád špičkových akumulátorov so špičkovou nabíjačkou , všetko strčíš do vrecka a nič ťa nespútava ..

Pokiaľ by si trval na napájaní zo siete ( z akejkoľvek príčiny ) tak je podľa mňa potom lepšie nepoužiť blesk - jeho prednosťou je mobilita, ale nejaký záblesk ... výsledok bude určite lepší ako s flashom ( taký octagon fí 2 metre robí divy, ale poteší aj softbox 120x40 cm ) a pripútaný si detto ...........
aby som to objasnil ( ideu príspevku ) aj rýpalom - príde mi to ako keby si chcel prevádzkovať elektromobil nie na aku ale na sieť 230V a zháňal by si dostatočný naviják s dostatočne dlhým káblom pre trazu ZA - BA ...
 
dodo_bb
2010-12-14 22:48:17+01
Už som sa nad tým zamýšľal aj ja, Tomáš. Je to aj rôzne pri rôznych bleskoch. Všetky sú na napätie 6 V = 4 AA články. Externý zdroj je na 6 ks aku = 7,2 V. Ja rozmýšľam nad externým zdrojom 6 V - dostať utesnené batérie rôznych kapacít na báze olovo - kyselina, sú veľmi odolné, nabíjať sa dajú aj autonabíjačkou a sú veľmi lacné - rádove desať dvadsať €, napríklad táto:
http://baterie24.sk/AKKUINFO/Oloven%C3%A1%20bateria%20Panasonic%20LC-R063R4P%206V%203,4Ah/9.21.PAN.1.15
Najväčší problém je získať konektor, ktorý bude pasovať do blesku. Vstup na externý zdroj má len SB 800, SB700 a SB900. SB600 nemá. Baterka je síce ťažšia, ale zavesiť ju na statív v ateliéri by nemal byť problém. Vonku je to horšie, chcelo by to brašničku na opasok... Ale zatiaľ som v stave dumania
 
dodo_bb
2010-12-14 22:52:37+01
A ako Kecal hovorí, nad uvažovaním, či sa to vôbec vyplatí riešiť
 
kecal
2010-12-14 22:59:00+01
príspevok od: dodo_bb
Už som sa nad tým zamýšľal aj ja, Tomáš. Je to aj rôzne pri rôznych bleskoch. Všetky sú na napätie 6 V = 4 AA články. Externý zdroj je na 6 ks aku = 7,2 V. Ja rozmýšľam nad externým zdrojom 6 V - dostať utesnené batérie rôznych kapacít na báze olovo - kyselina, sú veľmi odolné, nabíjať sa dajú aj autonabíjačkou a sú veľmi lacné - rádove desať dvadsať €, napríklad táto:
http://baterie24.sk/AKKUINFO/Oloven%C3%A1%20bateria%20Panasonic%20LC-R063R4P%206V%203,4Ah/9.21.PAN.1.15
Najväčší problém je získať konektor, ktorý bude pasovať do blesku. Vstup na externý zdroj má len SB 800, SB700 a SB900. SB600 nemá. Baterka je síce ťažšia, ale zavesiť ju na statív v ateliéri by nemal byť problém. Vonku je to horšie, chcelo by to brašničku na opasok... Ale zatiaľ som v stave dumania
osobne by som si batériu na báze olovo + kyselina sírová na statív ( pod telo s objektívom ) nezavesil .... KAŽDÁ takáto batéria pri svojej činnosti plynuje - unikajú z nej výpary kyseliny sírovej ... a kď ti niekto bude tvrdiť že z bezúdržbovej nie, pošli ho za mnou a dokážem mu že áno. Podstatne menej, ale unikajú. Neviem, možno sa to neprejaví nijak, ale s istotou môžem tvrdiť že samotné telo, objektív, ale hlavne naparené antireflexné vrstvy sú na takéto veci veľmi citlivé. Okrem toho olovo/kyselinové akumulátory sú nevhodné pre to že ich ničí stav keď sú vybité - teda treba sa o ne starať ( v aute sa o ne stará regler a neustále ich dobíja )
 
dodo_bb
2010-12-14 23:15:16+01
príspevok od: kecal
osobne by som si batériu na báze olovo + kyselina sírová na statív ( pod telo s objektívom ) nezavesil .... KAŽDÁ takáto batéria pri svojej činnosti plynuje - unikajú z nej výpary kyseliny sírovej ... a kď ti niekto bude tvrdiť že z bezúdržbovej nie, pošli ho za mnou a dokážem mu že áno. Podstatne menej, ale unikajú. Neviem, možno sa to neprejaví nijak, ale s istotou môžem tvrdiť že samotné telo, objektív, ale hlavne naparené antireflexné vrstvy sú na takéto veci veľmi citlivé. Okrem toho olovo/kyselinové akumulátory sú nevhodné pre to že ich ničí stav keď sú vybité - teda treba sa o ne starať ( v aute sa o ne stará regler a neustále ich dobíja )
Sú to takzvané gélové batérie, vkladajú sa aj priamo do elektronických obvodov (napríklad zabezpečovacích centrál a UPS zdrojov) a žiadne výpary z nich na 150% neunikajú. Ich odolnosť je veľmi veľká, s nečinnosťou nemajú problém, mal som ich na terénnych meracích prístrojoch niekoľko rokov a za tú cenu sú to úžasne odolné, spoľahlivé a výkonné zdroje. Keď odídu, za 15 -18 € kúpiš nový a máš zas pár rokov pokoj. Tieto isté sa myslím používajú aj do generátorov na veľké blesky. To si mýliš s autobatériou Oveľa väčší problém by bol poriešiť konektor, je to špeciálne tvarovaný nepredajný typ...
 
tomasqo
2010-12-15 08:30:53+01
Nu, tak som si precital Vase prispevky, Jozko, mohol som sa to opytat v sobotu, len vtedy ma napadalo tolko otazok, ze som sa radsej nic nepytal

Kecal: ano, tak ako pise aj Jozo, som v stave dumania ci uvazovania ako to urobit a zaroven, ci to ma aj vyznam. Samozrejme neplanujem s tym stravit hodiny letovania alebo investovania stoviek eur na rozne baterie, kabliky, konektory, ci adaptery do siete. Samozrejme z casti to je ako mat 230V kabel na navijaku na elektromobile - uznavam .

Nechcem to ale pouzivat ako permanentne riesenie, len mat v batohu jeden adapter s kablikom a ked je moznost, pripojit ho do siete. Ako som spominal, s nabijacimi bateriami problem nie je, ale je pohodlnejsie to pripojit, ked je moznost. Aj mobil, ze stale ide z baterie, mi niekedy vadi. Takisto aj laptop mame niekedy v sieti .

V tomto pripade ma napadlo fotenie jedneho koncertu alebo teda skor partie hrajucich ludi, kedy by som xcel mat blesk z horneho rohu miestnosti na svorke (aby nikoho nelakal, ak by bol na stative . No a tam hore je elektricka zasuvka, nexcelo by sa mi tam splhat po vymenu baterii . Ale ako vravim, mozno ten blesk s fotografickeho hladiska a hladiska svetla tam bude naprd, proste len uvazujem . Zaroven doma si ho mozem pripojit v istych situaciach do siete.

Jozko ta bateria je vyborny napad, opat na ine prilezitosti. A jej vaha je len k dobru, kazda zataz na stativ nikdy nie je zla Koniec koncov tie baterie mozem vyuzit aj inde (ako ty pri tych \"NIKON teodolitoch\" . Dumam dalej
 
tomasqo
2010-12-15 08:33:27+01
príspevok od: dodo_bb
Sú to takzvané gélové batérie, vkladajú sa aj priamo do elektronických obvodov (napríklad zabezpečovacích centrál a UPS zdrojov) a žiadne výpary z nich na 150% neunikajú. Ich odolnosť je veľmi veľká, s nečinnosťou nemajú problém, mal som ich na terénnych meracích prístrojoch niekoľko rokov a za tú cenu sú to úžasne odolné, spoľahlivé a výkonné zdroje. Keď odídu, za 15 -18 € kúpiš nový a máš zas pár rokov pokoj. Tieto isté sa myslím používajú aj do generátorov na veľké blesky. To si mýliš s autobatériou Oveľa väčší problém by bol poriešiť konektor, je to špeciálne tvarovaný nepredajný typ...
A ako nahradit konektor.. hmm... bud kupit pokazeny battery pack (nerealne alebo ma napadlo este ine, aj ked \"na kolene\" riesenie. Niekedy davno som videl take \"konektory\" na jednu zilku. Bol to pliesok v tvare... hmm co ja viem... takej kvetinky v tvare dlheho zvonceku vies... na tom bola naletovana jedna zilka ci kablik a cely ten \"zvoncek\" sa nasadzoval na kolik, aky tusim napr v SB-900ovke je... co ale s SB-600? Asi sa na to vykaslem )))))))))))))))))))
 
tomasqo
2010-12-15 08:34:48+01
príspevok od: bear
externy zdroj, co Ti bude schopny dodat 4.6-6V pri dostatocnom prude a zapojis ho namiesto clankov v blesku, alebo externy zdroj 7.2-9V a zapojis ho namiesto baterii v externom battery packu. Neviem ako je to pri externom battery packu pri Nikon bleskoch, ale Canon lektroniku blesku napaja len z baterii v blesku a externy battery pack pouziva len na dobijanie vybojky, takze baterie v blesku su nutne.
Bear myslis cely taky ten modul v v tvare tuzkovych baterii, ktory vlozis do priestoru pre baterie? A potom privires vratkami kablik? Tusim som to niekde videl
 
atti
2010-12-15 08:41:36+01
Je fajn, že myslíš ekologicky. No myslím si, že riešenie napájania systémového blesku zo zásuvky je zbytočne pracné, náročné, neefektívne ale hlavne nebezpečné. Asi takto: kúp či zostav si nejaké trafo, stabilizuj napätie, dorieš kabeláž a výsledok bude vždy len okamžité dobíjanie bateriek v systémovom blesku. Predpokladám, že ak sa bavíš o Nikone, máš minimálne SB600 (cena okolo 270 €), no a keď ti niekde niečo nevyjde, odpáliš si blesk. Ak nerátam tvoju prácu a čas, minimálna investícia do riešenia (trafo+kabeláž+battery pack+blesk) je cenovo zhruba okolo 400 €.
Ak si ale kúpiš základný hobbi zábleskový systém (iste, je to o niečo väčšie do priestoru, i na nosenie ale na druhú stranu sa ti rozšíria možnosti použitia), vyjdeš orientačne na rovnakej alebo menšej sume (záblesk 130 €, rádiový odpalovač 35€, štúdiový statív 35 €, softbox, dáždniky, brašňa...).
Ak to zhrniem: nechce sa mi vláčiť moc techniky? Použijem systémový blesk s baterkami. Chcem byť ekologický, nevadí mi nosenie pár kg naviac a používam blesk väčšinou z jedného miesta? Kúpim si zábleskový systém.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()