Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Nafotenie zvierat na zelanie - rady, skusenosti prosim :)

Adori
Adori 2012-07-06 00:11:50+02
Caute ephotaci, chcela by som zacat fotit na zelanie napr domace zvierata. Otazky mam hned dve:

1) Kebyze vysledne fotky idu majitelom zvierat napr na CD, v akom minimalnom rozliseni by mali asi byt? Normalne zmensujem na 900px dlhsia strana - staci to? A keby si foto chceli dat vytlacit, tak ake odporucate rozlisenie?

2) Kolko je vhodne pytat si za to penazi? Je lepsie na hodinu alebo cele fotenie, pripadne podla poctu finalnych fotiek?

Vopred diky moc vsetkym za rady, skusenosti aj nazory
 
werdza
2012-07-08 14:17:25+02
príspevok od: Luu
asi to ho viete vela tak by ste my vedeli odpovedat na moju otazky? jak sa da dostat napriklad k tomu ze budem predavat tie obrazy na stenu a vobec kde sa take predavaju...nie ze by som to cchel robit lebo nemam na to nic techniku znalosti atd...len ma to tak zaujima
Ahoj o tom som tu písala článok www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/o-fotografii/hodili-by-sa-vase-fotografie-na-stenu/
A strateny má pravdu, je ťažké sa presadiť aj odo mňa by chceli najradšej fotenia zadarmo. A keď niekto kúpil moju vytlačenú foto na stenu, tak to bol vždy nejaký kamarát. Aj teraz mám šťastie, že kamarát odo mňa kúpi 3 fotky 60x60. Ceny kvalitnej stalče sú dosť, napríklad ja tlačievam v Megafote v BA, som s nimi spokojná a štvorcová fotka, tlač na matnom 60x60cm papieri + podlepenie na penovú podložku s háčikom na stenu je 20 eur. ak chcem krásny štruktúrovaný papier Hahnemuhle, tak 30. A aj ak niečo predám, tak dotyčný mi je ochotný dať okrem ceny tlače najčastejšie tak 10 eur pre mňa. Tento kamarát mi za tri fotky dá 40 eur pre mňa, takže ho 3 fotky výjdu 100 eur.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2012-07-08 15:12:21+02
U nás mnohí fotografi predávajú, resp. chcú predať svoje diela tak, že vytlačia foto, komplet ju pripravia (podlepenie, pasparta, sklo, rám) a potom sa dohodnú s majiteľmi tatranských penziónov, kde svoju tvorbu vystavia s uvedením predajnej ceny a čakajú, kedy si to niekto všimne a kúpi...
Ja som podobnú taktiku skúšal tiež, ale tí majitelia chcú taký podiel z predaja, že mne ostane tak akurát na kofolu...
 
seifi
2012-07-08 16:57:10+02
príspevok od: Stratený Stano
Čítam tvoju otázku a tak reku odpoviem a možno sa aj širšia debata rozprúdi - na Slovensku je to s predajom fotografií (a nielen fotografií) viac než ťažké... Na Slovensku chce (takmer) každý všetko zadarmo a najlepšie ešte tak, aby si mu ty doplatil...

Viem o autorovi, ktorý je na ePhoto známy a mal nedávno výstavu svojich diel (nepíšem radšej kto a kde...). Na portáli je o jeho diela záujem, ale v reáli, tam na výstave, nepredal nič... Záujem bol, ľudia obdivovali, ale keby tak bolo 40x60cm za euro dvadsať centov, tak by možno kúpili...

Podľa mojich skúseností, nepredáš foto, ak ho sám núkaš... Musí prísť niekto, kto si ťa všimol a on musí chcieť kúpiť. Ale ani vtedy to nie je isté, lebo akonáhle zahlásiš cenu, väčšina záujemcov cúvne...

Jedna príhoda pre názornosť: Nedávno ma oslovili z istého Obecného úradu, že do kancelárie predsedu chcú jednu moju foto, kde dotyčná obec je zobrazená. Samozrejme zadarmo. Ponúkol som cenu len za kvalitnú tlač, nech ma foto reprezentuje - ale nechceli. Po čase ma oslovili opäť, že by chceli viacero mojich foto na ich webovú stránku. Samozrejme zadarmo. Ponúkol som im bartrový obchod - ja dám foto, oni mne dajú povolenku na vjazd autom na lesné cesty v katastri ich obce (čo je v ich kompetencii) - ale výsledok je asi jasný... nedali...

ak by si fotil také letné, ako pri tej vode pod Tatrami, dali
tiež som rozmýšlal na barter to obrátiť, to tak nebolí, po jarmokoch fotiť, čo potrebuješ, za misku mäsových guliek v cene 2,- € dať 1-2 foto; za drumbľu v cene 7,- 2-3 foto, a pod. za pohar medu v cene 5,- € dajme tomu 2-3 foto. Aj si pofotíš, aj s košom výslužky prídeš domov.
 
seifi
2012-07-08 16:59:19+02
príspevok od: andrish
dalo sa tusit, ze to takto funguje , skoda, ze je fotografia takto nedocenena...
fotografie majú ľudia radi, aj sa radi fotia, zisťujem ; ale nechcú dať groše, svoju prácu si vážia, prácu iných nie, alebo ju podceňujú, a to je jedná z tých našich horších vlastností
 
combat113
2012-07-08 17:30:43+02
príspevok od: andrish
dalo sa tusit, ze to takto funguje , skoda, ze je fotografia takto nedocenena...
to preto že je toľko fotografov
 
yanoschick
2012-07-08 19:45:03+02
príspevok od: Stratený Stano
Čítam tvoju otázku a tak reku odpoviem a možno sa aj širšia debata rozprúdi - na Slovensku je to s predajom fotografií (a nielen fotografií) viac než ťažké... Na Slovensku chce (takmer) každý všetko zadarmo a najlepšie ešte tak, aby si mu ty doplatil...

Viem o autorovi, ktorý je na ePhoto známy a mal nedávno výstavu svojich diel (nepíšem radšej kto a kde...). Na portáli je o jeho diela záujem, ale v reáli, tam na výstave, nepredal nič... Záujem bol, ľudia obdivovali, ale keby tak bolo 40x60cm za euro dvadsať centov, tak by možno kúpili...

Podľa mojich skúseností, nepredáš foto, ak ho sám núkaš... Musí prísť niekto, kto si ťa všimol a on musí chcieť kúpiť. Ale ani vtedy to nie je isté, lebo akonáhle zahlásiš cenu, väčšina záujemcov cúvne...

Jedna príhoda pre názornosť: Nedávno ma oslovili z istého Obecného úradu, že do kancelárie predsedu chcú jednu moju foto, kde dotyčná obec je zobrazená. Samozrejme zadarmo. Ponúkol som cenu len za kvalitnú tlač, nech ma foto reprezentuje - ale nechceli. Po čase ma oslovili opäť, že by chceli viacero mojich foto na ich webovú stránku. Samozrejme zadarmo. Ponúkol som im bartrový obchod - ja dám foto, oni mne dajú povolenku na vjazd autom na lesné cesty v katastri ich obce (čo je v ich kompetencii) - ale výsledok je asi jasný... nedali...

Krasne povedane, ozaj krasne. Z osobnych skusenosti by som povedal, ze siroka verejnost neuznava fotografiu ako umenie. Asi ani nieje comu sa cudovat: pri tom aka je dostupnost techniky, za ake ceny kazdy sa stava Umelcom. To ako sme zahlteny obrazkami (akehokolvek druhu a kvality), ved fB, Flickr, Instagram apod su na tom postavene, vlastne fotografiu zkompromitovalo. Pokial nevytvorite olej na platne, sochu, sperk predate sa velmi tazko
 
andrish
2012-07-08 22:02:09+02
príspevok od: seifi
fotografie majú ľudia radi, aj sa radi fotia, zisťujem ; ale nechcú dať groše, svoju prácu si vážia, prácu iných nie, alebo ju podceňujú, a to je jedná z tých našich horších vlastností
Kazdy sa snazi ziskat nieco co najlacnejsie.... nieje sa comu cudovat vela ludi nema financii nazvys, na druhej strane praca a naklady by nemali byt podcenovane....Je tazke najst kompromis dostupnost ceny foto vs. naklady , ohodnotenie prace a prinosu autora fotografie.
 
andrish
2012-07-08 22:08:16+02
príspevok od: combat113
to preto že je toľko fotografov
Ano je vela fotografov, ale, ked uz konkretna foto niekoho oslovi nametom a spracovanim je skoda, ze nieje docenena...druha stranka veci je... co si moze potencionalny zaujemca o foto finance dovolit...dolezite su tu potom len priority...
 
andrish
2012-07-08 22:20:42+02
príspevok od: Stratený Stano
U nás mnohí fotografi predávajú, resp. chcú predať svoje diela tak, že vytlačia foto, komplet ju pripravia (podlepenie, pasparta, sklo, rám) a potom sa dohodnú s majiteľmi tatranských penziónov, kde svoju tvorbu vystavia s uvedením predajnej ceny a čakajú, kedy si to niekto všimne a kúpi...
Ja som podobnú taktiku skúšal tiež, ale tí majitelia chcú taký podiel z predaja, že mne ostane tak akurát na kofolu...
Da sa este pochopit, ze bezny clovek nema penazi nazvys a zvazuje kupu foto z financeho dovodu...ale ked nejaka institucia takto "ocenuje" pracu autora fotografie je to naozaj smutne...Autor by mal mat vacsi prinos z jeho fotografie. ...
 
slavmiro
2012-07-08 22:34:15+02
na jedno pozor, treba zvazit ci chceme inklinovat ku komercnej fotoprodukcii alebo k umeleckej tvorbe. Nazerat na svoju tvorbu cez prizmu financneho obnosu moze mat neziaduce ucinky na slobodu a originalitu autorskeho ducha. Takze to radsej nech je niekde hodne v pozadi myslenia autora. Resp. nech si kazdy vyberie to svoje smerovanie. Robime to vsak pre svoje potesenie a potesenie blizkych u vzdialenych.
 
transporti686
2012-07-08 22:36:15+02
príspevok od: seifi
fotografie majú ľudia radi, aj sa radi fotia, zisťujem ; ale nechcú dať groše, svoju prácu si vážia, prácu iných nie, alebo ju podceňujú, a to je jedná z tých našich horších vlastností
lebo dnes si každý čurák s prepáčením myslí, že on si to spraví sám a lepšie a toto nie je iba vo fotografii ale takmer všade

a celkovo ľudia niektorí ani nemajú poriadne na chleba a majú kupovať fotky, čo sme vadní? to si dovolia tí, čo im nie je ľúto niečo oceniť a dať za to peniaze

vo vyspelejších štátoch, myslím tým s výrazne vyššou životnou úrovňou je to trošku iné, ale aj tam sa treba určite obracať.........
 
transporti686
2012-07-08 22:38:12+02
príspevok od: slavmiro
na jedno pozor, treba zvazit ci chceme inklinovat ku komercnej fotoprodukcii alebo k umeleckej tvorbe. Nazerat na svoju tvorbu cez prizmu financneho obnosu moze mat neziaduce ucinky na slobodu a originalitu autorskeho ducha. Takze to radsej nech je niekde hodne v pozadi myslenia autora. Resp. nech si kazdy vyberie to svoje smerovanie. Robime to vsak pre svoje potesenie a potesenie blizkych u vzdialenych.
to je názor, robiť fotku pre radosť je určenie menej o tom sa niečomu resp. niekomu prispôsobovať ako robiť to komerčne a žiť z toho
 
andrish
2012-07-09 00:01:12+02
príspevok od: slavmiro
na jedno pozor, treba zvazit ci chceme inklinovat ku komercnej fotoprodukcii alebo k umeleckej tvorbe. Nazerat na svoju tvorbu cez prizmu financneho obnosu moze mat neziaduce ucinky na slobodu a originalitu autorskeho ducha. Takze to radsej nech je niekde hodne v pozadi myslenia autora. Resp. nech si kazdy vyberie to svoje smerovanie. Robime to vsak pre svoje potesenie a potesenie blizkych u vzdialenych.
Vystizne a osozne napisane...
u vela vybornych fotografov sa z mojho da ich tvorba brat aj komercne aj umelcky...komercne napr. fotokalendare a umelecky napr. fotoobrazy ..moze to byt aj subezne.... pripadne selekcia foto samotneho autora...je to asi zavisle od dopytu, ale aj pristupu autora k tvorbe...
Suhlasim s napisanym....
V prvom rade je fototvorba u nadsencov, kde je autor sam sebe panom, nezatazeny financym prinosom a foti pre radost sebe ,svojim blizkym,...
Mozny predaj dalsie pouzitie foto je bonus
Pri predaji fotoobrazu by vsak malo ist o ocenenie, nie podcenenie vyslednej foto.
Najvacsim uzitkom z foto u mna je darovanie foto k sviatku, k prilezitosti blizkym a kamaratom
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()