Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Fotografia expozične nevyvážená

Martin Prievalsky
2012-07-11 09:43:22+02
www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/293167/mlynarik-rezedovy-pontia-edusa/

Na jednom fóre mi neschválili túto fotografiu s poznámkou "Fotografia expozične nevyvážená"
čo to presne znamená? Nevidím na nej nič pre- alebo podexponované
O čo potom ale ide? ďakujem za objasnenie
 
martin9113
2012-07-11 09:48:10+02
príspevok od: Martin Prievalsky
www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/293167/mlynarik-rezedovy-pontia-edusa/

Na jednom fóre mi neschválili túto fotografiu s poznámkou "Fotografia expozične nevyvážená"
čo to presne znamená? Nevidím na nej nič pre- alebo podexponované
O čo potom ale ide? ďakujem za objasnenie
lebo to pomaly splyva z pozadim.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-07-11 09:49:54+02
Asi im chyba kontrast v tmavsich partiach. Pohrat sa s krivkou. Ty to mas skor v style High Key. Expoziciu mas vporiadku. Proste niekto by chcel mat fotku s hustejsimi farbami, nie taku pastelovu.
 
Martin Prievalsky
2012-07-11 09:59:30+02
príspevok od: Karol Srnec
Asi im chyba kontrast v tmavsich partiach. Pohrat sa s krivkou. Ty to mas skor v style High Key. Expoziciu mas vporiadku. Proste niekto by chcel mat fotku s hustejsimi farbami, nie taku pastelovu.
Aha, ďakujem.
Ja väčšinu fotiek upravujem skôr do takého štýlu, no chápem, že to nemusí niekomu vyhovovať. Tak to skusim ešte upraviť, aj keď mne sa to páči takto.
 
morseee1
2012-07-11 10:26:58+02
akurat sa ten motyl straca v tych svetlich farbach a to je trosku skoda.
 
Mirex
2012-07-11 10:36:25+02
Ak si pozrieš histogram, tak pravdepodobne bude väčšina bodov v oblasti svetlých tónov. Expozične vyvážená fotografia by mala mať približne rovnaký objem bodov vo svetlých aj v tmavých oblastiach histogramu. Ako písal Karol dá sa to riešiť pomocou krivky, ktorú prehneš smerom dole najme v spodnej časti.
 
velecky
2012-07-11 12:54:19+02
sús stmaviť pozadie, motýľ viac vynikne, si myslím
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-07-11 13:12:58+02
príspevok od: Mirex
Ak si pozrieš histogram, tak pravdepodobne bude väčšina bodov v oblasti svetlých tónov. Expozične vyvážená fotografia by mala mať približne rovnaký objem bodov vo svetlých aj v tmavých oblastiach histogramu. Ako písal Karol dá sa to riešiť pomocou krivky, ktorú prehneš smerom dole najme v spodnej časti.
To s tym histogramom nie je pravda. Co je to expozicne vyvazena? Taka co ma vsetky jasy? Hlupost. Histogram ma zodpovedat fotografii a zameru autora a nie fotografia histogramu. Histogram je graf, nie ciel snazenia fotografa. Uvedena fotografia kludne moze byt este svetlejsia a pastelovejsia a nebude to na skodu. Keby ta fotka bola na cely monitor, tak aby bolo vidno viac detailov, myslim, ze by vyssi kontrast nikomu nechybal. Na fotke je rusiva zelena cast pozadia a nie absencia tmavych tonov. Motiv obsahuje prevahu svetlych tonov a tak je zachyteny ako High Key. Pridanie kontrastu z toho urobi fotku na aku sme bezne zyknuty, ale je to vobec dobre?

Ja by som este viac podporil akvarelovo pastelovy efekt. To by dodalo fotke este viac vzdusnosti, ktora k motylom patri. Nech to nie je len technicky zaznam zivocisneho druhu. Zlahka by som svetlym "broskynkovym" sprejom ujednotil pozadie.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-07-11 13:17:00+02
Nejak takto
 
Martin Prievalsky
2012-07-11 13:23:51+02
príspevok od: Karol Srnec
Nejak takto
Diky, toto sa mi paci o dost viacej.
Aj mna rusila ta zelena cast, no neodvazil som sa ju vyretusovat, lebo sa mi to zdala dost velka plocha, no ako vidim je to lepsie.
 
Mirex
2012-07-11 16:41:27+02
príspevok od: Karol Srnec
To s tym histogramom nie je pravda. Co je to expozicne vyvazena? Taka co ma vsetky jasy? Hlupost. Histogram ma zodpovedat fotografii a zameru autora a nie fotografia histogramu. Histogram je graf, nie ciel snazenia fotografa. Uvedena fotografia kludne moze byt este svetlejsia a pastelovejsia a nebude to na skodu. Keby ta fotka bola na cely monitor, tak aby bolo vidno viac detailov, myslim, ze by vyssi kontrast nikomu nechybal. Na fotke je rusiva zelena cast pozadia a nie absencia tmavych tonov. Motiv obsahuje prevahu svetlych tonov a tak je zachyteny ako High Key. Pridanie kontrastu z toho urobi fotku na aku sme bezne zyknuty, ale je to vobec dobre?

Ja by som este viac podporil akvarelovo pastelovy efekt. To by dodalo fotke este viac vzdusnosti, ktora k motylom patri. Nech to nie je len technicky zaznam zivocisneho druhu. Zlahka by som svetlym "broskynkovym" sprejom ujednotil pozadie.
Určite netvrdím že „expozične vyvážená“ = pekná a správna, alebo že fotograf má fotiť tak, aby dosiahol „pekný“ priebeh histogramu. Ja som sa len pokúsil o definíciu tohto pojmu. Aj väčšina sw automatov, ktoré sa snažia o opravu expozície sa riadia týmto pravidlom. Podobne pracuje aj automatické meranie expozície vo fotoaparáte. Aby sa dosiahla priemerná hodnota musí byť v rovnováhe počet tmavých aj svetlých bodov, čo ale nie je vždy zámerom fotografa.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()