Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Zahmlievanie / zarosenie objektívu

Martin Piňák
2012-08-06 17:40:05+02
Zdravím,

chcel by som sa opýtať, či niekto nemáte skúsenosť , že pri nočnom fotení sa vám zahmlieval resp rosil objektív , lebo sa mi stala táto skutočnosť ( Sigma 12-24mm ) a bol som z toho veľmi sklamaný lebo som fotil time lapse a všimol som si to až na konci fotenia , kamarát fotil tiež len on mal seťák 18-55 , a on podobný problém nemal tak som predpokladal že to bude vo vypuklej šošovke, resp v tom že ja som fotil bez UV filtra a on s ním ? resp. viete poradiť nejaký zaručený spôsob aby sa mi to nabudúce nestalo ?
 
jrfoto
2012-08-06 17:48:49+02
príspevok od: Martin Piňák
Zdravím,

chcel by som sa opýtať, či niekto nemáte skúsenosť , že pri nočnom fotení sa vám zahmlieval resp rosil objektív , lebo sa mi stala táto skutočnosť ( Sigma 12-24mm ) a bol som z toho veľmi sklamaný lebo som fotil time lapse a všimol som si to až na konci fotenia , kamarát fotil tiež len on mal seťák 18-55 , a on podobný problém nemal tak som predpokladal že to bude vo vypuklej šošovke, resp v tom že ja som fotil bez UV filtra a on s ním ? resp. viete poradiť nejaký zaručený spôsob aby sa mi to nabudúce nestalo ?
vyber ho aspon pol hodinu pred fotenim z batohu/brasne, kamaratov objektiv mal asi inu teplotu
tiez sa mi to obcas stane, ked vytiahnem objektiv z tepla batohu a von je podstatne chladnejsie
 
atlantel
2012-08-06 17:57:09+02
príspevok od: Martin Piňák
Zdravím,

chcel by som sa opýtať, či niekto nemáte skúsenosť , že pri nočnom fotení sa vám zahmlieval resp rosil objektív , lebo sa mi stala táto skutočnosť ( Sigma 12-24mm ) a bol som z toho veľmi sklamaný lebo som fotil time lapse a všimol som si to až na konci fotenia , kamarát fotil tiež len on mal seťák 18-55 , a on podobný problém nemal tak som predpokladal že to bude vo vypuklej šošovke, resp v tom že ja som fotil bez UV filtra a on s ním ? resp. viete poradiť nejaký zaručený spôsob aby sa mi to nabudúce nestalo ?
Vobec nechapes zakladne fyzikalne zakony. Preco hladas dovod vo vypuklej sosovke.... To ze skondeznuje vodna para obsiahnuta vo vzduchu, nema suvis s optikou, filtrami ale s rozdielom teplot telesa v plynnom prostredi nasyteneho vodnymi parami. Ak si mal objektiv v chladnej - klimatizovanej miestnosti a vysiel si fotit do tepleho vecera tak sa na nom logicky vyzrazala voda vo forme kvapiek. Ak si fotil timelapse , zrejme k tomu este "sadla" rosa na chladnejsi objekt.
 
Martin Piňák
2012-08-06 18:24:51+02
príspevok od: atlantel
Vobec nechapes zakladne fyzikalne zakony. Preco hladas dovod vo vypuklej sosovke.... To ze skondeznuje vodna para obsiahnuta vo vzduchu, nema suvis s optikou, filtrami ale s rozdielom teplot telesa v plynnom prostredi nasyteneho vodnymi parami. Ak si mal objektiv v chladnej - klimatizovanej miestnosti a vysiel si fotit do tepleho vecera tak sa na nom logicky vyzrazala voda vo forme kvapiek. Ak si fotil timelapse , zrejme k tomu este "sadla" rosa na chladnejsi objekt.
Takto poopravím ešte napísané....kým sme vôbec začali fotiť (kým som konfiguroval atď atď... bola asi polhoďka ... fotil v poho hodinu...výsledky dobré... po hodine a pol vonku sa začal rosiť... práveže to nechápem... keby to bolo do polhodiny ... dobre som blbec
 
jrfoto
2012-08-06 18:29:55+02
sigma 12-24 bude asi z kovu a setak je z plastu komplet, asi aj v tom bude rozdiel
 
Martin Piňák
2012-08-06 18:35:07+02
príspevok od: jrfoto
sigma 12-24 bude asi z kovu a setak je z plastu komplet, asi aj v tom bude rozdiel
no to máš asi pravdu ... je to kovová konštrukcia avšak potiahnuta gumou ...ale aj clona na ňom čo je pevne je z kovu... alebo ma napadlo ešte či to nemôže byť aj telom , že sa prehrieva alebo čo... prípadne má zmysel uvažovať o nejakých protizahmlievacích sprejoch čistiacich ktoré by som aplikoval pred fotením ?
 
jrfoto
2012-08-06 18:37:44+02
príspevok od: Martin Piňák
no to máš asi pravdu ... je to kovová konštrukcia avšak potiahnuta gumou ...ale aj clona na ňom čo je pevne je z kovu... alebo ma napadlo ešte či to nemôže byť aj telom , že sa prehrieva alebo čo... prípadne má zmysel uvažovať o nejakých protizahmlievacích sprejoch čistiacich ktoré by som aplikoval pred fotením ?
to urcite nie podla mna by to nohlo poskodit antireflexne vrstvy
 
Martin Piňák
2012-08-06 18:41:04+02
príspevok od: jrfoto
to urcite nie podla mna by to nohlo poskodit antireflexne vrstvy
aj origoš spraye ? napr. http://shop.nikonusa.com/store/nikonusa/en_US/pd/productID.213545000 no nwm
 
jrfoto
2012-08-06 18:44:08+02
príspevok od: Martin Piňák
aj origoš spraye ? napr. http://shop.nikonusa.com/store/nikonusa/en_US/pd/productID.213545000 no nwm
a to nie je len cistiaci?
 
Martin Piňák
2012-08-06 18:51:24+02
príspevok od: jrfoto
a to nie je len cistiaci?
myslim že kdesi pisali že nie, je mi jasné že v tom roztoku nemôže byť alkohol lebo ten by tú optiku poškodil čiže skúsim niečo pogoogliť asi...resp asi sa môžem možno aj rozlúčiť fotiť s ňou v noci :/
 
mathino
2012-08-06 18:52:12+02
príspevok od: jrfoto
vyber ho aspon pol hodinu pred fotenim z batohu/brasne, kamaratov objektiv mal asi inu teplotu
tiez sa mi to obcas stane, ked vytiahnem objektiv z tepla batohu a von je podstatne chladnejsie
Súhlasím. Foťák aj sklo treba vybrať von aspoň na tú pol hodinku pred fotením, nech sa "aklimatizuje". Po zhruba pol hodine foťák zapni a môžeš cvakať.

Problém môže byť aj keď fotiť vo vlhkom prostredí a pri nižšej teplote. Mne sa rosili objektívy, keď sme s kamarátom cvakali auto pri Eurovei niekedy v októbri (blízko pri Dunaji, nízka teplota atď).

Vypuklá šošovka by s tým nemala mať nič spoločné a filter tak isto.
 
Martin Piňák
2012-08-06 19:11:54+02
príspevok od: mathino
Súhlasím. Foťák aj sklo treba vybrať von aspoň na tú pol hodinku pred fotením, nech sa "aklimatizuje". Po zhruba pol hodine foťák zapni a môžeš cvakať.

Problém môže byť aj keď fotiť vo vlhkom prostredí a pri nižšej teplote. Mne sa rosili objektívy, keď sme s kamarátom cvakali auto pri Eurovei niekedy v októbri (blízko pri Dunaji, nízka teplota atď).

Vypuklá šošovka by s tým nemala mať nič spoločné a filter tak isto.
ako mňa by to nezarážalo keby som toto všetko spravil a keby sa môj aj kámošov rosil ale robili sme presne tak isto a jemu nie...no jedine skúsiť ísť fotiť skôr ako od polnoci, resp do polnoci, nadránom býva vlhkejší vzduch .
 
Paulie
2012-08-06 21:03:37+02
V hociktorej očnej optike kúpiš roztok na čistenie ktorý zároveň zabraňuje zahmlievaniu skiel.
 
jrfoto
2012-08-06 21:25:42+02
príspevok od: Paulie
V hociktorej očnej optike kúpiš roztok na čistenie ktorý zároveň zabraňuje zahmlievaniu skiel.
ja pouzivam veplus
 
SlavoEOS
2012-08-06 23:13:54+02
Ja som teraz fotil akciu celá v pohode ale keď som odložil foťák asi na 1 hodinku tak som mal potom zahmlenú. ale iba na jednej fotke , je to tou teplotou ,
 
WildSammy
2012-08-07 11:17:18+02
Nebol pod tebou alebo v tvojom blizkom okoli daky kanal, vyparnik, odvetravacia sachta alebo komincek? Tipol by som si, ze ak by si sa posunul o meter vedla u by sa Ti nerosil..
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()