Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Stredové ostrenie - prekomponovanie vs. nízka DOF

katjo
2012-09-03 17:30:44+02
Zdravím všetkých ostrieľaných aj tých čo sa chcú niečomu priučiť.
Chcem sa opýtať aké máte skúsenosti, ak používate svetelné objektívy na nízkom clonovom čísle a treba ostriť stredovým bodom + prekomponovať.
Áno ohľadom ostrenia sú témy (aj odpovede a teória), toto je však špecifický, myslím náročnejší problém.

Totižto niektoré fotoaparáty, spoľahlivo ostria len na stredový bod najmä ak je jediný krížový, viď napr. C1100D,C600D a ďalšie, dokonca aj C5DM2.
Prosím neriešiť zaostrovanie inými (najbližšími) bodmi pre správnu kompozíciu, ale práve stredovým a nízkou DOF s použitím AF (bez použitia Live View).
Poprípade ak máte DOBRÚ skúsenosť (za akých podmienok použitia) aj s inými bodmi, kt. nie sú krížové.
Asi najviac vypuklý je tento problém u 5DM (teda okrem III), kde už veľkosť snímača určuje nižšiu DOF (asi JozefNR by o takom zaostrovani vedel rozprávať ,
Je prípadne vhodné aj precízne presné zaostrovanie foťáku (=dokalibrovať, dať skontrolovať + nastaviť v servise presné ostrenie) ?
Takže konkrétne otázky:
a) Zaostrovanie Vám funguje - rámci DOF - striktne v pomere 1/3 pred, 2/3 za bodom zaostrenia ?
b) Aké máte postupy a triky na zvládnutie problému zaostrenia - kompozicia mimo stred,
AF stred.bod (=> prekomponovanie), nizke F.
Vďaka za každú konštruktívnu odpoveď, ešte lepšie skúsenosť.
 
Marek Janicko
2012-09-03 18:21:57+02
Kup Nikon a neriesis tento problem. Prekomponovanim zaberu pri clone 1.2 a 1.4 si koledujes o maler.
 
dmedia
2012-09-03 18:27:50+02
No neviem, i Nikonu tento problem som nikdy nemal, zaostrovaci bod si posuniem kde chcem a ostrim...
Ked zaostris na stred a prekomponujes pri clone 1.4-2.5 budes mat isto problem s nesparvnym zostrenim, lebo sa ti zmeni vzdialenost...min u 80% scen to nastane...
 
Kubo46
2012-09-03 18:28:53+02
ja tiez suhlasim ... a ostrim tiez na stred a prekomponujem a je ... fotka ostra jak ma byt teda na rozumnom Fku
 
martin9113
2012-09-03 18:31:28+02
mimo stred pouzivam hociktory zaostrovaci bod, nikdy som stym nemal problem.
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2012-09-03 18:32:47+02
a) neviem, nemeral som to
b) zaostrím manuálne
 
haplo602
2012-09-03 18:49:33+02
AF ? co to je ?
 
katjo
2012-09-03 19:44:01+02
Áno kúpou (lepšieho) sa dá vyriešiť vždy všetko.. - sú tu takí, čo komplet prešli na Nikon, ale tento flame (C-N) nechcem riešiť ,
otázka sa týka najmä modelov s jedným (stredovým) ostriacim bodom.
Je jasné, že rovina ostrenia sa prekomponavaním mení - otázka je aké triky na to použiť,
alebo sa zmieriť s "náhradným" riešením - orez ?.., prípadne "bezpečná" clona (>=2.8) ?
Manuálne - áno, len pri naoza nízkej DOF ide o cm a to sa už bez nejakej lepšej matnice (na man. ostrenie) asi nezaobíde.
Asi obdiv patrí starým klasikom, analógová technika, bez množstva AF bodov, na film, zaostrené..
AF - autofocus
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2012-09-03 19:59:49+02
príspevok od: katjo
Áno kúpou (lepšieho) sa dá vyriešiť vždy všetko.. - sú tu takí, čo komplet prešli na Nikon, ale tento flame (C-N) nechcem riešiť ,
otázka sa týka najmä modelov s jedným (stredovým) ostriacim bodom.
Je jasné, že rovina ostrenia sa prekomponavaním mení - otázka je aké triky na to použiť,
alebo sa zmieriť s "náhradným" riešením - orez ?.., prípadne "bezpečná" clona (>=2.8) ?
Manuálne - áno, len pri naoza nízkej DOF ide o cm a to sa už bez nejakej lepšej matnice (na man. ostrenie) asi nezaobíde.
Asi obdiv patrí starým klasikom, analógová technika, bez množstva AF bodov, na film, zaostrené..
AF - autofocus
Ja mám bežnú matnicu a kľudne ti manuálne zaostrím aj na f/1.2. Ale je asi možné, že nie každý to dokáže - možno záleží aké má kto dobré oči. Dosť robí aj cvik. Manuálne ostrím tak v 99%, veľmi vzácne to nechávam na autofokus.
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2012-09-03 20:01:40+02
Aby som nezabudol, pri nízkych clonových číslach potrebuješ aj pri AF dať foťák na statív. Hĺbka roviny ostrosti je už tak malá, že aj menšie zachvenie fotoaparátom ti ju môže posunúť niekde mimo.
 
haplo602
2012-09-03 20:37:58+02
ak sa netocis/nenaklanas ale len posuvas hore/dole/dolava/doprava tak mozes porekomponovat veselo ... ale ako napisal martin.b, pri velmi nizkych clonovych cislach aj najmensi pohyb robi problemy ...
 
atariak
2012-09-03 21:00:17+02
fuuu, husta otazka, paci sa mi, autor presne vie, co sa pyta skus najprv na statickych obrazkoch, dopraj si cas, hodne casu, a najma zhodnot, ci sa neposunula rovina ostrosti pri prekomponovani. najma to je obtiazne v malych hladacikoch, aj na to si dopraj dost casu. ked ti to funguje OK, zvysok je otazkou praxe, ako rychlo vies vyhodnotit vsetky premenne. daj vediet, ci si pokrocil....
 
katjo
2012-09-05 17:36:27+02
príspevok od: Martin Brojo
Ja mám bežnú matnicu a kľudne ti manuálne zaostrím aj na f/1.2. Ale je asi možné, že nie každý to dokáže - možno záleží aké má kto dobré oči. Dosť robí aj cvik. Manuálne ostrím tak v 99%, veľmi vzácne to nechávam na autofokus.
Super výkon, som takúto skvelú skúsenosť nečakal. Tak idem začať trénovať - aj keď zas to bude náročnejšie, už musím občas použiť aj okuliare.
A na aký druh fotografie ? - predpokladám skôr statické (blízke?), či málo dynamické scény (ešte tak šport s predostrením
Ale iste sa nájdu aj nejaké triky, možno zaostriť v prípade tváre-oka kúsok vpred a potom prekomponovať (rovina sa tým posunie kúsok dozadu).
 
Martin Piňák
2012-09-05 17:49:55+02
aj ja mám podobný problém, z ruky je to o držku vždy pri 50mm F1,4 canone a ešte keď uvažim aký ma AF tak fakt jedine cez liveview manualne a stativ
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()