Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

zase to ostrenie + ukladanie fotiek na web

martinpsenky
2012-10-02 10:19:33+02
Ahojte,

rad by som sa spytal ohladom dvoch veci.
Ta prva: mam novy Canon 60d ktory ma zaostrovaci system AF/body:9 bodov AF (f/5,6 stredový krížového typu, extra citlivosť pri f/2,8
Co sa chcem spytat, ked chcem pouzit ostrenie v strede, bola tu uz tema na ostrenie a prekomponovanie....nebude robit problem pri clone 2,8 ked zaostrim na oci a prekomponujem? Nebudem sa pohybovat dopredu/dozadu, len presuniem fotak do pozadovanej kompozicie.
Ta druha je ohladom davania fotiek na web.
Niekde na webe bola diskusia na ostre fotky, s tym ze profici pred ulozenim fotiek tieto fotky zmensia ( v Adobe zmena velkosti fotografie) potom fotku doostria ( cez filtre? Sharpen? Adobe?) daju ulozit save to web. Karol Srnec tu mal k tomu nejaky clanok, ale neviem ho tu najst.
Ako ukladate fotky pre web vy?
Vdaka za komenty a rady


Martin
 
NefroniK
2012-10-02 10:30:08+02
Prva: Ked presunies fotak po rovine ostrosti tak problem nebude. Ak s nim ale budes otacat/naklanat tak problem bude, pretoze sa ti rovnako nakloni aj rovina ostrosti.
 
quintes
2012-10-02 10:37:12+02
1. Zalezi, čím fotíš. Fisheye alebo na 200mm... Podľa mňa ja mám tiež 60d, ostrím portréty len stredovým, je najistejší, a prekomponujem. No nikdy nefotím na 2,8 aspoň pri studiovych foto nie. Keď fotím tamronom 17-50, napr. celú postavu, tak ostrím najbližším bodom pri oku, napr. na clone 4, ak fotím tvár, tak len stredový bod, s tým že používam canon 70-200...

2. Foto jemne doostrim pri vyvolávaní v lightroome, polomer max. 0.8 pixela, na 40 percent, po úprave v photoshope najprv zmenším na polovicu veľkosti ktorú chcem dať na web, použijem unsharp mask, tiež polomer 0,8 a na 40%... Zmenším na finálnu veľkosť pre web..
 
martinpsenky
2012-10-02 11:06:39+02
príspevok od: quintes
1. Zalezi, čím fotíš. Fisheye alebo na 200mm... Podľa mňa ja mám tiež 60d, ostrím portréty len stredovým, je najistejší, a prekomponujem. No nikdy nefotím na 2,8 aspoň pri studiovych foto nie. Keď fotím tamronom 17-50, napr. celú postavu, tak ostrím najbližším bodom pri oku, napr. na clone 4, ak fotím tvár, tak len stredový bod, s tým že používam canon 70-200...

2. Foto jemne doostrim pri vyvolávaní v lightroome, polomer max. 0.8 pixela, na 40 percent, po úprave v photoshope najprv zmenším na polovicu veľkosti ktorú chcem dať na web, použijem unsharp mask, tiež polomer 0,8 a na 40%... Zmenším na finálnu veľkosť pre web..
dakujem Vam obom
2. No fotim zatial len 50 mm 1,8 ( neni som si isty ci je na celu postavu, ale par fotiek celej postavy s nim vyslo super) a potom mam tamron 70 – 300 mm 3,5 – 5,6 no a v najblizsom case ( horizont tak pol roka) dokupim tamron 17 – 50 mm 2,8 a niekedy buduci rok chcem Canon 70 – 200 mm 4L
Fotim vzdy v exteriery, vacsinou clona 4 – 5,6 ale chcem skusit tu clonu 2,8
Tak som zvedavy na rozdiel ked zaostrim niektorym bodom najblizsie k oku a ked zaostrim tym stredovym pri clone 2,8 a prekomponovani.
Skor by som sa priklonil k tomu stredovemu a prekomponovaniu v rovine ostrosti ( cize ked zaostrim na oko a presuniem kompoziciu ja neviem mierne vpravo, mierne vlav tak aby bola kompozicne spravne tak teoreticky by oci mali zostat ostre)
Za tu upravu fotiek taktiez dakujem, skusim to. A aku velkost (rozmery) obrazka davas ked ho ukladas na web?
Este raz vdaka
 
quintes
2012-10-02 11:25:51+02
príspevok od: martinpsenky
dakujem Vam obom
2. No fotim zatial len 50 mm 1,8 ( neni som si isty ci je na celu postavu, ale par fotiek celej postavy s nim vyslo super) a potom mam tamron 70 – 300 mm 3,5 – 5,6 no a v najblizsom case ( horizont tak pol roka) dokupim tamron 17 – 50 mm 2,8 a niekedy buduci rok chcem Canon 70 – 200 mm 4L
Fotim vzdy v exteriery, vacsinou clona 4 – 5,6 ale chcem skusit tu clonu 2,8
Tak som zvedavy na rozdiel ked zaostrim niektorym bodom najblizsie k oku a ked zaostrim tym stredovym pri clone 2,8 a prekomponovani.
Skor by som sa priklonil k tomu stredovemu a prekomponovaniu v rovine ostrosti ( cize ked zaostrim na oko a presuniem kompoziciu ja neviem mierne vpravo, mierne vlav tak aby bola kompozicne spravne tak teoreticky by oci mali zostat ostre)
Za tu upravu fotiek taktiez dakujem, skusim to. A aku velkost (rozmery) obrazka davas ked ho ukladas na web?
Este raz vdaka
Som sa tu rozpisal jak žandár a mi to zrušilo volanie (som cez mobil), tak to skrátim.

1. Pevnej 50tky sa drž, na portréty je to ziletka, priclonis na 2.8 a režeš, dokúpiť tamron a hlavne canon 70-200

2. Web foto dávam vacsinou 1200 bodov na dlhšiu stranu... Menej nie, niekto ide aj na 800x600
 
bonifacko
2012-10-02 11:30:11+02
príspevok od: quintes
Som sa tu rozpisal jak žandár a mi to zrušilo volanie (som cez mobil), tak to skrátim.

1. Pevnej 50tky sa drž, na portréty je to ziletka, priclonis na 2.8 a režeš, dokúpiť tamron a hlavne canon 70-200

2. Web foto dávam vacsinou 1200 bodov na dlhšiu stranu... Menej nie, niekto ide aj na 800x600
tiež davam 1200 bodov na dlhšiu stranu
 
inkubbus
2012-10-02 11:36:41+02
Export na web cez presety s konkretnymi nastaveniami pre konkretny web robim priamo z psd (alebo raw) suboru v plnej kvalite. Doostrenie nevykonavam ani pri vyvolavani rawu ani pocas posprocesu ale az pri exporte.
 
martinpsenky
2012-10-02 11:37:12+02
dakujem velmi pekne za reakcie
 
martinpsenky
2012-10-02 11:38:37+02
príspevok od: quintes
Som sa tu rozpisal jak žandár a mi to zrušilo volanie (som cez mobil), tak to skrátim.

1. Pevnej 50tky sa drž, na portréty je to ziletka, priclonis na 2.8 a režeš, dokúpiť tamron a hlavne canon 70-200

2. Web foto dávam vacsinou 1200 bodov na dlhšiu stranu... Menej nie, niekto ide aj na 800x600
jaj a ma napadlo sa spytat ako si spokojny s 60d? ja som mal teraz 1100d (som predal) a 60d mi dorazila len vcera este som poriadne nevyskusal
 
inkubbus
2012-10-02 11:48:11+02
príspevok od: inkubbus
Export na web cez presety s konkretnymi nastaveniami pre konkretny web robim priamo z psd (alebo raw) suboru v plnej kvalite. Doostrenie nevykonavam ani pri vyvolavani rawu ani pocas posprocesu ale az pri exporte.
...a zabudol som spomenut ze to vsetko v lightroom-e
 
LastHit
2012-10-02 11:51:08+02
Skus pozriet tento web -> http://www.dofmaster.com/dofjs.html
Zalezi na ake fotis ohnisko a ako daleko si od objektu. Ale pokial si das pozor, 9 z 10 foto spravis v spravnej dof aj na 2.8 po prekomponovani.
 
martinpsenky
2012-10-02 13:25:30+02
príspevok od: LastHit
Skus pozriet tento web -> http://www.dofmaster.com/dofjs.html
Zalezi na ake fotis ohnisko a ako daleko si od objektu. Ale pokial si das pozor, 9 z 10 foto spravis v spravnej dof aj na 2.8 po prekomponovani.
diiiiiiiiiiiiiiiiiky moc za koment/info
 
quintes
2012-10-02 13:41:17+02
príspevok od: martinpsenky
jaj a ma napadlo sa spytat ako si spokojny s 60d? ja som mal teraz 1100d (som predal) a 60d mi dorazila len vcera este som poriadne nevyskusal
Ja som velmi spokojny, mohlo to mat procesor digic V a spokojnost na 100percent... Za tu cenu nie je o com... spolahlivy, vydrz baterie neuveritelna (bez gripu), mam tri baterky a staci to az az... Len sa pohrat s nastaveniami a ide to (musim sa este pohrat s redukciou sumu vo fotaku, pri iso 3200 je to uz riadny bordel a to sa mi nezda).... a mam aj magic lantern
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()