Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

v zásade je lepšia tmavá alebo svetlá fotka?

svobi
2012-12-25 14:15:40+01
tak som rozmyslal ci je lepsia tmavá kontrastnejsia fotka s pestrejsimi farbami alebo svetla bledsia fotka s desaturovanejsimi farbami. vo vseobecnosti je na fotaku lepsie mat nastaveny jas fotky na minusovych hodnotach alebo radsej na plusovych? co si myslite?
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2012-12-25 14:21:47+01
príspevok od: svobi
tak som rozmyslal ci je lepsia tmavá kontrastnejsia fotka s pestrejsimi farbami alebo svetla bledsia fotka s desaturovanejsimi farbami. vo vseobecnosti je na fotaku lepsie mat nastaveny jas fotky na minusovych hodnotach alebo radsej na plusovych? co si myslite?
v akom zmysle to myslíš?
 
svobi
2012-12-25 14:47:42+01
príspevok od: Martin Brojo
v akom zmysle to myslíš?
tak, že ked fotim a necham si nastaveny fotak na podmienky v ktorych fotim a spravim seriu fotiek, tak ze ci sa viac fotiek "podari" ak fotak bude nastaveny na tmavsie fotky alebo na svetlejsie fotky. v minulosti som od jedneho fotografa pocul, ze v zasade je lepsie mat vacsinu casu nastaveny fotak na tmavsie fotky no neviem ci je to az taka pravda ako sa na prvy pohlad zdalo. a tak chcem vediet nazor inych fotografov, ze pri akych fotkach maju nastaveny aky jas a podobne (napriklad ja ked fotim v lese mam tmavsie nastavenie a ked fotim nieco ako kvetiny alebo mravce proste mensie predmety mam nastaveny fotak viac svetlejsie)
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2012-12-25 14:49:20+01
príspevok od: svobi
tak, že ked fotim a necham si nastaveny fotak na podmienky v ktorych fotim a spravim seriu fotiek, tak ze ci sa viac fotiek "podari" ak fotak bude nastaveny na tmavsie fotky alebo na svetlejsie fotky. v minulosti som od jedneho fotografa pocul, ze v zasade je lepsie mat vacsinu casu nastaveny fotak na tmavsie fotky no neviem ci je to az taka pravda ako sa na prvy pohlad zdalo. a tak chcem vediet nazor inych fotografov, ze pri akych fotkach maju nastaveny aky jas a podobne (napriklad ja ked fotim v lese mam tmavsie nastavenie a ked fotim nieco ako kvetiny alebo mravce proste mensie predmety mam nastaveny fotak viac svetlejsie)
asi myslíš nastavenie podexponovania / preexponovania fotografie. to ako to má byť nastavené, na to treba pochopiť ako funguje výpočet expozície automatikou. je to závislé prípad od prípadu, od zámeru a pod. nemyslím si, že sa to dá zovšeobecniť.
 
istvic
ocenenie redakciou 2012-12-25 14:53:25+01
digital do minusu ,analog do plusu
 
svobi
2012-12-25 15:15:01+01
príspevok od: Martin Brojo
asi myslíš nastavenie podexponovania / preexponovania fotografie. to ako to má byť nastavené, na to treba pochopiť ako funguje výpočet expozície automatikou. je to závislé prípad od prípadu, od zámeru a pod. nemyslím si, že sa to dá zovšeobecniť.
cize este pred tym ako spravim fotku musim vidiet ci ju chcem svetlejsiu alebo tmavsiu... teda musim vediet aku ju chcem? a pri com sa rozhodujes ci bude fotka tmavsia alebo svetlejsia?? napriklad ked mas svetli objekt a tmave pozadie tak bude vysledna fotka tmavsia alebo svetlejsia?
 
svobi
2012-12-25 15:16:06+01
príspevok od: istvic
digital do minusu ,analog do plusu
ja som to tak robil no pri niektorych fotkach si to vyslovene ziadalo pridat svetlo :/ tak som sa zneistil ze ktore je lepsie
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2012-12-25 15:18:56+01
príspevok od: svobi
cize este pred tym ako spravim fotku musim vidiet ci ju chcem svetlejsiu alebo tmavsiu... teda musim vediet aku ju chcem? a pri com sa rozhodujes ci bude fotka tmavsia alebo svetlejsia?? napriklad ked mas svetli objekt a tmave pozadie tak bude vysledna fotka tmavsia alebo svetlejsia?
presne tak.
 
lu_boss
2012-12-25 15:23:24+01
príspevok od: istvic
digital do minusu ,analog do plusu
Nemyslim, ze to plati univerzalne. Odjakziva, vzhladom na dynamicky rozsah platilo, ze bud exponujem na svetlo, alebo na tien. Tomu treba expoziciu prisposobit.

Rozumiem, ze si to myslel tak, ze digi do minusu kvoli prepalom. Ale moj nazor je, ze prepal, pokial je expozicia spravna, je na mieste a omielanu mantru o neprepaloch povazujem za nespravnu.
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2012-12-25 15:40:07+01
príspevok od: Martin Brojo
presne tak.
ja sa rozhodujem podľa toho, aký výsledok chcem. ako chcem aby pôsobila na ľudí. celé to rozobrať sa nedá na pár riadkov. v zásade mám predstavu o výsledku už pred fotením a tomu potom prispôsobujem celé fotenie. lokáciu, modelku, svetlo, pózu ...
 
total empty
2012-12-25 16:31:22+01
Určite tmavšia,apoň o 1EV, v raw editore to vieš skorigovať pri ukladaní na Tiff. Ale podexponovanie dáva nielen sýtejšie farby ale je dôležité aj pri ďalšom spracovaní v softoch napr. HDR, tam prepaly a veľmy svetlé miesta niesu žiadúce.
 
seifi
2012-12-25 17:07:00+01
možno mala otázka znieť, či ľudia všeobecne príjmajú / znášajú lepšie fotky málo preexponované alebo málo podexponované; ja za seba - viac sa mi páčia fotografie podexponované, alebo, pri výbere správne naexponovanej a málo podexponovanej sa mi viac páči fototografia málo podexponovaná; zase sa pýta dodať fotografia farebná
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2012-12-25 17:12:46+01
príspevok od: seifi
možno mala otázka znieť, či ľudia všeobecne príjmajú / znášajú lepšie fotky málo preexponované alebo málo podexponované; ja za seba - viac sa mi páčia fotografie podexponované, alebo, pri výbere správne naexponovanej a málo podexponovanej sa mi viac páči fototografia málo podexponovaná; zase sa pýta dodať fotografia farebná
veľmi individuálne, naozaj to záleží na fotografii. niektorej pasuje podexpozícia, inej preexpozícia, ďalšej presná epozícia. vždy by som to posudzoval individuálne. môžeš mať osobné preferencie, tie má asi každý, ale vždy sa môže nájsť výnimka a nájsť fotografia ktorá sa ti bude viac páčiť práve opačne.
 
seifi
2012-12-25 17:34:00+01
príspevok od: Martin Brojo
veľmi individuálne, naozaj to záleží na fotografii. niektorej pasuje podexpozícia, inej preexpozícia, ďalšej presná epozícia. vždy by som to posudzoval individuálne. môžeš mať osobné preferencie, tie má asi každý, ale vždy sa môže nájsť výnimka a nájsť fotografia ktorá sa ti bude viac páčiť práve opačne.
súhlas; a otázka by mohla znieť aj tak, či je viac fotografii s motívmi, tématikou, počasím, myšlienkami,..., ktorým svedčí viac podexponovanie alebo preexponovanie
 
Martin Prievalsky
2012-12-25 17:45:16+01
príspevok od: svobi
tak som rozmyslal ci je lepsia tmavá kontrastnejsia fotka s pestrejsimi farbami alebo svetla bledsia fotka s desaturovanejsimi farbami. vo vseobecnosti je na fotaku lepsie mat nastaveny jas fotky na minusovych hodnotach alebo radsej na plusovych? co si myslite?
lol však toto je téma ako keby že či je lepšie dať si v McDonalds Cheesburger alebo hranolky - však je snáď jasné, že každému motívu pasuje niečo iné a je na tvojej kreativite, či urobíš highkey alebo lowkey. A to je nezmysel pýtať sa, či je lepšia "správne" naexponovaná fotka, high alebo low, pretože to vždy závisí od toho, čo fotíš, aké sú svetelné podmienky, či sa ti hodí tamto alebo hento, atď atď. Nič ako nastavenie pre všetky fotky nie je, každý motív je nejako špecifický a musíš ho nastaviť osobitne predsa...
 
psykora2
2012-12-25 18:37:59+01
ak fotis do rawu digitalom scenu s velkym DR tak je dobre fotit na pravu stranu histogramu na hranicu prepalu, pretoze v editore stmavit fotku je potom menej destruktivne ako ked ju zosvetlujes(pri zosvetlovani vznika automaticky sum, pri ztmavovani nie)
 
vladimirM
2012-12-25 19:56:36+01
príspevok od: psykora2
ak fotis do rawu digitalom scenu s velkym DR tak je dobre fotit na pravu stranu histogramu na hranicu prepalu, pretoze v editore stmavit fotku je potom menej destruktivne ako ked ju zosvetlujes(pri zosvetlovani vznika automaticky sum, pri ztmavovani nie)
presne tak. tesne za hranicou prepalu a v editore ztmavit. ak hladime na kvalitu. no ak mame emotivnu predstavu o fotke, tak ci pre- alebo pod-exponovat musime urcit sami. ani silny prepal a ani vela tmaveho nevadi ak to pasuje zameru fotografa.
 
phototomas
2012-12-25 20:54:02+01
neviem či sa pýtaš na High key a Low key. je to podľa situácie . ja v ateléry volím skor low key, s tmavým pozadím a tvárou prechádzajúcou od podexponovanej po správne exponvanú. ale to je o situácii.pri akte to robí to čarovno, pri bežnom portéte je to na fotiacom a požiadavkách.......

dúfam že som správne pochopil zadanie
 
svobi
2012-12-25 21:55:29+01
príspevok od: Martin Prievalsky
lol však toto je téma ako keby že či je lepšie dať si v McDonalds Cheesburger alebo hranolky - však je snáď jasné, že každému motívu pasuje niečo iné a je na tvojej kreativite, či urobíš highkey alebo lowkey. A to je nezmysel pýtať sa, či je lepšia "správne" naexponovaná fotka, high alebo low, pretože to vždy závisí od toho, čo fotíš, aké sú svetelné podmienky, či sa ti hodí tamto alebo hento, atď atď. Nič ako nastavenie pre všetky fotky nie je, každý motív je nejako špecifický a musíš ho nastaviť osobitne predsa...
ospravedlnujem sa ak som ta poburil ale ja som to myslel len tak, ze kto co pouziva teda kto sa comu viac nakloni... napriklad bol tu koment kde mi napisali ze urcite podexponovanie fotografie lebo pri dalsej uprave je to uzitocnejsie, niekto zasa povie, ze to zavisi podla fotky podla fantazie atd. mozno som dal len zlu otazku, mozno by bola spravnejsia otazka, ako to tu uz niekto napisal, na ktoru fotku sa ludia radsej pozeraju na tmavsiu alebo svetlejsiu...
 
svobi
2012-12-25 22:01:33+01
príspevok od: phototomas
neviem či sa pýtaš na High key a Low key. je to podľa situácie . ja v ateléry volím skor low key, s tmavým pozadím a tvárou prechádzajúcou od podexponovanej po správne exponvanú. ale to je o situácii.pri akte to robí to čarovno, pri bežnom portéte je to na fotiacom a požiadavkách.......

dúfam že som správne pochopil zadanie
hej pochopil si to spravne. casto krat som sa totiz rozhodoval ci fotku odfotim tmavu alebo s trochou prepalou no ked som ju dal do pc tak som ju vzdy trocha poupravoval. pytal som sa kvoli tomu ze co je pre ludi viac sympatickejsie pri ktorych motivoch (mozno som nepolozil otazku uplne spravne... moja chyba :/)
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()