Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Portretna fotografia - vas nazor...

meetU
meetU 2013-02-02 11:30:55+01
Raz za cas si sadnem k pocitacu, pozriem si prave pridane fotky a fotky dna. Zaujimaju ma hlavne portrety a ak sa mozem k nejakym vyjadrit, tak sa snazim pokial je to mozne z mojeho pohladu co najobjektivnejsie. Nepovazujem sa ziadneho experta, ci odbornika, komentujem a hodnotim podla svojich pocitov. Myslim, ze to asi my vsetci Jedna vec mi ale chyba a to dost podstatna. Zopar profi fotografov, ktori sa zameriavaju na portrety, vo vacsine pripadov opisuju svoje fotky velmi podrobne a detaily, ktore su pre nich zaujimave vedia velmi kvetnato opisat a vyzdvihnut (ci uz ide o modelku, jej sperky, oblecenie, prostredie, naladu, naladu pri foteni, zamer, atd... - hlavne pri prezentaciach, ci vystavach). Ide hlavne o americkych fotografov, ale tiez francuzov, ci anglicanov. U fotiek ktore maju vysoku technicku a kompozicnu uroven je vo vacsine pripadov motiv jasny a tiez je vidno aj urcitu planovanu pripravu a hlavne zamer. Nie je to vsak pravidlo, pretoze aj momentky mozu byt vynikajuce. Takyto feadback mi na ephote chyba (vlastne na ziadnom SR portale). Aby som pravdu povedal, tak som ho este ani nezazil. A myslim si, ze okrem mna to tu asi nikoho nezaujima... Ale nie, to si nemyslim... (i ked zopar ludi to tu s kvetnatostou milo prehana). Ja sam uz dlhsie oznacujem svoje fotky miesto nazvu troma bodkami a za cely cas, co som registrovany na ephoto, sa ma este nikdy nikto neopytal na dovod, alebo na pocity a nalady, ktore vo mne moje fotografie vyvolavaju. Nie ze by mi to chybalo (trosku aj ano), ale mna podobne veci zaujimaju a kedze beriem fotografovanie trosku aj ako umelecku cinnost a nie len ako prvoplanove cvakanie, tak prave tieto vase pohnutky ma velmi zaujimaju. Aby som bol konkretny, tak ma zaujimaju nie len v pripade, ked technika, kompozicia ci impakt fotky objektivne pokulhava, ale aj u spickovych fotiek, kde sa nejedna o seriu a tym padom nemozem ani len vytusit pohnutky a zamer autora. Co je potom voditko pri zverejneni? Zrejme asi nejaky druh sentimentu. Alebo tuzba po objektivnej kritike? No nech uz je to cokolvek, mna by celkom zaujimalo ako tu danu fotografiu vnima sam autor. A co ma vlastne k takymto otazkam vedie? Zvedavost... Nic ine iba zvedavost a hlavne vtedy, ked sa obcas pozastavim a pozriem si fotky, ktore nie su mozno hodne tlacidla "paci sa", ale nejakym sposobom od toho daleko nemaju, alebo prave naopak... Viem, ze cele to je skor o videni, ktore mame vsetci rozne a tiez aj o osobnych postojoch. Preto sa prosim neurazte a odpiste mi, ked sa Vas na nieco podobne pod vasou fotkou opytam

Tiez by som bol rad, keby sa do tejto diskusie zapojilo co najviac fotografov a vyjadrili sa k tomu

Prajem pekny den a dobre svetlo

btw. : vo verbalnej komunikacii s fotografmi z mojho okolia je kvetnatosti az az... a to sa mi paci
- tiez si myslim, ze ak by autor vyjadril svoj postoj k svojej tvorbe a bol by konfrontovany s inymi nazormi, tak ho to moze posunut iba dalej...
 
Martin Prievalsky
2013-02-02 20:13:48+01
príspevok od: Jastojan
Asi si chcel napísať na konci, "zvýšil by sa počet komentárov...", ale rozumiem. Takto napísané to neznie zle, ktohovie, čo by ukázala prax. Ale momentálny stav mne osobne nevyhovuje. Najmä teda v tom, že sa veľmi málo komentuje, tým pádom je kritika hodne ojedinelá a tým pádom si od nej všetci odvykajú a častokrát nie je ani vítaná. Vtedy mám skôr pocit, že sú fotky vkladané "na pochvalu" a nie "na kritiku". Ale rozumiem ti. Na druhej strane, tým, že sa lajkuje a nekomentuje, tak ja osobne sa neučím na chybách druhých (ani na svojich), lebo nie sú chyby vytýkané, tu sa len "lajkuje". Začiatočník sa tu vkladaním fotiek na kritiku nikam neposunie, ak očakáva spätnú väzbu (lebo tá pravdepodobne nepríde). A pokročilý sa nezdokonalí práve pre toto isté. :/ Je to škoda no.
hej, samozrejme som chcel napísať zvýšil...drobný preklep
A tiež súhlasím, už viackrát som sa stretol s nevôľou po kritckom komentári...ako keby bola kritika až taká ojedinelá,že si užívateľ ani neuvedomuje, kam vlastne fotku dáva...
 
DodoFot
2013-02-02 20:18:45+01
príspevok od: Martin Prievalsky
Aj mňa napadlo znížiť počet fotiek na kritiku, napr. tak, že by sa znovu zaviedol starý systém a potom by to fungovalo tak, ze za každý koment s hodnotením by bolo napr. 5 bodov a jedna pridaná fotka by stála 100bodov takže by si musel komentovať 20x aby si mohol dat na kritiku. Takto by sa aj znížil počet fotiek a znizil počet komentárov...
dobry napad, len aby tie komentare neboli jednoslovne, ako pekne, dobre, super... alebo znizit 1 fotku za tyzden. kolko prezentacnych fotiek dokaze urobit fotograf? jenu za mesiac?
 
seifi
2013-02-02 21:06:05+01
príspevok od: Jastojan
Asi si chcel napísať na konci, "zvýšil by sa počet komentárov...", ale rozumiem. Takto napísané to neznie zle, ktohovie, čo by ukázala prax. Ale momentálny stav mne osobne nevyhovuje. Najmä teda v tom, že sa veľmi málo komentuje, tým pádom je kritika hodne ojedinelá a tým pádom si od nej všetci odvykajú a častokrát nie je ani vítaná. Vtedy mám skôr pocit, že sú fotky vkladané "na pochvalu" a nie "na kritiku". Ale rozumiem ti. Na druhej strane, tým, že sa lajkuje a nekomentuje, tak ja osobne sa neučím na chybách druhých (ani na svojich), lebo nie sú chyby vytýkané, tu sa len "lajkuje". Začiatočník sa tu vkladaním fotiek na kritiku nikam neposunie, ak očakáva spätnú väzbu (lebo tá pravdepodobne nepríde). A pokročilý sa nezdokonalí práve pre toto isté. :/ Je to škoda no.
to je dobrý nápad, foto na pochvalu, výstižný a pravdivý, a každý vie, čo od toho čakať, podčiarkujem, aj kritici budú vedieť, čo od toho čakať
 
Dano Leitman
2013-02-03 12:48:56+01
mozno by bolo fajn to trochu rozdelit

nehat dosavadny system "lajkovania" aj fotka mesiaca dna tyzdna atp by ostala lajkovaciemu systemu
fotku na kritiku by smel autor raz mesacne poslat a k nej by sa zaviedol naspet system 7 bodoveho ohodnotenia impaktu kompozicie technickej kvality a bolo by to podmienene tim ze aj kritik by sa musel vyjadrit ku svojmu hodnoteniu slovne nielen nabuchat ciselka (ak spravi inak dostal by zakaz napr pol roka dat fotku na kritiku)
dajme tomu ze iba fotky z kritiky by sa mohli uchadzat o foto jar / leto / jesen / zima a vkonecnom dosledku foto roka kedze ephoto ma aj shop tak by to mohlo byt formou celorocnej sutaze o nejake ceny ako filtre pametove karty atp nic extra ale predsa nieco a na koniec roka nejaky kompakt alebo sak to uz by bolo na redakcii
 
dodo_bb
2013-02-03 12:51:30+01
Téma stará ako ephoto Ako to po rokoch vidím ja - je tu dosť veľa dobrých fotografov, poväčšine mlčia. Nemajú dôvod posudzovať mizerné fotky a občas za to ešte zožať nadávky. Oveľa viac počuť začiatočníkov - tí sa tu roja ako muchy a snažia sa komentovať. Občas v pohode, ale väčšinou od veci. Možno by pomohlo nejaké triedenie užívateľov podľa dĺžky členstva, podľa počtu pridaných fotiek a počtu komentárov. Ale veľa si od toho nesľubujem
Tlačítko "Páči sa" je v tejto súvislosti vyslovene kontraproduktívne a nahráva lenivosti a zmenšuje počet komentárov. Napriek návrhom, ktoré som napísal si myslím, že ephoto v režime, v akom funguje nemá šancu na nejakú zmenu. Ale hodne oceňujem prvotný príspevok v tom, že nikto sa tu na nič nepýta, nikto nechce vedieť, ako to autor myslel alebo prečo to tak odfotil. Každý hľadá drobnú vetvičku v pravom hornom rohu, ktorú by on sám určite vyretušoval (keby ho teda niekedy náhodou napadlo takúto fotku urobiť )
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()