Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Ako fotografovať pri zlých svetelných podmienkach -hokej?

DeNNa
DeNNa 2013-02-08 17:39:51+01
Zdravím ,chcela by som Vás poprosiť o radu som amatér vo fotení hlavne keď ide o niečo také ako hokej .Mám nikon D5100 a základny objektív 18-55 VR kit ( viem,že to nie je najlepší objektív lebo je len základný ) a chcela by som sa opýtať čo by ste mi odporučili ako si ho mám správne nastaviť pri zlých svetelných podmienkach na zimnom štadióne? Za každú radu budem vďačná ...Budem, rada ak sa niečomu dobrému priučím
Pekný večer.
 
Pentaxfan
2013-02-09 08:58:35+01
Na expozitúru by som vôbec nechodil, tam ti neporadia. (expozitúra -y ž. ‹l› pobočka, filiálka (podniku, úradu); cirk. časť farnosti so samostatnou duchovnou správou).
A na expozícii vo foťáku určite nepridávaj +3EV, to je podľa mňa rada, čo ťa úplne zmagorí - a foťák tiež. Ak foťáku povieš, že chceš +3EV, tak keď má málo svetla a nemôže viac otvoriť clonu, tak ťa bude tlačiť do strašne vysokých ISO alebo do strašne dlhých časov. Navyše tým získaš preexponované fotky. Naopak, z dôvodu skrátenia expozičného času (teda minimalizovania pohybovej neostrosti) by som sa nebál fotky naschvál aj mierne podexponovávať, maximálne tak o -1EV. Na displeji to síce budeš mať tmavé, ale ak budeš fotiť do RAW-u, ako tu už niekto vyššie odporúčal, ľahko to v PC správne doexponuješ. To je jedno, v akom režime to podexponovanie dosiahneš - keď budeš v manuálnom, tak nastav hodnoty tak, aby ti tak vychádzali, alebo nastav korekciu expozície v nejakom (polo)automatickom režime.
 
DeNNa
2013-02-09 22:49:33+01
Zdravím tak mám za sebou prvé fotenie hokeja a mám otázku kvôli fakt zlým svetelným podmienkam som mala nižšiu clonu a dlhší čas takže keď ide o svetlo fotky sú fajn len problém je v tom,že postavy sa mi dosť mazali pri pohybe ako by som to mohla lepšie nastaviť aby ich správne zachytilo v čom som asi spravila chybu ? (snáď som sa vyjadrila správne ) vopred ďakujem
 
Napster050
2013-02-10 00:20:01+01
ISO... ak už sa nedá vyššie, tak jedine svetelnejší objektív.
 
martinez
2013-02-10 00:35:22+01
skús napísať s akým nastavením si fotila prípadne daj aj nejakú fotku, aby sa bolo k čomu vyjadriť.takto je to veľmi nekonkrétne. a neboj sa, nebude ťa nikto haniť (aspoň dúfam) )):
 
pagara
2013-02-10 00:52:19+01
príspevok od: DeNNa
Zdravím ,chcela by som Vás poprosiť o radu som amatér vo fotení hlavne keď ide o niečo také ako hokej .Mám nikon D5100 a základny objektív 18-55 VR kit ( viem,že to nie je najlepší objektív lebo je len základný ) a chcela by som sa opýtať čo by ste mi odporučili ako si ho mám správne nastaviť pri zlých svetelných podmienkach na zimnom štadióne? Za každú radu budem vďačná ...Budem, rada ak sa niečomu dobrému priučím
Pekný večer.
Na hokeji sú zle svetelné podmienky ? Myslím že sú vcelku fajn.

Ale k veci: Najjednoduchšie pre teba bude nastaviť si Tv/T alebo ako to je u nikonu - teda prioritu času aspoň 1/300s myslím že viac nepotrebuješ na také široké zábery, ISO nastav na AUTO a môžeš cvakať Ale z 18-55 na hokej ............ no neviem neviem
 
Pentaxfan
2013-02-10 08:53:09+01
Ak chceš zostať pri uvádzanej ohniskovej vzdialenosti, kúp si objektív 50 mm f1.8. Ak chceš niečo dlhšie, došetri a kúp 70-200 f2.8. Iné ti poradiť nemôžeme. A, ako som už písal vo svojom prvom príspevku, foť do RAW-u, radšej mierne podexponovávaj (budeš mať kratšie časy) a v PC to zosvetlíš.
 
MinikMT
2013-02-10 09:07:55+01
Musí potvrdiť všeobecnú ošúchanú odpoveď že so setovým objektívom sa nedá čarovať. Pri zhoršených svetelných podmienkach a ešte aj fotenie objektu v pohybe to nie je technicky možné s bežným objektívom. Ja by som doporučoval 70-200 f4, ktorý je sa mi zdá pre toto použitie asi vhodnejšie v porovnaní s cenou. (prípadne lacnejší ktorý by zvládal 3.5-4.5)
Nedávno som zainvestoval do 70-200 f2.8 a naozaj je to vidieť na parametroch fotiek aj na farebnosti. Tento objektív je vhodný na extrémne krátke časi 1/1000s až 1/2000s aj za horších svetelných podmienkach.
 
lubomirzvolensky
2013-02-10 10:37:47+01
a ktory objektiv nie je "vhodny" na casy 1/2000s za horsich svetelnych podmienok ?

Zrejme si to myslel tak ze v tych podmienkach dokaze v dosledku apertury f2.8 vycarovat cas az do 1/1000s pripadne kusok rychlejsi, avsak hned treba povedat ze do tohoto vstupuje aj ISO o ktorom nic nehovoris - pre pouzitie istej skupiny ludi je neakceptovatelne nic nad ISO800, pricom pre teba a tvoje zabery napriklad na web moze byt absolutne v pohode ISO12800 po odsumeni nejakym denoiserom.

Mimochodom ked mas naozaj horsie svetelne podmienky, tak o casoch 1/2000s mozes akurat tak snivat pri ISO1600/3200. Ale to uz trepeme blbosti.
 
DeNNa
2013-02-10 10:58:39+01
No problém bol v tom ,že keď som dala kratší čas fotky boli hrozne tmavé preto som ju nastavila na 1/100 a menej a už to bolo fajn len potom bol problém s tým že to blbo ostrilo, ISO som mala 1600 neskôr som to dala na auto, clonu som myslim mala na 5,6 a na minimum ...
fotku skúsim neskôr pridať ,ďakujem za rady
A to svetlo,kvôli tomu ,že hraje len amatérska liga je vo fáze šetrenia čo znaméná ,že je to len také polovičné osvetlenie čiže ešte horšie ako zle
 
DeNNa
2013-02-10 11:02:41+01
príspevok od: MinikMT
Musí potvrdiť všeobecnú ošúchanú odpoveď že so setovým objektívom sa nedá čarovať. Pri zhoršených svetelných podmienkach a ešte aj fotenie objektu v pohybe to nie je technicky možné s bežným objektívom. Ja by som doporučoval 70-200 f4, ktorý je sa mi zdá pre toto použitie asi vhodnejšie v porovnaní s cenou. (prípadne lacnejší ktorý by zvládal 3.5-4.5)
Nedávno som zainvestoval do 70-200 f2.8 a naozaj je to vidieť na parametroch fotiek aj na farebnosti. Tento objektív je vhodný na extrémne krátke časi 1/1000s až 1/2000s aj za horších svetelných podmienkach.
som si vedomá toho ,že ten môj objektív nie je vhodný na hokej a celkovo na všetko je oničom len momentálne si ešte niečo lepšie dovoliť nemôžem no všimla som si ten objektív 70-200 f4 ale tak uvidíme časom ....ďakujem
 
MinikMT
2013-02-10 17:28:25+01
príspevok od: lubomirzvolensky
a ktory objektiv nie je "vhodny" na casy 1/2000s za horsich svetelnych podmienok ?

Zrejme si to myslel tak ze v tych podmienkach dokaze v dosledku apertury f2.8 vycarovat cas az do 1/1000s pripadne kusok rychlejsi, avsak hned treba povedat ze do tohoto vstupuje aj ISO o ktorom nic nehovoris - pre pouzitie istej skupiny ludi je neakceptovatelne nic nad ISO800, pricom pre teba a tvoje zabery napriklad na web moze byt absolutne v pohode ISO12800 po odsumeni nejakym denoiserom.

Mimochodom ked mas naozaj horsie svetelne podmienky, tak o casoch 1/2000s mozes akurat tak snivat pri ISO1600/3200. Ale to uz trepeme blbosti.
ISO som nespomínal, ale ok bavíme sa o ISO 100 prípane ISO200 maximalne ISO400.

Ak ma nastavený čas na objektíve s f5,6 čas 1/100 tak pri f2,8 vymáčkne 1/400 prípadne 1/500 (je to len hrubý odhad)
 
lubomirzvolensky
2013-02-10 18:19:37+01
to s tym casom mas pravdu, ale tvoja prvotna veta bola taka nemastna neslana. Ak na nejakom ISO mas pri f5.6 cas 1/100s, tak pri f4.0 mas 1/200s a pri f2.8 mas cas 1/400s presne. Pri f2.0 by si mal dalsiu polovicu teda 1/800s a pri f1.4 by si mal az 1/1600s.

Obrovsky rozdiel, co ? Ano, aj preto su f2.0, f1.8 a f1.4 objektivy take strasne drahe a prave preto je napriklad superspickovy novy Nikkor 85mm f1.8G v cenovke okolo 350eur jednoducho kradez storocia. Bezte a kupujte pokial su. Objektivy 50mm f1.8 v cenovke okolo 150eur nestacia ohniskom a objektivy 135mm f1.8 pripadne f2.0 su uz neskutocne drahe, vacsinou cez 1000eur. Vzhladom na obrovske rozlisenia sucasnych fotakov sa da akceptovat vec pouzitim 85mm ohniska a naslednym cropom.

Denna : rozhodujuce pre tvoju kvalitu fotiek bude nielen apertura (F cislo) ale aj opticka konstrukcia a kvality objektivu. V akejkolvek znacke patria zoomy 70-200mm rozhodne k tomu lepsiemu co sa ponuka, tieto ohniska su perfektne zvladnute. Ano, je obrovsky cenovy rozdiel medzi f4 a f2.8... tak ako vsade v zivote, za kvalitnu a perfektnu vec sa proste plati a bude platit.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()