Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Šedá tabuľka v krajine a všeobecne

Ľuboš Capcara
2013-02-09 18:17:24+01
Ahojte, tak som sa dnes zacital v ephoto o vyvazeni bielej pomocou 18 % sedej tabulky, korekcii expozicie a merani expozicie no zaujimalo by ma ako to je v praxi napriklad pri foteni krajiny.
Som na mieste fotenia, dam fotak na stativ a idem namerat expoziciu pomocou sedej tabulky. Stlacim spust do polovice (mam namierene na tabulku). Potom vsak co ? Musim uzamknut nameranu expoziciu a zaostrit na pozadovany objekt ? Zvykne sa ouzivat aj pri foteni krajiny ?

Niesom vlastnik este ziadnej sedej tabulky tak by ma este zaujimalo preco su v eshopoch za 20 €, poniektore aj za 120 € (Sekonic) O.o. Nebude vysledok rovnaky ak si to sam vytlacim na kvalitnej tlaciarni za par centov ?
 
Ľuboš Capcara
2013-02-09 18:23:28+01
"edit"
Este ma napadlo... ked fotim zapad slnka a chcem pouzit sedu tabulku najprv nastavim tabulku tak aby na nu dopadalo svetlo, nameram expoziciu, locknem expoziciu a otocim fotoaparat priamo na zapad az potom fotim ? Su to len domnienky z toho co viem, chcem si to u vas potvrdit/vyvratit ako to je v praxi, dakujem
 
belows
2013-02-09 18:26:01+01
Neviem ako to vidia ostatni, ale v krajine je jej vyuzitie podla mna komplikovane a zbytocne - svetlo sa moze rychlo menit a posun WB je casto kreativnym zamerom.
Pointa tej tabulky je v tom ze je zarucere normovo 18% seda. Neviem ci su to schopne bezne tlaciarne dostatocne verne vytlacit, podla mna musia byt na to dobre skalibrovane.
 
keko
2013-02-09 18:42:28+01
príspevok od: Ľuboš Capcara
Ahojte, tak som sa dnes zacital v ephoto o vyvazeni bielej pomocou 18 % sedej tabulky, korekcii expozicie a merani expozicie no zaujimalo by ma ako to je v praxi napriklad pri foteni krajiny.
Som na mieste fotenia, dam fotak na stativ a idem namerat expoziciu pomocou sedej tabulky. Stlacim spust do polovice (mam namierene na tabulku). Potom vsak co ? Musim uzamknut nameranu expoziciu a zaostrit na pozadovany objekt ? Zvykne sa ouzivat aj pri foteni krajiny ?

Niesom vlastnik este ziadnej sedej tabulky tak by ma este zaujimalo preco su v eshopoch za 20 €, poniektore aj za 120 € (Sekonic) O.o. Nebude vysledok rovnaky ak si to sam vytlacim na kvalitnej tlaciarni za par centov ?
Seda sa da namiesat rozne, a aj ked oko vidi sedu ako sedu ccd ju moze vidiet inak, nadajbanboh zmenis typ osvetlenia. Seda, co si kupujes ma skoro idealnu spektralnu odrazivost. Urcite sa vyhyba ciarma v spektre, ktore robia najviac problemov.
Ze si doma vytlacis sedu sam na ink-jetke? To je najuspevnejsia vec, co som pocul. Keby si tak zmiesal bielu temperku s ciernou v pomere 18 ku 82, tomu by sa dalo verit. Uz len kvoli farbystalosti.
Poznas to, ked si srobicek vysrobujes tak 100x za sebou a pouzijes na to cinsky krizovy srobovak? Urcite poznas aj to, ked Würth srobovak nezanech ani stopu. No a na fotografii to uvidis urcite skor.
Sedu tabulku nepotrebujes, ak mas expozimeter pre dopadajuce svetlo (znamy tiez ako luxmeter) a colorimeter napr Gossen, vsetko povedzme za 500 az 1000 €. A este sadu balancnych a kompenzacnych filtrov tiez za taku cenu. To potom tu sedu tabulku urcite potrebovat nebudes, na to vezmi jed.
Ale lacnou zacat mozes, mozno je to lepsie, ako vobec nic.
 
belows
2013-02-09 18:44:52+01
príspevok od: Ľuboš Capcara
"edit"
Este ma napadlo... ked fotim zapad slnka a chcem pouzit sedu tabulku najprv nastavim tabulku tak aby na nu dopadalo svetlo, nameram expoziciu, locknem expoziciu a otocim fotoaparat priamo na zapad az potom fotim ? Su to len domnienky z toho co viem, chcem si to u vas potvrdit/vyvratit ako to je v praxi, dakujem
Za ten cas Ti to Slnko aj zapadne myslim ze zapadovku vies s digi spravne expozicne vyvazit po par cvakoch a pohlade na histogram.
 
Ľuboš Capcara
2013-02-09 18:49:18+01
príspevok od: belows
Za ten cas Ti to Slnko aj zapadne myslim ze zapadovku vies s digi spravne expozicne vyvazit po par cvakoch a pohlade na histogram.
Asi ano ale to som len teoretizoval keby som nahodou chcel mat farby co najrealnejsie
 
belows
2013-02-09 18:58:34+01
príspevok od: Ľuboš Capcara
Asi ano ale to som len teoretizoval keby som nahodou chcel mat farby co najrealnejsie
Teraz neviem ci myslis na WB alebo expoziciu. Ale farebnu teplotu zapadu slnka by si asi nechcel vyvazovat...stratl by si cerveny nadych
 
Martin Prievalsky
2013-02-09 19:04:19+01
ak fotíš do raw, osobne by som sa na to vykašľal a doladil to v softe
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-02-09 19:06:46+01
1. WB si nastavim taky, ake chcem mat farby. Je o o subjektivnom vnimani. V RAW ich mozem kedykolvewk zmenit.
2. Expoziciu nechcem presnu ale spravnu. Spravna je taka, aka sa hodi mojmu zameru. Expoziciu urcujem na zaklade odfoteneho zaberu. Analizujem ho a rozhodnem sa, ci budem expoziciu korigovat a ci nemam pouzit prechodovy filter.
 
keko
2013-02-09 19:19:27+01
príspevok od: Karol Srnec
1. WB si nastavim taky, ake chcem mat farby. Je o o subjektivnom vnimani. V RAW ich mozem kedykolvewk zmenit.
2. Expoziciu nechcem presnu ale spravnu. Spravna je taka, aka sa hodi mojmu zameru. Expoziciu urcujem na zaklade odfoteneho zaberu. Analizujem ho a rozhodnem sa, ci budem expoziciu korigovat a ci nemam pouzit prechodovy filter.
K bodu 2. Pravdu mas, samozrejme, iba ze treba upozornit, ze potom uz nevyuzivas cely dynamicky rozsah. A to by mohlo niekoho hodne ranit
 
keko
2013-02-09 19:23:11+01
Ja casto nepouzivam ani expozimeter. A som vzdy milo prekvapeny. ALe pre tych, co by hadam mali pocit, ze na oko sa da spolahnut (teda sak vidim, neee?), bez toho, aby to mal premyslene, alebo naskusane prinasam jeden znamy obrazok. Kto uveri, ze policko A a policko B su rozdielne, je zrely na sedu tabulku
 
keko
2013-02-09 19:25:30+01
príspevok od: keko
Ja casto nepouzivam ani expozimeter. A som vzdy milo prekvapeny. ALe pre tych, co by hadam mali pocit, ze na oko sa da spolahnut (teda sak vidim, neee?), bez toho, aby to mal premyslene, alebo naskusane prinasam jeden znamy obrazok. Kto uveri, ze policko A a policko B su rozdielne, je zrely na sedu tabulku
Tak tu je obrazok s polickami
 
quintes
2013-02-09 19:25:58+01
HDR ne??
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-02-09 19:46:05+01
príspevok od: keko
K bodu 2. Pravdu mas, samozrejme, iba ze treba upozornit, ze potom uz nevyuzivas cely dynamicky rozsah. A to by mohlo niekoho hodne ranit
Naopak, vyuzivam dynamicky rozsah lepsie ako fotoaparat. Ten nepocita s tym, co viem dosiahnut v pocitaci.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()