Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Problém - fotenie mliečnej dráhy

Vodovod
2013-03-03 15:08:40+01
Zdravím.
Bol som fotiť asi 60 km od Bratislavy, chcel som za jasnej bezmesačnej (mesiac vyšiel až neskôr) noci odfotiť mliečnu dráhu. Najskôr som ju hľadal s 10mm objektívom na clone 3,5, potom aj so svetelným 35mm 1,8. Hviezd som odfotil celkom dosť, no mliečna dráha nikde. Skúšal som tam dať aj 6400 iso a stále boli na fotkách iba hviezdy.

Je možné, že som tam bol v nevhodnú hodinu a dráhu by som odfotil neskôr alebo musím ísť niekde ešte ďalej?
Prikladám aj fotky, aby ste vedeli aspoň trochu ohodnotiť aké podmienky boli.
 
mato167
2013-03-03 15:24:55+01
mal si mliecnu drahu v zornom poli? lebo podla tej 2. fotky tam mas hyady a mliecna cesta je opacnym smerom.
ale aj tak by som si nefandil nejakymi skvelymi fotkami mliecnej cesty od nas. to musis ist dalej, mimo svetelneho znecistenia, u nas najlepsie do polonin.
 
martinX34
2013-03-03 15:31:04+01
Na jar nie je Mliecna draha dobre viditelna, vacsina je pod obzorom. Nainstaluj si nejaky astronomicky program na mobil alebo pocitac ( Sky Map, Stellarium, Sky Safari, ...) ktory ti ukaze, kde sa nachadza v danom case a mieste fotenia.
 
slivovicask
2013-03-03 15:37:17+01
z fotiek vidno, ze je tam stale velmi vela svetla. Mne sa zda, ze tam koniec mliecnej aj vidim, ale tazko povedat. Ja som to skusal fotit uz niekolkokrat a zistil som nasledovne:
-vysledok je stale lepsi, ked ides niekam, kde je tma tmuca, ja fotim s canon 17-40 f4, ale samozrejme by bolo lepsie mat f2.8
-v zime mi fotografie vychadzaju cistejsie, pravdepodobne je cistejsi vzduch, neviem
-musis si vybrat tie noci, kedy nema byt mesiac vobec, mesiac je zdroj svetla a to nerobi dobre
-treba si pohladat na astronomickych strankach, kedy je v danej lokalite najviac viditelna a o ktorej hodine, napr. tu kde sa nachadzam ja bola najviac viditelna v oktobri, treba si tiez spravne urcit hodinu o ktorej pojdes fotit, pretoze ak ju mas priamo nad hlavou je to nanic, najlepsie je ak je nad horizontom, aby si na fotografiu zachytil aj nieco ine. Ja mam program v Ipade ktory mi to ukazuje.
 
Vodovod
2013-03-03 15:48:24+01
Ďakujem za reakcie.

Fotil som postupne celú oblohu na 10mm, len je pravda,že na druhej strane bol silnejší zdroj svetelného znečistenia. Na 35mm nebolo v mojich silách prejsť celú plochu.

Skúsim si teda zistiť dopredu, kde by mala byť.

Problém je s tým miestom, myslel som, že to bude dostatočné. Najlepšie by bolo nejaké miesto do 100 km od BA, ale obávam sa, že to nie je dosť alebo nenájdem niečo, kde je úplna tma.

Čítal som tu dávnejšie, že niekomu sa podarilo odfotiť mliečnu cestu kúsok za Petržalkou, potom všetkom, čo som čítal sa mi to zdá byť nemožné.
 
keko
2013-03-03 15:55:23+01
(Pekne spinavy cip. )
 
martinX34
2013-03-03 16:19:25+01
príspevok od: Vodovod
Ďakujem za reakcie.

Fotil som postupne celú oblohu na 10mm, len je pravda,že na druhej strane bol silnejší zdroj svetelného znečistenia. Na 35mm nebolo v mojich silách prejsť celú plochu.

Skúsim si teda zistiť dopredu, kde by mala byť.

Problém je s tým miestom, myslel som, že to bude dostatočné. Najlepšie by bolo nejaké miesto do 100 km od BA, ale obávam sa, že to nie je dosť alebo nenájdem niečo, kde je úplna tma.

Čítal som tu dávnejšie, že niekomu sa podarilo odfotiť mliečnu cestu kúsok za Petržalkou, potom všetkom, čo som čítal sa mi to zdá byť nemožné.
Budes musiet pockat, kym bude nejaky vacsi vypadok elektriny, potom bude tmy dost
 
Dude
2013-03-03 16:37:49+01
príspevok od: martinX34
Budes musiet pockat, kym bude nejaky vacsi vypadok elektriny, potom bude tmy dost
Mozno by si sa divil kolko ludi na takuto chvilu caka, vratane mna.
 
markato1
2013-03-03 16:44:21+01
príspevok od: Dude
Mozno by si sa divil kolko ludi na takuto chvilu caka, vratane mna.
Raz som to zazil,uz je to dost rokov dozadu..nepametam si kedy to bolo,mozno 10 rokov..cca..vtedy som byval este v Topolciankach..neskutocne co sa dalo zrazu vidiet v 80 mm teleskope,alebo v polovnickom dalekohlade ..ake to muselo byt fajn pred len 100 rokmi niekde na vidieku
 
quintes
2013-03-03 17:01:45+01
V tomto smere ti poradím fakt si naštudovať trosku astronomiu, skvelá vec jej spomínané stellarium (z pohodlia domova si naplanujes čas, počasie trošku ťažšie)
 
Dude
2013-03-03 17:28:36+01
príspevok od: Vodovod
Zdravím.
Bol som fotiť asi 60 km od Bratislavy, chcel som za jasnej bezmesačnej (mesiac vyšiel až neskôr) noci odfotiť mliečnu dráhu. Najskôr som ju hľadal s 10mm objektívom na clone 3,5, potom aj so svetelným 35mm 1,8. Hviezd som odfotil celkom dosť, no mliečna dráha nikde. Skúšal som tam dať aj 6400 iso a stále boli na fotkách iba hviezdy.

Je možné, že som tam bol v nevhodnú hodinu a dráhu by som odfotil neskôr alebo musím ísť niekde ešte ďalej?
Prikladám aj fotky, aby ste vedeli aspoň trochu ohodnotiť aké podmienky boli.
Ale ved na tej druhej fotke mac mliecnu drahu viditelnu od laveho horneho rohu ku pravemu dolnemu.
 
Vodovod
2013-03-03 17:42:39+01
Skúsil som to stellarium, je to super vec, ďakujem. Vychádza mi to zatiaľ, že najlepšie podmienky budú najbližšie dakedy asi okolo 8 marca kvôli mesiacu a mliečna cesta by mala byť viditeľná na juhovýchode medzi okolo 4 až 5 hodiny.
 
Dude
2013-03-03 17:43:10+01
Podla mna je tu viditelna
 
total empty
2013-03-03 17:47:07+01
príspevok od: Vodovod
Zdravím.
Bol som fotiť asi 60 km od Bratislavy, chcel som za jasnej bezmesačnej (mesiac vyšiel až neskôr) noci odfotiť mliečnu dráhu. Najskôr som ju hľadal s 10mm objektívom na clone 3,5, potom aj so svetelným 35mm 1,8. Hviezd som odfotil celkom dosť, no mliečna dráha nikde. Skúšal som tam dať aj 6400 iso a stále boli na fotkách iba hviezdy.

Je možné, že som tam bol v nevhodnú hodinu a dráhu by som odfotil neskôr alebo musím ísť niekde ešte ďalej?
Prikladám aj fotky, aby ste vedeli aspoň trochu ohodnotiť aké podmienky boli.
Maš dve možnosti:
Buď sa vydaj na lomničak alebo sa nechal vyniesť teplovzdušným balónom aspoň kilometer hore.
A máš to
 
tankista95
2013-03-03 17:56:41+01
príspevok od: Vodovod
Ďakujem za reakcie.

Fotil som postupne celú oblohu na 10mm, len je pravda,že na druhej strane bol silnejší zdroj svetelného znečistenia. Na 35mm nebolo v mojich silách prejsť celú plochu.

Skúsim si teda zistiť dopredu, kde by mala byť.

Problém je s tým miestom, myslel som, že to bude dostatočné. Najlepšie by bolo nejaké miesto do 100 km od BA, ale obávam sa, že to nie je dosť alebo nenájdem niečo, kde je úplna tma.

Čítal som tu dávnejšie, že niekomu sa podarilo odfotiť mliečnu cestu kúsok za Petržalkou, potom všetkom, čo som čítal sa mi to zdá byť nemožné.
okolie starej turej a myjavy, tam su len male kopanice roztrusene domceky, kde tu, tam neni vela svetla to je asi tak najblizsie a najidealnejsie pri bratislave, ja som tam tiez raz skusal fotit mliecnu drahu mal som aj stelarium v mobile no bolo mi to prd platne, kedze som mal este v tedy malo vedomosti, a teraz zase neni cas
 
quintes
2013-03-03 17:58:51+01
príspevok od: total empty
Maš dve možnosti:
Buď sa vydaj na lomničak alebo sa nechal vyniesť teplovzdušným balónom aspoň kilometer hore.
A máš to
By si sa čudoval, že v tomto prípade nie je čím vyššie tým lepšie
 
Vodovod
2013-03-03 18:08:07+01
príspevok od: Dude
Podla mna je tu viditelna
Môže byť. Keďže som to fotil v zlom čase, asi o polnoci, tak je to možno tá menej výrazná časť.

 
Martin Prievalsky
2013-03-03 19:10:19+01
príspevok od: Vodovod
Môže byť. Keďže som to fotil v zlom čase, asi o polnoci, tak je to možno tá menej výrazná časť.

fotil si to v Podersdorf/see?
 
Vodovod
2013-03-03 19:21:55+01
príspevok od: Martin Prievalsky
fotil si to v Podersdorf/see?
Áno a ľutujem, že som nešiel o kus nižšie. V podstate išlo iba o taký prvý pokus vybehnúť ďalej od BA.
 
Vodovod
2013-03-03 19:23:31+01
Teda, jeden pokus už bol pod Inovcom pri Trenčíne, ale tam som ešte nemal naštudované, že mesiac na oblohe nie je moc vhodný.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()