Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Okuliare - portretove fotenie

norulakp
2013-10-16 18:36:17+02
Zdravim,

jedna sa o taku vec. Idem fotit jednu slecnu. V bezny den nosi okuliare a chce si ich nechat aj pocas fotenia. Niekde som sa docital na nete, ze ked ich nosi stale, a ludia ju tak poznaju, ze by sa tak mala aj fotit. Ja som skor nazoru, ze s tym budu len problemy. Ale neviem, nikdy som nikoho nefotila s okuliarmi. Myslim, problemy, co sa tyka odleskov. Bude sa fotit vonku v exterieri. Prezrel som uz tisicky portretov, ale tusim ani na jednej fotke som nevidel ziadnu slecnu s okuliarmi. Ked som jej navrhol, ze by ich pocas fotenia odlozila, tak sa urazila. Ze keby to vedela, ze by sa ani fotit nesla. Ake mate vy skusenosti s fotenim ludi s okuliarmi? Tiez co sa tyka ostrenia? Nebude problem s ostrenim, ze miesto oka zaostri na ram okuliarov? Vdaka
 
yquinox
2013-10-16 19:27:49+02
... nic ti nebrani si to najprv vyskusat na niekom inom (popros dakeho kamosa s okuliarmi) ... nasad polarizak a "bendy micus, startuj cicus! "... neviem na akej clone ides pracovat, ale ak ma byt ostra cela hlava, tak si so zaostrenim na ram okuliarov nerob starosti ...
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2013-10-16 19:31:43+02
čo tak manuálne zaostriť na oči?
 
norulakp
2013-10-16 19:47:22+02
preferujem fotenie portretov s malou hlbkou ostrosti. Neviem si celkom dobre predstavit manualne ostrenie pri foteni z ruky na clone povedzme 2. Nevravim, ze to nejde, ale zase taky macher nie som. Hoci skor mam obavy z tych odleskov. Proste zatial som nenasiel zmysel pouzitia okuliarov pri foteni portretu. Kedze u mna a myslim, ze nielen u mna su pri portrete dolezite oci. A myslim, ze okuliare budu na prekazku. Ale mozno na to hladim len zo zlej strany ALe pravda je, ze som zatial na ziadnom portrete okuliare nevidel. Takze asi to ma vyznam, ich dat dole z hlavy na chvilku. Pokial sa nejedna o profesionalny portret. Teda myslim portret manazera, bankara a pod. Ci...?
 
tomique
2013-10-16 20:08:51+02
Na jednom fotení, kde som bol ako "model", som sa vizážistky pýtal, či si mám okuliare dať dole... povedala, že sú pekné, pasujú mi a teda jednoznačne s okuliarmi.
Keďže nosí okuliare stále, sú už súčasťou jej osobnosti (či ako to nazvať). Ak to chce s okuliarmi, tak treba vyhovieť A napr. po fotení ju ukecať aj na fotky bez okuliarov... možno bude prístupnejšia, keď už bude mať nejaké aj s nimi
Pri tom "mojom" fotení nepoužívali polarizák a s odleskami nemali problém. Resp. na výsledných fotkách som žiadne nevidel.
 
norulakp
2013-10-16 20:12:20+02
príspevok od: tomique
Na jednom fotení, kde som bol ako "model", som sa vizážistky pýtal, či si mám okuliare dať dole... povedala, že sú pekné, pasujú mi a teda jednoznačne s okuliarmi.
Keďže nosí okuliare stále, sú už súčasťou jej osobnosti (či ako to nazvať). Ak to chce s okuliarmi, tak treba vyhovieť A napr. po fotení ju ukecať aj na fotky bez okuliarov... možno bude prístupnejšia, keď už bude mať nejaké aj s nimi
Pri tom "mojom" fotení nepoužívali polarizák a s odleskami nemali problém. Resp. na výsledných fotkách som žiadne nevidel.
OK, vdaka za posteh z praxe. Budem musiet zrejme skusit tak, ako vravis. Skombinovat aj s aj bez. Hoci, osobne si myslim, ze vonku v exterieri, ked pozrie smerom hore, k oblohe, tak oci nebude vidno vobec, ale bdue sa podla mna odrazat obloha. Ale uvidime.
 
upir13
- moderator
2013-10-17 00:10:17+02
Pokial ide o dioptricke okuliare tak tam nie je problem s odleskami vobec. Jedine co mozes mat v odlesku je moc silny zdroj svetla (slnko, studiak). Dolezite je najist spravny uhol a vies minimalizovat vsetky odlesky
Za predpokladu, ze by si fotil v studiu, tak si treba dat pozor na umiestnenie hlavneho svetla Uhol dopadu=uhol odrazu. Cize ked to budes svietit na rembranta, tak nemas ziaden odlesk.
Pokial by si mal problem tak ci tak, tak potom pouzit CPL, pripadne viac CPL.

Pri variante, ze sa chce fotit so slnecnymi okuliarami a pripadne upltra modernymi zrkadlovymi, tak s tym moc nenarobis.
 
Wlady
2013-10-17 07:42:07+02
príspevok od: norulakp
preferujem fotenie portretov s malou hlbkou ostrosti. Neviem si celkom dobre predstavit manualne ostrenie pri foteni z ruky na clone povedzme 2. Nevravim, ze to nejde, ale zase taky macher nie som. Hoci skor mam obavy z tych odleskov. Proste zatial som nenasiel zmysel pouzitia okuliarov pri foteni portretu. Kedze u mna a myslim, ze nielen u mna su pri portrete dolezite oci. A myslim, ze okuliare budu na prekazku. Ale mozno na to hladim len zo zlej strany ALe pravda je, ze som zatial na ziadnom portrete okuliare nevidel. Takze asi to ma vyznam, ich dat dole z hlavy na chvilku. Pokial sa nejedna o profesionalny portret. Teda myslim portret manazera, bankara a pod. Ci...?
Pokial je clovek zviknuty nosit dioptricke okuliare denno-denne, urcite by som ho moc nepresviedcal dat ich dole. Spytat sa ho samozrejme mozes, ale slecna moze este viac zneistiet a byt bez nich nervoznejsia. Pokial nosi silnejsie dioptrie, moze bez nich skulit. Takze sa to nesnaz si zjednodusit na ukor foteneho, ale ber to ak vyzvu spravne slecnu nasvietit.
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2013-10-17 08:58:23+02
V situácii ktorú popisuješ, už fotograf pracuje so psychológiou modela. Tvojou úlohou fotografa je spraviť dobré fotografie. Na to musíš dodržať jednu zásadnú vec: na dobrej fotografii vždy musí pracovať fotograf a model(ka). Ak jeden z nich zlyhá nikdy dobrú fotografiu nespravíš. Takže ty ako fotograf musíš mať celú situáciu pod kontrolou, t.j. zabezpečiť, aby modelka bola motivovaná na fotenie, aby bola v psychickej pohode. Aby jej niečo na fotení neprekážalo atď. Ak si rozhodíš modelku po psychickej stránke tým, že ona okuliare na fotografii chce mať, lebo ich považuje za svoju súčasť a ty jej ich chceš za každú cenu dať dole, ako to asi môže dopadnúť. Dobré riešenie ti tu už radili, nafoť ju najskôr s okuliarmi a potom jej ponúkni možnosť, či nechce nejaké fotografie aj bez nich, že si môže neskôr vybrať v počítači ktoré sa jej páčia viac. Ak sa modelka rozhodne, že chce foto s okuliarmi, tak jej dáš foto s okuliarmi, pre seba necháš foto bez okuliarov a spokojný ste obaja.
 
blahoslav J B Art
2013-10-17 12:02:21+02
este by som dodal, ze ak ma niekto dlhsie okuliare na nose a su tazsie, po ich snati ostanu na nose odtlacky na pokozke, ktore treba but zamaskovat, alebo pockat, kym sa koza nevyrovna
 
jarolas
2013-10-17 14:37:01+02
"Proste zatial som nenasiel zmysel pouzitia okuliarov pri foteni portretu."

Myslim, ze tato Tvoja veta vystihuje cely problem Tvojho dotazu. Ono by asi nebolo na skodu prestudovat si, co to vlastne portret je, co je jeho podstata.

Keby si fotil "tynedzera", ktory chodi cely den v mikine s kapucnou na hlave a Ty by si mu povedal, nech si da kapucnu dole, lebo s tym budu len problemi, co by Ti asi povedal.
Mozno to nieje najlepsie prirovnanie, ale na pochopenie by to mohlo stacit.

Inak maximalny suhlas s tym, co pisal Martin Brojo, tam je povedane vsetko.
 
total empty
2013-10-17 16:20:14+02
Najlepšie sa fotia objekty zo zváračskýmy okuliarmi, a keď sa uráža pre blbosti, tak nech ide do ......
Ale vážne, skoč si do optiky nech ti tam vysvetlia aké moderné umelohmotné skla sa dávaju do okuliarov, a potom zistíš, že ťa odlesky nemusia trápiť.
A aj keby, vždy je tu fotošop a možnosť dať na najlepšie vyfotenú tvár najlepšie cvaknuté oči.
 
norulakp
2013-10-17 21:00:28+02
vdaka za nazory. Bude tak, ako ste napisali. Necham si poradit od skusenejsich. Bude mat aj s aj bez. A nech si vyberie. A som sam zvedavy, ktore si nakoniec vezme
 
dmedia
2013-10-17 21:25:55+02
Filozovanie nabok a realne sa pozri na vec. Z praxe asi tolko:

su dva typy okuliarov, a nie je to prezitok ani staromodne sklo
1. take co sa lesknu ako svina, v kazdom uhle
2. skla co sa nelesknu skoro vobec, iba v niektorom uhle chytas odlesk

Ked fotis cloveka co ma 1. tak mas smolu a jedina sanca je najst uhol zaberu kde lesk nevidis, da sa to...mierny sklon hlavy a pod. , kedze v hladaciku vidis ten odlesk, nie je problem...

Ludia s 2. nie su problem, tam si v pohode najdes uhly, to su vacsinou plastove skla s antireflexnou upravou.

NAJVACSI PROBLEM SU TIE DEBILNE OKULIARE CO SA STMAVUJU KED ICH POUZIVAS VONKU a total tragedia ked, su este kombinovane s bifokalnym sklom, kde v istom uhle chytas lom na ociaciach a mas dvojaku velkost oka.
Bifokalne skla sa pouzivaju aj pri 1. a 2.

Teda modelku zober na fotenie, kuknes cez objektiv a zariadis sa podla realneho stavu.

Je este jedna finta pouzivana v profi praxi, ramy bez skiel, ale to asi financne nie je zaujimave pre bezne fotenie...pokial su to ramy od 50-150e ako ich optiky predavaju a viac.
 
istvic
ocenenie redakciou 2013-10-17 21:34:31+02
A co tak pouzit olarizacny filter proti odleskom?
 
dmedia
2013-10-18 11:39:46+02
Polariyacny riesi cast problemu, ale ked napr. priblikavas bleskom, doskou a pod. neriesi to uplne vec.
 
Daniel Leitman
2013-10-19 18:50:49+02
- pozadie (za fotografom tj pred fotografovanym) je treba mat tmave idealne cierne
- uhol dopadu svetla uz bol spomenuty
- mne cpl zhorsuje AF na plnu dieru tj. neodporucam (sem tam nezaostri tak jak by malo) nemam sice najdrahsi CPL ale ani najlacnejsi nebol
- tienit zdroje svetla zastenou (bars aj kartonom tmavym) tam kam maju svietit (plati hlavne pre doplnkove svetla pozadia atp)
- difuzovanim svetla softboxom (cim vacsie tim lepsie) sa prudke odlesky hlavne na lesklom povrchu vytracaju da sa pouzit aj plachta nasvietena
 
norulakp
2013-10-20 09:31:21+02
takze vysledok fotenia portretu v exterieri. Fotilo sa v case, ked bolo slnko este pomerne vysoko. A vzdy bolo slnko zo zadu. Cize za osobou. Vacsinou bol objekt v polotieni. ANi raz nebol problem s odleskmi na sklach. Ked, tak len drobne odrazy, ktore nie je problem vyretusovat.

Vacsi problem, ktory vadi mne osobne je, ze vela krat ide ramik okuliarov cez oko. Co posobi dost rusivo.

Nakoniec sa spravilo tak 50:50 s okuliarmi aj bez. Uvidime, co si slecna vyberie. Mne osobne sa viacej pacia bez.slecna je vsak vyslovene prirodzeny typ. Nerada sa maluje, nechce, aby som jej odstranoval znamienka, celkova visaz je ako v bezny den. OK, beriem. Nema kazdy rad vyumelkovane fotky. Takze zhruba taky je vysledok fotenia.

 
istvic
ocenenie redakciou 2013-10-20 13:15:12+02
Slecna so vyberie urcite to.kde to bude Ona,pretoze v portretnej fotografii ide v prvom rade o zobrazenie podstaty foteneho cloveka.Ty sa jej stale snazis vtlacit do hlavy, ze jej okuliare nepasuju,ale uvedom di .ze mas fotografovat ju samotnu.nie tvoje predstavy o nej.
 
Daniel Leitman
2013-10-20 17:20:09+02
príspevok od: istvic
Slecna so vyberie urcite to.kde to bude Ona,pretoze v portretnej fotografii ide v prvom rade o zobrazenie podstaty foteneho cloveka.Ty sa jej stale snazis vtlacit do hlavy, ze jej okuliare nepasuju,ale uvedom di .ze mas fotografovat ju samotnu.nie tvoje predstavy o nej.
suhlasim a dodam ze na "vlastne vizie" vacsinou poprosim priatelku/kamosku ze chel by som fotit toto a toto ked poziadaju mna o fotenie ide vyslovene o to co chce dana osoba (vacsinou sami pridu s viziou ake chcu fotky) ....
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()