Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Je takáto úprava fotografií prehnaná?

MichalGulasSenica
2014-09-03 12:23:50+02
Zdravím, aktívne som začal fotiť pred týždňom. Mám slabší digitálny fotoaparát (okolo 250 eur). Snažím sa naučiť fotografovať tak aby tie fotky mali liečivý účinok. Je to určite dlhá cesta kým sa k takému niečomu dá dopracovať ale myslím že na to že fotím tak krátky čas tie fotky majú nejakú tú úroveň na ktorej sa dá ďalej pracovať.

Čo ma zaujíma, a na čo by som rád získal kritický náhľad je upravovanie fotografií v pc. Zdá sa mi totižto že som to u zopár fotografií prehnal, u niektorých by som zas povedal že mi to vyšlo. Zhodnoťte to prosím a komu sa chce nech napíše komentár. Stačí napísať foto č. 1 (2,3 a 4) a či a čo sa s tým dá urobiť ešte alebo či ubrať.
 
Marcel Rebro
2014-09-03 13:36:27+02
príspevok od: MichalGulasSenica
Zdravím, aktívne som začal fotiť pred týždňom. Mám slabší digitálny fotoaparát (okolo 250 eur). Snažím sa naučiť fotografovať tak aby tie fotky mali liečivý účinok. Je to určite dlhá cesta kým sa k takému niečomu dá dopracovať ale myslím že na to že fotím tak krátky čas tie fotky majú nejakú tú úroveň na ktorej sa dá ďalej pracovať.

Čo ma zaujíma, a na čo by som rád získal kritický náhľad je upravovanie fotografií v pc. Zdá sa mi totižto že som to u zopár fotografií prehnal, u niektorých by som zas povedal že mi to vyšlo. Zhodnoťte to prosím a komu sa chce nech napíše komentár. Stačí napísať foto č. 1 (2,3 a 4) a či a čo sa s tým dá urobiť ešte alebo či ubrať.
Ak chceš počuť konkrétnu odpoveď musíš dať konkrétnu otázku. Napríklad aký konkrétny liečivý účinok majú mať tie fotky? Mániodepresia, tachykardia, impotencia, pneumotorax, ebola, AIDS?

Na hodnotenie / kritiku fotiek je tu samostatná sekcia.
www.ephoto.sk/fotogaleria/na-kritiku/

Ale že sa v nej dočkáš odpovedí / hdnotení zaručiť neviem.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-09-03 14:02:00+02
Neviem, ci fotka moze mat liecivy ucinok. Mozno tym, ze potesi a pozitivna nalada ovplyvni zdravie. Podme ale k tvojim fotkam. Upravymi sa nezaoberaj, najprv sa musis naucit fotit. To co tu ukazujes je zatial podpriemer.rry za tvrdu kritiku. Snad az na ten strom, chyba fotkam estetika. Zakladny predpoklad, aby sa na ne chcel divak pozerat (cerpat z nich energiu). Fotis veci, ktore sa ti zdaju pekne, pretoze pri pozerani na ne v tebe vytvaraju emocie. Ale tie sa do tvojich fotografii takmer neprenasaju. CHby ti pouzitie fotografickych vyjadrovacich prostriedkov (kompozicia, svetlo, praca s DOF), ktore sa snazis nahradit postprocesingom.
Postprocesing je fajn, ale nie na dohananie toho, co nevies. Postprocesing je bezne pouzivany, ale musi stavat na poriadnom zaklade.
SKus pozriet na 500px.com alebo 1x.com fotky podobneho druhu. SU to jedny z najlepsich svetovych galerii, kde vidis ako maju fotky vyzerat. AJ ked to tam obcas s postprocesingom mierne prehanaju, je to miesto pre inspiraciu. Zrdavo porovnaj zo svojou tvorbou. Ak budes velmi tvrdo makat, mozes dosiahnut slusne vysledky za neikolko mesiacov, s beznym tempom niekolko rokov.
Skus pozriet tu v galerii fotky od Iwn* alebo Helen1, mohli by ta inspirovat.
 
MichalGulasSenica
2014-09-03 14:22:59+02
príspevok od: Karol Srnec
Neviem, ci fotka moze mat liecivy ucinok. Mozno tym, ze potesi a pozitivna nalada ovplyvni zdravie. Podme ale k tvojim fotkam. Upravymi sa nezaoberaj, najprv sa musis naucit fotit. To co tu ukazujes je zatial podpriemer.rry za tvrdu kritiku. Snad az na ten strom, chyba fotkam estetika. Zakladny predpoklad, aby sa na ne chcel divak pozerat (cerpat z nich energiu). Fotis veci, ktore sa ti zdaju pekne, pretoze pri pozerani na ne v tebe vytvaraju emocie. Ale tie sa do tvojich fotografii takmer neprenasaju. CHby ti pouzitie fotografickych vyjadrovacich prostriedkov (kompozicia, svetlo, praca s DOF), ktore sa snazis nahradit postprocesingom.
Postprocesing je fajn, ale nie na dohananie toho, co nevies. Postprocesing je bezne pouzivany, ale musi stavat na poriadnom zaklade.
SKus pozriet na 500px.com alebo 1x.com fotky podobneho druhu. SU to jedny z najlepsich svetovych galerii, kde vidis ako maju fotky vyzerat. AJ ked to tam obcas s postprocesingom mierne prehanaju, je to miesto pre inspiraciu. Zrdavo porovnaj zo svojou tvorbou. Ak budes velmi tvrdo makat, mozes dosiahnut slusne vysledky za neikolko mesiacov, s beznym tempom niekolko rokov.
Skus pozriet tu v galerii fotky od Iwn* alebo Helen1, mohli by ta inspirovat.
Diky za konstruktivnu kritiku, nieco podobne som chcel pocut
 
MichalGulasSenica
2014-09-03 14:48:29+02
príspevok od: Marcel Rebro
Ak chceš počuť konkrétnu odpoveď musíš dať konkrétnu otázku. Napríklad aký konkrétny liečivý účinok majú mať tie fotky? Mániodepresia, tachykardia, impotencia, pneumotorax, ebola, AIDS?

Na hodnotenie / kritiku fotiek je tu samostatná sekcia.
www.ephoto.sk/fotogaleria/na-kritiku/

Ale že sa v nej dočkáš odpovedí / hdnotení zaručiť neviem.
Asi sú ozaj tie fotky ozaj niečím nakazené lebo u teba sa z nich prejavilo "písalkovstvo".
 
perf
2014-09-04 08:20:43+02
príspevok od: Marcel Rebro
Ak chceš počuť konkrétnu odpoveď musíš dať konkrétnu otázku. Napríklad aký konkrétny liečivý účinok majú mať tie fotky? Mániodepresia, tachykardia, impotencia, pneumotorax, ebola, AIDS?

Na hodnotenie / kritiku fotiek je tu samostatná sekcia.
www.ephoto.sk/fotogaleria/na-kritiku/

Ale že sa v nej dočkáš odpovedí / hdnotení zaručiť neviem.
Marcel to nebolo pekné od Teba. Každý raz začínal a tá irónia nie je na mieste. Ešte trochu viac pokory!
Zdraví, Milan.
 
rasto.tn
2014-09-04 12:27:30+02
príspevok od: MichalGulasSenica
Zdravím, aktívne som začal fotiť pred týždňom. Mám slabší digitálny fotoaparát (okolo 250 eur). Snažím sa naučiť fotografovať tak aby tie fotky mali liečivý účinok. Je to určite dlhá cesta kým sa k takému niečomu dá dopracovať ale myslím že na to že fotím tak krátky čas tie fotky majú nejakú tú úroveň na ktorej sa dá ďalej pracovať.

Čo ma zaujíma, a na čo by som rád získal kritický náhľad je upravovanie fotografií v pc. Zdá sa mi totižto že som to u zopár fotografií prehnal, u niektorých by som zas povedal že mi to vyšlo. Zhodnoťte to prosím a komu sa chce nech napíše komentár. Stačí napísať foto č. 1 (2,3 a 4) a či a čo sa s tým dá urobiť ešte alebo či ubrať.
Miera kvality úpravy je závislá od miery kvality použitého softvéru a aplikovania znalostí. To je však úplne posledný krok v "celkom procese fotografie". Osobne by som sa byť tebou, úpravou fotiek moc nezaoberal, treba najmä cvičiť techniku fotenia (kompozíciu, využitie svetla). Ak by si napr. chcel mať 3tiu fotku nafotenú bez prepálenej oblohy, je potrebné zvoliť dobré exp. meranie, + ideálne nastavenie expozície samotnej.
___
Nebál by som sa to zobrať celé konzervatívne. Používaj curves (krivky), WB, Exp. v softvéroch a (prípadne paletu RAW) pracuj na kompozícii. To je totiž rozdiel vo vnímaní fotiek od fotografov a tzv. uploaderov na instagram, kde každá fotka má nejaký farebný nádych...
 
miriko
2014-09-06 08:50:31+02
hlavne veľa veľa foť a post procesing rieš až potom.
brat je Filip ?
otec Dušan ?
 
MichalGulasSenica
2018-03-20 20:38:49+01
príspevok od: Marcel Rebro
Ak chceš počuť konkrétnu odpoveď musíš dať konkrétnu otázku. Napríklad aký konkrétny liečivý účinok majú mať tie fotky? Mániodepresia, tachykardia, impotencia, pneumotorax, ebola, AIDS?

Na hodnotenie / kritiku fotiek je tu samostatná sekcia.
www.ephoto.sk/fotogaleria/na-kritiku/

Ale že sa v nej dočkáš odpovedí / hdnotení zaručiť neviem.
Foť naďalej tie reportážne cvaky čo ich máš asi tak tri sto v profile. Poprípade odsudzuj amatérov ako si tomu spravil pred pár rokmi so mnou. Tu je zopár mojich foto, snáď ti nespôsobia tú tachykardiu.
 
MagickVamp
2018-03-21 07:24:51+01
Myslim ze pokora v tomto pripade tu chyba niekomu inemu ako Marcelovi...
 
Marcel Rebro
2018-03-21 09:43:22+01
príspevok od: MichalGulasSenica
Foť naďalej tie reportážne cvaky čo ich máš asi tak tri sto v profile. Poprípade odsudzuj amatérov ako si tomu spravil pred pár rokmi so mnou. Tu je zopár mojich foto, snáď ti nespôsobia tú tachykardiu.
Vidím že sa ťa môj komentár naozaj dotkol, keď si sa k nemu vrátil po viac ako troch rokoch. Ospravedlňujem sa za to.

A úprimne : myslíš že tie fotky čo si tu teraz pridal majú liečivý účinok?
 
MichalGulasSenica
2018-03-22 01:44:34+01
príspevok od: Marcel Rebro
Vidím že sa ťa môj komentár naozaj dotkol, keď si sa k nemu vrátil po viac ako troch rokoch. Ospravedlňujem sa za to.

A úprimne : myslíš že tie fotky čo si tu teraz pridal majú liečivý účinok?
Prvé dve fotky (strany z mojej fotograficko-básnickej zbierky) možno mali mať liečivý účinok. A aj mohli mať no akosi to ľudia odmietli. Nevedno prečo, nakoľko kvalitou by zaujať určite mali.

Druhé dve fotky už sú zo súčasnej tvorby kde som to už poňal inak.
A to tak že sa nesnažím mať pokoru pomedzi ľuďmi ktorí sú si nejako blízky a "lajky" sa zbierajú na základe tejto "blízkosti". A keďže si niesom blízky ani s tebou ani s tvojou "olajkovanou" odpoveďou idem si svojou cestou.

Nedotkol sa ma teda tvoj prvý komentár zpred troch rokov, skôr to všeobecné odmietnutie.
A pokoru mám len nie pred tými "sebe blízkymi" ľuďmi.

Teda nechcem si tu srdce vylievať ale spolieham sa na výstavu ktorú si spravím niekde v nebíčku.

A TY máš V.I.P. pozvánku, aby som odčinil ten druhý komentár čo pokoru postrádal.
 
MichalGulasSenica
2018-03-22 01:55:05+01
príspevok od: MagickVamp
Myslim ze pokora v tomto pripade tu chyba niekomu inemu ako Marcelovi...
Vampire?
 
michal.guľáš
2018-03-22 02:24:19+01
Trebárs tá vaša Ilma ktorú šeci tak dobre lajkujete. Prvé tri fotky sú jej. Posledná je moja. Prečo je obľúbená? Lebo je v tích fotkách ten Váš liečivý účinok - jedine pre to heh iná odpoveď nemôže byť prijatá.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()