Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Fotenie pri nie idealnom svetle

Shifty
2015-10-31 06:58:15+01
Ahojte. Ospravedlnujem sa mozno hlupu otazku, ale som amater a neviem s tym pohnut.

Snazil som sa odfotit svojho psa pri nie idealnom osvetleni. Vonku uplna tma, interier osvetleny wolframovymi ziarovkami. Problem je, ze pes je dos neposedny, takze musim nastavovat velmi kratke casy. Kvoli nim som sa snazil otvorit dieru co to slo (f/1.8). Tu je prvy problem. Je to dobre riesenie, kedze moj objektiv nie je pri tejto clone najostrejsi ? (Canon 55mm f/1.8 STM). Uz s takymto f musim drzat ISO dost vysoko a to zase nie je idealne pre snimac v mojom 60D. Na druhej strane viem ISO dodatocne odstranit, ale tym zase trpia detaily. Napadlo ma, ze mozno nemusi nutne vadit, ked bude vysledok dost podexponovany, pretoze to zase dodatocne upravit lightroom. Zaujimal by ma vas nazor na nejaky idealny kompromis v tomto pripade. Este by do uvahy pripadal blesk, ale z toho su zase odlesky. Okrem toho nemam s fotenim s bleskom vobec ziadnu skusenost. Evidujem, ze tam je, ale zatial som ho nepouzil. Dakujem za tipy.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-10-31 08:11:36+01
Jedna z najcastejsich chyb jem, ze sa zacinajuci fotgraf snazi fotit za kazdych podmienok, aj ked pre fotenie nie su vobec vhodne. Urcite sa najde lepsi cas a lepsie miesto.
 
Bonifac
2015-10-31 08:23:40+01
Alebo stativ a sedativa pre psa
 
Shifty
2015-10-31 08:59:21+01
Karolova odpoved vlastne dava celkom zmysel. Zrejme je to proste len nad moje sily.

Slo mi hlavne o to zistit ako by sa s touto situaciou vysporiadal skusenejsi fotograf. Mohlo by mi to pomoct aj v inych situaciach.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-10-31 09:02:25+01
príspevok od: Shifty
Karolova odpoved vlastne dava celkom zmysel. Zrejme je to proste len nad moje sily.

Slo mi hlavne o to zistit ako by sa s touto situaciou vysporiadal skusenejsi fotograf. Mohlo by mi to pomoct aj v inych situaciach.
Za zlych svetelnych pomienok, ked je svetelnost dana, mas k dispozicii len a len citlivost ISO. TO je jediny parameter, ktory mozes zvacsovat. Bohuzial to prinasa sum. Skuseny fotograf vyhodnoti, kde su limity techniky a bude nefoti, alebo sa zmieri s velkym sumom. Ti najlepsi si podmienky prisposobia, pridaju svetlo.
 
Shifty
2015-10-31 09:40:46+01
Chapem. Este ma napadla jedna vec ktoru som spominal v prvom prispevku. Je zle fotku umyselne trochu podexponovat (nechat podexponovanu) a nasledne pridat nejake EV v lightroome ? Myslim tym situaciu ked su podmienky take, ze mam relativne rozumne nastavene ISO a ja ho dalej nechcem zvysovat a radsej to necham podexponovane. Resp, aky vysledny negativny dopad bude mat takto upravena fotografia v lightroome ? Je mi jasne, ze podstatne je asi to ako budem konecny vysledok vnimat ja, ale zaujima ma nazor profesionala.
 
blahoslav J B Art
2015-10-31 10:03:25+01
príspevok od: Shifty
Chapem. Este ma napadla jedna vec ktoru som spominal v prvom prispevku. Je zle fotku umyselne trochu podexponovat (nechat podexponovanu) a nasledne pridat nejake EV v lightroome ? Myslim tym situaciu ked su podmienky take, ze mam relativne rozumne nastavene ISO a ja ho dalej nechcem zvysovat a radsej to necham podexponovane. Resp, aky vysledny negativny dopad bude mat takto upravena fotografia v lightroome ? Je mi jasne, ze podstatne je asi to ako budem konecny vysledok vnimat ja, ale zaujima ma nazor profesionala.
ak mas vlastneho psa, vlastny fotak a vlastny lajtrum ... nechapem, co alebo kto ti brani si to jedoducho vyskusat
ja ako profesionalny fotograf psov sa neprisposobujem psom, ale oni sa musia prisposobit mne ... ak to nedokazu, maju zly vycvik
 
duroslav
2015-10-31 10:04:51+01
Ak fotku podexponuješ a expozíciu pridávaš v PP tak je výsledný efekt podobný tomu ako keby si vo foťáku zvýšil ISO
 
flico.sk
2015-10-31 12:24:54+01
Zdravím.
Preto sa odporúča fotografiu preexponovať úpravou korekcie expozície napr. o cca 1EV aj zýšením ISO a v PP následne ubrať expozíciu podľa potreby ... samozrejme jedine ak sa fotí do RAW:
http://www.digineff.cz/clanek/fotografujeme/jak-vyzrat-na-sum

 
duroslav
2015-10-31 13:57:11+01
Lenže keď chalan fotí v slabom svetle a ešte k tomu pohybujúci sa objekt, tak v tomto prípade má jedinú možnosť na preexponovanie iba čas a tým si fotku ešte viac dodrbe
 
RasťoS
2015-10-31 18:26:37+01
Kúp si Pentax, a môžeš fotiť aj pri mesiačku .
 
blahoslav J B Art
2015-10-31 19:21:33+01
príspevok od: RasťoS
Kúp si Pentax, a môžeš fotiť aj pri mesiačku .
... ako dokumentacne foto, ze bol som v lese a bol tam parohac, preco nie ...
... ale preco nie napriklad vlastneho psa a v dobrom svetle nejako takto ...
www.ephoto.sk/fotogaleria/inspiracie/hrave-portrety-psov-od-ruskej-fotografky-xenie-rajkovej/
 
RasťoS
2015-10-31 19:32:16+01
príspevok od: blahoslav J B Art
... ako dokumentacne foto, ze bol som v lese a bol tam parohac, preco nie ...
... ale preco nie napriklad vlastneho psa a v dobrom svetle nejako takto ...
www.ephoto.sk/fotogaleria/inspiracie/hrave-portrety-psov-od-ruskej-fotografky-xenie-rajkovej/
To bolo tak na odľahčenie . Jasné, že fotografia je o svetle...
 
Shifty
2015-10-31 21:15:59+01
Podla mna by to zvladol aj Canon s trosku vacsim senzorom. Zatial ale nechcem kompenzovat neschopnost technikou. Tak by som sa asi nikam nedostal :-/
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2015-10-31 22:22:40+01
príspevok od: Shifty
Podla mna by to zvladol aj Canon s trosku vacsim senzorom. Zatial ale nechcem kompenzovat neschopnost technikou. Tak by som sa asi nikam nedostal :-/
Do akych hodnot si sa dostal? Alebo teda na akom ISO a čase
si fotil?
 
Shifty
2015-11-01 18:09:31+01
Cas bol okolo 1/200, ale potreboval by som este nizsi. ISO sa dostalo az na 3200, takze s nim hybat vyssie uz nemozem. Ostava mi len znizit cas a striehnut na vhodny moment
 
tomis.ales
2015-11-01 22:34:38+01
príspevok od: Shifty
Ahojte. Ospravedlnujem sa mozno hlupu otazku, ale som amater a neviem s tym pohnut.

Snazil som sa odfotit svojho psa pri nie idealnom osvetleni. Vonku uplna tma, interier osvetleny wolframovymi ziarovkami. Problem je, ze pes je dos neposedny, takze musim nastavovat velmi kratke casy. Kvoli nim som sa snazil otvorit dieru co to slo (f/1.8). Tu je prvy problem. Je to dobre riesenie, kedze moj objektiv nie je pri tejto clone najostrejsi ? (Canon 55mm f/1.8 STM). Uz s takymto f musim drzat ISO dost vysoko a to zase nie je idealne pre snimac v mojom 60D. Na druhej strane viem ISO dodatocne odstranit, ale tym zase trpia detaily. Napadlo ma, ze mozno nemusi nutne vadit, ked bude vysledok dost podexponovany, pretoze to zase dodatocne upravit lightroom. Zaujimal by ma vas nazor na nejaky idealny kompromis v tomto pripade. Este by do uvahy pripadal blesk, ale z toho su zase odlesky. Okrem toho nemam s fotenim s bleskom vobec ziadnu skusenost. Evidujem, ze tam je, ale zatial som ho nepouzil. Dakujem za tipy.
A preco to proste neskusis? Ja nemam ani toho psa ani tvoj fotak ani neviem ake osvetlenie tam je. A vobec neviem tvoje poziadavky.
Myslim, ze hovorim za vsetkych.
Ja osobne nefotim, co sa odfotit neda podla mojich poziadaviek.
 
jiskerka
2015-11-02 10:02:18+01
Jednoduchšie je psa vycvičiť na pózovanie a využiť dobré svetlo... Ak by si bol z Košíc, s tým psom pomôžem Bude sedieť ako pribitý
 
PeCh
2015-11-02 14:03:48+01
Karol odpovedal najlepšie. Jednoducho fotiť za každých podmienok je blbosť. Fotografia je o svetle. Keď máš zlé svetlo, tak ti nepomôže ani najlepší foťák s najlepším objektívom. Nikdy z toho nebude úžasná fotka. Naopak, ak máš skvelé svetlo, tak ti stačí horší foťák a fotka bude mať atmosféru.

Ak mám doma zlé svetlo a slnko mi tam zasvieti len počas jednej hodiny, tak musím fotiť iba vtedy, alebo ísť niekam von. Prípadne si to v inom čase nasvieť vhodnými svetlami.
 
Shifty
2015-11-03 08:22:31+01
príspevok od: tomis.ales
A preco to proste neskusis? Ja nemam ani toho psa ani tvoj fotak ani neviem ake osvetlenie tam je. A vobec neviem tvoje poziadavky.
Myslim, ze hovorim za vsetkych.
Ja osobne nefotim, co sa odfotit neda podla mojich poziadaviek.
Pre mna je to trochu komplikovane. Som amater a jednoducho mozem spravit chybu napriklad pri postprocessingu a vysledok by tym padom nemusel byt relevantny.

PeCh: tiez si myslim. Poucil som sa ado buducna sa pokusim viac si prisposobovat podmienky
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()